Ταξιδιωτικός Απολογισμός 2018

MELAS86-CY

Member
Μηνύματα
76
Likes
214
Συμφωνώ απόλυτα, αλλά ...Δεν θα αναφέρω το οικονομικό , ποιο πολύ το θέμα χρόνου/αδειών, πως κατάφερες και πήρες τόσες μέρες "άδεια" ?
Υπάλληλος δύσκολα αλλά και αφεντικό του εαυτού σου πως τα κατάφερες , μπράβο σου
Στην περίπτωση μου δουλευω καπου όπου έχω την δυνατότητα όταν εχει αργία να επιλέξω ή να πληρωθώ διπλά ή να πάρω 2 ημέρες επιπρόσθετη άδεια. Εγώ επελεξα το δευτερο. Στην Κύπρο έχουμε 16 δημόσιες αργίες. Αν δουλεξω τις μισές προσθέτω ακομη 16 μέρες αδειας απο τις 22 που δικαιούμαι. Άρα γίνονται αυτόματα σχεδόν 40 μέρες τον χρόνο. Οταν θελω να παω καπου 4-5 μέρες γιατι δουλευω με βαρδιες κ δεν εχω σταθερο ωράριο βαζω ρεπό Σαββατοκυρίακο κ Δευτερα-Τριτη απο την επομενη βδομαδα κ προσθετω 1-2 μερες αδεια για να μην τις σπαταλω. Όσο για το οικονομικο ούτε πλούσιος είμαι ούτε αμοίβομαι με ψηλό ποσό. Πάω οσο πιο οικονομικά μπορώ.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Δε μπορώ να καταλάβω γιατί αργώ τόσο να ανακαλύψω τέτοια ωραία θέματα...
Δε πειράζει όμως, θα τοποθετηθώ τώρα. Εδώ θα μου πείτε μέχρι τέλη Μαρτίου βασιλόπιτες κόβουν στη χώρα μας, το δικό μου το ποστ ένα μήνα μετά θα πειράξει;:haha: Πάμε λοιπόν:

Ιανουάριος: Ιταλία - Ρώμη (όλοι πρέπει να περάσουν έστω μια φορά από εκεί)
Φεβρουάριος: Αθήνα (ναι για μας τους βόρειους θεωρείται ταξίδι ;))
Μάρτης: Κούβα (το όνειρο ζωής που επιτέλους έγινε πραγματικότητα. Θα πήγαινα ξανά και ξανά)
Απρίλης: Μονεμβασιά Λακωνίας Πάσχα (παραμυθένια), και Χανιά με επίσκεψη στο Μπάλο (τι να πρωτωπώ)
Μάης: Σλοβακία - Μπρατισλάβα (πολύ καλή & οικονομική επιλογή) και λίγο από Αυστρία - Βιέννη (θα ξαναπάω)
Ιούλης: Δωδεκανήσιο tour, Αστυπάλαια, Τήλος, Νίσυρος, Λέρος και ολίγον από Αμοργό
Αύγουστος: Στις αρχές οι υπόλοιπες μέρες απο το τουρ των δωδεκανήσων, και 15αυγουστο Κέα (παραλιάρες)
Σεπτέμβριος: Χάλκη - Δωδεκάνησα (πολύ καλή επιλογή εποχής γιατί είναι ακριβούτσικο)
Οκτώβριος: Πάργα - Θεσπρωτία (είχα ξαναπάει, τώρα για γάμο φίλου)
Νοέμβριος: Ιρλανδία - Δουβλίνο (ωραία κουλτούρα & άνθρωποι, λίγο πιο τσουχτερό οικονομικά απ ότι περίμενα)
Δεκέμβριος: Ολλανδία - Άμστερνταμ (δε πίστευα οτι θα μου αρέσει τόσο, ακόμα ένας must προορισμός για όλους)


Οφείλω να πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος για όσα κατάφερα το 2018, με το 2019 να ξεκινάει εξίσου δυνατά!
Πόσο μάλλον όντας χαμηλόμισθος στην Ελλάδα του σήμερα -επειδή είδα να γίνεται συζήτηση- και όλα όσα πέτυχα ταξιδιωτικά, έγιναν με μεγάλο αγώνα, στερήσεις, αλλά και πάρα πολύ καλό ψάξιμο & προγραμματισμό.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.043
Θα πω μπραβο για τα ταξιδια στα νησια καλοκαιριατικα, εκτος του εξωτερικου. Η τελευταια μου εμπειρια με επεισε οτι ειναι ακριβοτερα απο καποια ταξιδια σε καμποσα μερη της Ευρωπης τα τελευταια χρονια, οσο κι αν εντυπωσιαζονται μελη που παρακολουθουν το τοπικ απο τα ταξιδια εκτος.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Η τελευταια μου εμπειρια με επεισε οτι ειναι ακριβοτερα απο καποια ταξιδια σε καμποσα μερη της Ευρωπης τα τελευταια χρονια
Έχω "θυσιάσει" εγώ διακοπές σε ελληνικά νησιά γι' αυτόν τον λόγο...ουκ ολίγες φορές!! Με πονάνε αρκετά τα 100-120€ στα ταχύπλοα ή οι 10+ ώρες για να φτάσω σ ένα πχ κυκλαδίτικο νησί. Συν όλα τα υπόλοιπα έξοδα εκεί. Εξωτερικό έχω πάει με πολύ καλύτερες τιμές.
 
Last edited:

alvadi

Member
Μηνύματα
555
Likes
2.825
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Φεβρουάριος 2018: Μπολόνια (με σκοπό να πάω Βερόνα, αλλά λόγω καιρού μειναμε Μπολόνια, δεν το μετάνιωσα, περάσα πολύ ωραία.)
Απρίλιος 2018: Σαντορίνη
Ιούλιος 2018: Ρώμη
Ιωάννινα - Ζαγοροχώρια - Σύβοτα

Εύχομαι κάθε χρονιά να είναι και καλύτερη! (πολύ αισιόδοξη , το ξέρω... :) )
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.043
Έχω "θυσιάσει" εγώ διακοπές σε ελληνικά νησιά γι'αυτό αυτόν τον λόγο...ουκ ολίγες φορές!! Με πονάνε αρκετά τα 100-120€ στα ταχύπλοα ή οι 10+ ώρες για να φτάσω σ ένα πχ κυκλαδίτικο νησί. Συν όλα τα υπόλοιπα έξοδα εκεί. Εξωτερικό έχω πάει με πολύ καλύτερες τιμές.
Συρος, 2016
-Γιατι 2 ευρω ενα λιτρο γαλα, ρε παιδι?
-Κοστιζουν τα ακτοπλοικα.
-1 ευρω κοστιζουν τα ακτοπλοικα?
-Ακουστηκε οτι θα μπει ΦΠΑ στα νησια και τον βαλαμε στην τιμη.
-...........
Απο τοτε εχω να παω νησι.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Συρος, 2016
-Γιατι 2 ευρω ενα λιτρο γαλα, ρε παιδι?
-Κοστιζουν τα ακτοπλοικα.
-1 ευρω κοστιζουν τα ακτοπλοικα?
-Ακουστηκε οτι θα μπει ΦΠΑ στα νησια και τον βαλαμε στην τιμη.
-...........
Απο τοτε εχω να παω νησι.
Αυτά και πολλά άλλα, δυστυχώς:cry:
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Ο δικός μου απολογισμός του 2018 δεν ήταν ο καλύτερος αλλά ούτε και ο χειρότερος. Ήταν όμως απρόοπτος γιατί όλα τα ταξίδια κλειστηκαν ένα μήνα πριν εφόσον δεν μπορώ να γνωρίζω εκ των προτερων την αδεια μου. Λοιπόν έχουμε: Φεβρουάριο Νάπολη και Λισαβόνα Μάρτιο: Λίβανο Ιούλιο: Αυστρία Σλοβενία και Σλοβακία και Νοέμβριο: Άμστερνταμ και Αϊντχόβεν για συναυλία. Ενδιάμεσα πολλά Σαββατοκύριακα Αθήνα για επαγγελματικούς λόγους και συναυλίες και μονοήμερες. Χαλκιδική. Εύχομαι σε όλους πολλά ταξίδια και σε μένα λιγότερη Ευρώπη και περισσότερα μακρινά!!!
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Συρος, 2016
-Γιατι 2 ευρω ενα λιτρο γαλα, ρε παιδι?
-Κοστιζουν τα ακτοπλοικα.
-1 ευρω κοστιζουν τα ακτοπλοικα?
-Ακουστηκε οτι θα μπει ΦΠΑ στα νησια και τον βαλαμε στην τιμη.
-...........
Απο τοτε εχω να παω νησι.
Εγω ενα θα σχολιασω...3.30ε ενα σουβλακι στη πλατεια λιονταρια στο Ηρακλειο...παιζει να ταν και το πιο ακριβο που φαγα εβερ:haha::haha::haha:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.995
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εγω ενα θα σχολιασω...3.30ε ενα σουβλακι στη πλατεια λιονταρια στο Ηρακλειο...παιζει να ταν και το πιο ακριβο που φαγα εβερ:haha::haha::haha:
Το "ένα σουβλάκι" είναι τελικά πολύ σχετικό ως μέγεθος.... πήρα το Σαββατο ένα εκεί στο Ηρακλειο... μέγεθος επί 3 αυτού που πωλείται στην Αθήνα για €2.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.612
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Εγω ενα θα σχολιασω...3.30ε ενα σουβλακι στη πλατεια λιονταρια στο Ηρακλειο...παιζει να ταν και το πιο ακριβο που φαγα εβερ:haha::haha::haha:
Η Κρήτη δεν είναι νησί. :bleh:

Χωρίς πλάκα, Ηράκλειο ιδίως, οι τιμές είναι μια χαρά.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.753
Μέλη
38.902
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom