Ταξιδιωτικός Απολογισμός 2018

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Το "ένα σουβλάκι" είναι τελικά πολύ σχετικό ως μέγεθος.... πήρα το Σαββατο ένα εκεί στο Ηρακλειο... μέγεθος επί 3 αυτού που πωλείται στην Αθήνα για €2.
Μαλλον επεσα στην τουριστικιλα αλλα θελω πω για τον τροπο που κοπανανε!αν ηταν μεγαλο δε θα το ελεγα καν..πες μας ονομα μαγαζιου να ξερουμε την επομενη φορα να παμε ντε!
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Το "ένα σουβλάκι" είναι τελικά πολύ σχετικό ως μέγεθος.... πήρα το Σαββατο ένα εκεί στο Ηρακλειο... μέγεθος επί 3 αυτού που πωλείται στην Αθήνα για €2.
Δεν ξέρω σε ποιο αναφέρεστε, αλλά εγώ όποτε πάω Ηράκλειο μία επίσκεψη στη Χόβολη θα τη κάνω. Μπορεί να έχει ο γύρος 3-4 ευρώ, μπορεί να έχει κάμποσες πατάτες, αλλά μιλάμε για μέγεθος όχι αστεία.
 
Μηνύματα
70
Likes
30
Δε μπορώ να καταλάβω γιατί αργώ τόσο να ανακαλύψω τέτοια ωραία θέματα...
Δε πειράζει όμως, θα τοποθετηθώ τώρα. Εδώ θα μου πείτε μέχρι τέλη Μαρτίου βασιλόπιτες κόβουν στη χώρα μας, το δικό μου το ποστ ένα μήνα μετά θα πειράξει;:haha: Πάμε λοιπόν:

Ιανουάριος: Ιταλία - Ρώμη (όλοι πρέπει να περάσουν έστω μια φορά από εκεί)
Φεβρουάριος: Αθήνα (ναι για μας τους βόρειους θεωρείται ταξίδι ;))
Μάρτης: Κούβα (το όνειρο ζωής που επιτέλους έγινε πραγματικότητα. Θα πήγαινα ξανά και ξανά)
Απρίλης: Μονεμβασιά Λακωνίας Πάσχα (παραμυθένια), και Χανιά με επίσκεψη στο Μπάλο (τι να πρωτωπώ)
Μάης: Σλοβακία - Μπρατισλάβα (πολύ καλή & οικονομική επιλογή) και λίγο από Αυστρία - Βιέννη (θα ξαναπάω)
Ιούλης: Δωδεκανήσιο tour, Αστυπάλαια, Τήλος, Νίσυρος, Λέρος και ολίγον από Αμοργό
Αύγουστος: Στις αρχές οι υπόλοιπες μέρες απο το τουρ των δωδεκανήσων, και 15αυγουστο Κέα (παραλιάρες)
Σεπτέμβριος: Χάλκη - Δωδεκάνησα (πολύ καλή επιλογή εποχής γιατί είναι ακριβούτσικο)
Οκτώβριος: Πάργα - Θεσπρωτία (είχα ξαναπάει, τώρα για γάμο φίλου)
Νοέμβριος: Ιρλανδία - Δουβλίνο (ωραία κουλτούρα & άνθρωποι, λίγο πιο τσουχτερό οικονομικά απ ότι περίμενα)
Δεκέμβριος: Ολλανδία - Άμστερνταμ (δε πίστευα οτι θα μου αρέσει τόσο, ακόμα ένας must προορισμός για όλους)


Οφείλω να πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος για όσα κατάφερα το 2018, με το 2019 να ξεκινάει εξίσου δυνατά!
Πόσο μάλλον όντας χαμηλόμισθος στην Ελλάδα του σήμερα -επειδή είδα να γίνεται συζήτηση- και όλα όσα πέτυχα ταξιδιωτικά, έγιναν με μεγάλο αγώνα, στερήσεις, αλλά και πάρα πολύ καλό ψάξιμο & προγραμματισμό.




μπραβο αδερφε,παντα να σαι καλα να πηγαινεις..ολλανδια ειναι πολυ ομορφα,θα παω καποτε κ εγω
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Το '18 μου είχε ενδιαφέρουσες ταξιδιωτικές εμπειρίες σε Ελλάδα, Αφρική, Ασία.

Ξεκίνησα με Βόρεια Ελλάδα, Θεσσαλονίκη και Καστοριά, στα Ραγκουτσάρια. Πρώτη φορά Καστοριά, ενδιαφέρουσα πόλη και φυσική ομορφιά.

Στη συνέχεια, ένα μήνα Μιανμάρ με διήμερη στάση στη Σιγκαπούρη.
Από Σιγκαπούρη, κρατάω την πρωινή βόλτα στις γειτονιές Geylang και Katong, με την απλή καθημερινή ζωή των Σιγκαπουριανών, των μαστόρων, επιπλοποιών, των συνοικιακών τεϊοποτείων, και τη γειτονιά Tiong Bahru, το παλιότερο συγκρότημα κατοικιών στη Σιγκαπόύρη με τα art deco σπίτια και τα ήρεμα "ταβερνάκια" για φαγητό. (Με λίγο ψάξιμο στο Tiong Bahru, θα βρείτε μαγαζάκι-καντίνα που σερβίρει στο χέρι μόνο noodles με γαρίδες για λίγα $, και έχει βραβείο michelin).
Μιανμάρ, τι να πω τέλεια. Απόμερα χωριά στο νότο, εξορμήσεις με ποδήλατο σε χωριά και φυλές όντας ο μοναδικός ταξιδιώτης στην περιοχή, πτήση στα βορειοδυτικά ορεινά της στα σύνορα με Ινδία, συνάντηση με τoν πολύπαθο λαό των Ρονχίγια στα σύνορα με Μπαγκλαντές, βαρκοστόπ, φορτηγοστόπ, και τα σχετικά.

Επιστροφή στα Χανια όπου και μένω μετά από δύο χρόνια απουσίας. Διάφορες εξορμήσεις στην Κρήτη θεωρούνται δεδομένες, με highlight ενα 4ήμερο κρεατοφαγίας σε 2 γάμους και 2 πρόγαμους με μπόλικη μουσική στα Ανώγεια. (χορτοφάγοι, μμμ...)

Λόγω δουλειάς, ένα διήμερο στην Καβάλα. Πρώτη φορά στην πόλη. Ωραία είναι, θα μπορούσε και καλύτερα.
Με αφορμή την επίσκεψη στην Καβάλα, πραγματοποίησα ενα 2ήμερο road trip στα Πομακοχώρια. Πραγματική αποκάλυψη η περιοχή. Οι άνθρωποι μοναδικοί. Έζησα συγκλονιστικές εμπειρίες που όμοιες συναντώ συνήθως εκτός Ευρώπης κι αυτές έγιναν μέσα στη χώρα μας...

Λέσβος. Κι αυτή δεδομένη είναι. (Από κει κατάγομαι).

Σχεδόν ένα 3βδόμαδο στη Δυτική Αφρική και συγκεκριμένα στο Τόγκο και Μπενίν. Εξαιρετικοί άνθρωποι (σαν να χουν αλλάξει τα πράγματα από τις ιστορίες της @isabelle και του @Yorgos ). Πέρα απ ότι μιλάμε για τη νέα γενιά ντόπιων με άλλα μυαλά, ίσως, να οφείλεται και ο τρόπος που ταξίδεψα. Από τα 17 βράδια, τα 14 με φιλοξένησαν ντόπιοι. Μοναδικά μέρη τέρμα στο βορρά του Τόγκο, απομεινάρια φυλών που κρυβόντουσαν από άλλες φυλές και αποικιοκράτες σε κατακόρυφους βράχους, προϊστορικές βραχογραφίες, Σε λιμνοχωριό του Μπενίν που δεν το βγάζει ούτε το Google map και.. πολύ πολύ χαμόγελο (κ.α.).

Αυτά για το '18 (το '19 ξεκίνησε και καλά τρέχει)
 
Last edited:

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Και νομίζεις ότι με μια παράγραφο ξεμπέρδεψες με το Τόγκο & Μπενίν;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το '18 μου είχε ενδιαφέρουσες ταξιδιωτικές εμπειρίες σε Ελλάδα, Αφρική, Ασία.

Ξεκίνησα με Βόρεια Ελλάδα, Θεσσαλονίκη και Καστοριά, στα Ραγκουτσάρια. Πρώτη φορά Καστοριά, ενδιαφέρουσα πόλη και φυσική ομορφιά.

Στη συνέχεια, ένα μήνα Μιανμάρ με διήμερη στάση στη Σιγκαπούρη.
Από Σιγκαπούρη, κρατάω την πρωινή βόλτα στις γειτονιές Geylang και Katong, με την απλή καθημερινή ζωή των Σιγκαπουριανών, των μαστόρων, επιπλοποιών, των συνοικιακών τεϊοποτείων, και τη γειτονιά Tiong Bahru, το παλιότερο συγκρότημα κατοικιών στη Σιγκαπόύρη με τα art deco σπίτια και τα ήρεμα "ταβερνάκια" για φαγητό. (Με λίγο ψάξιμο στο Tiong Bahru, θα βρείτε μαγαζάκι-καντίνα που σερβίρει στο χέρι μόνο noodles με γαρίδες για λίγα $, και έχει βραβείο michelin).
Μιανμάρ, τι να πω τέλεια. Απόμερα χωριά στο νότο, εξορμήσεις με ποδήλατο σε χωριά και φυλές όντας ο μοναδικός ταξιδιώτης στην περιοχή, πτήση στα βορειοδυτικά ορεινά της στα σύνορα με Ινδία, συνάντηση με τoν πολύπαθο λαό των Ρονχίγια στα σύνορα με Μπαγκλαντές, βαρκοστόπ, φορτηγοστόπ, και τα σχετικά.

Επιστροφή στα Χανια όπου και μένω μετά από δύο χρόνια απουσίας. Διάφορες εξορμήσεις στην Κρήτη θεωρούνται δεδομένες, με highlight ενα 4ήμερο κρεατοφαγίας σε 2 γάμους και 2 πρόγαμους με μπόλικη μουσική στα Ανώγεια. (χορτοφάγοι, μμμ...)

Λόγω δουλειάς, ένα διήμερο στην Καβάλα. Πρώτη φορά στην πόλη. Ωραία είναι, θα μπορούσε και καλύτερα.
Με αφορμή την επίσκεψη στην Καβάλα, πραγματοποίησα ενα 2ήμερο road trip στα Πομακοχώρια. Πραγματική αποκάλυψη η περιοχή. Οι άνθρωποι μοναδικοί. Έζησα συγκλονιστικές εμπειρίες που όμοιες συναντώ συνήθως εκτός Ευρώπης κι αυτές έγιναν μέσα στη χώρα μας...

Λέσβος. Κι αυτή δεδομένη είναι. (Από κει κατάγομαι).

Σχεδόν ένα 3βδόμαδο στη Δυτική Αφρική και συγκεκριμένα στο Τόγκο και Μπενίν. Εξαιρετικοί άνθρωποι (σαν να χουν αλλάξει τα πράγματα από τις ιστορίες της @isabelle και του @Yorgos ). Πέρα απ ότι μιλάμε για τη νέα γενιά ντόπιων με άλλα μυαλά, ίσως, να οφείλεται και ο τρόπος που ταξίδεψα. Από τα 17 βράδια, τα 14 με φιλοξένησαν ντόπιοι. Μοναδικά μέρη τέρμα στο βορρά του Τόγκο, απομεινάρια φυλών που κρυβόντουσαν από άλλες φυλές και αποικιοκράτες σε κατακόρυφους βράχους, προϊστορικές βραχογραφίες, Σε λιμνοχωριό του Μπενίν που δεν το βγάζει ούτε το Google map και.. πολύ πολύ χαμόγελο (κ.α.).

Αυτά για το '18 (το '19 ξεκίνησε και καλά τρέχει)
Εγώ θα ήθελα να διαβάσω για τα πομακοχωρια πάντως.
 

sriaroon482

Member
Μηνύματα
104
Likes
58
Δεν ξέρω σε ποιο αναφέρεστε, αλλά εγώ όποτε πάω Ηράκλειο μία επίσκεψη στη Χόβολη θα τη κάνω. Μπορεί να έχει ο γύρος 3-4 ευρώ, μπορεί να έχει κάμποσες πατάτες, αλλά μιλάμε για μέγεθος όχι αστεία.
εγω πηγα Ηρακλειο το 14 ειχα μια γκομενα.παω παιρνω δυο γυρους και ενα νερο και πληρωσα 7,5ευρω.ειχε μια μεριδα πατατες ο γυρος μεσα και ενα σουβλακι μεσα γιατι δεν ειχε γυρο ειχε τελειωσει.εε ετσι παει στο καλο αλλα πρεπει να χεις μεγαλο στομα.σ ενα αλλο μαγαζακι πανω στο πλατεια σε ενα δρομακι ενα μικρο γυραδικο ειχε μεγαλα γραματα γυρος 2,5ευρω.και ειχε και αραβικη με 4 απο τι θυμαμαι.ενας ανθρωπος για να χορτασει θελει 10ε περιπου.ταξιδευω ταιλανδη και με δεκα ευρω τρωμε δυο ατομα.
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Και νομίζεις ότι με μια παράγραφο ξεμπέρδεψες με το Τόγκο & Μπενίν;
Σώθηκες, τώρα! Μέχρι να κάτσω να γράψω ιστορία, θα χεις ολοκληρώσει τη δικιά σου ιστορία από τα μέρη εκείνα!

Εγώ θα ήθελα να διαβάσω για τα πομακοχωρια πάντως.
Πιο πιθανό το βλέπω να σου τα λέω από κοντά στη Κούβα...

Άνοιξη έρχεται, όποιος θέλει ας κατέβει στα Χανιά να πούμε τις ιστορίες μας. Με άφθονη τσικουδιά εννοείται!
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
εγω πηγα Ηρακλειο το 14 ειχα μια γκομενα.παω παιρνω δυο γυρους και ενα νερο και πληρωσα 7,5ευρω.ειχε μια μεριδα πατατες ο γυρος μεσα και ενα σουβλακι μεσα γιατι δεν ειχε γυρο ειχε τελειωσει.εε ετσι παει στο καλο αλλα πρεπει να χεις μεγαλο στομα.σ ενα αλλο μαγαζακι πανω στο πλατεια σε ενα δρομακι ενα μικρο γυραδικο ειχε μεγαλα γραματα γυρος 2,5ευρω.και ειχε και αραβικη με 4 απο τι θυμαμαι.ενας ανθρωπος για να χορτασει θελει 10ε περιπου.ταξιδευω ταιλανδη και με δεκα ευρω τρωμε δυο ατομα.
Δεν μένω Ηράκλειο αλλά πηγαινω το χρονο τουλάχιστον μια δυο φορές με διαμονή. Πάντα τρώω εκεί. Ναι έχει πολλες πατάτες, αλλά και πολυ γύρο. Δεν ξερω για σουβλάκια. Αλλά για γύρο ο μέσος προς φαγανός άνθρωπος με έναν γύρο έχει χορτάσει.
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
Σε λιμνοχωριό του Μπενίν που δεν το βγάζει ούτε το Google map και.. πολύ πολύ χαμόγελο (κ.α.).
Εννοείς το Ganvie?

Υ.Γ. Διαβάζω με ενδιαφέρον την θετική σου γνώμη για την αντιμετώπιση που είχες από τους ντόπιους και ομολογουμένως δυσκολεύομαι να το πιστεψω. Για να το λες όμως ...
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Εννοείς το Ganvie?

Υ.Γ. Διαβάζω με ενδιαφέρον την θετική σου γνώμη για την αντιμετώπιση που είχες από τους ντόπιους και ομολογουμένως δυσκολεύομαι να το πιστεψω. Για να το λες όμως ...
Σιγά μην εννοώ το Ganvie, για τέτοιον με έχεις!!!! :bleh:Ψάξε ψάξε , υπάρχουν πασαλόχωριά-διαμαντάκια που ο αρχηγός του χωριού σε φιλοξενεί σε καλαμοκατασκευες- παρατηρητήρια με άμεση οπτική επαφή στην κεντρική πλατεία του πλωτού χωριού, φωταγωγημένη από τις λάμπες και τα κεριά των μικροπωλητών, κ.α. ...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.168
Μηνύματα
882.718
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom