Ιταλία Ταξιδι στην Ιταλια

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αν γίνει σε ημερήσια,αξίζουν και τα cinque να τα επισκεφθεί κάποιος;...κατά τη γνώμη σου,ποιά είναι τα ομορφότερα;
Ολα αξιζουν, ναι. Η Vernazza ειναι το ωραιοτερο αλλα αξιζουν κ καποια μονοπάτια μεταξυ τους, πχ via dell amore. Ολα γινονται σε μια γεματη μερα. Μια εκδρομη που οι 3,5 ωρες διαδρομης για να φτασει θα της φανουν ενα τιποτε.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.636
Likes
12.459
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
3. Βγαζω σπυρακια οταν ακουω αυτη (την προσφιλη στο φορουμ) εκφραση. τι θα πει "καιω"? Μου αρεσει κ παω. καλυτερα μια ωρα στη Φλωρεντια απο μια ωρα στον καναπε. Κι ας την καψεις 100 φορες. Εδω παμε μονοημερα στη Ρωμη απο Αθηνα κ συζηταμε αν αξιζει μονοημερο σε ενα απο τα χαιλαιτ της Ιταλιας? Αξιζει κ παρααξιζει.
Γιατί δεν έχω πάει ξανά, ακόμα.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Ολα αξιζουν, ναι. Η Vernazza ειναι το ωραιοτερο αλλα αξιζουν κ καποια μονοπάτια μεταξυ τους, πχ via dell amore. Ολα γινονται σε μια γεματη μερα. Μια εκδρομη που οι 3,5 ωρες διαδρομης για να φτασει θα της φανουν ενα τιποτε.
Από το 2012 η via del amore, είναι κλειστή λόγω κάποιων κατολισθήσεων. Μεσα στο 2015 ξεκίνησαν οι εργασίες, νομίζω ότι δεν έχουν ολοκληρωθεί.

Για μένα αξίζει να πας σε όλα, αν βρεθείς εκεί. Προσωπικά μου άρεσαν περισσότερο η Vernazza k η Manarola. Το δεύτερο μικρότερο αλλά πολύ γραφικό.Εμείς έχοντας σαν βάση για διανυκτερευση την Corniglia (που είναι το λιγότερο τουριστικό) μας πήρε μια μέρα όλοκληρη να γυρίσουμε όλα τα υπόλοιπα σε χαλαρό ρυθμό, με στάσεις για μπάνιο, φαγητο κλπ.
Με το τρένο απέχουν λίγα λεπτά το ένα από το άλλο οπότε δεν υπάρχει λόγος να μην πας σε κάποιο...Ισως μονο στην Corniglia επειδή ειναι χαμηλά ο σταθμός κ έχει αρκετή ανηφόρα να φτασεις στο χωριο.
Εμείς ξεκινησαμε πηγαινοντας πρωτα στο πιο απομακρυσμενο κ στην επιστροφή κατεβαίναμε σε κάθε χωριο.

Απλά αν ξεκινήσεις από μακρυα θα είναι εξαιρετικά κουραστικό.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1.Από το 2012 η via del amore, είναι κλειστή λόγω κάποιων κατολισθήσεων. Μεσα στο 2015 ξεκίνησαν οι εργασίες, νομίζω ότι δεν έχουν ολοκληρωθεί.
2.Ισως μονο στην Corniglia επειδή ειναι χαμηλά ο σταθμός κ έχει αρκετή ανηφόρα να φτασεις στο χωριο.
1. πχ. εγραψα. αξιοπιστες πληροφοριες για τα μονοπατια, που σχεδον ολα αντιμετωπιζουν προβληματα λογω εδαφους, παιρνεις μονο επιτοπου.
2. εχει και λεωφορειο απο το σταθμο. και για τα υπολοιπα υπαρχει και θαλασσια συνδεση.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μια και γίνεται λόγος για τα Τσίνκουε Τέρε, πριν μερικές μέρες διάβασα αυτό: http://www.protagon.gr/epikairotita...s-sto-tsinkoue-tere-tis-ligourias-44341057017. Ξέρει κανείς αν ισχύει;
όχι. τα μονοπατια υπαρχει σκεψη να δεχονται περιορισμενο αριθμο, αλλα μονο σκεψη. αυτο παντως ειναι κλασικη περιπτωση μπουρδας:
Από φέτος το καλοκαίρι όμως ο επίγειος αυτός παράδεισος της Λιγουρίας στη βορειοδυτική Ιταλία δεν θα δεχθεί πάνω από 1,5 εκατομμύριο επισκέπτες.

http://www.parconazionale5terre.it/
http://genova.repubblica.it/cronaca...numero_chiuso_su_treni_e_sentieri_-133505391/
 
Last edited:

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
@Samion κάπου είχα διαβάσει πως ρωτούσες κάτι για τιμές για Σικελία; Κάτι πήρε το μάτι μου για 6.80 με Volotea από Αθήνα τον Ιούλιο. Βασικά δεν το πήρε μόνο το μάτι μου;)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
@Samion κάπου είχα διαβάσει πως ρωτούσες κάτι για τιμές για Σικελία; Κάτι πήρε το μάτι μου για 6.80 με Volotea από Αθήνα τον Ιούλιο. Βασικά δεν το πήρε μόνο το μάτι μου;)
έχουν γνωση οι φύλακες...ρητορικη ηταν η ερωτηση και αφορουσε το ηρακλειο- Πρωτευουσα.
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.684
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
γεια! τον αυγουστο με την παρεα εχουμε κλεισει για σικελια.επειδή θα ειμαστε εκει μια εβδομαδα σκεφτόμαστε να ενοικιάσουμε αυτοκινητο για τις μετακινήσεις μας κ για να δουμε οσο το δυνατον περισσοτερα μερη.ακουω όμως από διαφορες πηγες ότι είναι λιγο παραξενα τα πραγματα σε αυτό τον τομεα,ότι τα περισσοτερα γραφεια σε "κλεβουν" με την τιμη,με την εγγυηση κ μπορεις να βρεθεις κ χωρις αμαξι στο τελος...αν εχει καποιος γνωση ή εμπειρια από εκει ευχαρίστως να την μοιραστει μαζι μου!!! ευχαριστω!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
γεια! τον αυγουστο με την παρεα εχουμε κλεισει για σικελια,ότι τα περισσοτερα γραφεια σε "κλεβουν"
Μα τι λες? Αστεια πραγματα. Κλεισε σε σοβαρο σαιτ, εταιρεια (όχι αυτα που τελειωνουν σε. kp με καθε σεβασμο...) και κανενα προβλημα. Καλα να περασετε.
 

Stefania94

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση σας... Τελικά το πρόγραμμα βγήκε κάπως έτσι, πήγαμε μονοήμερη Cinque Terre - Μαναρόλα διανυκτερεύσαμε μια νύχτα στη Πίζα. Ύστερα αναχωρήσαμε για Σιένα όπου κάτσαμε μια νύχτα και το επόμενο πρωί επισκέφτηκαμε Σαν Τζιμινιάνο και μετά Φλωρεντία
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.170
Μέλη
38.913
Νεότερο μέλος
PanagiotisCPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom