Κροατία Ταξιδι στην Κροατία

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Καλημέρα σε όλους. Γνωρίζει κανένας εάν είναι εφικτό ένα ταξίδι στο Ντουμπρόβνικ χωρίς αυτοκίνητο; Οι μετακινήσεις στις παραλίες ή σε κάποιες κοντινές πόλεις είναι εφικτό να γίνουν με λεωφορεία ή άλλα ΜΜΜ;
Καλημέρα. Ναι μπορεί να βγει χωρίς αυτοκίνητο, χωρίς όμως μεγάλες προσδοκίες. Σε κοντινή απόσταση από την πόλη υπάρχουν παραλίες που πας με τα πόδια. Έχει κοντινά νησάκια εύκολα προσβάσιμα και όσο για άλλες πόλεις μόνο λεωφορείο ή ιδιωτική μεταφορά με μινι bus κτλ. Μην κάνεις όμως τρελά προγράμματα γιατί το καλοκαίρι έχει πολύ κόσμο και τα δρομολόγια δεν είναι πολλά.
 

jerry727

Member
Μηνύματα
26
Likes
36
Καλημέρα σε όλους. Γνωρίζει κανένας εάν είναι εφικτό ένα ταξίδι στο Ντουμπρόβνικ χωρίς αυτοκίνητο; Οι μετακινήσεις στις παραλίες ή σε κάποιες κοντινές πόλεις είναι εφικτό να γίνουν με λεωφορεία ή άλλα ΜΜΜ;
Εξαρτάται πόσες μέρες θα καθίσετε. Η πόλη είναι μικρή και τη βλέπεις σε μερικές ώρες τολμώ να πω. Ε μια μέρα Λοκρουμ με τα καραβάκια. Εμένα μου άρεσε πολύ ένα παραλιάκι με βράχια κοντά στην πόλη που είχε και ένα απίστευτο μπαράκι από πάνω (Ala Mizerija λέγεται). Πάνε κυρίως ντόπιοι. Θα μπορούσα να περάσω όλο το καλοκαίρι εκεί. Οπότε έτσι πέρασα τις 3 μέρες και μετά συνέχισα αλλού.

Για πιο μακρινά indeed (και πάρκα κλπ) δεν είμαι σίγουρος αν η συγκοινωνία θα βολέψει.
 

GiwtaMerlia

Member
Μηνύματα
87
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες-Άμστερνταμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμερική
Σας ευχαριστώ πολύ. Θα ψάξω καλύτερα μήπως υπάρχει κάποια ενοικίαση αυτοκινήτου χωρίς πιστωτική και θα δούμε τι μας συμφέρει
 

oana

Member
Μηνύματα
47
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Rome
Καλησπέρα και συγνώμη για την κατάχρηση του ποστ....μια ερώτηση θέλω να κάνω....τι είναι καλύτερα... να έχουμε αλλάξει λεφτά από την Ελλάδα ,να αλλάξουμε εκεί από τα ανταλλακτήριο η να πληρώσουμε με κάρτα με την αντίστοιχη χρέωση της μετατροπής από ευρώ σε kunas ?σας ευχαριστω πολύ
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.960
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα και συγνώμη για την κατάχρηση του ποστ....μια ερώτηση θέλω να κάνω....τι είναι καλύτερα... να έχουμε αλλάξει λεφτά από την Ελλάδα ,να αλλάξουμε εκεί από τα ανταλλακτήριο η να πληρώσουμε με κάρτα με την αντίστοιχη χρέωση της μετατροπής από ευρώ σε kunas ?σας ευχαριστω πολύ
Να αλλάξετε ελάχιστα χρήματα στο αεροδρόμιο γιατί έχει ληστρικές προμήθειες, ίσα ίσα για το λεωφορείο και τα υπόλοιπα σε κάποιο ανταλλακτήριο στο κέντρο της πόλης. Εκτός αν βρείτε καλή ισοτιμία στην Ελλάδα... Οι κάρτες έχουν προμήθεια, αν δεν έχετε κάποια τύπου revolut.
 

oana

Member
Μηνύματα
47
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Rome
Και μια ακόμη ερώτηση....αν θέλουν να κάνουμε μία μονοήμερη που να πάμε ?Κότορ?δεν θα ήθελα να ενοικίασω αμάξι,θα προτιμούσα αν υπήρχε κάποιο λεωφορείο να μας πάει η καποιο πούλμαν για πιο οργανωμένο ...έχει πάει κάποιος ?
Ευχαριστώ πολύ
 

connosp

Member
Μηνύματα
377
Likes
812
Και μια ακόμη ερώτηση....αν θέλουν να κάνουμε μία μονοήμερη που να πάμε ?Κότορ?δεν θα ήθελα να ενοικίασω αμάξι,θα προτιμούσα αν υπήρχε κάποιο λεωφορείο να μας πάει η καποιο πούλμαν για πιο οργανωμένο ...έχει πάει κάποιος ?
Ευχαριστώ πολύ
Ψαξε εδω και εγω ψαχνομαι για Κροατια, Σλοβενια.
Autobusni kolodvor Zagreb Home
 

e-mitsus

Member
Μηνύματα
59
Likes
342
Επόμενο Ταξίδι
Μάλτα
Καλησπέρα και συγνώμη για την κατάχρηση του ποστ....μια ερώτηση θέλω να κάνω....τι είναι καλύτερα... να έχουμε αλλάξει λεφτά από την Ελλάδα ,να αλλάξουμε εκεί από τα ανταλλακτήριο η να πληρώσουμε με κάρτα με την αντίστοιχη χρέωση της μετατροπής από ευρώ σε kunas ?σας ευχαριστω πολύ
Πριν 2 μέρες γύρισα από Κροατία... η Εθνική τράπεζα κρατάει 1 ευρώ κάθε φορά που χρησιμοποιείτε την κάρτα....η Πειραιώς γύρω στο 7% του ποσού που πληρώνετε... Γνώμη μου, συμφέρει να κάνετε συνάλλαγμα ΜΟΝΟ στο κέντρο της πόλης.Καλη ισοτιμία βρήκα στη πλατεία της Ευρώπης ( europe square)... αποφύγετε τα ανταλλακτηρια στην Tkalca και στην Ilica...
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος του κοσμου
Καλησπέρα να ρωτήσω και εγω κάτι
Θα πάω 3 μερες Zagreb και 1 ημέρα θα πάμε λιμνες plitvice. θα πάμε με λεωφορείο. Συνδυάζεται με το Rastoke την ίδια μέρα? Κάπου είχα βρει μια αναφορά και δεν μπορώ να το ξαναβρώ.
Ευχαριστώ
 

gio87

Member
Μηνύματα
124
Likes
703
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού-Βολιβία-Εκουαδορ
Καλησπέρα να ρωτήσω και εγω κάτι
Θα πάω 3 μερες Zagreb και 1 ημέρα θα πάμε λιμνες plitvice. θα πάμε με λεωφορείο. Συνδυάζεται με το Rastoke την ίδια μέρα? Κάπου είχα βρει μια αναφορά και δεν μπορώ να το ξαναβρώ.
Ευχαριστώ
Το λεωφορείο που πάει Plitvice περνάει από το Rastoke, αλλά όταν πήγα εγώ δεν έκανε στάση. Ίσως μπορείτε να ζητήσετε από τον οδηγό να σας αφήσει εκεί αν γίνεται.
Από Rastoke για Plitvice έχει λεωφορεία σύμφωνα με αυτό το link https://www.arriva.com.hr/en-us/bus-rastoke-plitvicka-jezera
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος του κοσμου
Το λεωφορείο που πάει Plitvice περνάει από το Rastoke, αλλά όταν πήγα εγώ δεν έκανε στάση. Ίσως μπορείτε να ζητήσετε από τον οδηγό να σας αφήσει εκεί αν γίνεται.
Από Rastoke για Plitvice έχει λεωφορεία σύμφωνα με αυτό το link Rastoke Plitvice Lakes Bus, Timetable and Tickets | Arriva Croatia
Ευχαριστώ πολύ. Σκέπτομαι στον γυρισμό να σταματήσουμε.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.184
Likes
4.034
Oι λίμνες είναι εθνικός δρυμός και έχει πάρα πολλά να δεις. Είναι μια ημερήσια γεμάτη. Συν ότι θα θέλετε και ένα 5ωρο περίπου στο πήγαινε έλα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.683
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom