Ιταλία Ταξιδι στην Ιταλια

elenoul

Member
Μηνύματα
15
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκυο
Καλησπερα,
Κλεισαμε για 4 βραδια στη Μπολονια. Ξερω πως ειναι αρκετα αλλα δε μας επαιρνε οικονομικα να μεινουμε Φλωρεντια. Ποιες 2 πολεις θα προτεινατε για ημερισια εκδρομη απο Μπολονια;
Σκεφτομουν τη Φλωρεντια σιγουρα (ξερω πως ειναι για περισσοτερες μερες), ετσι για να παρω μια μικρη γευση :)
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.014
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Καλησπερα,
Κλεισαμε για 4 βραδια στη Μπολονια. Ξερω πως ειναι αρκετα αλλα δε μας επαιρνε οικονομικα να μεινουμε Φλωρεντια. Ποιες 2 πολεις θα προτεινατε για ημερισια εκδρομη απο Μπολονια;
Σκεφτομουν τη Φλωρεντια σιγουρα (ξερω πως ειναι για περισσοτερες μερες), ετσι για να παρω μια μικρη γευση :)
Η Μπολονια ειναι κομβος. Πας παντου πολυ ευκολα κ γρηγορα. Σε 1-1.30 ωρα πας ευκολα Βερονα, Μιλανο, Βενετια και εννοειται Φλωρεντια.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.629
Likes
12.441
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλησπερα,
Κλεισαμε για 4 βραδια στη Μπολονια. Ξερω πως ειναι αρκετα αλλα δε μας επαιρνε οικονομικα να μεινουμε Φλωρεντια. Ποιες 2 πολεις θα προτεινατε για ημερισια εκδρομη απο Μπολονια;
Σκεφτομουν τη Φλωρεντια σιγουρα (ξερω πως ειναι για περισσοτερες μερες), ετσι για να παρω μια μικρη γευση :)
Χαίρετε. Μόντενα σίγουρα. Πάρμα, Φεράρα πολύ εύκολα. Και Μόντενα Ραβέννα..
 

paxinos

Member
Μηνύματα
163
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
Καλησπερα,
Κλεισαμε για 4 βραδια στη Μπολονια. Ξερω πως ειναι αρκετα αλλα δε μας επαιρνε οικονομικα να μεινουμε Φλωρεντια. Ποιες 2 πολεις θα προτεινατε για ημερισια εκδρομη απο Μπολονια;
Σκεφτομουν τη Φλωρεντια σιγουρα (ξερω πως ειναι για περισσοτερες μερες), ετσι για να παρω μια μικρη γευση :)
Καλησπερα. Θα πας λοιπον 2 μερες Μπολονια 1 μερα θες να πας Φλωρεντια .. Εγω θα σου ελεγα να μην πας Φλωρεντια γιατι γι εμενα η Φλωρεντια ειναι η πιο ωραια πολη της Ιταλιας και πιστεψε με εχω παει πανω απο 15 φορες στην Ιταλια και την εχω γυρισει σχεδον ολη απο την Ρωμη και πανω και θα μεινεις με την γλύκα και το παραπονο οτι δεν ειδες τιποτα ... Θα σου προτεινα περα απο τις 2 ημερες στην Μπολονια 1 μερα στην Βερονα και μια ειτε στην Φερραρα ειτε στην Παντοβα
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.044
Likes
41.064
Καλησπερα,
Κλεισαμε για 4 βραδια στη Μπολονια. Ξερω πως ειναι αρκετα αλλα δε μας επαιρνε οικονομικα να μεινουμε Φλωρεντια. Ποιες 2 πολεις θα προτεινατε για ημερισια εκδρομη απο Μπολονια;
Σκεφτομουν τη Φλωρεντια σιγουρα (ξερω πως ειναι για περισσοτερες μερες), ετσι για να παρω μια μικρη γευση :)
Αν νομιζεις οτι η διαμονη στη Μπολονια ειναι πολυ φθηνη, θα εκπλαγεις δυσαρεστα. Καλυτερα να κλεισεις ενα βραδυ στη Φλωρεντια μονο, να τη δειτε 2 μερες απο το πρωι ως το επομενο βραδυ και να μεινετε σε ο,τι φθηνο χρεπι βρεις στη Μπολονια. Ειναι κριμα να εισαι διπλα σ αυτο που θελει η καρδια σου και να μην πας.
 

GeorgeI

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα! Σχεδιάζω ένα ταξίδι για Ιταλία τον Ιούλιο. Λόγω χρημάτων και περιορισμένου χρόνου θα μείνουμε οικογενεικώς (3 παιδιά) για 5 βράδια. Άφιξη στο αεροδρόμιο της Βενετίας και αναχώρηση από αεροδρόμιο της Ρώμης. Η σκέψη μου είναι να μείνουμε 2 βράδια Βενετία και 3 Ρώμη... αλλά διαβάζοντας εδώ πόσο ωραία είναι η Φλωρεντία κάνω σκέψεις να το σπάσω σε 2 βράδια - 1 Φλωρεντία- 2 Ρώμη. Παρκαλώ να έχω τις απόψεις/συμβουλές σας! Ευχαριστώ!
 

akatelka

Member
Μηνύματα
23
Likes
10
Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα! Σχεδιάζω ένα ταξίδι για Ιταλία τον Ιούλιο. Λόγω χρημάτων και περιορισμένου χρόνου θα μείνουμε οικογενεικώς (3 παιδιά) για 5 βράδια. Άφιξη στο αεροδρόμιο της Βενετίας και αναχώρηση από αεροδρόμιο της Ρώμης. Η σκέψη μου είναι να μείνουμε 2 βράδια Βενετία και 3 Ρώμη... αλλά διαβάζοντας εδώ πόσο ωραία είναι η Φλωρεντία κάνω σκέψεις να το σπάσω σε 2 βράδια - 1 Φλωρεντία- 2 Ρώμη. Παρκαλώ να έχω τις απόψεις/συμβουλές σας! Ευχαριστώ!
Καλησπέρα,
ίδιο πλάνο ακριβώς κάνουμε κι εμείς (με 1 παιδί και για 6 νύχτες) και ίδια εποχή. Οπότε οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν όντως πολύτιμη.
Υποθέτω σκέφτεστε μετακινήσεις με Interrail ? Σαν πρώτο πλάνο έχω Βενετία, Φλωρεντία, Ρώμη, 2 βραδιές σε κάθε πόλη (ίσως 3 στη Ρώμη). Έχω δεύτερες σκέψεις λόγω εποχής και πολυκοσμίας (ειδικά για Ρώμη), αλλά δύσκολο να γίνει άλλη εποχή (ίσως αρχές Σεπτέμβρη εναλλακτικά).
 

Giannisgreen

Member
Μηνύματα
12
Likes
23
Καλησπέρα,
ίδιο πλάνο ακριβώς κάνουμε κι εμείς (με 1 παιδί και για 6 νύχτες) και ίδια εποχή. Οπότε οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν όντως πολύτιμη.
Υποθέτω σκέφτεστε μετακινήσεις με Interrail ? Σαν πρώτο πλάνο έχω Βενετία, Φλωρεντία, Ρώμη, 2 βραδιές σε κάθε πόλη (ίσως 3 στη Ρώμη). Έχω δεύτερες σκέψεις λόγω εποχής και πολυκοσμίας (ειδικά για Ρώμη), αλλά δύσκολο να γίνει άλλη εποχή (ίσως αρχές Σεπτέμβρη εναλλακτικά).
Αυτό το πλάνο θέλει παραπάνω μέρες σίγουρα ειδικά αν έχετε και παιδί μαζί σας , αν δεν έχετε κλείσει μείνετε μόνο στο βόρειο μέρος(Βενετια,,Βερόνα,Μπολονια). Αν έχετε κλείσει ήδη θα σας πρότεινα να παραλείψετε την Φλωρεντία και να πάτε μόνο Ρώμη που και πάλι οι μέρες είναι λίγες για να την δείτε.
 

akatelka

Member
Μηνύματα
23
Likes
10
Αυτό το πλάνο θέλει παραπάνω μέρες σίγουρα ειδικά αν έχετε και παιδί μαζί σας , αν δεν έχετε κλείσει μείνετε μόνο στο βόρειο μέρος(Βενετια,,Βερόνα,Μπολονια). Αν έχετε κλείσει ήδη θα σας πρότεινα να παραλείψετε την Φλωρεντία και να πάτε μόνο Ρώμη που και πάλι οι μέρες είναι λίγες για να την δείτε.
Δεν έχουμε κλείσει κάτι ακόμα μιας και ψαχνόμαστε γενικότερα για το τι είναι καλύτερο και από οικονομική άποψη αλλά και από ταλαιπωρία (κόσμου κατα κύριο λόγο). Εξ ου και η αναφορά μου για Ρώμη εκείνη την περίοδο. Αλλιώς περιμένει ένας ενήλικας 1 και 2 ώρες σε ουρές και αλλιώς με παιδί/α (10 ετών στη προκειμένη).
Στα υπόψιν είναι και άλλοι προορισμοί, όπως πχ Νότια Γαλλία, αλλά και άλλοι συνδυασμοί πόλεων στην Ιταλία ή οπουδήποτε. Ο λόγος που λέτε ότι είναι λίγες οι μέρες είναι λόγω των μεταφορών με τα τρένα ? Ή λόγω της τουριστικής περιόδου, οπότε περισσότερες αναμονές κτλ ?
Η αρχική σκέψη να πω ότι ήταν ένα roadtrip στη Τοσκάνη, αλλά με τους υπολογισμούς που έκανα, ένα μέσο συνολικό budget μου έβγαινε κάπου στα 2500-3000 για 2 ενήλικες κι 1 παιδί, οπότε στράφηκα προς τη λύση του τρένου και κατ' επέκταση του Interrail.
 

filippchris

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Εμεις κανουμε το ιδιο απο Παρασκευη, 3 νυχτες Βενετια, 3 νυχτες Φλωρεντια με ενα πρωινο Πιζα,1 μερα Μαρανελλο, και 5 νυχτες Ρωμη.Το μονο που ειναι σε σκεψη, ειναι αν διατεθει μια μερα απο Ρωμη για Πομπηια.
 

Giannisgreen

Member
Μηνύματα
12
Likes
23
Δεν έχουμε κλείσει κάτι ακόμα μιας και ψαχνόμαστε γενικότερα για το τι είναι καλύτερο και από οικονομική άποψη αλλά και από ταλαιπωρία (κόσμου κατα κύριο λόγο). Εξ ου και η αναφορά μου για Ρώμη εκείνη την περίοδο. Αλλιώς περιμένει ένας ενήλικας 1 και 2 ώρες σε ουρές και αλλιώς με παιδί/α (10 ετών στη προκειμένη).
Στα υπόψιν είναι και άλλοι προορισμοί, όπως πχ Νότια Γαλλία, αλλά και άλλοι συνδυασμοί πόλεων στην Ιταλία ή οπουδήποτε. Ο λόγος που λέτε ότι είναι λίγες οι μέρες είναι λόγω των μεταφορών με τα τρένα ? Ή λόγω της τουριστικής περιόδου, οπότε περισσότερες αναμονές κτλ ?
Η αρχική σκέψη να πω ότι ήταν ένα roadtrip στη Τοσκάνη, αλλά με τους υπολογισμούς που έκανα, ένα μέσο συνολικό budget μου έβγαινε κάπου στα 2500-3000 για 2 ενήλικες κι 1 παιδί, οπότε στράφηκα προς τη λύση του τρένου και κατ' επέκταση του Interrail.
Για την Ρώμη μόνο χρειάζεσαι 5-6 μέρες για να την δείς και να την ευχαριστηθείς αν συνυπολογίσεις τις μεταφορές με τρένα που λες, τις ορδές τουριστών και την πραγματικά απάλευτη ζεστη καταλαβαίνεις γιατί δεν σου φτάνουν οι μέρες. Εγώ στην θέση σου θα κοίταζα είτε μόνο για Ρώμη και άντε μια ημερήσια Νάπολη είτε προς Βορρά (Βενετία,Μιλάνο,Μπολόνια) με επίσκεψη στην λίμνη Garda και στην Gardaland. Υπάρχουν πολλές ιστορίες στο φόρουμ κοντά στα θέλω σου για να πάρεις ιδέες.
 

Alexandra ko

Member
Μηνύματα
13
Likes
1
Καλησπέρα σε όλους και από μένα.. Ιργανώνουμε ένα ταξίδι για Τοσκάνη και έχω το εξής πλάνο: να φτάσουμε Μπολόνια από κει να πάμε 2 βραδιά Φλωρεντία 2 Σιένα 2 Μontepulciano 1 βράδυ ρώμη για να πετάξουμε πίσω Ελλάδα από κει. και έχω κάποιες απορίες:
1) σκέφτομαι να νοικιάσουμε αυτοκίνητο και πολύ μου λένε ότι είναι περιττό ποια είναι η γνώμη σας..
2)όσον αφορά τα μέρη τον θεωρείται σωστό συνδυασμό περιοχών η θα προτείνατε κάτι καλύτερο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.945
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom