Ταξιδι με ποδηλατο;

NoFX182

Member
Μηνύματα
115
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Backpacking over Europe
Εγω και αλλοι 3 φιλοι σκεφτομαστε ολο και πιο σοβαρα τις τελευταιες μερες να βρουμε ενα μηνα μεσα στο καλοκαιρι για να ταξιδεψουμε την Ελλαδα με ποδηλατο, φτιαχνοντας το φαγητο μας, μενωντας σε σκηνες κλπ. Εχουμε σκοπο να ξεκινησουμε απο Αθηνα, να περασουμε απο Κορινθο και Πατρα (οπου εχουμε γνωστους να μας φιλοξενισουν), απο εκει Αγρινιο, Αρτα, Ιωαννινα (σε ολα αυτα τα μερη εχουμε γνωστους να μεινουμε), απο εκει Καστορια, Φλωρινα, Κικλις και να τελειωσουμε στις Σερρες οπου και ειναι η καταγωγη μου.

Το εχει κανει κανεις αυτο; Ποσο τρελο/επικινδυνο ακουγεται/ειναι; Εχει ταξιδεψει κανεις σας ετσι; Θα ηθελα να ακουσω πρωτα απ'ολα την αποψη σας για αυτο που παμε να κανουμε, καθως κ την ακριβη διαδρομη που θα ακολουθησουμε γιατι εχουμε βρει απο τις ταξιδιωτικες ιστοριες απειρα μερη να επισκευτουμε ενδιαμεσα!

Ευχαριστω εκ των προτερων....:p
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Σκέφτεσαι να κάνεις την Κορίνθου-Πατρών με ποδήλατο και ρωτάς άμα είναι επικίνδυνο?:roll:
Ε, ναι μάλλον είναι....
Τώρα αν μπορείς να χαράξεις μια τέτοια πορεία που να πηγαίνετε μόνο από αγροτικούς δρόμους, κάτι γίνεται.
Να ξέρεις πάντως ότι τα ποδήλατα στις εθνικές οδούς απαγορεύονται (ή τουλάχιστον θα έπρεπε), θέλει πολύ προσεκτικό σχεδιασμό και σωστή αξιολόγηση των δυναμεων σας πάντως.
 

NoFX182

Member
Μηνύματα
115
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Backpacking over Europe
Σκέφτεσαι να κάνεις την Κορίνθου-Πατρών με ποδήλατο και ρωτάς άμα είναι επικίνδυνο?:roll:
Ε, ναι μάλλον είναι....
Τώρα αν μπορείς να χαράξεις μια τέτοια πορεία που να πηγαίνετε μόνο από αγροτικούς δρόμους, κάτι γίνεται.
Να ξέρεις πάντως ότι τα ποδήλατα στις εθνικές οδούς απαγορεύονται (ή τουλάχιστον θα έπρεπε), θέλει πολύ προσεκτικό σχεδιασμό και σωστή αξιολόγηση των δυναμεων σας πάντως.
ναι το εχουμε σκεφτει και εμεις αυτο. και σιγουρα θα προσπαθησουμε να αποφυγουμε τους μεγαλους δρομους οσο περισσοτερο γινεται, και για λογους ασφαλειας αλλα και για να μην ειναι μονοτονη η διαδρομη....
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
793
Likes
273
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
εγώ και μόνο που σχεδίασα την διαδρομή σας στο μυαλό μου κουράστηκα χαχα... θέλει πολύ κουράγιο πάντως.
 

NoFX182

Member
Μηνύματα
115
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Backpacking over Europe
εγώ και μόνο που σχεδίασα την διαδρομή σας στο μυαλό μου κουράστηκα χαχα... θέλει πολύ κουράγιο πάντως.
νταξει βεβαια οσο και να εχει σε ενα μηνα εχουμε σκοπο να το κανουμε....και διαλεξαμε αυτη την διαδρομη γιατι θελουμε να νιωσουμε λιγο απ'ολα, βουνα,λιμνες,ποταμια,θαλασσα κλπ....
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Aν αυτο που προκειται να κανεις το θεωρεις τρελο δες και αυτο....
 
Last edited by a moderator:

thimios8663

Member
Μηνύματα
434
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Δεν ξερω αν εχεις καποια εμπειρια απο αναλογα ποδηλατικα ταξιδια.Αν παντως οχι, θα σου προτεινα να το ξανασκεφτεις!Εκτος του οτι πρεπει να παρεις αλλα 2-3 ζευγαρια ποδια μαζι σου,οι δρομοι μας δεν ειναι για τετοια πραγματα!Και χωρις εμπειρια,δλδ,πρωτο οχημα,τελευταιο,συγκεκριμενη ταχυτητα,συγκεκριμενη πορεια,κλπ κλπ,νομιζω πως εχει πολυ ρισκο η ιδεα!Και σιγουρα το Αθηνα-Πατρα ειναι ενα ρισκο απο μονο του,ποσο μαλλον οταν λες πως θες να φτασεις μεχρι τις Σερρες!Καλο θα ειναι να σκεφτεις και τους κινδυνους που μπορει να κρυβει ενα τετοιο ταξιδι!
Απο οσα εχω διαβασει τουλαχιστον,ατομα που επιχειρουν τοσο μεγαλα ταξιδια με ποδηλατο,εχουν αρκετα χρονια εμπειριας!

Οπως και να'χει σου ευχομαι να καταφερετε να ταξιδεψετε με ποδηλατα η χωρις!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.141
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Η dim kyr εχει γραψει ενα εξαιρετικο κειμενο (απο τα διαμαντια που κρυβονται στο social) "Ποδηλατης-Δολοφονος", που αναφερεται στην επικνδυνοτητα των ελληνικων δρομων και ιδιαιτερα της Πατρων-Κορινθου...
 

NoFX182

Member
Μηνύματα
115
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Backpacking over Europe
Aν αυτο που προκειται να κανεις το θεωρεις τρελο δες και αυτο....
[URL="
Χώρες σε 30 Μέρες με Eνα Ποδήλατο - YouTube[/URL]
νταξ το παλικαρι δεν παλευεται! θελει μεγαλα κακαλα για να επιχειρισεις κατι τετοια και μαλιστα μονος! Χαιρομαι που βλεπω πως υπαρχουν Ελληνες που εχουν αυτην την "τρελα"
 
Last edited by a moderator:

NoFX182

Member
Μηνύματα
115
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Backpacking over Europe
Δεν ξερω αν εχεις καποια εμπειρια απο αναλογα ποδηλατικα ταξιδια.Αν παντως οχι, θα σου προτεινα να το ξανασκεφτεις!Εκτος του οτι πρεπει να παρεις αλλα 2-3 ζευγαρια ποδια μαζι σου,οι δρομοι μας δεν ειναι για τετοια πραγματα!Και χωρις εμπειρια,δλδ,πρωτο οχημα,τελευταιο,συγκεκριμενη ταχυτητα,συγκεκριμενη πορεια,κλπ κλπ,νομιζω πως εχει πολυ ρισκο η ιδεα!Και σιγουρα το Αθηνα-Πατρα ειναι ενα ρισκο απο μονο του,ποσο μαλλον οταν λες πως θες να φτασεις μεχρι τις Σερρες!Καλο θα ειναι να σκεφτεις και τους κινδυνους που μπορει να κρυβει ενα τετοιο ταξιδι!
Απο οσα εχω διαβασει τουλαχιστον,ατομα που επιχειρουν τοσο μεγαλα ταξιδια με ποδηλατο,εχουν αρκετα χρονια εμπειριας!

Οπως και να'χει σου ευχομαι να καταφερετε να ταξιδεψετε με ποδηλατα η χωρις!
Αυτο ειναι βασικα και το κυριοτερο φοβο/προβλημα που αντιμετωπιζουμε. Παντως απο οσο εχω δει στο google maps μπορεις να αποφυγεις τους μεγαλους δρομους σχεδον σε ολες τις περιπτωσεις και μαλιστα "κοβεις" και δρομο! Απλως πρεπει να σχεδιασουμε πιο προσεκτικα την διαδρομη.

Αυτο βασικα που θελαμε να μαθουμε απο τα ατομα του φορουμ ειναι αμα ενα τετοιο ταξιδι θα αξιζε ή απλως θα ηταν μια ταλαιπωρία. Θα αξιζει οντως ή απλως έχουμε ξεσηκωθει επειδη το ψαχνουμε κ βλεπουμε με το καιρο πως κατι τετοιο ειναι εφικτο;
 

harilander

Member
Μηνύματα
559
Likes
453
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
Σαν ποδηλολάτρης που είμαι θα ήθελα να σου πω μερικά πράγματα.
δεν ξέρω πόσο χρονών είσαι αλλά απο τον ενθουσιασμό σου για ενα τετοιο ταξίδι πιστεύω οτι είσαι μικρός.
δεν ξέρω ποσα παρόμοια ταξιδια έχεις κάνει ή πόση είναι η μεγαλύτερη απόσταση που έχεις διασχίσει αλλά νομίζω δεν πρέπει να εχεις αναλογη εμπειρία.
.Απο θέμα επικινδυνότητας σαφως και υπάρχει καθως είσαι εκτεθειμένος αλλά δεν δέχομαι οτι η ελλάδα ειναι η πιο επικινδυνη για ποδηλάτες.Υπάρχει αρκετός κοσμος που κυκλοφορεί και εχει κάνει πολύ μεγαλύτερες διασχίσεις.
Θα σου έλεγα να ξεκινήσεις να κάνεις πιο μικρές αποστάσεις/εξορμήσεις για προπόνηση αλλά και να δεις πως είναι.Θα χρειαστείς να κουβαλάς καποια πράγματα μαζί σου, για να δεις τι σου χρειαζετε και αν μπορεις να τα κουβαλήσεις πρέπει να κανεις καποιες βολτες για να αποκτήσεις την εμπειρία.
πολλοί θα σε αποθαρύνουν ή θα σε κατακρίνουν ή θα σε αποτρέψουν αλλά εαν εσύ το θέλεις πραγματικά θα το πραγματοποιήσεις φτάνει να δουλεψεις μεθοδικά και σταδιακά. Κράτησε τον ενθουσιασμό σου και κανε τον κινητήριο δύναμη αλλά προετοιμάσου.
ολοι η μεγάλοι στόχοι φάνταζαν ανέφικτοι για τους άλλους αλλά για αυτούς που τους πραγματοποιησαν ήταν ηδη κερδισμένοι στο μυαλό τους.
απλά δεν ξυπνησαν μια μέρα και τους κερδισαν, το πάλεψαν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom