Ταξιδιωτικά ρητά - ποίηση

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.237
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Με αφορμή τα ταξιδιωτικά ρητά που έχουμε και "τρέχουν" στην κεντρική σελίδα του TravelStories.gr, γράψτε μας εδώ μερικά από τα αγαπημένα σας λόγια, που έχουν πει συγγραφείς, ποιητές, ταξιδιώτες ή και ανώνυμοι. Μπορούμε έτσι να σχολιάζουμε το περιεχόμενό τους.

Τα πιο πετυχημένα θα προστίθενται σε αυτά που εμφανίζονται στην 1η σελίδα του TravelStories.gr :)


Ξεκινάω εγώ, παραθέτοντας ένα από τα αγαπημένα μου, εκτός από αυτό που έχω στην υπογραφή μου.

Είναι το

"Two roads diverged in a wood, and I—
I took the one less traveled by,
And that has made all the difference."


που ανήκει στον αγαπημένο Robert Frost και το ποίημά του "The Road not Taken", που έγραψε στα 1920.

Εξαιρετικά δυνατός στίχος, μου είχε μείνει αποτυπωμένος στη μνήμη από το μακρινό 1989 όταν τον πρωτοάκουσα να βγαίνει σα μέλι από τα χείλη του Robin Williams στο εκπληκτικό "Dead Poets Society".

Τι λέτε;
 
Last edited:

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.974
Likes
9.405
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Λοιπον οταν ξεκινησα να διαβαζω το post , "The Road not Taken", ηταν αυτο που μου ηρθε στο μυαλο;).
Δεν πειραζει ομωs , εχω αλλο που μου αρεσει εξισου:
A ship is safe in the harbor, but that is not what ships are made for
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Τα αγαπημένα μου:

"If you reject the food, ignore the customs, fear the religion and avoid the people, you might better stay at home." -- James Michener

"To travel is to discover that everyone is wrong about other countries." -- Aldous Huxley

Και ένα εμμέσως σχετικό ...
"Life is what happens to us while we are making other plans." (υπάρχει σε στίχους του John Lennon, αλλά κάποιοι λένε ότι είναι παλιότερο)
 

La Chica

Member
Μηνύματα
113
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Under Construction...
Ταξίδι-Όνειρο
AroundTheWorldIn80Days
"Caminante, no hay camino...
se hace camino al andar..."
Antonio Machado

"Διαβάτη, δρόμος δεν υπάρχει,
τον δρόμο τον φτιάχνεις προχωρώντας..."

Al andar λέγεται το φροντιστήριο ισπανικών που πήγαινα και αυτοί οι δυό στίχοι του Antonio Machado ήταν ή πρώτη μου γνωριμία με τα ισπανικά...:rolleyes:
 

Angeliki

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή (ξανά)
" qui visite un pays en ignorant sa langue n'a rien visité "

"Όποιος επισκεπτεται μια χωρα, αγνοωντας τη γλωσσα της, δεν εχει τιποτα επισκεφτει"

Απο ενα αγαπημενο site που αναφερεται σε πολλες γλωσσες του κοσμου. Το ρητο συνδυαζει και τα ταξιδια, οποτε ειπα να το ποσταρω (τοιχοκολλησω - στα ελληνικα). Δεν ξερω ποιος το εχει πει, αλλα ετσι για οσους ενδιαφερονται εδω ειναι το λινκ:

http://www.lexilogos.com/

Τα λεμε
 
Last edited by a moderator:

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
H πραγματική ευτυχία δεν κρύβεται στον προορισμό σου αλλά στον τρόπο που ταξιδεύεις...
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
" Κάθε ταξίδι ξεκινά απ τη στιγμη που θα το σκεφτείς και δεν τελειώνει ποτέ"
vagantos:rolleyes:

 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.974
Likes
9.405
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
"Παντου υπαρχουν σημαδια για ταξιδι!Εχε τα ματια σου ανοιχτα και κοιτα τα σημαδια!"
Go2dbeach ;)
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνια
Τα αγαπημένα μου:

"To travel is to discover that everyone is wrong about other countries." -- Aldous Huxley

Συμφωνω γι αυτο και το εχω στην υπογραφη μου τοσο καιρο τωρα. Μεχρι να βρω κατι που να με αντιπροσωπευει περισσοτερο!
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνια
“For my part, I travel not to go anywhere, but to go. I travel for travel’s sake. The great affair is to move.” – Robert Louis Stevenson

“One’s destination is never a place, but a new way of seeing things.” – Henry Miller

“Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn’t do than by the ones you did do. So throw off the bowlines, sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.” – Mark Twain

“Do not follow where the path may lead. Go instead where there is no path and leave a trail” – Ralph Waldo Emerson

“Not all those who wander are lost.” – J. R. R. Tolkien

“A good traveler has no fixed plans and is not intent on arriving.” – Lao Tzu

Best Online Travel Magazine | Best Online Travel Community -- MatadorNetwork.com
The 50 Most Inspiring Travel Quotes Of All Time
 

shadow88

Member
Μηνύματα
185
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip στη Τοσκάνη..
Εγώ θα γράψω αυτό που υπάρχει και στην υπογραφή μου....

The real voyage of discovery consists not in seeking new landscapes but in having new eyes.-Marcel Proust
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.274
Μηνύματα
885.888
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom