Ιταλία Ταξιδι στην Ιταλια

cosafiv

Member
Μηνύματα
244
Likes
538
η αρχη ειναι το ημισυ του παντος... ξεκινα εσυ και οπου βγει, μην ακους κανενα, το ταξιδι εχει μονο σημασια, αν ενα ταξιδι δεν εχει προβληματα , μετα δεν το θυμασαι...
 

Elena1989

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Καλημέρα.
Σε λίγες μέρες φεύγουμε για Αμάλφι από τι διαβάζω για αυτοκίνητο είναι δύσκολο οπότε σκεφτόμαστε το μηχανάκι. Τι γίνεται με τα πάρκινγκ ισχύουν οι ίδιες τιμές; Υπάρχουν συγκεκριμένα πάρκινγκ όπως με τα αυτοκίνητα ή υπάρχουν περισσότερα;;;
Ευχαριστώ πολύ.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.246
Likes
1.950
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Καλημέρα.
Σε λίγες μέρες φεύγουμε για Αμάλφι από τι διαβάζω για αυτοκίνητο είναι δύσκολο οπότε σκεφτόμαστε το μηχανάκι. Τι γίνεται με τα πάρκινγκ ισχύουν οι ίδιες τιμές; Υπάρχουν συγκεκριμένα πάρκινγκ όπως με τα αυτοκίνητα ή υπάρχουν περισσότερα;;;
Ευχαριστώ πολύ.
Δεν ξερω τις τιμες αλλα τα παρκινγκ ειναι συγκεκριμενα... να προσεχετε πολυ τις στροφες χωρις ορατοτητα.
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
244
Likes
538
Καλημέρα.
Σε λίγες μέρες φεύγουμε για Αμάλφι από τι διαβάζω για αυτοκίνητο είναι δύσκολο οπότε σκεφτόμαστε το μηχανάκι. Τι γίνεται με τα πάρκινγκ ισχύουν οι ίδιες τιμές; Υπάρχουν συγκεκριμένα πάρκινγκ όπως με τα αυτοκίνητα ή υπάρχουν περισσότερα;;;
Ευχαριστώ πολύ.
στην Ιταλια, εχει χωρους σταθμευσης για μοτο δωρεαν, αν το αφησεις εξω απο τετοιο χωρο, υπαρχει πιθανοτητα να στο παρει γερανος... ( το εχω παθει στο Jesolo...), τωρα για το βραδυ, επειδη υπαρχουν πολλες πιθανοτητες να στο κλεψουν, καλο ειναι να βρεις παρκινγκ και να παζαρεψεις την τιμη...
αν ειναι ακριβη μηχανη , θελει πολυ προσοχη, φιλος που ειχε μια Honda συλλεκτικη, καθοταν σε εστιατοριο απεναντι απο την μηχανη , μεσημερι και ετρωγε, οταν σταματησε βανακι διπλοπαρκαρωντας και απο τα πλαγια την πηραν σηκωτη, οταν εφυγε το βανακι, προσπαθουσε να καταλαβει , γιατι δεν φαινεται η μηχανη του...
 
Μηνύματα
17
Likes
27
Καλησπέρα σε όλους. Ετοιμάζω ενα road trip για Τοσκάνη για το Πάσχα του 2024 (ναι το ξέρω είναι νωρίς αλλά είναι ο μόνος τρόπος να γλιτώσω την καταθλίψη καθώς μόλις γύρισα απο διακοπές).
Μετά από πολύ διάβασμα εδω μέσα αλλά και σε όλο το νετ κατέληξα στο ακόλουθο πρόγραμμα, κάθε παρατήρηση δεκτή.

1η μέρα άφιξη Μπολόνια ενοικίαση αυτοκινήτου και αναχώρηση για Φλωρεντία (όπου θα κάνουμε 2 διανυκτερεύσεις)

2η μέρα Φλωρεντία

3η μέρα Greve - Montefioralle -Castellina και καταλήγουμε Σιενα (2 διανυκτερεύσεις)

4η μέρα μονοήμερη Monteriggioni - San Gimignano

5η μέρα αναχώρηση από Σιένα - Chiusure και San Giovanni d’Asso και άφιξη Montepulciano (2 διανυκτερεύσεις)

6η και 7η μέρα Pienza, San Quirico d’Orcia, Montalcino και Bagno Vignoni

8η μέρα επιστροφή Μπολόνια και ανάλογα την πτήση ίσως προκύψει και εκεί μια διανυκτέρευση

Θα ταξιδέψουμε οικογενειακώς με 2 παιδια 7 και 9 ετών. Πιστεύετε ότι είναι πολύ γεμάτο το πρόγραμμα;
 

Sugar

Member
Μηνύματα
220
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ψάχνεται....
Ταξίδι-Όνειρο
Απ' άκρη σ' άκρη
Καλησπέρα σε όλους. Ετοιμάζω ενα road trip για Τοσκάνη για το Πάσχα του 2024 (ναι το ξέρω είναι νωρίς αλλά είναι ο μόνος τρόπος να γλιτώσω την καταθλίψη καθώς μόλις γύρισα απο διακοπές).
Μετά από πολύ διάβασμα εδω μέσα αλλά και σε όλο το νετ κατέληξα στο ακόλουθο πρόγραμμα, κάθε παρατήρηση δεκτή.

1η μέρα άφιξη Μπολόνια ενοικίαση αυτοκινήτου και αναχώρηση για Φλωρεντία (όπου θα κάνουμε 2 διανυκτερεύσεις)

2η μέρα Φλωρεντία

3η μέρα Greve - Montefioralle -Castellina και καταλήγουμε Σιενα (2 διανυκτερεύσεις)

4η μέρα μονοήμερη Monteriggioni - San Gimignano

5η μέρα αναχώρηση από Σιένα - Chiusure και San Giovanni d’Asso και άφιξη Montepulciano (2 διανυκτερεύσεις)

6η και 7η μέρα Pienza, San Quirico d’Orcia, Montalcino και Bagno Vignoni

8η μέρα επιστροφή Μπολόνια και ανάλογα την πτήση ίσως προκύψει και εκεί μια διανυκτέρευση

Θα ταξιδέψουμε οικογενειακώς με 2 παιδια 7 και 9 ετών. Πιστεύετε ότι είναι πολύ γεμάτο το πρόγραμμα;
To αυτοκίνητο δεν το χρειάζεσαι στην Φλωρεντία. Νοίκιασέ το όταν φύγει από εκεί. Εχουμε κάνει το ίδιο περίπου με επιστροφη Μπολώνια, διανυκτέρευση στο Ibis και παράδοση στο αεροδρόμιο
 

Frederico12

Member
Μηνύματα
48
Likes
296
Ταξίδι-Όνειρο
Κένυα
Καλησπέρα σε όλους. Ετοιμάζω ενα road trip για Τοσκάνη για το Πάσχα του 2024 (ναι το ξέρω είναι νωρίς αλλά είναι ο μόνος τρόπος να γλιτώσω την καταθλίψη καθώς μόλις γύρισα απο διακοπές).
Μετά από πολύ διάβασμα εδω μέσα αλλά και σε όλο το νετ κατέληξα στο ακόλουθο πρόγραμμα, κάθε παρατήρηση δεκτή.

1η μέρα άφιξη Μπολόνια ενοικίαση αυτοκινήτου και αναχώρηση για Φλωρεντία (όπου θα κάνουμε 2 διανυκτερεύσεις)

2η μέρα Φλωρεντία

3η μέρα Greve - Montefioralle -Castellina και καταλήγουμε Σιενα (2 διανυκτερεύσεις)

4η μέρα μονοήμερη Monteriggioni - San Gimignano

5η μέρα αναχώρηση από Σιένα - Chiusure και San Giovanni d’Asso και άφιξη Montepulciano (2 διανυκτερεύσεις)

6η και 7η μέρα Pienza, San Quirico d’Orcia, Montalcino και Bagno Vignoni

8η μέρα επιστροφή Μπολόνια και ανάλογα την πτήση ίσως προκύψει και εκεί μια διανυκτέρευση

Θα ταξιδέψουμε οικογενειακώς με 2 παιδια 7 και 9 ετών. Πιστεύετε ότι είναι πολύ γεμάτο το πρόγραμμα;

Έχω κάνει κάτι αντίστοιχο, νομίζω έχεις μοιράσει αρκετά καλα τις διανυκτερέυσεις εφόσον θέλεις να δείς τόσα μέρη.
Αν το φοβάσαι για τη κούραση των παιδιών, θα μπορούσες 3 διανυκτερεύσεις Φλωρεντία και 3 Σιένα.
 

Irenevsl

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Καλησπέρα σε όλους!
Προσπαθώ να οργανώσω ένα road trip στην Ιταλία τέλη Μαρτίου και θα ήθελα τη γνώμη σας. Το πλάνο είναι αναχώρηση ως εξης: Αθήνα-> Ρώμη , ενοικίαση αμαξιού και απευθείας αναχώρηση για φλωρεντια. Διαμονή στη φλωρεντια με σκοπό εξερεύνησης της γύρω περιοχής για 3 μέρες. Στην συνέχεια, Μπολόνια για μια ημέρα και αναχώρηση Βενετία για άλλες δυο διανυκτερεύσεις. Τέλος , αναχώρηση για Μιλανο και διανυκτέρευση εκεί για ένα βράδυ και ύστερα αναχώρηση για Αθήνα.
Η επιστροφή δεν έχει κλεισθεί ακόμη ,καθώς με προβληματίζει μήπως οι μέρες δεν επαρκούν για όλους αυτούς τους προορισμούς και στο τέλος το ταξίδι γίνει κουραστικό και κοστοβόρο. Μήπως μετά τη βενετια , να εμένα στις 6 διανυκτερεύσεις (αντι για 7) και να επέστρεφα από Μπολόνια για Αθήνα ή θεωρείτε ότι είναι πισογυρισμα εφοσον ήδη θα έχω περάσει από Μπολόνια Για Βενετία μέσω φλωρεντιας. Το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει πτήση από βενετια που να εξυπηρετεί.
Ελπιζω να ήμουν κατανοητή και συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο. Περιμένω τις προτάσεις σας!!
Ευχαριστώ Εκ των προτέρων!
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.142
Likes
1.994
Καλησπέρα σε όλους!
Προσπαθώ να οργανώσω ένα road trip στην Ιταλία τέλη Μαρτίου και θα ήθελα τη γνώμη σας. Το πλάνο είναι αναχώρηση ως εξης: Αθήνα-> Ρώμη , ενοικίαση αμαξιού και απευθείας αναχώρηση για φλωρεντια. Διαμονή στη φλωρεντια με σκοπό εξερεύνησης της γύρω περιοχής για 3 μέρες. Στην συνέχεια, Μπολόνια για μια ημέρα και αναχώρηση Βενετία για άλλες δυο διανυκτερεύσεις. Τέλος , αναχώρηση για Μιλανο και διανυκτέρευση εκεί για ένα βράδυ και ύστερα αναχώρηση για Αθήνα.
Η επιστροφή δεν έχει κλεισθεί ακόμη ,καθώς με προβληματίζει μήπως οι μέρες δεν επαρκούν για όλους αυτούς τους προορισμούς και στο τέλος το ταξίδι γίνει κουραστικό και κοστοβόρο. Μήπως μετά τη βενετια , να εμένα στις 6 διανυκτερεύσεις (αντι για 7) και να επέστρεφα από Μπολόνια για Αθήνα ή θεωρείτε ότι είναι πισογυρισμα εφοσον ήδη θα έχω περάσει από Μπολόνια Για Βενετία μέσω φλωρεντιας. Το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει πτήση από βενετια που να εξυπηρετεί.
Ελπιζω να ήμουν κατανοητή και συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο. Περιμένω τις προτάσεις σας!!
Ευχαριστώ Εκ των προτέρων!
Γιατι δε πατε απο Φλωρεντια απευθειας Βενετια?και μετα γυρνατε κανετε διανυκτερευση Μπολονια και φευγετε απο εκει
 

Irenevsl

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Γιατι δε πατε απο Φλωρεντια απευθειας Βενετια?και μετα γυρνατε κανετε διανυκτερευση Μπολονια και φευγετε απο εκει
Ναι και αυτό το έχω σκεφτεί σαν μια επιλογή. Ουσιαστικά πρέπει να επιλέξω αν η αναχώρηση θα γίνει από Μιλανο ή Μπολονια. Προτιμώ μάλλον το Μιλανο αλλά φοβάμαι τις πολλές ώρες του ταξιδιου.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.246
Likes
1.950
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Εγω θα έλεγα να μην μπέξετε πολλες περιφερειες και πόλεις, να επικεντρωθείτε στην Τοσκανη και κατεβαινοντας προς Ρωμη στην υπεροχη Umbria. Φλωρεντια, Σιεννα, χωρια Chianti, Montepulciano, Orvieto, Perugia Assisi, Spoleto, Rome...
Πιστευω θα χρεωθείτε αρκετά έξτρα αν παραλάβετε ιχ απο ένα αεροδρομιο και το παραδωσετε σε αλλο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.444
Μηνύματα
892.735
Μέλη
39.088
Νεότερο μέλος
MotherofDragons

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom