Ταξιδι με ποδηλατο;

harilander

Member
Μηνύματα
559
Likes
453
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
.

Αυτο βασικα που θελαμε να μαθουμε απο τα ατομα του φορουμ ειναι αμα ενα τετοιο ταξιδι θα αξιζε ή απλως θα ηταν μια ταλαιπωρία.;
μα φυσικά είναι ταλαιπωρία αλλιως δεν θα άξιζε!
 

NoFX182

Member
Μηνύματα
115
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Backpacking over Europe
Σαν ποδηλολάτρης που είμαι θα ήθελα να σου πω μερικά πράγματα.
δεν ξέρω πόσο χρονών είσαι αλλά απο τον ενθουσιασμό σου για ενα τετοιο ταξίδι πιστεύω οτι είσαι μικρός.
δεν ξέρω ποσα παρόμοια ταξιδια έχεις κάνει ή πόση είναι η μεγαλύτερη απόσταση που έχεις διασχίσει αλλά νομίζω δεν πρέπει να εχεις αναλογη εμπειρία.
.Απο θέμα επικινδυνότητας σαφως και υπάρχει καθως είσαι εκτεθειμένος αλλά δεν δέχομαι οτι η ελλάδα ειναι η πιο επικινδυνη για ποδηλάτες.Υπάρχει αρκετός κοσμος που κυκλοφορεί και εχει κάνει πολύ μεγαλύτερες διασχίσεις.
Θα σου έλεγα να ξεκινήσεις να κάνεις πιο μικρές αποστάσεις/εξορμήσεις για προπόνηση αλλά και να δεις πως είναι.Θα χρειαστείς να κουβαλάς καποια πράγματα μαζί σου, για να δεις τι σου χρειαζετε και αν μπορεις να τα κουβαλήσεις πρέπει να κανεις καποιες βολτες για να αποκτήσεις την εμπειρία.
πολλοί θα σε αποθαρύνουν ή θα σε κατακρίνουν ή θα σε αποτρέψουν αλλά εαν εσύ το θέλεις πραγματικά θα το πραγματοποιήσεις φτάνει να δουλεψεις μεθοδικά και σταδιακά. Κράτησε τον ενθουσιασμό σου και κανε τον κινητήριο δύναμη αλλά προετοιμάσου.
ολοι η μεγάλοι στόχοι φάνταζαν ανέφικτοι για τους άλλους αλλά για αυτούς που τους πραγματοποιησαν ήταν ηδη κερδισμένοι στο μυαλό τους.
απλά δεν ξυπνησαν μια μέρα και τους κερδισαν, το πάλεψαν.
ευχαριστω για την απαντηση! παρομοιες βολτες εχουμε κανει, η ιδια παρεα που θελουμε να παμε. Περσι το καλοκαιρι καναμε το γυρο του Πορου ενω συχνα οργανωνω εκδρομες στα γυρω χωρια απο το χωριο μου γυρω στα 20-25 χιλιομετρα. Εσυ που εχεις και μια εμπειρια πιστευεις πως θα αξιζει κατι τετοιο για 30 μερες συνεχομενα; ή θα ειναι πολυ μονότονο; εχεις κανει παρομοιες αποστασεις;
 

harilander

Member
Μηνύματα
559
Likes
453
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
κοίτα η βόλτα των 20 χιλιομέτρων δεν εχει σχέση με ολο αυτο που σχεδιάζετε.
παλια τα 20 χιλιόμετρα τα εκανα σχεδον καθημερινά για προπονηση αλλά παραπάνω απο 3 μερες τουρ δεν εχω κάνει. θα πρέπει να κάνεις 100 χλμ σχεδον καθημερινα προπονηση 3 φορες την εβδομαδα.
δοκίμασε να πας σε καποιο brevet open να δεις τις δυναμεις σου
επισης δεν ειπες με τι τυπου ποδήλατα θα πατε
 

NoFX182

Member
Μηνύματα
115
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Backpacking over Europe
κοίτα η βόλτα των 20 χιλιομέτρων δεν εχει σχέση με ολο αυτο που σχεδιάζετε.
παλια τα 20 χιλιόμετρα τα εκανα σχεδον καθημερινά για προπονηση αλλά παραπάνω απο 3 μερες τουρ δεν εχω κάνει. θα πρέπει να κάνεις 100 χλμ σχεδον καθημερινα προπονηση 3 φορες την εβδομαδα.
δοκίμασε να πας σε καποιο brevet open να δεις τις δυναμεις σου
επισης δεν ειπες με τι τυπου ποδήλατα θα πατε
Βασικα πολλα ειναι τα πραγματα που δεν εχουμε πει γιατι δεν ξεραμε τι ειδους απαντησεις θα παιρναμε απο το φορουμ....Πρωτα απ'ολα απ'οσο εχουμε υπολογισει θελουμε να κανουμε συνολικα 1000 χιλιομετρα δηλαδη περιπου 33 την ημερα. Ποια εξοδα θα πρεπει να περιμενουμε να εχουμε;

Ακομα ρωτησαμε και σε αγγλικα φορουμ για ποδηλατες και μας ειπαν πως για μια σχετικα τοσο μικρη αποσταση (?) δεν θα χρειαστουμε επαγγελματικα ποδηλατα. Ολοι μας εχουμε απο αυτα "της πολης", δεν ξερω να τα πολυξεχωριζω κιολας....πιστευεις οτι θα πρεπει να ψαξουμε για κατι καλυτερο;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.045
Η περίοδος που σκοπεύετε να το επιχειρήσετε είναι υψηλών θερμοκρασιών και θα είστε για ώρες και μέρες κάτω από πολύ έντονη ηλιακή ακτινοβολία με κίνδυνο εγκαυμάτων και θερμοπληξίας. Έχετε ψάξει τι μέτρα θα πάρετε για αυτές τις συνθήκες;
Προσωπικά δε μπορώ να φανταστώ το πέρασμα της Πίνδου με ποδήλατο, αλλά είμαι και άσχετη. Μπορεί και να γίνεται.
 

NoFX182

Member
Μηνύματα
115
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Backpacking over Europe
Η περίοδος που σκοπεύετε να το επιχειρήσετε είναι υψηλών θερμοκρασιών και θα είστε για ώρες και μέρες κάτω από πολύ έντονη ηλιακή ακτινοβολία με κίνδυνο εγκαυμάτων και θερμοπληξίας. Έχετε ψάξει τι μέτρα θα πάρετε για αυτές τις συνθήκες;
Μιλαμε περιπου για τελη αυγουστου μεχρι μεσα σεπτεμβρη. Θελουμε να πιστευουμε πως καθως θα περναμε απο την Πινδο να μην εχει και τοσες υψηλες θερμοκρασιες. Οσο για την ζεστη, καπελακια,πολυ νερο και βεβαια θα προσπαθουμε να αποφευγουμε οσο γινεται να ποδηλατουμε τις ωρες που θα ανεβαινει η θερμοκρασια.....
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.045
Διαδρομές GPS με ποδήλατο σε όλη την Ελλάδα | planetbike.gr
Έχω την εντύπωση ότι θα σου φανεί πολύ χρήσιμο το site, καθώς υπάρχει το υψομετρικό προφίλ διαδρομών και σχόλια από έμπειρους ποδηλάτες. Η Πίνδος φαίνεται ότι παρουσιάζει σοβαρά ζητήματα με το υψόμετρο για να τα αντιμετωπίσεις με ποδήλατο πόλης :rolleyes:
 

NoFX182

Member
Μηνύματα
115
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Backpacking over Europe
Διαδρομές GPS με ποδήλατο σε όλη την Ελλάδα | planetbike.gr
Έχω την εντύπωση ότι θα σου φανεί πολύ χρήσιμο το site, καθώς υπάρχει το υψομετρικό προφίλ διαδρομών και σχόλια από έμπειρους ποδηλάτες. Η Πίνδος φαίνεται ότι παρουσιάζει σοβαρά ζητήματα με το υψόμετρο για να τα αντιμετωπίσεις με ποδήλατο πόλης :rolleyes:
να εισαι καλα! ξεκιναω διαβασμα! χεχε
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Μια καλή μου φίλη τα τελευταία 2-3 χρόνια κάνει ποδηλατικά tours 15-20 ημερών μόνη της ανά την Ευρώπη (δεν είναι Ελληνίδα και η Ελλάδα δεν έχει συμπεριληφθεί ως τώρα στο πρόγραμμα των ποδηλατικών της εξορμήσεων. Μέχρι στιγμής έχει πάει σε σχετικά πιο φλατ χώρες).

Έχει πάρα πολύ καλή φυσική κατάσταση και ασχολείται με διάφορα σπορ, ενώ πριν ξεκινήσει τις μοναχικές της εξορμήσεις έκανε αρκετές ομαδικές με ένα ποδηλατικό σύλλογο όπου είναι μέλος (1-2 φορές την εβδομάδα, αρκετά χιλιόμετρα τη φορά).

Διαμονή κάνει σε campings (ορισμένες φορές και ελεύθερο, αν δεν της βγαίνουν τα χιλιόμετρα), hostels και couchsurfing. Αν και ταξιδεύει μόνη, συχνά γνωρίζει άλλους ποδηλάτες, νομίζω όμως ότι επιλέγει και δημοφιλείς ποδηλατοδιαδρομές. Δώστε έμφαση στο ότι, παρ' όλη την εξαιρετική φυσική της κατάσταση και την εμπειρία της, δεν έχει κάνει ακόμα κάτι τόσο φιλόδοξο όπως ένας συνεχής μήνας ποδηλασίας.

Επειδή οι ελληνικοί δρόμοι είναι αυτοί που είναι, καλό είναι το ότι θα είστε παρέα. Από εκεί και πέρα για την Κορίνθου-Πατρών που αναφέρθηκε πιο πάνω, προσωπικά δεν θα έβγαινα εκεί με ποδήλατο ούτε και αν με πλήρωναν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom