Ινδία Ταξιδιωτική ασφάλεια για Ινδία.

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Υ.Γ: Πέρα από το οφτόπικ μία δύο ερωτήσεις για τις ασφάλειες.
Π.χ η ιντεραμερικαν λέει πως δίνει: 100 ευρώ για ''Καθυστέρηση άφιξης αποσκευών''. Ποιος μετράει αυτή την καθυστέρηση; Θέλω να πω από πόση ώρα θεωρεί η εταιρεία ότι υπάρχει καθυστέρηση;
Επίσης το ίδιο ερώτημα και για την καθυστέρηση της πτήσης. Εκεί λέει πως δίνει 450 ευρώ.

Και τελευταίο ''Ακύρωση προγραμματισμένου ταξιδιού''. Με υπαιτιότητα της εταιρείας; Δικιά μου; Κάποιο φυσικό φαινόμενο; Και δίνει για την ακύρωση 10.000 ευρώ.

Κάποια βοήθεια;
Στο συμβόλαιο τα γράφει αναλυτικά οπότε...
-100ε εφόσον οι αποσκευές καθυστερήσουν να παραδοθούν περισσότερο από 4 ώρες μετά την άφιξη του ταξιδιώτη-ασφαλισμένου
-100ε για καθυστέρηση αναχώρησης πτήσης περαν των 4 ωρών και 450 για καθυστέρηση πέραν των 24 ωρών
-10.000ε επιστροφή εξόδων που καταβλήθηκαν για προγραμματισμένο ταξίδι εξαιτίας ακύρωσης του για σημαντικό λόγο υγείας του ασφαλισμένου ή στενού συγγενούς του (κι επειδή το ρώτησα στενός συγγενής θεωρείται πρώτου βαθμού δηλ,παιδιά,γονείς,αδέρφια)
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος του κοσμου
Aspa η τιμή για την ασφάλιση διαμορφώνεται ανάλογα με τη χώρα προορισμού. Άλλη η τιμή για 11 μέρες στην Ευρώπη και άλλη για 11 μέρες στην Ασία και βέβαια οι καλύψεις δεν είναι σε όλες τις ασφάλεις οι ίδιες.
Καλησπέρα. Αναφέρομαι στην Ινδία. Το γνωρίζω αυτό που λες.
 

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Warwick, NY
Έψαξα στο φόρουμ αναρτήσεις σχετικά με ταξιδιωτικές ασφάλειες αλλά έκανα και μία έρευνα αγοράς και ενώ είχα καταλήξει στη mondial έπεσα πάνω σε ένα φυλλάδιο της Interamerican.Για την ακρίβεια το βρήκα στο γραφείο που έβγαλα την βίζα της Ινδίας.
Είναι αυτή http://www.interamerican.gr/?pid=100&la=1 και για τις 18 μέρες που τη θέλω εγώ κοστίζει μόνο 30€!
Μου έκανε εντύπωση η χαμηλή τιμή και το γεγονός ότι καλύπτει όλα όσα θέλω.
Την έχει χρησιμοποιήσει κανείς?
Έχετε κάποια άλλη να προτείνετε?
Παιδιά, ισχύει!
Ευχαριστώ για το link!
Μόλις μίλησα με μια ασφαλίστρια από εκεί.
2 εβδομάδες Σιγκαπούρη-Βιετνάμ-Ταϋλάνδη: 32€.
Καλύπτει 6.000 για νοσηλεία και 500€ για εξωτερικά ιατρεία. Και κάτι αλλά για καθυστέρηση πτήσεων κτλ.

Για ακυρωτικά πτήσεων συνολικού κόστους 1500€, η προσαύξηση είναι 130€ περίπου.
Αλλά η ακύρωση ισχύει για σοβαρή ασθένεια δική μας ή συγγενή πρώτου βαθμού.
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος του κοσμου
Εχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές την Interamerican στα τελευταία ταξίδια μου. Πολύ καλές τιμές και εξυπηρέτηση. Βέβαια ευτυχώς δεν μου χρειάστηκε.
Τώρα έκλεισα 4 άτομα 15 ημέρες Βιετνάμ Λάος Σινγκαπούρη 128ε. Είναι ανάλογα με τις καλύψεις.
Μπορώ να δώσω το τηλ σε μήνυμα.
 

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Warwick, NY
Εχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές την Interamerican στα τελευταία ταξίδια μου. Πολύ καλές τιμές και εξυπηρέτηση. Βέβαια ευτυχώς δεν μου χρειάστηκε.
Τώρα έκλεισα 4 άτομα 15 ημέρες Βιετνάμ Λάος Σινγκαπούρη 128ε. Είναι ανάλογα με τις καλύψεις.
Μπορώ να δώσω το τηλ σε μήνυμα.
Καλημέρα!
Μπράβο, ακριβώς το ίδιο ποσό έδωσε και σε μένα. 32/άτομο.
Φαντάζομαι ότι σας έδωσε τις ίδιες καλύψεις, σωστά;
6.000€ για νοσηλεία και 500€ για εξωτερικά ιατρεία.
 

travel_lover

Member
Μηνύματα
156
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ -
Κάποιος που να ταξίδεψε το 2021 και 2022 για να ενημέρωσει σχετικά για μια καλή & συμφέρουσα ταξιδιωτική ασφάλεια;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.826
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom