Ταξιδιωτικοί οδηγοί και λοιπά βοηθήματα ταξιδιών

agmi

Member
ΕΛΤΑ > Ιδιώτες > Αλληλογραφία & Δέματα > Εκτελωνισμός
Απο οτι εχω καταλαβει ≤€150 πληρώνουμε ΦΠΑ+έξοδα διαμεσολάβησης/εκτελωνισμού. Πανω απο €150, δλδ >€150 πες απο €150.01 πληρώνουμε: ΦΠΑ+έξοδα διαμεσολάβησης/εκτελωνισμού+δασμους αναλογα στην στατιστικη τους αξια (πιθανολογω: αξια+μεταφορικα) και την δασμολογικη τους καταταξη. Δλδ οι χαρτοπετσετες ή τα καρο κινεζικα ποκαμισα εχουν αλλη δασμολογικη κατασταση (αυτο ΝΟΜΙΖΩ ειναι ποσοστο επι της αξιας) απο μια καμερα ή κανα ipad. Περισσοτερα απο τον παραπάνω σύνδεσμο.

Το κακο ειναι και εδω τελειωνω οτι ο ΦΠΑ ειναι ενας στο συνολικο ποσο, στατικη αξια, δλδ 24% και οχι πχ 6% για βιβλια +24% ταχυδρομικα! Αυτο μας ετυχε στα προηγουμενα ποστ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ τι παιζει με μια αγορα απο πχ Γερμανια η Λουξεμβουργο με ενα ΦΠΑ 17-19%. Εαν αυτοι δεν σε εχουν χρεωσει την διαφορα τα 7-5% με το δικο μας, τι κανει το τελωνειο κ'δη ΕΛΤΑ; Πληρωνεις την διαφορα η 'γινεσαι' το 'τρυφερο ποδι' που ελεγε ο φιλος μου ο Λουκυ Λουκ και σου ξανακαθιζουνε ενα 24%;

travel_lover

Member
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ -
Μήπως γνωρίζει κανείς που μπορώ να βρω έναν καλό ελληνικό ταξιδιωτικό οδηγό για Ινδία;
Δεν έχω καταφέρει να βρω κανέναν, σε όποιο κατάστημα στην Αθήνα και αν έψαξα....

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
32.309
Μέλη
37.022
Νεότερο μέλος
Fafalina

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom