Αυστρία Ταξιδι στην Βιέννη

Geos

Member
Μηνύματα
17
Likes
1
Γεια και χαρά σε όλους!!
Το καλοκαιράκι τελειώνει και είναι ώρα να προγραμματίσουμε χειμερινές διακοπές...
Προγραμματίζω λοιπόν, αρχές Ιανουαρίου (3-7 περίπου) να πάω Βιέννη με την κοπέλα μου. Θα ήθελα να μου πείτε αν υπάρχουν εκεί γύρω αξιόλογα χιονοδρομικά και αν είναι εύκολο να πάμε με συγκοινωνία.
Όποια πρόταση σχετικά με την Βιέννη και τα περίχωρα...δεκτή!
Ευχαριστώ!!
:D
 

Stathis37

Member
Μηνύματα
137
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Austria Stubaital για ski
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλιανές άνδεις για σκι!
Φίλε ThanasisU2 σ ευχαριστώ αλλά κάτι για χιονοδρομικά κοντά στην Βιέννη δεν αναφέρεται...
Το πιο κοντινό είναι το Mariazell.Σαν χιονοδρομικό είναι περίπου στο μέγεθος των Καλαβρύτων με καλύτερο εξοπλισμό όμως,αποσυμπλεκόμενους αναβατήρες,ένα ωραίο σαλέ,με φθηνότερο καφέ από την Ελλάδα.Αλλά αυτό που τα "σπάει" είναι η διαδρομή με το τραίνο από το St Polten έως το Mariazell.Και το χωριό πανέμορφο.Το Mariazell είναι στη Στυρία.Έχει και άλλα χιονοδρομικά αλλά δεν είναι ψηλά,όπως και το Mariazell αν και τον Ιανουάριο δε θα έχει πρόβλημα με επάρκεια χιονιού,άλλωστε έχει και τεχνητή χιόνωση.
 

gerasimos

Member
Μηνύματα
38
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική
Καλησπέρα σε όλους
Έχω κλείσει εισιτήρια με ryanair για Βουδαπέστη με σκοπό να πάω Βιέννη στα τέλη Νοέμβριου.
Ξέρει κανείς τον ευκολότερο και οικονομικότερο τρόπο για τη μετάβαση απο Βουδαπέστη προς Βιέννη με επιστροφή.

Ευχαριστώ.
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη

dark_elf

Member
Μηνύματα
38
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Έλα μου ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδιναβία και Η.Π.Α.
Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά !!!! Έχω κλείσει να πάω Βιέννη 15/5-20/5. Θα μένουμε στο http://www.25hours-hotels.com/wien/?lang=en . Ως τοποθεσία θεωρήσαμε πως ήταν πολύ καλή. Αυτό που με προβληματίζει είναι αν αξίζει να πάρουμε την vienna card, γιατί από την στιγμή που είναι για 72 ώρες θα πρέπει να πάρουμε και μια 48ωρη κάρτα, ενώ αν βγάλουμε με 7ημερη απεριορίστων θα είμαστε καλυμμένοι αφού οι εκπτώσεις που έχει στα μουσεία δεν είναι τόσο σημαντικές. Επίσης έχουμε λίγο "μπερδευτεί" για το αν αξίζει να επισκεφτούμε και το upper Belvedere & το lower Belvedere... Έχω διαβάσει τις ιστορίες και με βοήθησαν αρκετά...
 

AlmaLibre

Member
Μηνύματα
65
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Budapest
Εμένα δε με βόλεψε πολύ η VC γιατί όντως ήταν αμελητέο το ποσό της έκπτωσης αν σκεφτείς ότι επισκέφθηκα πολύ λίγα μουσεία. Οι εκπτώσεις που έχει για διασκέδαση, φαγητό κλπ δεν είναι κάτι ιδιαίτερο. Καλύτερα να πάρεις απλά μία κάρτα για απεριόριστες διαδρομές στα μέσα και για τον αριθμό μερών που σε βολεύει. Όλα αυτά βέβαια αν δεν σκοπεύεις να πάρεις σβάρνα όλα τα μουσεία. Στην προκειμένη θα γλιτώσεις κάποια ευρώ!Καλά να περάσεις!
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
576
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Επίσης έχουμε λίγο "μπερδευτεί" για το αν αξίζει να επισκεφτούμε και το upper Belvedere & το lower Belvedere... Έχω διαβάσει τις ιστορίες και με βοήθησαν αρκετά...
Αυτό εξαρτάται από εσάς και κατά πόσο σας αρέσουν τέτοιους είδους εκθέματα. Αν είχα να διαλέξω πάντως ένα από τα δύο θα πήγαινα στο Upper γιατί εκεί βρήσκετε η αίθουσαμε με τα έργα του Klimt. Αν θες να πάρεις μια ιδέα για το καθένα δες εδώ (αν δεν το έχεις κάνει ήδη :p) http://www.belvedere.at/en
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Μην αφήσετε έξω το Prater, αξίζει πραγματικά...Όσο αφορά τη VC, εμάς μας βόλεψε, δεδομένου ότι ξεποδαριαστήκαμε στα μουσεία και χρησιμοποιούσαμε πολύ τις συγκοινωνίες. Να περάσετε υπέροχα. Η Βιέννη είναι ανεπανάληπτη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.231
Μηνύματα
884.392
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom