Ταξιδιωτικά έγγραφα για Αλβανό υπήκοο...

sdoe21

Member
Μηνύματα
327
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Παιδιά έκανα σέρτς, αλλά δεν βρήκα τπτ...οπότε αν κάποιος γνωρίζει θα του ήμουν υπόχρεος!

Λέμε να πάμε Ρώμη ( ΌΛΕ!!!) μετά το καλοκαίρι με ένα φιλικό ζευγάρι.
Τα παιδιά δεν έχουν ξαναπάει εξωτερικό...και το θέμα είναι οτι η γυναίκα είναι απο την Αλβανία. Βέβαια μεγάλωσε εδώ, έχει χαρτιά κτλ...και απ'ότι ξέρω έχει αλβανικό διαβατήριο.
Αλλά είναι κανονικά παντρεμένοι με το παιδί (...που έχει καινούργια ταυτότητα, οπότε είναι ΟΚ).

Η κοπέλα χρειάζεται τπτ βίζες και τέτοια τρεχάματα, ή το διαβατήριο είναι αρκετό?? :roll:

Ευχαριστώ!!
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Μόνο το διαβατήριό της χρειάζεται τίποτα άλλο.
 

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
Το Διαβατήριο είναι υπερ-αρκετό!
Μια φίλη μου είναι από Αλβανία και έχουμε ταξιδέψει σε πολλές χώρες της Ευρώπης μαζί και απλά το διαβατήριο της ζητούσαν! Κανένα πρόβλημε δεν θα έχει. :p


Παιδιά έκανα σέρτς, αλλά δεν βρήκα τπτ...οπότε αν κάποιος γνωρίζει θα του ήμουν υπόχρεος!

Λέμε να πάμε Ρώμη ( ΌΛΕ!!!) μετά το καλοκαίρι με ένα φιλικό ζευγάρι.
Τα παιδιά δεν έχουν ξαναπάει εξωτερικό...και το θέμα είναι οτι η γυναίκα είναι απο την Αλβανία. Βέβαια μεγάλωσε εδώ, έχει χαρτιά κτλ...και απ'ότι ξέρω έχει αλβανικό διαβατήριο.
Αλλά είναι κανονικά παντρεμένοι με το παιδί (...που έχει καινούργια ταυτότητα, οπότε είναι ΟΚ).

Η κοπέλα χρειάζεται τπτ βίζες και τέτοια τρεχάματα, ή το διαβατήριο είναι αρκετό?? :roll:

Ευχαριστώ!!
 

danev

Member
Μηνύματα
519
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια-Τσεχια-Σλοβακια.
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Εφ΄ όσον είναι παντρεμένη με Ελληνα υπήκοο, κανένα απολύτως πρόβλημα.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Εφόσον έχει τη βίζα Shengen που θα την έχει ούτως ή άλλως μια και είναι μόνιμη κάτοικος Ελλάδας δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα.
Τα ξαδέρφια μας τα οποία είναι αλβανοί πολίτες και μόνιμοι κάτοικοι Αλβανίας έχουν οργώσει την Ευρώπη χωρίς κανένα πρόβλημα, μια και έχουν τέτοια βίζα. (= βίζα που την εχει δώσει οποιοδήποτε κράτος της Ε.Ε και ισχύει και Γι όλα τα κράτη μέλη).
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.024
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Οι χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης απαιτούν από τους Αλβανούς πολίτες διαβατήριο + Visa σε Ισχύ.
Για τις χώρες Σέγκεν, όπως είναι η Ιταλία, καλύπτεται από την ελληνική visa και δε χρειάζεται και άλλη. Αν θελήσει όμως να ταξιδέψει σε τρίτες χώρες εκτός Σέγκεν (π.χ. Ηνωμένο Βασίλειο, Κύπρος) χρειάζεται και βίζα από εκείνη τη χώρα.
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Για πολίτες εκτός ΕΕ, σύμφωνα με τον κανονισμό Σένγκεν χρειάζεται ταξιδιωτικό έγγραφο όπως διαβατήριο ΚΑΙ άδεια παραμονής σε ισχύ από χώρα Σένγκεν.

Βίζα Σένγκεν δεν έχουν όσοι διαμένουν στην ζώνη Σένγκεν - παρά μόνο όσοι επισκέπτονται. Τέλος, όσοι λένε ότι μόνο το διαβατήριο αρκεί, κάνουν μεγάλο λάθος - αν ήταν έτσι οι χιλιάδες Αφγανοί που περιμένουν στην Πάτρα για το πλοίο θα πηγαίναν με το Αφγανικό διαβατήριο σαν κύριοι. Ο έλεγχος από την Ελλάδα πρός άλλες χώρες Σένγκεν είναι εξαιρετικά αυστηρός για πολίτες εκτός ΕΕ - κατά την γνώμη μου στα όρια της νομιμότητας.

Παιδιά έκανα σέρτς, αλλά δεν βρήκα τπτ...οπότε αν κάποιος γνωρίζει θα του ήμουν υπόχρεος!

Λέμε να πάμε Ρώμη ( ΌΛΕ!!!) μετά το καλοκαίρι με ένα φιλικό ζευγάρι.
Τα παιδιά δεν έχουν ξαναπάει εξωτερικό...και το θέμα είναι οτι η γυναίκα είναι απο την Αλβανία. Βέβαια μεγάλωσε εδώ, έχει χαρτιά κτλ...και απ'ότι ξέρω έχει αλβανικό διαβατήριο.
Αλλά είναι κανονικά παντρεμένοι με το παιδί (...που έχει καινούργια ταυτότητα, οπότε είναι ΟΚ).

Η κοπέλα χρειάζεται τπτ βίζες και τέτοια τρεχάματα, ή το διαβατήριο είναι αρκετό?? :roll:

Ευχαριστώ!!
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
λιγο ασχετο-οδικος για 4 φορα μπροστα μου στην σερβια πριν 2 μερες παλι δεν αφησανε αλβανο παντρεμενο με γυναίκα απο εδω να περαση!!το ιδιο σκηνικο παντα με διαφορες δικαιολογιες-με τιποτα-με ολα τα χαρτι οκ
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.024
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
λιγο ασχετο-οδικος για 4 φορα μπροστα μου στην σερβια πριν 2 μερες παλι δεν αφησανε αλβανο παντρεμενο με γυναίκα απο εδω να περαση!!το ιδιο σκηνικο παντα με διαφορες δικαιολογιες-με τιποτα-με ολα τα χαρτι οκ
Όλη η συζήτηση παραπάνω αφορά χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Η Σερβία δεν ανήκει στην Ευρωπαϊκή Ένωση, και συνεπώς εφαρμόζει τους δικούς της κανόνες (που δε γνωρίζω ποιοί είναι).
 

sdoe21

Member
Μηνύματα
327
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Παιδιά έκανα σέρτς, αλλά δεν βρήκα τπτ...οπότε αν κάποιος γνωρίζει θα του ήμουν υπόχρεος!

Λέμε να πάμε Ρώμη ( ΌΛΕ!!!) μετά το καλοκαίρι με ένα φιλικό ζευγάρι.
Τα παιδιά δεν έχουν ξαναπάει εξωτερικό...και το θέμα είναι οτι η γυναίκα είναι απο την Αλβανία. Βέβαια μεγάλωσε εδώ, έχει χαρτιά κτλ...και απ'ότι ξέρω έχει αλβανικό διαβατήριο.
Αλλά είναι κανονικά παντρεμένοι με το παιδί (...που έχει καινούργια ταυτότητα, οπότε είναι ΟΚ).

Η κοπέλα χρειάζεται τπτ βίζες και τέτοια τρεχάματα, ή το διαβατήριο είναι αρκετό?? :roll:

Ευχαριστώ!!

Μιας και φέτος λέμε να πάμε Λονδίνο (ή Τοσκάνη...) χρειάζεται κάτι παραπάνω από αυτά που ήδη έχει (δηλαδή διαβατήριο & visa με την οποία μένει νόμιμα Ελλάδα) και πέρσι ήταν μια χαρά για Ρώμη???
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.001
Likes
2.094
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Οι χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης απαιτούν από τους Αλβανούς πολίτες διαβατήριο + Visa σε Ισχύ.
Για τις χώρες Σέγκεν, όπως είναι η Ιταλία, καλύπτεται από την ελληνική visa και δε χρειάζεται και άλλη. Αν θελήσει όμως να ταξιδέψει σε τρίτες χώρες εκτός Σέγκεν (π.χ. Ηνωμένο Βασίλειο, Κύπρος) χρειάζεται και βίζα από εκείνη τη χώρα.
.......................................................
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.936
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom