Ιταλία Ταξιδι στην Ιταλια

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Παιδιά καλησπέρα, ταξιδεύω για Bergamo τέλος του μήνα (4 ημέρες). Δεν βρίσκω κάτι αξιόλογο για διαμονή στο Μιλανο και σκέφτομαι το ενδεχόμενο να μείνω στην Βερονα ώστε να επισκεφτω Garda και Βενετία. Ήθελα να ρωτήσω στους γνωρίζουν, υπάρχει συχνή επικοινωνία (τρένα, λεωφορεία) από Bergamo σε Verona και μετά από την Βερονα για τους άλλους προορισμούς. Ρωτάω γιατί την προηγούμενη φορά που είχα σαν βάση το Μιλανο ήταν φυσικά πολύ συχνή η επικοινωνία με τα πάντα, τώρα με την Βερονα δεν ξέρω…Ευχαριστω εκ των προτερων!
Βολεύει πάρα πολύ για να μην κάνεις μετεπιβίβαση να πάρεις το λεωφορείο από το αεροδρόμιο και να πας απευθείας στη Βερόνα έτσι ώστε να μην χρειάζεται να πας στο κέντρο του Μπέργκαμο να πάρεις τραίνο από εκεί και να κάνεις κ άλλη μια μετεπιβίβαση για Βερόνα..θα σου γλιτώσει πολύ ταλαιπωρία αρκεί να έχει δρομολόγιο λίγο μετά την άφιξη σου και να μην χρειαστεί να περιμένεις ..Ότι χρειαστείς μου λες το έκανα πρόσφατα αυτό το ταξίδι..Εγώ έμεινα 2 μέρες Βερόνα και 1 Μπέργκαμο και επισκέφθηκα εκτος των δυο Μιλάνο-Σιρμιόνε και Μάντοβα!!
 
Last edited:

tolismark

Member
Μηνύματα
79
Likes
35
Βολεύει πάρα πολύ για να μην κάνεις μετεπιβίβαση να πάρεις το λεωφορείο από το αεροδρόμιο και να πας απευθείας στη Βερόνα έτσι ώστε να μην χρειάζεται να πας στο κέντρο του Μπέργκαμο να πάρεις τραίνο από εκεί και να κάνεις κ άλλη μια πετεπιβίβαση για Βερόνα..θα σου γλιτώσει πολύ ταλαιπωρία αρκεί να έχει δρομολόγιο λίγο μετά την άφιξη σου και να μην χρειαστεί να περιμένεις ..Ότι χρειαστείς μου λες το έκανα πρόσφατα αυτό το ταξίδι..Εγώ έμεινα 2 μέρες Βερόνα και 1 Μπέργκαμο και επισκέφθηκα εκτος των δυο Μιλάνο-Σιρμιόνε και Μάντοβα!!
Ευχαριστω, είναι σωστή σκέψη γιατί θα μπορώ ευκολότερα να επισκεφτώ και την Βενετία.
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
222
Likes
472
Παιδιά καλησπέρα, ταξιδεύω για Bergamo τέλος του μήνα (4 ημέρες). Δεν βρίσκω κάτι αξιόλογο για διαμονή στο Μιλανο και σκέφτομαι το ενδεχόμενο να μείνω στην Βερονα ώστε να επισκεφτω Garda και Βενετία. Ήθελα να ρωτήσω στους γνωρίζουν, υπάρχει συχνή επικοινωνία (τρένα, λεωφορεία) από Bergamo σε Verona και μετά από την Βερονα για τους άλλους προορισμούς. Ρωτάω γιατί την προηγούμενη φορά που είχα σαν βάση το Μιλανο ήταν φυσικά πολύ συχνή η επικοινωνία με τα πάντα, τώρα με την Βερονα δεν ξέρω…Ευχαριστω εκ των προτερων!
η μονη πληροφορια που μπορω να σου δωσω, ειναι οτι τελευταια φορα ειχα μεινει στο Ibis Verona, με τιμες γυρω στα 50 ευρ... ομως δεν ειναι στο κεντρο , δες το αν σε εξυπηρετει
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.085
Likes
1.953
Ρε παιδιά μια φίλη με έβαλε σε σκέψεις.....πάλι.Την κενή μέρα αξίζει από Μιλάνο Κόμο η από Μιλάνο Βενετία???Ξέρω μεγαλύτερη απόσταση Μιλάνο - Βενετία αλλά με τρώει λιγουλακι
Κομο προτεινω λιγοτερη ωρα και αρκετα πραγματα να δεις..στη Βενετια μονοημερο τι να πρωτοπρολαβεις να κανεις;;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ρε παιδιά μια φίλη με έβαλε σε σκέψεις.....πάλι.Την κενή μέρα αξίζει από Μιλάνο Κόμο η από Μιλάνο Βενετία???Ξέρω μεγαλύτερη απόσταση Μιλάνο - Βενετία αλλά με τρώει λιγουλακι
Επειδή το έχω πρόσφατο, θέλεις παραπάνω από τρεις ώρες για να φτάσεις από το Μιλάνο στη Βενετία, την οποία χωρίς διανυκτέρευση δε θα ευχαριστηθείς. Αξίζει όλη αυτή η ταλαιπωρία;
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.315
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Επειδή το έχω πρόσφατο, θέλεις παραπάνω από τρεις ώρες για να φτάσεις από το Μιλάνο στη Βενετία, την οποία χωρίς διανυκτέρευση δε θα ευχαριστηθείς. Αξίζει όλη αυτή η ταλαιπωρία;
Συμφωνώ με τον Ψηλό. Ο χρόνος που χρειάζεσαι για το Αγ. Μάρκο , είναι περισσότερος από το χρόνο της επίσκεψης που σχεδιάζεις. Μη μας λες μετά ότι πήγες Βενετία!!!
 

mariaanna1989

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλώς σας βρήκα! Μέσα στον επόμενο Νοέμβρη αποφασίσαμε να κάνουμε το πρώτο μας ταξίδι στην Ιταλια για 7 μέρες με τα παιδιά μας ηλικίας 3+ και 5+ χρόνων.
Δν θα ενοικιάσουμε αμαξι οπότε θα βασιστούμε σε ΜΜΜ κυρίως μετρο κ τρενο κ διαμονή σε κεντρικα σημεία.

Η Ρώμη είναι η πρώτη μας επιλογή. Σκεφτόμουν όμως κ Νάπολη, Γένοβα, Φλωρεντία κ Μπολόνια. Σε καμία περίπτωση δν μπορούμε να τις δούμε όλες, το ξερω. Συνδιαστικα θα ήταν εφικτό να δούμε 2 πόλεις μαζί αυτές τις 7 μέρες?

Εισητηρία δν έχω κλείσει έτσι κ αλλιώς ακόμα καθώς είναι νωρίς, αλλά σκέφτομαι μήπως πετάξουμε προς μια πόλη κ επιστρέψουμε από άλλη.

Γενικά θα προσπαθήσουμε να ακολουθήσουμε ένα πρόγραμμα με 2 παιδιά όσο πιο χαλαρά γίνεται. Αλλά σε καμία περίπτωση δν θέλουμε να τρέχουμε για να τα δούμε όλα.

Δώστε μας συμβουλές, προτάσεις κ εμπειρίες σας. Γιατί έχω διαβάσει πολλά εδώ κ έχω μπερδευτει...
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Καλώς σας βρήκα! Μέσα στον επόμενο Νοέμβρη αποφασίσαμε να κάνουμε το πρώτο μας ταξίδι στην Ιταλια για 7 μέρες με τα παιδιά μας ηλικίας 3+ και 5+ χρόνων.
Δν θα ενοικιάσουμε αμαξι οπότε θα βασιστούμε σε ΜΜΜ κυρίως μετρο κ τρενο κ διαμονή σε κεντρικα σημεία.

Η Ρώμη είναι η πρώτη μας επιλογή. Σκεφτόμουν όμως κ Νάπολη, Γένοβα, Φλωρεντία κ Μπολόνια. Σε καμία περίπτωση δν μπορούμε να τις δούμε όλες, το ξερω. Συνδιαστικα θα ήταν εφικτό να δούμε 2 πόλεις μαζί αυτές τις 7 μέρες?

Εισητηρία δν έχω κλείσει έτσι κ αλλιώς ακόμα καθώς είναι νωρίς, αλλά σκέφτομαι μήπως πετάξουμε προς μια πόλη κ επιστρέψουμε από άλλη.

Γενικά θα προσπαθήσουμε να ακολουθήσουμε ένα πρόγραμμα με 2 παιδιά όσο πιο χαλαρά γίνεται. Αλλά σε καμία περίπτωση δν θέλουμε να τρέχουμε για να τα δούμε όλα.

Δώστε μας συμβουλές, προτάσεις κ εμπειρίες σας. Γιατί έχω διαβάσει πολλά εδώ κ έχω μπερδευτει...
Μιας και η πρώτη σας επιλογή είναι η Ρώμη μπορείτε να την συνδυάσετε με τη Φλωρεντία. Είναι εφικτό σε 7 μέρες να πάρετε μια καλή ιδέα και από τις 2 πόλεις, φυσικά εξαρτάτε αν και πόσα μουσεία και αξιοθέατα θα επισκεφτείτε.
Άλλες προτάσεις για 7ήμερο ταξίδι:
-Νάπολη συνδυαστικά με Πομπηία και κοστιέρα Αμαλφιτάνα, αν και το ιδανικό αυτό να γίνει με ΙΧ.
-Για Γένοβα θα πρότεινα να συνδυαστεί με Cinque Terre.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Με μμμ βγαινει ευκολα η Ναπολη και Πομπηια αν εχετε χαμηλοτερο budget.
Η Φλωρεντια αν μπορειτε να ξοδεψετε πιο πολλα.
Για Γενοβα θελετε πτηση η ακριβο και πολυωρο ταξιδι με τρενο.
 

DimiBiri

Member
Μηνύματα
295
Likes
950
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Την αποψη σας παρακαλώ... Αρχές Ιουνίου βρήκαμε πτήσεις μούρλια και πετάμε για Μπέργκαμο. Ημέρες διαμονής 4. Μιλάνο έχουμε πάει, το Μπέργκαμο δε μας πολυψήνει.... Για πείτε καμιά άλλη πρόταση για πόλη εκεί κοντά....ειδα ότι κοντά είναι η Βερόνα, αξίζει?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Την αποψη σας παρακαλώ... Αρχές Ιουνίου βρήκαμε πτήσεις μούρλια και πετάμε για Μπέργκαμο. Ημέρες διαμονής 4. Μιλάνο έχουμε πάει, το Μπέργκαμο δε μας πολυψήνει.... Για πείτε καμιά άλλη πρόταση για πόλη εκεί κοντά....ειδα ότι κοντά είναι η Βερόνα, αξίζει?
Ναι, αλλα αξιζει πιο πολυ ο συνδυασμος Γενοβα και Τσινκουε Τερρε, κατα τη γνωμη μου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.531
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom