Ταξιδιωτικη Λιστα TOP 10

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.013
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Σας εχει συμβει εσκεμμενα να μη δινετε προτεραιοτητα σε ενα ταξιδι που βρισκεται πολυ ψηλα στις επιθυμιες σας, το "ονειρεμενο σας",και να βρισκετε μεσα σας συνεχως δικαιολογιες για να το αναβαλλετε;
Ειμαι καλα γιατρε;;;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.043
Σας εχει συμβει εσκεμμενα να μη δινετε προτεραιοτητα σε ενα ταξιδι που βρισκεται πολυ ψηλα στις επιθυμιες σας, το "ονειρεμενο σας",και να βρισκετε μεσα σας συνεχως δικαιολογιες για να το αναβαλλετε;
Ειμαι καλα γιατρε;;;
Ναι φυσικα.
1. Αν απαιτει μεγαλες θυσιες σε χρονο η χρημα που δεν ειναι καποιος διατεθειμενος να κανει.
2. Αν δεν το θεωρει προτεραιοτητα και η παρεα.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.013
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Ναι φυσικα.
1. Αν απαιτει μεγαλες θυσιες σε χρονο η χρημα που δεν ειναι καποιος διατεθειμενος να κανει.
2. Αν δεν το θεωρει προτεραιοτητα και η παρεα.
Οχι δεν ειναι οικονομοτεχνικοι οι λογοι. Ειναι καθαρα ψυχολογικο το θεμα.
Αυτο θα το δικαιολογουσα. Σιγα...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.043
Οχι δεν ειναι οικονομοτεχνικοι οι λογοι. Ειναι καθαρα ψυχολογικο το θεμα.
Αυτο θα το δικαιολογουσα. Σιγα...
Οκ, τοτε λοιπον φοβασαι μηπως δεν αποδειχθει ανταξιο των προσδοκιων? Φοβασαι μηπως δεν βρεθει αλλο "ταξιδι ονειρο" να παρει τη θεση του μετα την ολοκληρωση του? Φοβασαι το ποσο το εχεις φορτισει συναισθηματικα?

Εγω ποτε δεν συζηταω δημοσια για τα ταξιδια ονειρο γιατι δεν νομιζω οτι αφορουν καποιον αγνωστο σε ενα φορουμ ουτε θα το συζητουσα με αγνωστους κι αυτο κουλαρει τις προσδοκιες.
 
Μηνύματα
416
Likes
1.366
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Mια χαρα εισαι ανθρωπινη ψυχολογια λεγεται ,ακριβως το ιδιο το παθαινω καιεγω,αν και το χω βελτιωσει αισθητα και ειμαι πιο αποφασιστικος.

To ανθρωπινο μυαλο δινει παρα πολυ αξια kαι κανει μεγαλυτερο invest.Ειναι σαν ενα μπουκαλι πολυ καλο και ακριβο κρασι ,θα το ανοιγες το ιδιο με μια fanta που ειχες στο ψυγειο,απο οτι το κρασι που θα εψαχνες το καλυτερο timing και την καλη περισταση?

Το ιδιο συμβαινει γιατι το εχεις τοσο ψηλα στη bucket list ,ψαχνοντας να εισαι τη τελεια ψυχολογια,με τις καλυτερες συνθηκες και με την τελεια παρεα και το γυροφερνεις γιατι μετα αν τελειωσει δεν θα ναι πια ονειρο και ποθος?

Απλα επειδη εχεις δωσει αξια ,το μυαλο σε κραταει τσιμεντωμενο να μην το επομενο βημα .

Ειναι σαν ενα λαχταριστικο μπεργκερ τρως τα γυρω γυρω και αφηνεις το καλο για το τελος.


Το ιδιο το παθαινω με τα ταξιδι μου στην Αμερικη το χω τοσο λιβανισει και ολο κλεινω ταξιδια στα γυρω μεχρι να παρω αποφαση τον πραγματικο μου στοχο
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.013
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Οκ, τοτε λοιπον φοβασαι μηπως δεν αποδειχθει ανταξιο των προσδοκιων? Φοβασαι μηπως δεν βρεθει αλλο "ταξιδι ονειρο" να παρει τη θεση του μετα την ολοκληρωση του? Φοβασαι το ποσο το εχεις φορτισει συναισθηματικα?

Εγω ποτε δεν συζηταω δημοσια για τα ταξιδια ονειρο γιατι δεν νομιζω οτι αφορουν καποιον αγνωστο σε ενα φορουμ ουτε θα το συζητουσα με αγνωστους κι αυτο κουλαρει τις προσδοκιες.
Ναι, οι βασικοι λογοι ειναι μαλλον ολα αυτα που ανεφερες. Ισως να προσεθετα κ το θεμα χρονου. Οτι ποτε δε μου φτανει ο χρονος να δω οσα θελω. Οποτε αστο για οταν θα βρω περισσοτερες μερες (ψεμα, ποτε δε θα βρω περισσοτερες μερες).
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.043
Ναι, οι βασικοι λογοι ειναι μαλλον ολα αυτα που ανεφερες. Ισως να προσεθετα κ το θεμα χρονου. Οτι ποτε δε μου φτανει ο χρονος να δω οσα θελω. Οποτε αστο για οταν θα βρω περισσοτερες μερες (ψεμα, ποτε δε θα βρω περισσοτερες μερες).
Πολυ το φορτιζεις ετσι με το "να δω οσα θελω". Εγω παω 2 φορες στις πολεις ονειρο γιατι αρνουμαι οτι η ζωη δινει μονο μια ευκαιρια. Η δευτερη ειναι πιο απολαυστικη. Ειναι σαν να δαμασες το θηριο.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.013
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Πολυ το φορτιζεις ετσι με το "να δω οσα θελω". Εγω παω 2 φορες στις πολεις ονειρο γιατι αρνουμαι οτι η ζωη δινει μονο μια ευκαιρια. Η δευτερη ειναι πιο απολαυστικη. Ειναι σαν να δαμασες το θηριο.
Εχει να κανει με τα οικονομικα μεγεθη ρε συ ομως. Δεν νομιζω οτι θα ξαναδιαθεσω π.χ 6k για να παω το ιδιο μερος για τις εκκρεμοτητες. Δεν ειναι το ιδιο με την Ευρωπη.
Τεσπα, το περιγραψατε πολυ ωραια κ εσυ κ ο @nickostraveller.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.043
Εχει να κανει με τα οικονομικα μεγεθη ρε συ ομως. Δεν νομιζω οτι θα ξαναδιαθεσω π.χ 6k για να παω το ιδιο μερος για τις εκκρεμοτητες. Δεν ειναι το ιδιο με την Ευρωπη.
Τεσπα, το περιγραψατε πολυ ωραια κ εσυ κ ο @nickostraveller.
Ειμαι αλλης σχολης, με 6κ κανω πιο σοβαρα πραγματα απο ταξιδια που δεν ειναι το επικεντρο της ζωης κατ' εμε ουτε θεωρω επενδυση τη διαθεση αυτων των πορων.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.013
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Ειμαι αλλης σχολης, με 6κ κανω πιο σοβαρα πραγματα απο ταξιδια που δεν ειναι το επικεντρο της ζωης κατ' εμε ουτε θεωρω επενδυση τη διαθεση αυτων των πορων.
Χαχα, την εχουμε ξανακανει αυτη τη συζητηση περι επενδυσης. Δεν τα βλεπω ως επενδυση προσωπικα αλλα ως εμπειρια κ τροπο διασκεδασης. Δεν θεωρω επισης οτι ειναι κατι πολυ σημαντικο αλλα ειναι σιγουρα το αμεσως επομενο πραγμα μετα το παιδι μου που με κανει ευτυχισμενο. Καποιον αλλον τον κανει ευτυχισμενο π.χ ενα γρηγορο αυτοκινητο ή το νεο iphone. Ετσι απλα.
Υγ. Τα 6k που ανεφερα αφορουν οικογενειακο budget. Οχι ατομικο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.043
Υγ. Τα 6k που ανεφερα αφορουν οικογενειακο budget. Οχι ατομικο.
Πες το ρε συ και με κοψοχολιασες.
Πηγαιντε καπου με 5κ και βαλε το 1κ σε αποταμιευτικο προγραμμα σπουδων, λεει η μαμα. Θα με θυμηθεις σε μερικα χρονια, ποιο iphone.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.405
Εγώ συνεχώς αναβάλλω ταξίδια που έχω ψηλά στη λίστα (από τα πιο εύκολα εφαρμόσιμα κ κοντινά) για λόγους ψυχολογίας κ συγκεκριμένα επειδή νιώθω ένα απίστευτο overload πληροφορίας για τα μέρη που με ενδιαφέρουν τόσο πολύ που παθαίνω burnout κατά τη διαδικασία στησίματος κ απλώς τα παρατάω κ κανονίζω κάτι άλλο που δεν το έχω τόσο ψηλά στη λίστα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.751
Μέλη
38.902
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom