Ταξιδιωτικη Λιστα TOP 10

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Eσυ μαναμ δεν εβαλες τοπ 10, εβαλες τη μιση υδρογειο... :p
Και κάποιος παλαιότερα είχε φροντίσει να βάλει όλη την υδρόγειο ;)

Μα είναι θέματα αυτά που ανοίγεις; :shock: Τέλος πάντων
1. Ευρώπη
2. Νότια Αμερική
3. Ασία
4. Αφρική
5. Β. Αμερική
6. Κ.Αμερική
7. Ωκεανία

Και μου λείπουν άλλα 3. Θα το σκεφτώ καλύτερα και θα τα ξαναπούμε. :haha:
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.303
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Θέλω να κοιμηθώ σε γιούρτα στην Song Kul
Θέλω να ταξιδέψω στο Tawang, στην Arunachal Pradesh
Θέλω να επισκεφτώ την περιοχή kham και Αmdo (ΚΑΙ τα απαγορευμενα κομμάτια)
Θέλω να περάσω τα Pamir
Θελω να διασχίσω την Καρακοραμ
Θέλω να δώ τους Βούδες (ότι έχει απομείνει τέλος πάντων) στο Βamiyan
Θέλω να να περάσω με πλοίο απο chiang Saen στο Jinghong.
Θέλω να γυρίσω όλο το Μπανγκλαντες , κυρίως τις φυλές και τα Sudarban (και αυτό είναι το 1ο στην λίστα μου)
Θέλω να χρησιμοποιήσω το Kulma pass απο Μurgab για να παω Kashgar
Αυτά μου αρκούν.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.542
Likes
8.158
Θέλω να κοιμηθώ σε γιούρτα στην Song Kul
Θέλω να ταξιδέψω στο Tawang, στην Arunachal Pradesh
Θέλω να επισκεφτώ την περιοχή kham και Αmdo (ΚΑΙ τα απαγορευμενα κομμάτια)
Θέλω να περάσω τα Pamir
Θελω να διασχίσω την Καρακοραμ
Θέλω να δώ τους Βούδες (ότι έχει απομείνει τέλος πάντων) στο Βamiyan
Θέλω να να περάσω με πλοίο απο chiang Saen στο Jinghong.
Θέλω να γυρίσω όλο το Μπανγκλαντες , κυρίως τις φυλές και τα Sudarban (και αυτό είναι το 1ο στην λίστα μου)
Θέλω να χρησιμοποιήσω το Kulma pass απο Μurgab για να παω Kashgar
Αυτά μου αρκούν.

Εχουμε πολλες αγνωστες λεξεις... ;)
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.303
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Εχουμε πολλες αγνωστες λεξεις... ;)
E και? Αφού έχεις πράκτορα τον Τάκη, μην φοβού. Αυτό τα ταξιδιωτικό τζιμάνι, αυτός ο έντιμος άνθρωπος, αυτό το τερας της έγκυρης τουριστικής ενημέρωσης, αυτό το δείγμα επαγγελματικης συνέπειας θα σου τα εξηγήσει όλα (μη σου πω να σου οργανώσει κιόλας όλα τα παραπάνω).
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.153
Likes
14.451
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Θέλω να κοιμηθώ σε γιούρτα στην Song Kul
Θέλω να ταξιδέψω στο Tawang, στην Arunachal Pradesh
Θέλω να επισκεφτώ την περιοχή kham και Αmdo (ΚΑΙ τα απαγορευμενα κομμάτια)
Θέλω να περάσω τα Pamir
Θελω να διασχίσω την Καρακοραμ
Θέλω να δώ τους Βούδες (ότι έχει απομείνει τέλος πάντων) στο Βamiyan
Θέλω να να περάσω με πλοίο απο chiang Saen στο Jinghong.
Θέλω να γυρίσω όλο το Μπανγκλαντες , κυρίως τις φυλές και τα Sudarban (και αυτό είναι το 1ο στην λίστα μου)
Θέλω να χρησιμοποιήσω το Kulma pass απο Μurgab για να παω Kashgar
Αυτά μου αρκούν.
Κοινώς η ποιήτρια θέλει να μας πει ότι θα ριζώσει στην Ασία και ειδικότερα σε όλα τα -σταν, άντε μια εξαίρεση για Ινδία/Μπαγκλαντες.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.303
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Song Kul = λίμνη
Tawang= ινδική πόλη βουδιστικών ενδιαφεροντων (απατείται ειδική άδεια)
Kham , Amdo = Κίνα, πρώην θιβειανες επαρχιες. Τα περισσότερα και πιο ενδιαφεροντα κομματια απαγορευονται σε ξένους. 90% θιβετιανοί σε αντίθεση με την Λάσα που κινεζοποιείται για πολιτικούς λόγους.
Pamir = βουνα. Πρόσφατα -στις 21 Ιουνιου 2013 νομίζω- συμπεριελήφθηκαν στα μνημεία της Ουνέσκο.
Καρακοραμ = δρόμος (κακό)φτιαγμένος απο κινέζους στο Πακισταν (για να μπουν στο μάτι των Ινδών, ο εχθρός του εχθρού μου είναι κατά περίπτωση φίλος μου)
Bamiyan = Αφγανιστάν. Τεραστιοι λαξευμένοι Βούδες ημικατεστραμενοι απο τα οπλα των Ταλιμπαν. Κρίμα...
Chiang Saen = B. Ταυλάνδη. Μεσω του Μεκόγκ, διασχίζει το χρυσό τρίγωνο και φτάνει σε εκπληκτικά μέρη της Ν. Κίνας. Επικίνδυνο το καράβι λόγω του οτι χρησιμοποιείται για εμπόριο οπίου. 2 τουρίστες επιτρέπονται κάθε φορά. Οχι τακτικά δρομολόγια. Μακελειό πριν 2-3 χρόνια με νεκρούς σε ατυπη εξόρμηση απο ταυλανδικό στρατό. Ακρατα ενδιαφέρον. Δεν απαιτείται βιζα για Λαος Βιρμανία παρά μόνο για Κίνα. Λειτουργεί κυρίως την περιοδο των μουσώνων γιατί τότε το επιτρέπει η στάθμη του νερού.
Sudarban = Tο μεγαλύτερο μαγκρόβιο δάσος του κόσμου, έδρα της τιγρης της Βεγγάλης. Επίσης η χώρα διαθέτει την μεγαλύτερη παραλία του κόσμου, και μερικές απο τις πιο αυθεντικές και αμόλυντες φυλές της Ασίας. Σινοβιρμανικής καταγωγής.
Κulma Pass= ορεινό πέρασμα στο Τατζικισταν. Πρόσφατα άνοιξε για τουρίστες. Προβλέπω όμως να ξανακλείνει. Οδηγεί στην Κίνα.
Τα υπόλοιπα ρώτησέ τα στον Τάκη. Ξέρει αυτός....
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
576
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Song Kul = λίμνη
Tawang= ινδική πόλη βουδιστικών ενδιαφεροντων (απατείται ειδική άδεια)
Kham , Amdo = Κίνα, πρώην θιβειανες επαρχιες. Τα περισσότερα και πιο ενδιαφεροντα κομματια απαγορευονται σε ξένους. 90% θιβετιανοί σε αντίθεση με την Λάσα που κινεζοποιείται για πολιτικούς λόγους.
Pamir = βουνα. Πρόσφατα -στις 21 Ιουνιου 2013 νομίζω- συμπεριελήφθηκαν στα μνημεία της Ουνέσκο.
Καρακοραμ = δρόμος (κακό)φτιαγμένος απο κινέζους στο Πακισταν (για να μπουν στο μάτι των Ινδών, ο εχθρός του εχθρού μου είναι κατά περίπτωση φίλος μου)
Bamiyan = Αφγανιστάν. Τεραστιοι λαξευμένοι Βούδες ημικατεστραμενοι απο τα οπλα των Ταλιμπαν. Κρίμα...
Chiang Saen = B. Ταυλάνδη. Μεσω του Μεκόγκ, διασχίζει το χρυσό τρίγωνο και φτάνει σε εκπληκτικά μέρη της Ν. Κίνας. Επικίνδυνο το καράβι λόγω του οτι χρησιμοποιείται για εμπόριο οπίου. 2 τουρίστες επιτρέπονται κάθε φορά. Οχι τακτικά δρομολόγια. Μακελειό πριν 2-3 χρόνια με νεκρούς σε ατυπη εξόρμηση απο ταυλανδικό στρατό. Ακρατα ενδιαφέρον. Δεν απαιτείται βιζα για Λαος Βιρμανία παρά μόνο για Κίνα. Λειτουργεί κυρίως την περιοδο των μουσώνων γιατί τότε το επιτρέπει η στάθμη του νερού.
Sudarban = Tο μεγαλύτερο μαγκρόβιο δάσος του κόσμου, έδρα της τιγρης της Βεγγάλης. Επίσης η χώρα διαθέτει την μεγαλύτερη παραλία του κόσμου, και μερικές απο τις πιο αυθεντικές και αμόλυντες φυλές της Ασίας. Σινοβιρμανικής καταγωγής.
Κulma Pass= ορεινό πέρασμα στο Τατζικισταν. Πρόσφατα άνοιξε για τουρίστες. Προβλέπω όμως να ξανακλείνει. Οδηγεί στην Κίνα.
Τα υπόλοιπα ρώτησέ τα στον Τάκη. Ξέρει αυτός....
Ευχαριστούμε για την εξήγηση. Είχε πάρει φωτιά τι Google. Να ξέρουμε και τι θα ζητάμε από το κύριο Τάκη. Μην πιαστούμε αδιαβαστοι :D
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.528
Likes
7.845
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
...Μοζαμβικη...και παλι Μοζαμβικη.. που θα μου παει?
Μαλι- Νιγηρας
Παπουα
Κολομβία
Ναμιμπια ξανα
Περου ξανα και ξανα και ξανα.... ;) ;) ;) ;)
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.027
Likes
6.411
Dim kyr εγώ δεν μασάω, αν δεν βρεις ποτέ κάποιον να θέλει να ερθει δε αυτά τα απίστευτα μέρη ρίξε ενημέρωση!!
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.303
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Dim kyr εγώ δεν μασάω, αν δεν βρεις ποτέ κάποιον να θέλει να ερθει δε αυτά τα απίστευτα μέρη ρίξε ενημέρωση!!
Ωραία! Βρήκα παρέα, γιατί μεταξύ μας δεν βλέπω τον Γκιούλιβερ να ακολουθεί ούτε μέχρι την μέση της λίστας.
Θα το οργανώσω εγώ.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.542
Likes
8.158
E και? Αφού έχεις πράκτορα τον Τάκη, μην φοβού. Αυτό τα ταξιδιωτικό τζιμάνι, αυτός ο έντιμος άνθρωπος, αυτό το τερας της έγκυρης τουριστικής ενημέρωσης, αυτό το δείγμα επαγγελματικης συνέπειας θα σου τα εξηγήσει όλα (μη σου πω να σου οργανώσει κιόλας όλα τα παραπάνω).

...κλαιω!! :haha: :haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.269
Μηνύματα
885.796
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
GThan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom