Ταξιδιωτικός απολογισμός 2016

sirley_22

Member
Μηνύματα
92
Likes
43
Ταξίδι-Όνειρο
Νεβαδα, Νησια Σολομωντα
Καλησπέρα και καλή χρονιά με πολλά ταξίδια σε όλες και όλους.

Επιγραμματικά το 2016 είχε Φλόριντα 2 φορές (Sanibel island + Fort Myers) , Αρκανσας (Jonesboro) 2 φορές road trip , Ιντιάνα 2 φορές road trip (Fort Wayne) , Αριζόνα (Γκραντ Κανυον) , Νεβάδα( Λας Βεγκας), District of Columbia ( Washighton DC), και φυσικά Ελλάδα (Χανιά) το καλοκαίρι.

Το 2017 ξεκινάει άυριο κιόλας δυναμικά με Νέα Υόρκη και κλεισμένη ήδη Ελλάδα τον Αύγουστο !!
Ζηλευω αμερικη πααααρα πολυ!!
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλή χρονιά σε όλους, πρώτα με υγεία και μετά με ταξίδια και ό,τι άλλο επιθυμεί ο καθένας.
Μπροστά σ' αυτά που διαβάζω τα δικά μου ωχριούν, αλλά κάτι είναι κι αυτά. Εμείς λοιπόν το Μάιο κάναμε ένα 4μερο σε Βερόνα-Βενετία, με μια στάση Πάντοβα, τον Ιούλιο Ζάκυνθο 5 μέρες και το Δεκέμβρη τριήμερο στη Βουδαπέστη. Λευκάδα, Χαλκιδική και Αθήνα δεν πιάνονται λόγω καταγωγής, εγγύτητας και αγάπης αντίστοιχα. ;)
 

dinad

Member
Μηνύματα
22
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΑΛΙ
Και εγώ δεν εχω παράπονο απο το 2016.
Εκανα δυο εξορμήσεις στην Ρώμη, μία το Πάσχα κ μία αρχές Οκτώβρη.
Τέλη Μαίου επισκέφτηκα την Ρόδο για 1η φορα που την είχα κ άχτι που δεν μου καθόταν τόσα χρόνια!
Το καλοκαίρι πηγα Ναύπακτο,Μεσολογγι,
Επίδαυρο, Μέθανα.
Μια ημερήσια στην Αγ.Θεοδώρα Ίσαρη (με τα πλατάνια),
Σπάρτη-Γύθειο-Μονεμβασιά,
ένα 3ημερο τον Νοεμβρη στην Θεσ/κη
.......κ πρωτοχρονιά στην Αρχ.Ολυμπία.
Καλά να μαστε απο υγεία κ λεφτά στην τσέπη μας να ταξιδεύουμε!!
 

kalove

Member
Μηνύματα
436
Likes
1.637
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Εθνικά πάρκα ΗΠΑ
Πολύ καλή ταξιδιωτική χρονιά στάθηκε καί τι 2016 γιά μένα (γιά τα δικά μου δεδομένα)
Μάρτιος : Ισλανδία 8 μέρες
Μάϊος : Καταλονία-Ανδόρα- Γαλλικά Πυρηναία 20 μέρες
Αύγουστος : Βαρσοβία-Λιθουανία-Λεττονία-Εσθονία-Ελσίνκι 14 μέρες
Οκτώβριος: Μαρρακές καί Νότιο Μαρόκο-Ρώμη 9 μέρες
Οκτώβριος : Βίτοσα (Σόφια) 4 μέρες
Δεκέμβριος : Ισραήλ-Παλαιστίνη 9 μέρες
Ελπίζω καί τι 2017 να είναι ανάλογο καί εύχομαι σε όλους πολλά, καλά καί ασφαλή ταξίδια.
 

10900km

Member
Μηνύματα
392
Likes
4.190
Δέκα αυτομαστιγωματικές (οι περισσότερες, λόγω κρύου) βδομάδες στην Πολωνία και την Ουκρανία (από Γκντανσκ μέχρι Οδησσό) (Πόλσκα, Ουκραγίνα), έναν γ@-μ@-το μήνα (και κάτι) στη Γαλλία (από παραμονές έναρξης του Euro μέχρι και την επομένη τού Τελικού, κι από Λιλ μέχρι Μασσαλία) (Φωτο-ημερολόγιο από τη χώρα όπου “but” δεν σημαίνει “αλλά”), δύο πολύ διδακτικοί-διασκεδαστικοί αλλά και ασύλληπτα εξαντλητικοί μήνες στην Πορρέρα (“στην ποια;”) , ένα χωριό τής καταλανικής υπαίθρου (σαν εποχιακός εργάτης), δέκα ξέγνοιαστες-ξέγνοιαστες-ξέγνοιαστες ημέρες στη Βαρκελώνη (ξοδεύοντας κάποια από τα χρήματα που μόλις είχα βγάλει), τέσσερις ημέρες-καλοδεχούμενο μπόνους στη Σόφια (εκεί πέταξα από Βαρκελώνη, κι από εκεί πήρα λεωφορείο για Θεσσαλονίκη), και δύο βδομάδες στο Βερολίνο, τη Φρανκφούρτη, και (κυρίως) “κάποιο” Γκάιζενχαϊμ (κοντά στη Φρανκφούρτη), επισκεπτόμενος την κοπέλα στην οποία σε μεγάλο βαθμό πιστώνεται το "πολύ διασκεδαστικοί" στους δύο μήνες στην Πορρέρα.

Μια και διάβασα όλες τις αναρτήσεις κι είδα ότι αρκετοί αναφέρατε νούμερα (χωρών που επισκεφτήκατε, πτήσεων που πήρατε...), το νούμερο που χαρακτηρίζει τα δικά μου ταξίδια το 2016 περισσότερο από οποιοδήποτε άλλο, είναι το 63, όσα είναι τα παιχνίδια ποδοσφαίρου που είδα στο εξωτερικό (οκτώ στην Πολωνία, 13 στην Ουκρανία, 20 στη Γαλλία, 13 στην Καταλονία, τρία στη Βουλγαρία, και έξι στη Γερμανία). Ο καθένας με την τρέλα του :).

Γιώργο, (ξέρεις ποιος Γιώργος είσαι :)), να σε ενημερώσω ότι πήγα και στο μπασκετικό “σου” Μπάρσα-Ρεάλ, αρχές Νοέμβρη. Πρώτη (και μάλλον τελευταία, μια και έχουν έτοιμα τα σχέδια για να το κατεδαφίσουν) φορά μου στο Παλάου Μπλαουγκράνα, νοερό ταξίδι στα παιδικά μου χρόνια, τότε που αν και φανατικά ΠΑΟΚτσής, στηνόμουν κάθε βδομάδα απέναντι από την “αρχαία” τηλεόρασή μας μισή ώρα πριν την έναρξη κάθε αγώνα τού Άρη :).

Καλά ταξίδια σε όλους, το 2017.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γιώργο, (ξέρεις ποιος Γιώργος είσαι :)), να σε ενημερώσω ότι πήγα και στο μπασκετικό “σου” Μπάρσα-Ρεάλ, αρχές Νοέμβρη. Πρώτη (και μάλλον τελευταία, μια και έχουν έτοιμα τα σχέδια για να το κατεδαφίσουν) φορά μου στο Παλάου Μπλαουγκράνα, νοερό ταξίδι στα παιδικά μου χρόνια, τότε που αν και φανατικά ΠΑΟΚτσής, στηνόμουν κάθε βδομάδα απέναντι από την “αρχαία” τηλεόρασή μας μισή ώρα πριν την έναρξη κάθε αγώνα τού Άρη :).
Έρχεσαι και συ στο δρόμο του Θεού, άπιστε... Κάλλιο αργά παρά ποτέ, άντε και σε Φ4 Ευρωλίγκας...
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Διαβαζοντας ολα τα παραπανω comments εχω να σημειωσω τα εξης:

Ή εγω ειμαι πολυ busy με τη δουλεια μου ή οι υπολοιποι εργαζεστε σε εταιρειες που σας κανουν ταξιδια δωρο!!! :shock:
Που τον βρισκεται τοσο χρονο για τοσα ταξιδια?? Θελω και εγω!!! :bleh:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Διαβαζοντας ολα τα παραπανω comments εχω να σημειωσω τα εξης:

Ή εγω ειμαι πολυ busy με τη δουλεια μου ή οι υπολοιποι εργαζεστε σε εταιρειες που σας κανουν ταξιδια δωρο!!! :shock:
Που τον βρισκεται τοσο χρονο για τοσα ταξιδια?? Θελω και εγω!!! :bleh:
Μερικοί είμαστε freelancers, δουλεύουμε σαν !@$#@%#@ 8 μήνες το χρόονο με ΣΚ κλπ και τους άλλους τέσσερις το ρίχνουμε στο σορολόπ. Άλλοι κάνουν εποχιακά επαγγέλματα, άλλοι έχουν δική τους επιχείρηση και μερικοί είναι φοιτητές, απολαμβάνουν την ανεργία ή το ρίχνουν στα ΣΚ.

Πάντως αν δεις οι περισσότεροι δεν μιλάνε για πάνω από 30 εργάσιμες διακοπών, μην ξεχνάς ότι μόνο από τα ΣΚ έχεις 108 μέρες το χρόνο, συν τις άδειες και τις αργείες βγαίνει πολύς χρόνος, δεν είναι και ανήκουστο έτσι κάποιος να κάνει συνολικά 40 μέρες ταξίδια.
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Μερικοί είμαστε freelancers, δουλεύουμε σαν !@$#@%#@ 8 μήνες το χρόονο με ΣΚ κλπ και τους άλλους τέσσερις το ρίχνουμε στο σορολόπ. Άλλοι κάνουν εποχιακά επαγγέλματα, άλλοι έχουν δική τους επιχείρηση και μερικοί είναι φοιτητές, απολαμβάνουν την ανεργία ή το ρίχνουν στα ΣΚ.

Πάντως αν δεις οι περισσότεροι δεν μιλάνε για πάνω από 30 εργάσιμες διακοπών, μην ξεχνάς ότι μόνο από τα ΣΚ έχεις 108 μέρες το χρόνο, συν τις άδειες και τις αργείες βγαίνει πολύς χρόνος, δεν είναι και ανήκουστο έτσι κάποιος να κάνει συνολικά 40 μέρες ταξίδια.
Ναι σε αυτο δεν διαφωνω. Αλλα το σ/κ ειναι προφανως για ενα προορισμο κοντινο στην Ελλαδα. Εγω μιλαω για συνεχομενες μερες και ταξιδια στο εξωτερικο. Συν της αλλης ειναι και τα λεφτα που για εξωτερικο δεν ειναι και λιγα!

Εγω απο την αλλη θελω αλλα....τοσα ταξιδια το χρονο δεν μου δινεται η δυνατοτητα να τα κανω ειτε λογω ελλειψης χρονου, ειτε χρηματων!:cry:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Έχω πάει! Το '93, στο... αλήστου μνήμης τού ΣΕΦ (κλαψ...).
Εκείνο ήταν Φ4 "Κυπέλλου Πρωταθλητριών", δε μετράει. Άλλο επίπεδο, άλλο γκλάμουρ κι άλλο θέαμα η Ευρωλίνξ. Να οργανωθούμε το 2018 να πάμε παρέα...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.516
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom