Ταξιδιωτικη Λιστα TOP 10

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.474
Likes
7.944
Mα πως μου εχει διαφυγει αυτο το θεμα?
(1) Περου
(2) Μεξικο
(3) Βενεζουελα
(4) Τζαμαικα
(5) Ναμιμπια
(6) Μοζαμβικη
(7) επαρχια Κινας
(8) Ιαπωνια
(9) Γαλλικη Πολυνησια ή/και Φιτζι
(10) Ιραν (πιο εφικτο το κοβω αυτο αν ξανασκασει προσφορα ;) )
Πωπω 10 χρονια μετα και εχει επιτευχθει μονο το Μεξικο…
Το σημερινο μου Top10 θα διαμορφωνοταν ως εξης:
1. Βραζιλια
2. Περου
3. Βιετναμ
4. Νοτια Αφρικη
5. Ιραν
6. Ιαπωνια
7. Υεμενη
8. Πακισταν
9. Νιγηρια
10. Κορεα
 

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ταξίδι-Όνειρο
Κιλιμάντζαρο
1. Υεμένη
2. Ανταρκτική
3. Ιραν
4. Ινδία
5. Βανουάτου
6. Μυανμάρ
7. Κούβα
8. Ουζμπεκιστάν
9. Βολιβία
10. Αιθιοπία

Καλά και 3 να καταφέρω από αυτά στην επόμενη πενταετία μάλλον χαρούμενη θα ειμαι. Θέλω να ξαναπαω Ιαπωνία και μια Νότια Κορέα δεν θα με χαλαγε. Έχω και Κίνα.
 
Μηνύματα
415
Likes
1.365
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Το bucket list ειναι σχετικο για μενα γιατι αν αρχισω με χωρες που θελω να παω θα γραφω ολο το βραδυ.Παρολα αυτα με βαση τις χωρες και τα μερη που θελω πιο εντονα να επισκεφτω (ενα δωρο απο ενα τζινι πχ :p )να κλεισω 10 ταξιδια επι τοπου θα ηταν
1.Ιαπωνια
2.Κουβα
3.Κωνσταντινουπολη
4.Λισαβονα
5.Αμστερνταμ
6.Βιετναμ
7.Νεα Υορκη
8.Αιγυπτος
9.Ινδια
10.Περου

Για να δω ο μελλοντικος μου εαυτος που θα εχει παει σε 10 χρονια.Και ποιος ξερει μπορει σε κανα ταξιδι μου προς Ανατολη να βρω και αυτο το τζινι:cool:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Ένα χρόνο μετά και η λίστα άλλαξε μόνο ως προς της Βραζιλία (αφού πήγαμε):

Algeria
Pakistan
N. Korea
Tajikistan-Kyrgyzstan
St. Vincent - Grenada
Iceland
Chile - Easter Island
Nepal
Japan
Mauritania

Πιστεύω και ελπίζω να έχω κάνει μέχρι το τέλος του 24 άλλα 3 από τη λίστα. Μετά σιγά σιγά αρχίζουν και λιγοστεύουν οι στόχοι και οι διακαείς πόθοι. Να πάω σε όλες τις χώρες είναι κάτι που δε με ενδιαφέρει καθόλου πχ, υπάρχουν χώρες και μέρη που δεν με ενδιαφέρουν και δεν θα πάω κι ας κολλήσει το "χωρόμετρο". Αντιθέτως υπάρχουν χώρες και περιοχές ανεξάντλητες, για ξανά και ξανά...
Π.χ. Ινδία, Ινδονησία (πάω για 3η φορά φέτος και θα υπάρξει και 4η σίγουρα) κτλ. Επίσης στο τοπ 10 θα υπήρχε και η Υεμένη αν μπορούσες να πας, αυτό που σήμερα είναι ανοικτό και προσβάσιμο στη χώρα δεν είναι Υεμένη. Θα κάνουμε υπομονή...
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.474
Likes
7.944
Ένα χρόνο μετά και η λίστα άλλαξε μόνο ως προς της Βραζιλία (αφού πήγαμε):

Algeria
Pakistan
N. Korea
Tajikistan-Kyrgyzstan
St. Vincent - Grenada
Iceland
Chile - Easter Island
Nepal
Japan
Mauritania

Πιστεύω και ελπίζω να έχω κάνει μέχρι το τέλος του 24 άλλα 3 από τη λίστα. Μετά σιγά σιγά αρχίζουν και λιγοστεύουν οι στόχοι και οι διακαείς πόθοι. Να πάω σε όλες τις χώρες είναι κάτι που δε με ενδιαφέρει καθόλου πχ, υπάρχουν χώρες και μέρη που δεν με ενδιαφέρουν και δεν θα πάω κι ας κολλήσει το "χωρόμετρο". Αντιθέτως υπάρχουν χώρες και περιοχές ανεξάντλητες, για ξανά και ξανά...
Π.χ. Ινδία, Ινδονησία (πάω για 3η φορά φέτος και θα υπάρξει και 4η σίγουρα) κτλ. Επίσης στο τοπ 10 θα υπήρχε και η Υεμένη αν μπορούσες να πας, αυτό που σήμερα είναι ανοικτό και προσβάσιμο στη χώρα δεν είναι Υεμένη. Θα κάνουμε υπομονή...
Συμφωνω τοσο πολυ σε αυτο με το «χωρομετρο» … εν τω μεταξυ μπορει ο αλλος απλα να εχει παει για 2 μερες σε μια χωρα τεραστια οπως πχ η Ρωσια απλα και μονο για να τικαρει περιχαρης «παει και η Ρωσια»
 
Μηνύματα
415
Likes
1.365
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Συμφωνω τοσο πολυ σε αυτο με το «χωρομετρο» … εν τω μεταξυ μπορει ο αλλος απλα να εχει παει για 2 μερες σε μια χωρα τεραστια οπως πχ η Ρωσια απλα και μονο για να τικαρει περιχαρης «παει και η Ρωσια»
Σημασια εχει να ευχαριστηθεις τον τοπο εσυ ο ιδιος και να δεις αυτα που θες,το θεωρω τελειως χαζο για να πεις οτι πηγες.Εδω εχω γνωστο που ειχε θεμα το αεροπλανο και αναγκαστικα μπηκε ανταποκριση Παρισι,μεινανε ενα βραδυ σε ενα ξενοδοχειο μαλλον κοντα στο αεροδρομιο,δεν ειδε ουτε Αιφελ ουτε πολη κεντρο και μες τις χωρες υπολογιζει και τη Γαλλια.Πατησε το ποδι του οκ αλλα..
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.409
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Σημασια εχει να ευχαριστηθεις τον τοπο εσυ ο ιδιος και να δεις αυτα που θες,το θεωρω τελειως χαζο για να πεις οτι πηγες.Εδω εχω γνωστο που ειχε θεμα το αεροπλανο και αναγκαστικα μπηκε ανταποκριση Παρισι,μεινανε ενα βραδυ σε ενα ξενοδοχειο μαλλον κοντα στο αεροδρομιο,δεν ειδε ουτε Αιφελ ουτε πολη κεντρο και μες τις χωρες υπολογιζει και τη Γαλλια.Πατησε το ποδι του οκ αλλα..
😄😄😄. Τι σκεφτόμουν τώρα! Ας πούμε ενα ατομο από τριτη χώρα ταξιδεύει προς κάποια χώρα schengen μέσω Αθήνας (transit). Πριν τη μετεπιβιβαση στην connecting πτήση τελικού προορισμού από Αθήνα, οι ελληνικές αρχές ανακαλύπτουν μέτρο απαγόρευσης εισόδου στη ζώνη Schengen εν ισχύ για το συγκεκριμένο άτομο, και- όπως προβλέπει ο νόμος- τον στέλνουν πίσω στη χώρα προέλευσης του, μένοντας για λίγες ώρες μέχρι την επόμενη πτήση στην ειδική αίθουσα του "Βενιζέλος". Το άτομο αυτό μπορεί να δηλώσει ότι έχει πάει στην Αθήνα 😄😄😄😉!!!!
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Εκτός από το Μεξικό, τα υπόλοιπα χωρίς σειρά προτεραιότητας. Επισης αυριο μπορει η ιδια λιστα να ειναι εντελως διαφορετικη.

1) Μεξικό
2) Ινδονησία
3) Καζακστάν
4) Πακισταν
5) Γαλλική Πολυνησία
6) Αυστραλία
7) Τανζανία - Ζανζιβάρη
8) Ιαπωνία
9) Φιλιππίνες
10) Αίγυπτος
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
579
Likes
2.343
Δεν θυμάμαι τι είχα γράψει στους προηγούμενους στόχους αλλά για updated Τop10 θα προτιμήσω να είμαι λίγο πιο ρεαλιστική με βάση τις τρέχουσες δυνατότητες/συνθήκες της ζωής μου και να καταγράψω κάποιους πιο βραχυπρόθεσμους κ ευκολότερα υλοποιησιμους στοχους (με τυχαία σειρά αλλά κάθε στόχος δεν είναι απαραίτητα ένα ταξιδι):

1.Τρια ταξίδια Ισπανία: 1. Σεβίλλη, Γρανάδα, Κόρδοβα), 2. Βαλένθια και 3. Κανάρια νησιά. Σε σωστή εποχή για την κάθε περιοχή.

2. Λισαβωνα γιατί μπορεί να είχα ταραγμένη σχέση με το Πόρτο αλλά αυτό με ιντριγκάρει ακόμα πιο πολύ να πάω να δω τι παίζει προς τα εκει

3. Ισραήλ/Παλαιστίνη

4. Γερμανια/Ελβετία: Οδικό σε μελανα δρυμό και συνέχεια σε Γενεύη, Βασιλεία, Ζυρίχη, Βερνη και ανάβαση στο Schrattenfluh. Μάλλον θα χωριστεί σε δύο ή τρία μικρότερα ανεξάρτητα ταξίδια όλο αυτό.

5. Ιταλία: 1. Σικελία οδικό, 2. Μιλάνο/Μπέργκαμο και 3. Τριεστε

6. Κάποια ποδηλατική διαδρομή του δικτύου Eurovelo λογικά κεντρική Ευρώπη.

7. Antwerp και Βρυξέλλες

8. Ελλάδα: 1. Οδικό που να περνά από Όλυμπο, Χαλκιδικη, Καβαλα και να καταλήγει Θάσο αλλά μελετημένο καλά. 2. Μέθανα για πεζοπορικές διαδρομές. 3. Μάνη για τρίτη φορά, με περισσότερες στάσεις κ χρόνο σε ήδη αγαπημένα σημεια

9. Συναυλιακά ταξιδια. 1.Οπουδήποτε παίξει λάιβ (αν ξαναπαίξει) ο Stephan Micus 2. Original voices of Enigma που συνήθως παίζουν στη Βαλτική και 3. Satori and the band from space που παίζουν συνέχεια στην Ευρώπη και όλο για λίγο τους χανω.

10. Κωνσταντινούπολη 3η φορά αλλά αυτή τη φορά θα εμένα στην Ασιατική πλευρά

10+1: Αν μπορούσα να επιλέξω μόνο μια χώρα για υπερατλαντικό, κάτι που δύσκολα θα πραγματοποιήσω στο άμεσο μέλλον, θα ήταν η Ινδονησία χωρίς δεύτερη σκέψη
 
Last edited:

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Ενδιαφέρον να βλέπω τις προτεραιότητες πριν από σχεδόν 10 χρόνια. Έκανα 7/10 ενώ από τα τρία που δεν έκανα το ένα είχε κανονιστεί κι ακύρωσα τα εισιτήρια λόγω της εμφάνισης του covid και τα υπόλοιπα 2 έχουν πέσει στη λίστα των ταξιδιωτικών μου προτεραιοτήτων.

Κάνω λοιπόν μια νέα λίστα, να δω σε μια δεκαετία πού θα βρίσκομαι (με αστερίσκο χώρες που έχω ξαναπάει) :

1. Ζάμπια-Ζιμπάμπουε-Σουαζιλάνδη-Ν.Αφρική
2. Βιετνάμ
3. Σαουδική Αραβία
4. Υεμένη
5. Πακιστάν
6. Λίβανος-Συρία
7. Ουκρανία
8. ΒΑ Ινδία *
9. Υεμένη
10. Γουιάνα- Γαλλική Γουιάνα - Σουρινάμ
Για να βλέπω το 10 να γίνεται 1!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.795
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom