Ταξιδιωτική Λογοτεχνία

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Ανοίγω καινούργιο (;) θέμα.
Έτσι κι αλλιώς οταν δεν μπορουμε να ταξιδέψουμε, διαβάζουμε για τα ταξίδια των άλλων. Προσωπικά μου αρέσουν πολύ και οι περιγραφές που αναφέρονται σε ταξίδια παλιότερων εποχών.
Ας προτείνουμε λοιπόν εδώ κάποια σχετικά βιβλία που έχουμε διαβάσει.

Μέχρι να οργανωθούμε όμως και για να σας αποδείξω τις σοβαρές μου προθέσεις,
αναδημοσιευω - σε συνέχειες - ενα ποίημα (;) του Ε. Αρανίτση.
Δεν ειχε τίτλο κι ετσι έβαλα εγώ:


ΓΥΝΑΙΚΕΙΑ ΤΑΞΙΔΙΑ (Ή σεσουάρ στο σακ βουαγιάζ)

Μια εκκεντρική μου θεία
που 'στριβε χασίς τσιγάρα
κι έγραφε τη βιογραφία
του Ερνέστο Τσεγκεβάρα,
πέταξε ως το Λονδίνο,
των Βαΐων, με Swissair
κι από 'κει, το Πάσχα, Τήνο
κι άκουσ' Ω γλυκύ μου έαρ·

και μια φίλη, Ιρλανδέζα
πήγε μέχρι την Ταγγέρη
και τη φέραν πίσω τέζα
διότι είχε υποφέρει
απ' τη ζέστη και τις μύγες
κι από την ελονοσία.

Πλην, σε μέρες μόνον λίγες,
να 'την πάλι στη Ρωσία,
κι όσο γι' αλλαγή αέρα
(ή ενόψει Χριστουγέννων),
ονειρεύεται βεγγέρα
α Paris εν μέσω ξένων
.................................................TO BE CONTINUED
 
Last edited by a moderator:

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.407
Likes
17.241
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ήδη έχω γράψει εδώ για ένα βιβλίο σχετικά με το ταξίδι ως τρόπο ζωής.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.379
Likes
6.932
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Σκόπευα να ανοιξω ενα τετοιο τοπικ με τον ιδιο τίτλο, αλλα με προλαβε το μελος vagantos.
Ενας μεγάλος μας συγγραφέας που ασχοληθηκε με την ταξιδιωτική λογοτεχνία ειναι ο Νικος Καζαντζάκης.
Οι σχετικοί τιτλοι των βιβλιων του:
Ταξιδιωτικά
  1. Τι είδα στη Ρουσία - από τα ταξίδια μου
  2. Τι είδα στη Ρουσία - από τα ταξίδια μου
  3. Ταξιδεύοντας. Α΄, Ισπανία
  4. Ταξιδεύοντας. Β΄, Ιαπωνία - Κίνα
  5. Ταξιδεύοντας. Γ΄, Αγγλία
  6. Ταξιδεύοντας. Ιταλία, Ισπανία, Αίγυπτος, Σινά
  7. Ταξιδεύοντας. Ιταλία, Αίγυπτος, Σινά, Ιερουσαλήμ, Κύπρος
Και για να πάρετε μια γευση αναδημοσιευω ενα κομματι απο την εισαγωγή Ταξιδευωντας Ισπανία:

Το ταξίδι κι η εξομολόγηση στάθηκαν οι δυό μεγαλύτερες χαρές της ζωής μου. Να γυρίζεις η γης, να βλέπεις-να βλέπεις και να μη χορταίνεις-καινούργια χώματα και θάλασσες κι ανθρώπους κι ιδέες και να τα βλέπεις όλα σα για πρώτη φορά, να τα βλέπεις όλα σα για τελευταία φορά, με μακρόσερτη ματιά, κι έπειτα να σφαλνάς τα βλέφαρα και να νοιώθεις τα πλούτη να κατασταλάζουν μέσα σου ήσυχα, τρικυμιστά, όπως θέλουν, ωσότου να τα περάσει από την ψιλή κρισάρα του ο καιρός, να κατασταλάξει το ξαθέρι απ' όλες τις χαρές και τις πίκρες σου - τούτη η αλχημεία της καρδιάς είναι, θαρρώ, μια μεγάλη, αντάξια του ανθρώπου ηδονή.
Γιατί ετσι μπορείς οχι μονάχα να γνωρίσεις τον εαυτο σου, παρά, πολυ σπουδαιότερο: να ξεπεράσεις τον ζουρλοπερήφανο το εγώ σου, βυθίζοντας το, αρμονίζοντας του μέσα αγωνιζόμενο και περιπλανώμενο στράτεμα του ανθρώπου.
Εκαμα μερικά ταξιδια, πνευματικές πειρατείες, ξεσπάσματα της καρδιάς που πονούσε, απληστεια του ματιου που λαχτάριζε και βιάζουνταν, προτού να σβήσει, να δει οσο μπορεί περισσοτερο νερό και χώμα.
Θα πασκισω, συντρίβοντας τη στέρεη κρούστα του λογικου που κατασκεπάζει την ψυχή μου, να θυμηθώ. κάθε ταξίδι μου σημάδευε-πότε αιτία πότε αποτέλεσμα-μιαν εσωτερική μου, γιομάτη πλάνταγμα και μεσολογγίτικη έξοδο, κρίση. Και λέω, αν μπορέσω να τη στεριώσω με λόγια θα βοηθήσω κι άλλες ψυχές που κίνησαν κατά τον ίδιο δρόμο, με αδερφικό μαζί μου ρυθμό, να συντομέψουν την αγωνία τους.
Η εξομολόγηση τούτη μακάρι να χει την αξία μιας καλής πράξης. τιποτα μεγαλύτερο δεν πεθυμάει. Γιατί δεν κάνω τέχνη. Αφηνω την καρδιά μου να φωνάζει."

Για την Ισπανια γράφει ο Καζαντζάκης:
" Ολη η Ισπανία λάμπει και σαλευει στο νου μου σαν ενα παγόνι αρσενικό, που με ανοιγμένες τις φτερουγες του σεριανάει ανάμεσα σε δυο θάλασσες..."
;):cool:
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
...

Γιατί ετσι μπορείς οχι μονάχα να γνωρίσεις τον εαυτο σου, παρά, πολυ σπουδαιότερο: να ξεπεράσεις τον ζουρλοπερήφανο το εγώ σου ...
Μεγάλη και πραγματικά αληθινή φράση.
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Θυμήθηκα ένα βιβλίο που διάβασα και μου άρεσε πολύ, είναι ταξιδιωτικό και με οικολογικές ευαισθησίες. Λέγεται:
ΤΟΥΡΙΣΤΕΣ ΣΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΓΗ (last chance to see)
και είναι γραμμένο από τον αδικοχαμένο DOUGLAS ADAMS (ξέρετε "Γυρίστε το γαλαξία με ωτο-στοπ" μαζί με τον MARK CARWARDINE.
Αναφέρεται σε αρκετά ταξίδια που έκανε σε όλο τον κόσμο προκειμένου να δει τα ζώα που απειλούνται περισσότερο από εξαφάνιση και το χιούμορ του όπως συνήθως σπάει κόκκαλα. Γράφει για τους λεμούριους στη Μαδαγασκάρη, τον δράκο του Κόμοντο στην Ινδονησία, το δελφίνι του ποταμού Γιανγκτζί στην Κίνα και άλλα.
Το προτείνω ανεπιφύλακτα.
 
Last edited by a moderator:

αθηνα123

Member
Μηνύματα
283
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
?????????????????
Ταξίδι-Όνειρο
νησια μαρκισας
ειναι στα ελληνικα?¨μας λετε και εκδοση?
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Διάβασα ένα πολύ διασκεδαστικό βιβλιαράκι σε εκδόσεις ΑΓΡΑ που νομίζω οτι απευθύνεται σε όλους εμάς που γράφουμε η διηγούμαστε τις ταξιδιωτικές μας εντυπώσεις και λεγεται " Η Τέχνη του να γίνεσαι βαρετός με τις ταξιδιωτικές σου αφηγήσεις" του Matthias Debureaux, ο οποίος γράφει ταξιδιωτικά αρθρα για τα περιοδικά Citizen K και Les Echos. Δεν είναι μεγάλο αναγνωσμα, περίπου 50 σελίδες μικρού σχήματος και με έκανε να γελάσω.
Να προσθέσω και το site των εκδόσεων ΑΓΡΑ http://www.agra.gr/books/book804.html
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
ειναι στα ελληνικα?¨μας λετε και εκδοση?
Συγνώμη Αθηνά μου που άργησα, έχουν μαζευτεί πολλά αδιάβαστα μυνήματα (καμμιά 800αρία!!!)
Το βιβλίο είναι από τις εκδόσεις "Παραπέντε" μπορείς να δεις περισσότερες λεπτομέρειες στο http://www.para-pente.com/htdocs/para_pente_books_humour_touristes.htm
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.887
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Μια πολύ ενδιαφέρουσα σειρά είναι η "Μια πόλη στη λογοτεχνία" των εκδόσεων Μεταίχμιο http://www.metaixmio.gr/1/index.scr. Κάθε πόλη μέσα από τη ματιά λογοτεχνών και φυσικά σε καμμιά περίπτωση δεν είναι τουριστικοί οδηγοί. Κατά τη γνώμη μου όμως βρίσκεις πιθανά αυτό που πραγματικά λείπει από τους τουριστικούς οδηγούς. Το πραγματικό "άρωμα" της κάθε πόλης. Μόλις άρχισα να διαβάζω αυτό για την Κωνσταντινούπολη και πραγματικά έχω αρχίσει να μπαίνω για τα καλά στο "όνειρο". Αξίζει!!
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.887
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Πρόσφατα διάβασα ένα πολύ ενδιαφέρον βιβλίο σχετικό με ταξίδια. Είναι το ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΤΑΞΙΔΙΩΤΙΚΑ ΡΕΠΟΡΤΑΖ. Ο μεγάλος ταξιδευτής και συγγραφέας ΕΡΙΚ ΝΙΟΥΜΠΙ συνέλλεξε κείμενα με ταξιδιωτικό περιεχόμενο από την αρχαιότητα μέχρι τα τέλη του 20ου αι και για όλες τις ηπείρους. Είναι μικρά κείμενα και πρόκειται κυρίως για αποσπάσματα από μεγαλύτερα τέτοια. Είναι στις εκδόσεις ΝΑΡΚΙΣΣΟΣ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.298
Μηνύματα
887.185
Μέλη
38.966
Νεότερο μέλος
christinalovari@y

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom