Ταξιδιωτικός απολογισμός 2015

bl4ckwar

Member
Μηνύματα
274
Likes
82
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη ή Η.Π.Α
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Άντζελες, Νέα Υόρκη
Πηγα απο αθηνα λονδινο εκατσα 4-5 ωρες στην πολη, και ξαναπηγα αεροδρομιο με προορισμο για αιντχοφεν οπου πηρα λεωφορειο για αμστερνταμ (εν τελει με ταξι πολυτελειας μεπηγαν γτ ημασταν μονο 3 ατομα). και απο κει μιλανο και μετα αθηνα.
Και ολο αυτο συνεφερε απο το να κλεισω απευθειας για Αμστερνταμ.
 

galoz

Member
Μηνύματα
446
Likes
660
Πηγα απο αθηνα λονδινο εκατσα 4-5 ωρες στην πολη, και ξαναπηγα αεροδρομιο με προορισμο για αιντχοφεν οπου πηρα λεωφορειο για αμστερνταμ (εν τελει με ταξι πολυτελειας μεπηγαν γτ ημασταν μονο 3 ατομα). και απο κει μιλανο και μετα αθηνα.
Και ολο αυτο συνεφερε απο το να κλεισω απευθειας για Αμστερνταμ.
Χαρά στο κουράγιο σου..
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.077
Likes
2.492
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Ε, ας πω κι εγώ..

Το 2015 ήταν για μένα χρονιά-"σταθμός". Χώρισα μετά από μακροχρόνια σχέση και με όχι και τόσο καλή ψυχολογία σκέφτηκα "τι να κάνω για να πάρω λίγο τα πάνω μου?" Ε και ξεκίνησα τα ταξίδια ΜΟΝΗ μου.. Και δε λέω να σταματήσω.. Σε σημείο που ένας φίλος με έχει φάει να έρθει μαζί φέτος και δε θέλω και του το λέω κατάμουτρα χαχα "πιο καλή η μοναξιά οεο"

Τέλος πάντων, το μενού είχε για μένα:
Φεβρουάριος: 4ήμερο Μαδρίτη-Τολέδο
Μάιος: 3ήμερο Βενετία (μαγκούφα αλλά σκασίλα μου μια χαρά πέρασα)
Ιούλιος: 3ήμερο (Σπέτσες-Ύδρα)
Αύγουστος: 8ήμερο λατρεμένο Λονδίνο (πολλά αχ) και 5ήμερο Σαντορίνη (θα επαναλάβω σχόλιο Βενετίας)
Νοέμβριος: 3ήμερο Βερόνα (αποκάλυψη) με ολίγη από λίμνη Γκάρντα (Σιρμιόνε)

Αυτά. Ευελπιστώ να συνεχιστεί και φέτος η ρέντα μου
 
Last edited:

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.077
Likes
2.492
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Κι υστερα σου λενε οτι οποιος χανει στην αγαπη κερδιζει στα χαρτια...Εκτος κι αν εννοουνε στα τυπωμενα vouchers:)
Χαχα καλό.. Τι να σου πω.. Έτσι κι αλλιώς μάλλον αυτός έχασε τελικά όχι εγώ :xalara:
 

Chrelefs

Member
Μηνύματα
64
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΝΕΤΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΙΕΤΝΑΜ ΚΑΜΠΟΤΖΗ
Χαχα καλό.. Τι να σου πω.. Έτσι κι αλλιώς μάλλον αυτός έχασε τελικά όχι εγώ :xalara:
Μη μου βαζεις ιδεες.....Περναω και εγω μια φαση.....

Κι υστερα σου λενε οτι οποιος χανει στην αγαπη κερδιζει στα χαρτια...Εκτος κι αν εννοουνε στα τυπωμενα vouchers:)
Vouchers, χαρτες, εισητηρια.....και που ξερεις για την φιλη μας.....η αγαπη μπορει να ερθει απο μακρια....
 
Last edited by a moderator:

Giwrgos10

Member
Μηνύματα
219
Likes
926
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Κάτι ΜΗ τουριστικό
Τώρα που κάνω τον απολογισμό του 2015 διαπιστώνω ότι ταξιδέψαμε αρκετα(πάντα εντός συνόρων). Ιανουάριο του ᾽15 στον Βώλακα Δραμας σε κάτι πανέμορφα ξύλινα σπιτάκια. Τον Μάρτη 2 μέρες έξω από τη Ξάνθη που συνδυάστηκε με υπαίθριες δραστηρίοτηες στους Τοξότες. Καλοκαίρι 3 μέρες Ικαρία και 5 μέρες Κύθηρα αεροπορικώς με 50-60 ευρώ το άτομο. 26-28 Οκτώμβρη με το σχολείο της μικρης κάναμε μια φανταστική 4ημερη εκδρομή σε Ναύπακτο-Αίγιο-Ξυλόκαστρο-Ναύπλιο. Είδαμε τη πανέμορφη λίμνη της Δόξας, την Στυμφαλία, τον Πόρο κι άλλα που σίγουρα ξεχνάω. Η χρονιά έκλεισε με την αλλαγή του χρόνου στα Τζουμέρκα. Συγκεκριμένα στους Καλαρρύτες όπου μείναμε 3 μέρες. Πανέμορφα κι εκεί. Κάναμε και κάποιες ωραίες μονοήμερες με πεζοπορία κτλ που δε χρειάζεται να αναφερθώ αναλυτικά νομίζω. Γενικά ταξίδι=γέμισμα της μπαταρίας μου
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.108
Η χρονιά έκλεισε με την αλλαγή του χρόνου στα Τζουμέρκα.

Απίστευτο μέρος. Πήγα φέτος μετά την αλλαγή του χρόνου αλλά ήταν ακόμα στολισμένα...φοβερή φύση, τοπία μαγικά αλλά άθλιοι δρόμοι.... τόσο χάλια που ξέρω ακόμα και ντόπιους που το βράδυ αποφεύγουν τις μετακινήσεις...Τα Τζουμέρκα αν και δεν έχουν αλωθεί από τον πολύ τουρισμό σαν άλλα μέρη, έχουν κάποιες επιλογές για φαγητό, ποτό κλπ...μου άρεσαν πολύ...

DSC01923.JPG
 

Giwrgos10

Member
Μηνύματα
219
Likes
926
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Κάτι ΜΗ τουριστικό
Την πέτυχες διάνα την ταβέρνα. Στο Συρράκο σ αυτήν φάγαμε :)
Θα γράψω στα κοντά ένα κειμενάκι για την εκδρομή αυτή
 

galoz

Member
Μηνύματα
446
Likes
660
άθλιοι δρόμοι.... τόσο χάλια
Είναι στα άμεσα σχέδια να πάμε κατά κει Συρράκο ή Καλαρρύτες ,όμως είδα τον δρόμο στους χάρτες της Google και απογοητεύτηκα..φιδάκι..ζαλίστηκα και μόνο που το είδα...και θέλουμε να πάμε και με τα παιδιά..για δώστε καμιά πληροφορία παραπάνω,αν και ...είμαστε off topic..
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.108
Είναι στα άμεσα σχέδια να πάμε κατά κει Συρράκο ή Καλαρρύτες ,όμως είδα τον δρόμο στους χάρτες της Google και απογοητεύτηκα..φιδάκι..ζαλίστηκα και μόνο που το είδα...και θέλουμε να πάμε και με τα παιδιά..για δώστε καμιά πληροφορία παραπάνω,αν και ...είμαστε off topic..

Επειδή ξεκινάμε από Αθήνα και αν μέναμε Τζουμέρκα θα φτάναμε νύχτα(αδιανόητο, στο δρόμο για Συρράκο σε κάποια σημεία στον ήδη μικρό στριφογυριστό δρόμο είχε υποχωρήσει το οδόστρωμα, σε άλλο ήταν στη μέση του δρόμου καμπόσες αγελάδες και ταύροι που δεν έφευγαν παρά τα δύο αυτοκίνητα με αντίθετη φορά που τους είχαμε κυκλώσει και κορνάραμε, και πολλές άλλες αντιξοότητες στο δρόμο....), προτιμήσαμε να μένουμε Μέτσοβο και να επισκεπτόμαστε τα Τζουμέρκα με το φως του ήλιου...Πιο μεγάλο χωριό και με περισσότερες επιλογές από το Συρράκο είναι η Πράμαντα, αλλά κάπως λιγότερο γραφικό από το Συρράκο. Με τη γνωστή ταβέρνα του Μπούτζα, την όμορφη εκκλησία, την ιδιαίτερη βρύση "του Αράπη" κλπ.βέβαια δεν τη λες και άσχημη και την Πράμαντα....

Στο δε Συρράκο που αφήνεις και το αυτοκίνητο έξω, γιατί δεν μπαίνουν μέσα αυτοκίνητα άρχισε ξαφνικά να χιονίζει τόσο πυκνά που παραλίγο μέσα σε μισή ώρα να το στρώσει και να έχουμε θέμα...είναι ότι πρέπει για χουχουλιάρικες διακοπές, με ωραία αρχιτεκτονική και συμπαθητικά καφέ αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα πήγαινα οδηγώντας βράδυ...
 

galoz

Member
Μηνύματα
446
Likes
660
Μάλλον μας βλέπω να το αφήνουμε για λίγο αργότερα λοιπόν...γιατί τώρα μόνο με τζιπ.....:(
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.209
Μηνύματα
883.798
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom