Ταξιδιωτική Ιστορία του Μήνα Μάρτιος - Aπριλίος 2018

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.483
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Επίσης θα ήθελα να παρατηρήσω πως ο όρος "χειρότερες" δεν είναι δόκιμος. "Λιγότερο καλύτερες" ίσως;
Το αντίθετο του καλύτερος είναι το χειρότερος. Από την ώρα που μπαίνουν στη διαδικασία σύγκρισης/διαγωνισμού. Πχ στο μπάσκετ δε λέμε "η τάδε ομάδα έχει τη δεύτερη λιγότερο καλύτερη επίθεση", τη δεύτερη χειρότερη έχει, εκτός κι αν θέλουμε να χρυσώσουμε το χάπι στους παίκτες. Μια καλή ιστορία σε σχέση με μια καλύτερη είναι χειρότερή της, συγκριτικά πάει.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Πάντα ελπίζω σε ισοβαθμίες παρ' όλα αυτά .
Μ' αρέσουν μόνο όταν συμβαίνουν στη πρώτη θέση, γεγονός ολίγον τι σπάνιο.

όλοι θα ψηφίσουν αυτές τις 7 και θα έχουμε 7 ιστορίες στην πρώτη θέση.
Αυτό βέβαια είναι και θέμα συμμετοχής, όσο μεγαλύτερη είναι τόσο μικραίνει η πιθανότητα, ωστόσο με βάση τη δική μας στο διαγωνισμό, είναι πολύ πιθανό να συμβεί.
 

Tonia L.

Member
Μηνύματα
294
Likes
3.014
Ενώ συνήθως έχω "κρύο αίμα" στις ψηφοφορίες, σε αυτήν εδώ δυσκολεύτηκα.
Ωστόσο θεωρώ ότι 3 ψήφοι για 15 ιστορίες αρκούν, ώστε να ξεχωρίσουν αυτές που είναι πράγματι καλύτερες. Σε λίγες περιπτώσεις, όπως εν προκειμένω, θα μείνει κάποια εξαιρετική ιστορία εκτός (ίσως προκύψει και ισοβαθμία βέβαια!)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.483
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μ' αρέσουν μόνο όταν συμβαίνουν στη πρώτη θέση
Γιατί αυτό; (από περιέργεια ρωτάω)
Εμένα μου αρέσει να κερδίζει κάποιος. Είναι κι ένας από τους λόγους που αντιπαθώ το ποδόσφαιρο, δεν μου αρέσουν οι ισoπαλίες, δεν τις κατανοώ. Δε φαντάζομαι πχ στο τένις να πουν, έλα παιδιά ισοπαλία το συγκεκριμένο ματς, πάμε σπίτια μας χωρίς νικητή και χαμένο, χωρίς την αγωνία της επιτυχίας ή αποτυχίας. Αντίθετα, η ισοβαθμία στη δευτεροτρίτη θέση μου αρέσει περισσότερο.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Γιατί αυτό; (από περιέργεια ρωτάω)
Γιατί συμβαίνει σπάνια και μου δείχνει ότι ξεχωρίζουν δύσκολα δύο πολύ καλές ιστορίες.
Εμένα μου αρέσει να κερδίζει κάποιος. Είναι κι ένας από τους λόγους που αντιπαθώ το ποδόσφαιρο, δεν μου αρέσουν οι ισoπαλίες
Άλλο καπέλο αυτό. Οπαδικά έχω «καεί» με τα Χ, σε σημεία που πολλές φορές προτιμώ την ήττα παρά τη ξενέρωτη ισοπαλία. Πληροφοριακά, νομίζω στα 80s υπήρχε ισοπαλία και στο μπάσκετ στο πρωτάθλημα μας!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Κι επειδή είστε παλιόπαιδα, με βάλατε να το ψάξω και να το τεκμηριώσω. ;)

Σε σύνολο 164 διαγωνισμών έως τώρα είχαμε:

19 Ισοψηφίες στη τρίτη θέση
17 Ισοψηφίες στη δεύτερη θέση
6 Ισοψηφίες στη πρώτη θέση

all.jpg


Επιβεβαιώνεται λοιπόν ο κανόνας ότι οι πρώτες θέσεις στους διαγωνισμούς ξεχωρίζουν λιγάκι πιο εύκολα, αν και για να μετρηθεί αυτό σε απόλυτο βαθμό πρέπει να δούμε και τις διαφορές.

(Ωραίο στατιστικό κι αυτό πάντως, θα το ενσωματώσω στο αντίστοιχο νήμα μαζί με άλλα που ετοιμάζω).
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
862
Likes
1.909
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Το αντίθετο του καλύτερος είναι το χειρότερος. Από την ώρα που μπαίνουν στη διαδικασία σύγκρισης/διαγωνισμού. Πχ στο μπάσκετ δε λέμε "η τάδε ομάδα έχει τη δεύτερη λιγότερο καλύτερη επίθεση", τη δεύτερη χειρότερη έχει, εκτός κι αν θέλουμε να χρυσώσουμε το χάπι στους παίκτες. Μια καλή ιστορία σε σχέση με μια καλύτερη είναι χειρότερή της, συγκριτικά πάει.
Θα μου επιτρέψεις να επιμείνω. Δεν υπάρχουν χειρότερες. Όλες είναι καλές και μερικές από αυτές καλύτερες και κάποιες άριστες.
(Ανωμ. Επίθ. Καλός - καλύτερος - άριστος).
Το χειρότερος είναι παραθετικο του κακός
.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.006
Likes
40.909
Δεν υπάρχουν χειρότερες. Όλες είναι καλές και μερικές από αυτές καλύτερες και κάποιες άριστες.
Ετσι βαθμολογουνται οι Εκθεσεις στο Δημοτικο.
Απο κει και μετα μπορει ενας ανθρωπος να αντεξει τη ματαιωση.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.483
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Θα μου επιτρέψεις να επιμείνω. Δεν υπάρχουν χειρότερες. Όλες είναι καλές και μερικές από αυτές καλύτερες και κάποιες άριστες.
(Ανωμ. Επίθ. Καλός - καλύτερος - άριστος).
Το χειρότερος είναι παραθετικο του κακός
.
Καλή ιστορία, αντίθετο κακή ιστορία.
Καλύτερες ιστορίες, αντίθετο χειρότερες ιστορίες.

Τώρα συγκρινόμενη πάντα, μια ιστορία μπορεί να ειναι χειρότερη από μια αλλη, δε σημαίνει ότι είναι κακή ή ότι δε διαβάζεται αλλά σε ένα διαγωνισμό υπάρχουν διαβαθμίσεις.

Αυτό το στατιστικό με τις διάφορες ανάμεσα στις ψήφους των ιστοριών ενδιαφέρον θα έχει, για καθαρά στατιστικούς λόγους.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Αυτό το στατιστικό με τις διάφορες ανάμεσα στις ψήφους των ιστοριών ενδιαφέρον θα έχει, για καθαρά στατιστικούς λόγους.
Για καν' το λιγο πιο συγκεκριμένο να αρχίσω να το ψάχνω... Βασικα τι μπορει να αποτυπωθεί.
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
862
Likes
1.909
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Καλή ιστορία, αντίθετο κακή ιστορία.
Καλύτερες ιστορίες, αντίθετο χειρότερες ιστορίες.

Τώρα συγκρινόμενη πάντα, μια ιστορία μπορεί να ειναι χειρότερη από μια αλλη, δε σημαίνει ότι είναι κακή ή ότι δε διαβάζεται αλλά σε ένα διαγωνισμό υπάρχουν διαβαθμίσεις.

Αυτό το στατιστικό με τις διάφορες ανάμεσα στις ψήφους των ιστοριών ενδιαφέρον θα έχει, για καθαρά στατιστικούς λόγους.
Παραιτούμαι!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Ξεκιναω διάβασμα. Ότι πρέπει για χειμωνιάτικες κρύες νύχτες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.798
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom