Ταξιδιωτικό γραφείο - Κληρωση

buenostania

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Παιδιά καλησπερα σας,

Δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό topic αλλά ειναι η πρώτη φορά και δεν γνωρίζω πολλα.

θα ήθελα την βοήθειά σας σε κάτι.

Σήμερα το πρωί με πήραν τηλέφωνο απο το ταξιδιωτικό γραφείο ****** και μου είπαν οτι είμαι η τυχερή που κληρώθηκε για ενα 4ήμερο ταξίδι στην Ελλάδα για 2 άτομα σε Πάρο ή Πελοπόννησο (Μονεμβασιά).

Το δώρο αφορά καλυψη της διαμονής μου σε ξενοδοχειο και η επιβάρυνση που έχω ειναι μονο 30Ευρώ το άτομο για όλες τις ημέρες, δηλαδή σύνολο 60Ευρώ και για τις 4 ημέρες και τα δυο άτομα.

Απο την στιγμή που θα παραλάβω το σχετικό κουπόνι/δώρο για να πραγματοποιήσω το ταξίδι, εχω δικαιωμα να κανω χρήση μεσα σε 1 χρόνο αλλά θα πρέπει να περάσω πρώτα τα απο γραφεία τους και να παρακολουθήσω μια ενημέρωση διαρκειας 1 ώρας (κι εγω και το δευτερο ατομο) για τα ταξίδια τους και τις προσφορές τους.

Γνωρίζετε κάτι για αυτο? Μήπως είναι απάτη?

Σας ευχαριστώ.
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
μου είπαν οτι είμαι η τυχερή που κληρώθηκε γ.
Ειχες στειλει συμμετοχη σε καποιον διαγωνισμο που κανανε? Αν ΝΑΙ τοτε δεν γνωριζω να σου απαντησω αν παιζει κατι υποπτο. Αν ΟΧΙ τοτε διαβασε εδω:

http://www.travelstories.gr/%E3%E5%...%E5-%F7%F1%EF%ED%EF%EC%E9%F3%E8%F9%F3%E7.html

τα σχολια δικα σου
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.339
Likes
1.830
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Αυτή την τακτική ακολουθούν συνήθως τα πρακτορεία που ασχολούνται με πακέτα χρονομίσθωσης. Δεν ξέρω για την συγκεκριμένη προσφορά απλά πρόσεξε τι θα σου πλασσάρουν εκεί...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.522
Likes
29.372
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Κανένας δεν επιτρέπεται να έχει τα στοιχεία σου (και πόσο μάλλον να τα βάλει σε κλήρωση) χωρίς τη δική σου συγκατάθεση (άμεση ή έμμεση).
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Συμφωνώ με taver, στη θέση σου buenostania θα προτιμούσα να χάσω το ταξίδι (που δε νομίζω να γίνει και τόσο ανέξοδα τελικά) και να τους τα χώσω που χρησιμοποιούν τα στοιχεία μου χωρίς τη συγκατάθεσή μου.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.127
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Είναι προφανές ότι πρόκειται για διαφημιστικό δόλωμα.
Η εταιρεία ασχολείται με χρονομεριστική μίσθωση και μακροχρονια προγράμματα διακοπών.
Εαν το πρόγραμμα έχει μεγαλύτερη διάρκεια από ένα έτος έχεις δικαιώμα να υπαναχωρήσεις εντος 14 ημερών, αν εχει μικρότερη διάρκεια οχι.
Οπότε πρόσεχε πάρα πολύ αν θα υπογράψεις κάτι και τι, δεδομέμου μάλιστα οτι η εν λόγω εταιρεια προσφέρει και 12 μηνα προγράμματα στα οποία δεν έχεις δικαίωμα υπαναχώρησης.
Καμία κλήρωση δεν έγινε, απλά με δόλωμα ότι κέρδισες θα προσπαθήσουν να σε πείσουν να υπογράψεις κάποιο από τα προγράμματα τους.

Νομίζω ότι στην εν λόγω εταιρεία το δώρο το παίρνεις μονο αν υπογράψεις κάποιο πρόγραμμα.
Αντιθέτως όταν είχα πάει σε αντίστοιχη ενημέρωση του grecotel είχα κερδίσει το διημεράκι μου, χωρίς να υπογράψω το παραμικρό παρά τη δίωρη σχεδόν πλύση εγκεφάλου που μου εκαναν
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Είναι προφανές ότι πρόκειται για διαφημιστικό δόλωμα.
Η εταιρεία ασχολείται με χρονομεριστική μίσθωση και μακροχρονια προγράμματα διακοπών.
Εαν το πρόγραμμα έχει μεγαλύτερη διάρκεια από ένα έτος έχεις δικαιώμα να υπαναχωρήσεις εντος 14 ημερών, αν εχει μικρότερη διάρκεια οχι.
Οπότε πρόσεχε πάρα πολύ αν θα υπογράψεις κάτι και τι, δεδομέμου μάλιστα οτι η εν λόγω εταιρεια προσφέρει και 12 μηνα προγράμματα στα οποία δεν έχεις δικαίωμα υπαναχώρησης.
Καμία κλήρωση δεν έγινε, απλά με δόλωμα ότι κέρδισες θα προσπαθήσουν να σε πείσουν να υπογράψεις κάποιο από τα προγράμματα τους.

Νομίζω ότι στην εν λόγω εταιρεία το δώρο το παίρνεις μονο αν υπογράψεις κάποιο πρόγραμμα.
Αντιθέτως όταν είχα πάει σε αντίστοιχη ενημέρωση του grecotel είχα κερδίσει το διημεράκι μου, χωρίς να υπογράψω το παραμικρό παρά τη δίωρη σχεδόν πλύση εγκεφάλου που μου εκαναν
Καπως ετσι τη πατησαν και ενα ζευγαρι φιλων μου, που τελικα δεν υπεγραψαν παρα το ψηστηρι που τους εκαναν.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.127
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Καπως ετσι τη πατησαν και ενα ζευγαρι φιλων μου, που τελικα δεν υπεγραψαν παρα το ψηστηρι που τους εκαναν.
Οποτε επιβεβαιώνεις και τις δικές μου πληροφορίες ότι στην εν λόγω εταιρεία το "δώρο" ισχύει μονο αν υπογράψεις. Μάλιστα.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.681
Likes
16.568
Μου έχει τύχει και μένα πριν 10αριά χρόνια αλλά γνώρζα πολύ καλά περί τίνος πρόκειται γιατί είχε ένα ζευγάρι φίλων χρονομερίδιο και έχουμε πάει και μεις μαζί τους ως φιλοξενούμενοι αλλά και κάποια μπόνους που είχε για το εξωτερικό, τα είχαμε χτυπήσει ...τεσπα
Τοτε σου δίνανε ένα τριήμερο σε ένα ξενοδοχείο στην Ελλάδα αλλά εκτος σεζόν ακόμα και αν δεν αγόραζες τελικά κάτι (εγω δεν πήγα τελικά).....
Έτσι και την πατήσει κανείς και πάει τελικά θα φαει κανα τρίωρο στην ενημέρωση...
Το θέμα με τα χρονομερίδια έιναι ότι την πατάς όχι τόσο ίσως στην αγορά αλλά στο ετήσιο χαράτσι που καταβάλεις για την καθαριότητα του και κάποιο ποσό για τις ανταλλαγές του...Δηλαδή αγοράζεις πχ στην Κρήτη 25η εβδομάδα 7 μέρες η 14 μέρες ...ε δεν θα πηγαίνεις κάθε χρόνο εκεί βρε αδερφέ, θα θές και κάπου αλλού αλλά και εξωτερικό. Εκεί θα πρέπει να γίνει ανταλλαγή (υπάρχουν εταιρείες που το κάνουν αυτό) και την ανταλλαγή βέβαια την πληρώνεις ...Τελικός απολογισμός πιστεύω θα βγεί σε κάποιον αν όχι διπλάσια αρκετά παραπάνω απο το να πηγαίνεις χωρίς χρονομερίδιο...
Μετά γι' αυτόν που θέλει τελικά κάτι τέτοιο υπάρχουν πολλές ευκαιρίες γιατί κάποιοι τα πουλάνε και μισή τιμή ειδικά στην Ισπανία, η ακτή νότια της Βαρκελώνης είναι τίγκα σε τέτοια ξενοδοχεία, αλλα και στην Ελλάδα υπάρχουν ευκαιρίες και αγγελίες (αλλά όπως είπα η φάκα είναι αλλού)....
 

Gandalf

Member
Μηνύματα
14
Likes
12
Buenostania μου έτυχε ακριβώς το ίδιο πέρσι. Ίσως μάλιστα να πρόκειται και για το ίδιο γραφείο (μου είχαν πει και μένα 30 ευρώ το άτομο με την προϋπόθεση να παρακολουθήσω μία ενημέρωση με τη φίλη μου διάρκειας μίας ώρας).
Εμείς πήγαμε, πιο πολύ για την πλάκα μας. Προσπαθούσαν να μας πείσουν να αγοράσουμε κάποιο πακέτο χρονομίσθωσης τουλάχιστον 1 ώρα.
Φυσικά, δεν αγοράσαμε, αλλά παρόλα αυτά μας έδωσαν το δώρο που περιλάμβανε τριήμερη διαμονή στο Καρπενήσι ή στο Πήλιο.
Αν λοιπόν πρόκειται για το ίδιο γραφείο, τότε το δώρο στο δίνουν είτε πάρεις κάποιο πακέτο τους είτε όχι. Φυσικά, χρειάζεται να έχεις ψυχραιμία και τη δύναμη να αρνηθείς σε ό,τι κι αν σου πουν.
Εξάλλου, είναι τόσο ακριβά τα πακέτα με χρονομισθώσεις που δεν νομίζω να μπορούν πολλοί πλέον να μπουν σε πειρασμό να τα αγοράσουν...
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
μακρυααααααααααααααααααααααααα...
γιατι εαν σε δαγκωσουν θα πονεσεις πολυυυυυυυυυυυυ..
και το δωρο που .....φαινομενικα θα σου δωσουν θα το προπληρωσεις και μετα θα σου βαλουν ορους ....εδω αρχιζει το παιχνιδι......
για παραδειγμα θα σου πουν οτι ειναι υποχρεωτικο το βραδυνο στο ξενοδοχειο που σου εδωσαν και οτι το βραδυνο στοιχιζει εκατο euro το ατομο ...:haha:
εσυ θα αντιδρασεις σε αυτη την προταση και στο τελος θα σου πουν οτι εσυ τελικα εισαι υπευθυνος που ...δεν τηρεις την συμφωνια και χανεις ετσι την δελεαστικη αυτη προσφορα ....
ετσι στο τελος θα εχεις χασει χρονο για την ενημερωση , τα 60 euro προκαταβολη και τα νευρα σου στο συν απειρον ...το ωραιο ειναι οτι στο τελος θα σου πουν οτι εσυ εισαι που δεν τηρεις την συμφωνια ....
για τα ..καρναβαλια ειμαστε ...:clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.335
Μηνύματα
888.780
Μέλη
39.002
Νεότερο μέλος
nekpapagiannis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom