Ταξιδιωτικός Απολογισμός 2018

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Πάντως εγώ τα βρήκα φέτος δύσκολα και αναγκάστηκα να μην κάνω σέρβις την φεράρι μου,
ούτε να αγοράσω καινούριο ROLEX .Έμεινα με το παλιό μου Ulysee Nardin.
Θα έρθουν καλύτερες μέρες, μην ανησυχείς, κουράγιο και υπομονή...
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Πάντως εγώ τα βρήκα φέτος δύσκολα και αναγκάστηκα να μην κάνω σέρβις την φεράρι μου,
ούτε να αγοράσω καινούριο ROLEX .Έμεινα με το παλιό μου Ulysee Nardin.
Πήγα δυο βδομάδες για μάζεμα ελιάς στο νομό Ηλείας, παραδοσιακά, με κλάρες και είμαι ευτυχής. Αμοιβή δύο τενεκέδες λάδι. Αν χρειαστείς ο,τιδήποτε να βοηθήσω..
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Δε ξερω αν ο τυπος τα εννοει αυτα που ρωταει ή απλα τρολαρει αλλα πιστευω δε χρειαζετε να ρωτησει καποιος γιατι οι περισσοτεροι απο εσας κανετε τοσα πολλα ταξιδια...το ηλικιακο γκρουπ και οι δουλειες ειναι τετοιο οπου σας επιφερουν ικανα ποσα για το καθενα και κανετε τα εξης ταξιδια!μακαρι να φτασουμε και μεις καποτε να τα κανουμε ολα αυτα!αλι σε μας που πηγαμε μια Ρωμη μοναχα το 2018:haha::haha::haha:
 
Last edited:
Μηνύματα
70
Likes
30
Δε ξερω αν ο τυπος τα εννοει αυτα που ρωταει ή απλα τρολλαρει αλλα πιστευω δε χρειαζετε να ρωτησει καποιος γιατι οι περισσοτεροι απο εσας κανετε τοσα πολλα ταξιδια...το ηλικιακο γκρουπ και οι δουλειες ειναι τετοιο οπου σας επιφερουν ικανα ποσα για το καθενα και κανετε τα εξης ταξιδια!μακαρι να φτασουμε και μεις καποτε να τα κανουμε ολα αυτα!αλι σε μας που πηγαμε μια Ρωμη μοναχα το 2018:haha::haha::haha:
σε εμενα αναφερεσαι ?αν ναι εχω ενα ονομα και δεν τρολαρω..αν δεν αναφερεσαι σε μενα σορρυ..
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
σε εμενα αναφερεσαι ?αν ναι εχω ενα ονομα και δεν τρολαρω..αν δεν αναφερεσαι σε μενα σορρυ..
Ναι σε σενα αναφερομαι και δε θυμομουν το ονομα σου..αν δεν τρολαρεις τοτε σκεψου αυτα που εγραψα και ελαβες την απαντηση σου!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.987
Likes
40.872
Αν ο σκοπος του φορουμ ηταν εκπαιδευτικος, θα επρεπε να τρεχει ενα τοπικ παραλληλα "Ποιο ηταν το φτηνοτερο ταξιδι σας το 2018 και τι στερηθηκατε γι αυτο". Πχ 100 ευρω για 3ημερο Ιταλια και στερηθηκα 2 κομμωτηρια.

Αλλα δεν ειναι εκπαιδευτικος.

Οποιος νομιζει οτι τον ικανοποιει η σταση "αυτα ειναι για Λατσηδες" με γεια του με χαρα του. Νομιζω ομως οτι μια τετοια σταση απομακρυνει περισσοτερο απο το ταξιδι τον ανθρωπο και του κανει κακο αν τα αγαπαει.
Εμεις ξερουμε οτι ειναι για ολους και δε βγαζουμε το μετρο να τα μετρησουμε.
 

giorgoStar

Member
Μηνύματα
50
Likes
316
Επόμενο Ταξίδι
Ανδαλουσία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Σε σύγκριση με άλλες χρονιές, το 2018 δεν ήταν τόσο γεμάτο ταξιδιωτικά όσο θα ήθελα, χώρια που η διάθεσή μου στις αρχές του έτους (όπου συνήθως οργανώνω όλη τη χρονιά) δεν ήταν η καλύτερη σε επίπεδο ξεσηκώματος. Γι’αυτό και σχεδόν όλα τα ταξίδια του 2018 έγιναν «συμβατικά», με αυτοκίνητο και χωρίς πολλές προετοιμασίες.
Το Φλεβάρη, λοιπόν, πήγαμε στο Βερολίνο για συναυλία που τελικά δεν έγινε και εν συνεχεία, Δρέσδη και Μάισεν για τις πορσελάνες.
Το Roadtrip του Φλεβάρη μας οδήγησε στο Κάρλοβι Βάρι, Λόκετ και Μαριάνσκε Λάζνε της Τσεχίας για να καταλήξουμε στις μεσαιωνικές πόλεις των Φράγκων της Άνω Βαυαρίας Μπάμπεργκ, Μπαϊροϊτ και Ρότενμπουργκ ομπ ντε Τάουμπερ.
Το Μάιο στη λίμνη Κόμο στην Ιταλία.
Τον Ιούνιο αυθημερόν γύρο της λίμνης Τουν στην Ελβετία κι τον Ιούλιο άλλη μία εκδρομή γύρο λίμνης Κωνστανς.
Αύγουστος roadtrip στην Πούλια, Ιταλίας και φέρρι για Ελλάδα και συγκεκριμένα Λευκάδα. Από Θεσσαλονίκη που είναι το πατρικό μου, εκδρομές Ξάνθη, Καβάλα, Αχέρωντας και επιτέλους στους μοναδικούς παραδοσιακούς οικισμούς της Χαλκιδικής Αρναία και Άθυτο, για να σπάει λίγο το μάτι από το παραλία-ξαπλώστρα-χάος.
Τέλος τον Οκτώβρη, το μοναδικό αεροπορικό της χρονιάς, στην Ισπανία Rοadtrip για Βαλένθια-Αλικάντε-Μπένιντορμ-Μούρθια και Τολέδο-Μαδρίτη-Αβίλα-Σεγόβια.
Το Δεκέμβρη, όπως και κάθε χρόνο, εξερευνώ τις Χριστουγεννιάτικες αγορές των γερμανόφωνων-αλσατικών περιοχών, φέτος αρκέστηκα στο παραδοσιακό και ένα εκ των top3 της Ελβετίας στον οικισμό Einsiedeln που είναι πραγματικά αξιόλογο, ένα πολύ ενδιαφέρον του Μοντρώ στο γαλλόφωνο κομμάτι της Ελβετίας και στο Μέλανα Δρυμό το παραδοσιακό Christmas Market στο φαράγγι Ραβέννα, κοντά στη λίμνη Titisee.

Μακάρι να βρίσκεται ο χρόνος για όλους να κάνουν τα ταξίδια που επιθυμούν. Εμένα αυτό μου λείπει. Και όταν βρίσκεται η ευκαιρία, πραγματικά να τη γραπώνετε ακόμη και αν το μπάτζετ κολλάει στο μυαλό μας. Εναλλακτικές υπάρχουν. Και ΦΥΣΙΚΑ να έχουμε την υγειά μας. Είχα σχεδιάσει για παράδειγμα εκδρομή, έπαθα λουμπάγκο και δε μπορούσα να την πραγματοποιήσω και εκεί είπα πόσο η αγαπημένη μου όλων ενασχόληση, μπορεί να γίνει στάχτη και μπούρμπερη, αν δεν είμαι υγιής.
Εύχομαι το 2019 να χαρίσει πλούσιες ταξιδιωτικές εμπειρίες σε όλους και πλούςιες λέγοντας, εννοώ σε στιγμές.
 
Last edited:

kleri

Member
Μηνύματα
34
Likes
2
Κάθε φορά που διαβάζω θέμα με τίτλο «Ταξιδιωτικός Απολογισμός έτους...» ή «Ταξιδιωτικός προγραμματισμός έτους...» με αγχώνετε!!! :eek: Αφού διαβάσω μερικές σελίδες ταξιδιωτικού απολογισμού των περισσοτέρων μελών του φόρουμ, μετά πέφτω σε κατάθλιψη για καμιά εβδομάδα τουλάχιστον!!:(
Σας θαυμάζω όλους εσάς που μπορείτε να οργανώνετε αυτά τα φανταστικά ταξίδια και "ζηλεύω" όλους εσάς που οι επαγγελματικές σας υποχρεώσεις σας επιτρέπουν να τα πραγματοποιείτε.
Εγώ, λόγω οικογενειακών και επαγγελματικών υποχρεώσεων (κυρίως του συζύγου) δεν μπορώ να κάνω τα ταξίδια που θα ήθελα...
Το 2018 ήταν μια καλή ταξιδιωτική χρονιά για μένα που κινήθηκε στα συνηθισμένα πλαίσια…
Τον Ιούλιο πήγαμε με τη φαμίλια το καθιερωμένο οικογενειακό μας ταξίδι που περιελάμβανε roadtrip στην Ολλανδία για 8 μέρες και 2 διανυκτερεύσεις στις Βρυξέλλες. Είδαμε αρκετές πόλεις και χωριά της Ολλανδίας και το χαρήκαμε πολύ! (Amsterdam, Haarlem, Rotterdam, Χάγη/ Scheveningen, Delft, Zaanse Schans, Volendam, Edam, Hoorn, Utrecht, Kasteel de Haar, Kinderdijk).
Τον Μάρτιο κάναμε ένα εξαιρετικό τριήμερο στον χιονισμένο Παλαιό Άγιο Αθανάσιο, Ν. Πέλλας και είδαμε την ευρύτερη περιοχή της Βεγορίτιδας.
Τον Αύγουστο για περίπου 2 εβδομάδες κάναμε τις καλοκαιρινές μας διακοπές στη Χαλκιδική με εξορμήσεις σε διάφορες παραλίες.
Τον Οκτώβρη κατεβήκαμε Αθήνα για ένα σούπερ πολιτιστικό τετραήμερο!
Στις αρχές του Δεκέμβρη είχα ένα απρόσμενο τριήμερο ταξίδι στις Βρυξέλλες που μου έδωσε τη δυνατότητα να επισκεφτώ ξανά τη Γάνδη και να κλείσω κάποιες εκκρεμότητες με τα μουσεία των Βρυξελλών.
Τέλος, με έδρα τη Θεσσαλονίκη κάναμε κάποιες πολύ όμορφες ημερήσιες οικογενειακές εκδρομές σε κοντινούς προορισμούς (Δράμα, Ξάνθη, Λίμνη Σκρά /Πάϊκο Ν. Κιλκίς, Λίμνη Βόλβη και ευρύτερη περιοχή, κλπ).

Εύχομαι υγεία σε όλους σας και μια χαρούμενη ταξιδιωτική χρονιά με πολλά ταξίδια και νέες συναρπαστικές εμπειρίες!!


Καλημέρα. Υπέροχος ο απολογισμός του 2018! Και του χρόνου! Να σε ρωτήσω, το αυτοκίνητο για το οδικό ταξίδι στην Ολλανδία απο πού το ενοικιάσετε ; Επιτρεπόταν να αλλαξετε χώρα; Ήσασταν ευχαριστημένοι απο την εταιρεία;
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.107
Likes
3.733
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Καλημέρα. Υπέροχος ο απολογισμός του 2018! Και του χρόνου! Να σε ρωτήσω, το αυτοκίνητο για το οδικό ταξίδι στην Ολλανδία απο πού το ενοικιάσετε ; Επιτρεπόταν να αλλαξετε χώρα; Ήσασταν ευχαριστημένοι απο την εταιρεία;
Σε ευχαριστώ πολύ!
Το αυτοκίνητο το νοικιάσαμε από το αερδρόμιο του Eindhoven και το παραδώσαμε εκεί. Είχαμε κάνει κράτηση από την σελίδα της Budget στην Ελλάδα γιατί είχαμε βρει καλή τιμή.
Επιτρεπόταν να μετακινηθούμε σε χώρα γειτονική και ενημερώσαμε και κατά την παραλαβή του αυτοκίνητου. Δεν μείναμε καθόλου ευχαριστημένοι από την εταιρεία!
Θα σου πω που να διαβάσεις για τα σχετικά με την ενοικίαση αυτοκινήτου.
 

drmanakias

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Όταν αγαπάς τα ταξίδια βρίσκεις τρόπο να πας.
Συμφωνώ απόλυτα, αλλά ...Δεν θα αναφέρω το οικονομικό , ποιο πολύ το θέμα χρόνου/αδειών, πως κατάφερες και πήρες τόσες μέρες "άδεια" ?
Υπάλληλος δύσκολα αλλά και αφεντικό του εαυτού σου πως τα κατάφερες , μπράβο σου
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.987
Likes
40.872
Συμφωνώ απόλυτα, αλλά ...Δεν θα αναφέρω το οικονομικό , ποιο πολύ το θέμα χρόνου/αδειών, πως κατάφερες και πήρες τόσες μέρες "άδεια" ?
Υπάλληλος δύσκολα αλλά και αφεντικό του εαυτού σου πως τα κατάφερες , μπράβο σου
Ας μην προεξοφλουμε οτι ολοι εργαζονται με αδεια 20+ημερων. Αλλοι ειναι εκπαιδευτικοι (αδεια 3 μηνες), αλλοι εργαζονται σεζον (αδεια 4-5 μηνες), λεω τις πιο συνηθισμενες περιπτωσεις. Μπορει να υπαρχουν και πιο ιδιαιτερες.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.161
Μηνύματα
882.474
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom