Γερμανία Ταξιδι οδικως απο Κρητη-Γερμανια!!!!

Sam-chal

Member
Μηνύματα
869
Likes
1.930
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Χειμώνα οδικό Γερμανία; 19 μέρες; Χμμμ...
Μάλλον αποκοτιά μου ακούγεται.
Αεροπλάνο και ενοικίαση αυτοκινήτου στη Στουτγκάρδη.
Το συγκεκριμένο ταξίδι το έκανα αεροπορικώς 10 Ιανουαρίου 2010 (5 μέρες). Είχε αρκετό χιόνι αλλά κυκλοφόρησα έστω και δύσκολα με αυτοκίνητο που νοίκιασα από Avis.
 

8avos

Member
Μηνύματα
654
Likes
6.463
Έχω κάνει την διαδρομή πολλάκις,ο μόνος απρόσμενος παράγοντας είναι η περίοδος.Μεγαλη νύχτα, κρύος καιρός έως χιονισμένος συνήθως σε Σερβία-Αυστρια.

Δυστυχώς οι διαδρομές με τέτοια χιλιόμετρα, όταν λέει κανείς θα αποφύγει τα διόδια, δείχνει την απειρία του.Αποφυγη διοδίων σημαίνει χρόνος, αυξημένη κατανάλωση καυσίμου, κόπωση, επικινδυνότητα, έξοδα σε φαγητό ροφήματα λόγω του αυξημένου χρόνου, κίνδυνος γενικότερα.Οταν έχει αυτές τις μέρες για περίπου 5000 χιλιόμετρα.Διοδια και βινιετες θα κοστίσουν 80€ η κάθε διαδρομή.

Στην καλύτερη χρειάζεστε 30 ώρες.Τα λάστιχα δεν έχουν να κάνουν με την αστυνομία, έχουν να κάνουν με την ασφαλιστική εάν εμπλακείς σε ατύχημα,οι ασφάλειες ρίχνουν όλο το φταίξιμο σε αυτόν που τυχόν φέρει ακατάλληλα ελαστικά ως υπαίτιο του ατυχήματος.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Δυστυχώς οι διαδρομές με τέτοια χιλιόμετρα, όταν λέει κανείς θα αποφύγει τα διόδια, δείχνει την απειρία του.Αποφυγη διοδίων σημαίνει χρόνος, αυξημένη κατανάλωση καυσίμου, κόπωση, επικινδυνότητα, έξοδα σε φαγητό ροφήματα λόγω του αυξημένου χρόνου, κίνδυνος γενικότερα.Οταν έχει αυτές τις μέρες για περίπου 5000 χιλιόμετρα.
Αποφυγή διοδίων σημαίνει όμορφες εικόνες, πολλές στάσεις, πιο χαλαρές διαδρομές και συνήθως χαμηλότερη κατανάλωση, για εμένα τουλάχιστον, αφού δεν οδηγάμε με 130 στην εθνική. Όλα αυτά για την Ελλάδα, με τις τιμές που παίζουν εδώ. Προσωπικά, προτιμάω να κάνω το Αθήνα-Λάρισα σε 7 ώρες με στάσεις στην παλιά εθνική, παρά να δώσω 22 ευρώ διόδια.
Αντίστοιχα στη Γαλλία και την Ελβετία, μιλάμε για ταξίδια αναψυχής πάντα. (Στην Ελβετία είχα τις χαμηλότερες καταναλώσεις καυσίμου τα δύο χρόνια που έχω το αμάξι, αφού οδηγούσαμε μόνο επαρχιακό δίκτυο, χαλαρά από χωριό σε χωριό).
Αν τίθεται θέμα το αν προλαβαίνει να πάει και να γυρίσει, οκ, πάει, αλλά δεν βλέπει και πολλά στην πορεία ο φίλος.
Ευχαριστώ για τη διευκρίνηση για τα λάστιχα, δεν το γνώριζα. :) Γνωρίζεις αν τα λάστιχα που γράφουν "Mud and snow" μετράνε βάσει νόμου για χειμερινά;
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.426
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Αν τίθεται θέμα το αν προλαβαίνει να πάει και να γυρίσει, οκ, πάει, αλλά δεν βλέπει και πολλά στην πορεία ο φίλος.
Ευχαριστώ για τη διευκρίνηση για τα λάστιχα, δεν το γνώριζα. :) Γνωρίζεις αν τα λάστιχα που γράφουν "Mud and snow" μετράνε βάσει νόμου για χειμερινά;
Υπάρχει περίπτωση πάλι να μην δει πολλά λόγω καιρού :)

Τα mud and snow ελαστικά είναι υποκατάστατο των χειμερινών γιατί δεν έχουν την ίδια - κατάλληλη γόμα που έχουν τα χειμερινά ελαστικά. Κάποιες χώρες τα δέχονται όπως η Ρουμανία. Γενικά χρησιμοποιούνται πολύ, λόγω κόστους, αλλά δεν είναι και ότι καλύτερο για χαμηλές θερμοκρασίες και παγετό

Ευχαριστώ για τη διευκρίνηση για τα λάστιχα, δεν το γνώριζα. :)
Και μία διευκρίνηση σημαντική. Ισχύει το θέμα των ασφαλιστικών που επισημάνθηκε αν εμπλακείς σε ατύχημα, αλλά αν η υποχρέωση της εφαρμογής των ελαστικών σε μια χώρα γίνεται βάση νομοθεσίας (πχ Σερβία), τότε άνετα μπορούν να σε σταματήσουν και να σου κόψουν πρόστιμο για μη τήρηση νόμου, γιατί κάνεις παράβαση και υπάρχει πιθανότητα να προκαλέσεις ατύχημα!
 

8avos

Member
Μηνύματα
654
Likes
6.463
Αποφυγή διοδίων σημαίνει όμορφες εικόνες, πολλές στάσεις, πιο χαλαρές διαδρομές και συνήθως χαμηλότερη κατανάλωση, για εμένα τουλάχιστον, αφού δεν οδηγάμε με 130 στην εθνική. Όλα αυτά για την Ελλάδα, με τις τιμές που παίζουν εδώ. Προσωπικά, προτιμάω να κάνω το Αθήνα-Λάρισα σε 7 ώρες με στάσεις στην παλιά εθνική, παρά να δώσω 22 ευρώ διόδια.
Αντίστοιχα στη Γαλλία και την Ελβετία, μιλάμε για ταξίδια αναψυχής πάντα. (Στην Ελβετία είχα τις χαμηλότερες καταναλώσεις καυσίμου τα δύο χρόνια που έχω το αμάξι, αφού οδηγούσαμε μόνο επαρχιακό δίκτυο, χαλαρά από χωριό σε χωριό).
Αν τίθεται θέμα το αν προλαβαίνει να πάει και να γυρίσει, οκ, πάει, αλλά δεν βλέπει και πολλά στην πορεία ο φίλος.
Ευχαριστώ για τη διευκρίνηση για τα λάστιχα, δεν το γνώριζα. :) Γνωρίζεις αν τα λάστιχα που γράφουν "Mud and snow" μετράνε βάσει νόμου για χειμερινά;
Δεν διαφωνω για τις ομορφες εικονες,οχι ομως οταν εχεις ενα σφιχτο προγραμμα σαν τον φιλο εδω!Φαντασου να πηγαινοερχοσουν Αθηνα Λαρισα εφτα φορες!Απλα δεν γινεται.
 

mikepelek

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
καλησπερα αυτο που καταλαβα απο ολες τις απαντησεις σας οτι ενα τετοιο ταξιδι δεν ειναι τοσο για χειμωνα και αφου εχω και σκοπο να μεινω σε πολη τον περισσοτερο καιρο καλυτερα με το αεροπλανο που γλυτωνω και τοση κουραση και αρκετα χρηματα !!!
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Δεν διαφωνω για τις ομορφες εικονες,οχι ομως οταν εχεις ενα σφιχτο προγραμμα σαν τον φιλο εδω!Φαντασου να πηγαινοερχοσουν Αθηνα Λαρισα εφτα φορες!Απλα δεν γινεται.
Συμφωνώ, γι' αυτό νομίζω ο φίλος έβγαλε ήδη πόρισμα, και θα πάει αεροπορικώς αντί να γράφει χιλιόμετρα δίχως λόγο. 😊
 

8avos

Member
Μηνύματα
654
Likes
6.463
καλησπερα αυτο που καταλαβα απο ολες τις απαντησεις σας οτι ενα τετοιο ταξιδι δεν ειναι τοσο για χειμωνα και αφου εχω και σκοπο να μεινω σε πολη τον περισσοτερο καιρο καλυτερα με το αεροπλανο που γλυτωνω και τοση κουραση και αρκετα χρηματα !!!
Κουραση ναι,γλυτωνεις.Χρηματα τωρα με τα τεστ,ασχετως εμβολιασμου ζητωνται,δεν ειμαι σιγουρος.

Στη θεση σας θα εμπαινα σε πλοιο απο Πατρα για Βενετια,προμηθειες απ το σπιτι,καταστρωμα,τρια ατομα ειστε,χαβαλε θα κανατε.Απο Βενετια η Στουτγκαρδη ειναι χιλια χιλιομετρα,βαζεις στο gps αποφυγη διοδιων κ μ ενα ντεποζιτο εισαι στον προορισμο σου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.299
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom