Ryanair Ταξιδι απο Θεσ/νικη στην Μαδριτη μεσω(transit) Ρωμης-Ciampino, με Ryanair

thespyros

Banned
Μηνύματα
391
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
ισπανια ΜΑΔΡΙΤΗ ΠΡΟΣΕΧΩΣ
αυριο πεταω απο μπεργαμο για μαδριτ εχω μια χειραπσκευη δενε θα εχω κανενα προβλημμα
 

thespyros

Banned
Μηνύματα
391
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
ισπανια ΜΑΔΡΙΤΗ ΠΡΟΣΕΧΩΣ
εχω μαζι μου ενα ζελε μαλλιων και ενα αρωμα λετε να μου τα παρουν??
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Aν είναι πάνω από 100ml ναι. Bάλτα σε μικρότερες των 100ml συσκευασίες.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Δηλαδή υπάρχει αεροδρόμιο στο οποίο οι άνθρωποι που φτάνουν στις αφίξεις να μπορούν να περιφέρονται ταυτόχρονα στο χώρο των αναχωρήσεων χωρίς κανένα έλεγχο; Aυτό θα ήταν το χειρότερο σφάλμα ασφαλείας ever!
Έτσι γίνεται σχεδόν σε όλα τα σοβαρά αεροδρόμια του κόσμου, πρώτη φορά το ακούς?

Στο θέμα μας τώρα... επειδή τα αεροδρόμια που πετάει η Ryan είναι λίγο της Κυριακής χαρά και της Δευτέρας λύπη, ένα θεματάκι που κανονικά δεν θα έπρεπε να υπάρχει το βρίσκουμε μπροστά μας... δεν έχω πάει ποτέ στο Ciampino και δεν ξέρω, αλλά αυτοί που το έχουν επισκεφθεί δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν μπορούν να απαντήσουν... Στο Μιλάνο π.χ στο μικρό τέρμιναλ 2 βγαίνεις ποδαράτο μέχρι την παραλαβή αποσκευών και μετά υποχρεωτικά πηγαίνεις προς την έξοδο. Για να πας στις αναχωρήσεις δηλαδή χρειάζεται να ξανακάνεις έλεγχο αποσκευών... τι διάολο τόσοι και τόσοι έχετε πάει στο Ciampino, κανένας δεν θυμάται αν βγαίνεις κατευθείαν στην έξοδο ή αν υπάρχει κάποια εσωτερική σκάλα ή πόρτα που να οδηγεί στις αναχωρήσεις?
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Δηλαδή υπάρχει αεροδρόμιο στο οποίο οι άνθρωποι που φτάνουν στις αφίξεις να μπορούν να περιφέρονται ταυτόχρονα στο χώρο των αναχωρήσεων χωρίς κανένα έλεγχο; Aυτό θα ήταν το χειρότερο σφάλμα ασφαλείας ever!
Έτσι γίνεται σχεδόν σε όλα τα σοβαρά αεροδρόμια του κόσμου, πρώτη φορά το ακούς?
Εννοείς ότι οι αφιχθέντες μπορούν να περάσουν στις αναχωρήσεις χωρίς κανένα έλεγχο;
 

thespyros

Banned
Μηνύματα
391
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
ισπανια ΜΑΔΡΙΤΗ ΠΡΟΣΕΧΩΣ
περσυ περασα απο το τσιαμπινο απο οτι θυμαμαι περνας τον ελγχο και μετα περιμενεισ στην εξοδο που πετας απο εκει πας με τα λεωφορειακια στο αεροπλανο
 

mpante67

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Το ρωτησα αυτο ,γιατι το 2010 που ειχα παει Βρκελωνη με alitalia μεσω ρωμης δεν χρειαστηκε να βγω και να περασω ξανα ελεγχο (Φιουμιτσινο,ομως),απλα περιμενα μεχρι να ανοιξει η πυλη για την επομενη πτηση.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
περσυ περασα απο το τσιαμπινο απο οτι θυμαμαι περνας τον ελγχο και μετα περιμενεισ στην εξοδο που πετας απο εκει πας με τα λεωφορειακια στο αεροπλανο
Άστο να πάει στην ευχή, άλλο λέμε...


Προς NORTH66...

Aκριβώς αυτό εννοώ με την διαφορά βέβαια ότι ισχύει για πτήσεις εντός Ε.Ε... σε διαφορετική περίπτωση περνάς κανονικά έλεγχο διαβατηρίων...
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Προς NORTH66...

Aκριβώς αυτό εννοώ με την διαφορά βέβαια ότι ισχύει για πτήσεις εντός Ε.Ε... σε διαφορετική περίπτωση περνάς κανονικά έλεγχο διαβατηρίων...
Δε μίλησα ούτε για έλεγχο διαβατηρίων ούτε για έλεγχο ταυτοτήτων, αυτό που είπα είναι ότι κάποιος δεν μπορεί περιφέρεται απ' τις αφίξεις στις αναχωρήσεις χωρίς κάποιου είδους έλεγχο (οποιουδήποτε τύπου και αν είναι αυτός).

Πχ πρόσφατα στο VCE σε connection (με πτήσεις intra-Schengen) για να μεταβούμε απ' τις αφίξεις στις αναχωρήσεις περάσαμε από έλεγχο των ταυτοτήτων/διαβατηρίων και των boarding passes από υπάλληλο που μας περίμενε στην πύλη ο οποίος έπειτα μας οδήγησε μέσω μιας πόρτας που ξεκλείδωσε με κωδικό προς τις αναχωρήσεις. Οπότε τουλάχιστον στο συγκεκριμένο αεροδρόμιο και για πτήσεις intra-Schengen, oι χώροι των αφίξεων και των αναχωρήσεων είναι ξεκάθαρα χωρισμένοι μεταξύ τους και δεν μπορεί ο οποιοσδήποτε να περιφέρεται απ' τον ένα στον άλλο χωρίς το σχετικό έλεγχο εγγράφων.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Το ρωτησα αυτο ,γιατι το 2010 που ειχα παει Βρκελωνη με alitalia μεσω ρωμης δεν χρειαστηκε να βγω και να περασω ξανα ελεγχο (Φιουμιτσινο,ομως),απλα περιμενα μεχρι να ανοιξει η πυλη για την επομενη πτηση.
Αυτό σου λένε και οι προηγούμενοι όμως, η alitalia σου πούλησε ένα ενιαίο εισιτήριο με δύο σκέλη. Έκανες τσεκ ιν όπου έκανες (Θεσσαλονίκη/Αθήνα) για ΟΛΟ το ταξίδι, έφτασες στη Ρώμη, περίμενες χωρίς να ξαναπεράσεις έλεγχο και έφυγες για το επόμενο.
Στη ryanair έχεις αγοράσει 2 ξεχωριστά εισιτήρια. Δεν είναι transit. Δηλαδή αν καθυστερήσει η μία πτήση δεν είναι αυτονόητο ότι σε περιμένει η επόμενη, ούτε αν είχες βαλίτσα θα τη φόρτωνες Θεσσαλονίκη και θα έβγαινε Μαδρίτη.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.193
Μηνύματα
883.500
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom