Ταξιδιωτικός απολογισμός του 2013

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
20 ( ωραιες)μερες Κρήτη( με εδρα το χειρότερο μέρος της , τα Μάλια) και 2 μέρες το γύρο της FYROM. Ε....είχαμε και καλύτερες επιδόσεις στο παρελθόν...
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
To 2013 είχε Σρι Λάνκα, Κατάρ, Γερμανία, Γαλλία.
Εντός... αρκετές 2-3μερες αποδράσεις στη Κρήτη (Κρήτη μένω), Θεσσαλονίκη δις, Λέσβο (από κει κατάγομαι), Σαλαμίνα δις (δεν είχα ξαναπάει!), αρκετές φορές Αθήνα (εκει γεννήθηκα, μεγάλωσα, σπούδασα και την βλέπω σαν εκδρομή πια!)\
Καλά ταξίδια για το '14!!!
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.329
Likes
3.469
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Ουγγαρία , Σκωτία (δις), Ιρλανδία, Κύπρος
Μαλαισία, Ινδονησία (Μπαλί), Σιγκαπούρη
Αίγυπτος

μακάρι κ το 2014 να είναι ανάλογο
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Μια βολτα στη Βορεια Ιταλια καταφερα και ειμαι ευχαριστημενη..απο Ελλαδα εκτος Καλαματα που παω τα καλοκαιρια,πηρα με μια φιλη μια μερα τον προαστιακο για Κιατο,ετσι για βολτα..Ελπιζω ο νεος χρονος να ειναι πιο ζωηρος απο κινηση..
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.702
Likes
6.319
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
η κρίση ήταν ευκαιρία για κοντινές αποδράσεις, έβαλα στη φτωχή λίστα μου των Κυκλάδων Κω-Σύρο-Τήνο-Σέριφο. Συμπέρασμα: Καλοκαίρι σημαίνει ελληνικά νησιά
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.099
Likes
23.960
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Το Πάσχα: 6 μέρες Παρίσι.
Το καλοκαίρι: 7 μέρες Βαρκελώνη.
Τα Χριστούγεννα: 8 μέρες Βερολίνο.
Ελλάδα:
3 μέρες Πρέβεζα.
4 μέρες Ζαγόρι
8 μέρες Χαλκιδική.
2 μέρες Κερκίνη.
 

stambo

Member
Μηνύματα
6
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ταιλανδη
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερικη_soon
Νοεμβριος του 2012 γύρο Ελλάδας με αμαξι ενας μήνας ..Κρήτη - Αθήνα - Πάτρα - ναυπακτο - Αρτα - Ιωάννινα - Μέτσοβο - Καστοριά - φλωρινα - Έδεσσα - Νάουσα - θεσσαλονικη - Σέρρες - σαντανσκι (Βουλγαρία)-θεσσαλονικη - Λάρισα-Καρδίτσα - Τρίκαλα - μετέωρα - Αθήνα.. Στάσεις και διανυκτέρευση σε όλες τις περιοχές..

Ιανουάριος - Φεβρουάριος (1 μήνα)
Καναδά συγκεκριμένα Calgary Edmonton fernie

Μάρτιο 2013 Κωνσταντινούπολη
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.577
Απορώ πραγματικά τι δουλειές και τι εισοδήματα έχουν κάποιοι για να κάνουν όλα αυτά τα ταξίδια που λένε ότι έκαναν (αν όντως τα έχουν κάνει), πολύ περισσότερο μέσα σε όλο αυτό τον οικονομικό Αρμαγεδδώνα που ζούμε. Δεύτερον, που βρίσκουν τόσο κενό χρόνο για τόσα πολλά και πολυήμερα ταξίδια.

Η γνώμη μου είναι ότι τα ταξίδια είναι προσωπικές εμπειρίες που απλά βιώνονται, και όχι για να διαφημίζονται στους άλλους σε μακροσκελείς καταλόγους εντυπωσιασμού.
 

stambo

Member
Μηνύματα
6
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ταιλανδη
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερικη_soon
Νοεμβριος Ιανουάριος του 2012 2013 γύρο Ελλάδας με αμαξι ενας μήνας ..Κρήτη - Αθήνα - Πάτρα - ναυπακτο - Αρτα - Ιωάννινα - Μέτσοβο - Καστοριά - φλωρινα - Έδεσσα - Νάουσα - θεσσαλονικη - Σέρρες - σαντανσκι (Βουλγαρία)-θεσσαλονικη - Λάρισα-Καρδίτσα - Τρίκαλα - μετέωρα - Αθήνα.. Στάσεις και διανυκτέρευση σε όλες τις περιοχές..

Ιανουάριος - Φεβρουάριος (1 μήνα)
Καναδά συγκεκριμένα Calgary Edmonton fernie

Μάρτιο 2013 Κωνσταντινούπολη

Ξέχασα να γράψω Νοέμβριος 2013

Ρουμανια (Bucharest,Brasov,bran,cluj,) 16 μέρες Ουγγαρία (budapest 4 μέρες)
 

stambo

Member
Μηνύματα
6
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ταιλανδη
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερικη_soon
Απορώ πραγματικά τι δουλειές και τι εισοδήματα έχουν κάποιοι για να κάνουν όλα αυτά τα ταξίδια που λένε ότι έκαναν (αν όντως τα έχουν κάνει), πολύ περισσότερο μέσα σε όλο αυτό τον οικονομικό Αρμαγεδδώνα που ζούμε. Δεύτερον, που βρίσκουν τόσο κενό χρόνο για τόσα πολλά και πολυήμερα ταξίδια.

Η γνώμη μου είναι ότι τα ταξίδια είναι προσωπικές εμπειρίες που απλά βιώνονται, και όχι για να διαφημίζονται στους άλλους σε μακροσκελείς καταλόγους εντυπωσιασμού.

Όντως έχεις απόλυτο δίκιο..εγω πρωσοπικα δουλεύω για τα ταξιδια..

Οικονομικός απολογισμός ενός χρόνου ταξιδιών όπως ανέφερα παραπάνω...

1)
Γύρο Ελλάδας 1350 ευρώ όπου τα έξοδα ήταν τα παρακάτω
(Βενζίνες μεταφορές φαγητό ) 2 άτομα* διαμονή δωρεάν σε συμφοιτητές συγγενείς και τον δυο ανάλογα που είχαμε γνωστούς μόνο Ιωάννινα κοιμηθήκαμε μια μέρα στο αμαξι..

2)Καναδάς 2800 όλα εισητηρια αλλά χωρίς διαμονή (έμεινα σε συγγενείς) αλλά δεν λογάριασα έξοδα!!!

Κωνσταντινούπολη 4 μέρες και 3 Ξάνθη άντε να έφαγα εκει ενα 400ρι

Ρουμανια Ουγγαρία (μεσολάβησε καλοκαίρι όπου στο νησί δουλεύω σαν το μαύρο δεν ξοδεύω λεφτά αφού δουλεύω ατέλειωτες ώρες )
20 μέρες διαμονή δωρεάν σε "γνωστό" έφαγα 1200

Σύνολο 5750..

Και φυσικά θα μπορούσα να κάνω και περισσότερη οικονομία..
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Απορώ πραγματικά τι δουλειές και τι εισοδήματα έχουν κάποιοι για να κάνουν όλα αυτά τα ταξίδια που λένε ότι έκαναν (αν όντως τα έχουν κάνει), πολύ περισσότερο μέσα σε όλο αυτό τον οικονομικό Αρμαγεδδώνα που ζούμε. Δεύτερον, που βρίσκουν τόσο κενό χρόνο για τόσα πολλά και πολυήμερα ταξίδια.
Φροντίζω να κάνω 2-3 "μεγάλα" ταξίδια κατ'ετος. Πλέον είναι η ψυχοθεραπεία μου...
Χρόνο δεν έχω πέρα από την δεδομένη άδεια των 25 εργάσιμων ημερών αλλά κοιτάζω να την αξιοποιήσω στο έπακρο. Σε ότι αφορά τα χρήματα, στην παρούσα συγκυρία, έχω ένα σταθερό :icon_rolleyes: αξιοπρεπή :icon_lol: μισθό αλλά βασικά δεν έχω υποχρεώσεις και δεν ξοδεύω χρήματα άσκοπα. Τα εισιτήρια που είναι ένα σημαντικό κόστος πλέον τα αγοράζω με δόσεις από τα online ταξιδιωτικά γραφεία και φροντίζω η διαμονή και το λοιπό κόστος να κυμανθεί στα οικονομικότερα επίπεδα. Ούτε πολυτέλειες στη διαμονή ούτε στο φαγητό. Συνεπώς αν υπάρχει άδεια και δεν υπάρχουν υποχρεώσεις (οικογένεια, ενοίκια, δάνεια κλπ κλπ) κι ένας ικανοποιητικός μισθός τουλάχιστον ένα μεγάλο ταξίδι το χρόνο είναι εφικτό.
Πχ έχω μείνει σε αξιοπρεπέστατο μονόκλινο με 15 ευρώ και χάλαγα για φαγητό 5 ευρώ στο Νεπάλ… άρα γιατί να ΜΗΝ πάω

Σε ότι αφορά το σχόλιό σου περί διαφήμισης ταξιδιών των μελών που έγραψαν ήδη, νομίζω ότι δεν υπήρχε τέτοια πρόθεση εκ μέρους τους καθώς αυτό ήταν το ζητούμενο στο ποστ.
Κι εγώ ζηλεύω όσους ταξιδεύουν για κάτι μήνες ανά το κόσμο, προσωπικά όμως δεν μπορώ να το υποστηρίξω χρονικά και οικονομικά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom