Ταξιδιωτικές φωτογραφίες με τα επαγγέλματα που χάνονται

themischar

Member
Μηνύματα
483
Likes
4.518
Επόμενο Ταξίδι
Έλα (μου) ντε
Στα ταξίδια μας, μικρά ή μεγάλα, εντός ή εκτός της χώρας γινόμαστε "μάρτυρες"' κάποιων επαγγελμάτων που είτε είναι σε φθείνουσα τροχιά στην αγορά εργασίας ή ακόμη χειρότερα-καλύτερα έχουν προ πολλού αντικατσταθεί με άλλα.
Πολλά από εκείνα τα εργαλεία δουλειάς υπάρχουν "άφθονα" στα Λαογραφικά Μουσεία ανά τον κόσμο.

Η μνεία μου έχει να κάνει με όλους εκείνους τους χρήστες που με τα εργαλεία τους -στα χέρια- εξακολουθούν αφενός και βιοπορίζονται από αυτό το επάγγελμα και αφετέρου δίνουν χρώμα στην πόλη ή την χώρα τους. Είναι γνωστό πως στις χώρες αυτές εξακολουθεί η τεχνολογία να υπολείπεται κάτι που ενισχύει το φαινόμενο.
Και θαρρώ πως έχει συμβεί, σε αρκετούς από μας, το να μη μας επιτρέπουν να τους φωτογραφίσουμε.

Υπάρχουν στο φωτογραφικό σας portfolio, κάποια/ες φωτογραφίες ;
Ξεκινάω, με τρεις φωτογραφίες :

Τουρκία, ατην Έφεσσο, ο λουστραδόρος.



Γεωργία, στο Τσόρνι, το βυτίο του νερουλά.



Μαρόκο, στη Φεζ, ο κατασκευαστής κοκάλων παπουτσιών.

 

themischar

Member
Μηνύματα
483
Likes
4.518
Επόμενο Ταξίδι
Έλα (μου) ντε
Ελλάδα, στο Μόλυβο, η οικογενειακή τέχνη για βραχιόλια και περιδέραια.



Πολωνία, στην Κρακοβία, ο αμαξάς.





Δεν υπάρχουν στο φωτογραφικό σας portfolio, κάποια/ες φωτογραφίες να ανεβάσετε ;
 
Last edited:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
@themischar έχω ενστάσεις για τη φωτο με τα βραχιόλια. Δεν νομίζω ότι είναι επάγγελμα που χάνεται. Ίσα - ίσα ανθεί και διαδίδεται και δεν νομίζω ότι υπήρχε παλιά (ίσως εκεί να υπήρχε λόγω τουρισμού, αλλά όχι πολύ παλιά).
 

themischar

Member
Μηνύματα
483
Likes
4.518
Επόμενο Ταξίδι
Έλα (μου) ντε
@themischar έχω ενστάσεις για τη φωτο με τα βραχιόλια. Δεν νομίζω ότι είναι επάγγελμα που χάνεται. Ίσα - ίσα ανθεί και διαδίδεται και δεν νομίζω ότι υπήρχε παλιά (ίσως εκεί να υπήρχε λόγω τουρισμού, αλλά όχι πολύ παλιά).
Αγαπητή μου @katkats, δεν έχω, ιδιαίτερο, λόγο να διαφωνήσω με την άποψή σου.
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Συνάντησα και εγώ λουστραδόρο ... στην Κωνσταντινούπολη.
IMG_0738.JPG


Πιθανώς στην Τουρκία να ευημερεί το επάγγελμα ... :rolleyes:

Ο καραμελάς πάντως σίγουρα είναι σπανιότατος, αφού εγώ τουλάχιστον πρώτη φορά τον συνάντησα ... ακόμα και σαν εικόνα....
Και αυτόν στην Κωνσταντινούπολη :)

IMG_0829.JPG
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Έξω από το μεγάλο παζάρι του Bodrum συνάντησα μια πλανόδια ζυγαριά!!!

IMG_4903.JPG


Δεν ξέρω αν χάνεται το επάγγελμα του "ζυγιστή", αλλά σίγουρα είναι σπάνιο ... :p:p:p
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Και το επάγγελμα του μάστορα ηλεκτρονικού πλεον φθίνει στις μέρες μας, τουλάχιστον στον Δυτικό κόσμο. Εδώ από τα Δίδυμα της Τουρκίας, σε μια ζεστή καλοκαιρινή μέρα, ο τύπος κάνει την δουλειά του απέναντι από τον Ιωνικό ναό του Απόλλωνα.

καρια.jpeg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.601
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom