Περού Ταξιδι στο Περου

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
149
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
Γεια σας κι απο εμένα.
Τον Αύγουστο πρόκειται να ταξιδέψουμε στο Περού για 15-17 ημέρες. (Μαζί με το ταξίδι)
Ο σύζυγος είπε να κλείσουμε με ταξιδιωτικό γραφείο(δύσκολος προορισμός δεν είναι Ευρώπη), κατι που απέκλεισα εγώ απο την αρχή γιατί δεν μου αρέσουν καθόλου τα ταξίδια με γκρούπ (για εμένα η οργάνωση το ψάξιμο και η επιλογή είναι ίσως το ποιο σημαντικό μέρος του ταξιδιού) και στη συνέχεια ο σύζυγος λόγο κόστους ( τα tailor made ταξίδια που θα μας έβγαζαν απο τον "κόπο" αυτών που εγώ δε θεωρώ κόπο είναι πολύ ακριβά)
Άρχισα λοιπόν να ψάχνω στην αρχή γενικά και μετά έβαλα τα μεγάλα μέσα.Τι άλλο! το αγαπημένο μου travelstories κι εσάς που όσες φορές έχω πάρει πληροφορίες για τα ταξίδια μου το αποτέλεσμα ήταν άριστο απο όλες τις απόψεις.
Αφού λοιπόν διάβασα και τις 35 σελίδες αυτού του πόστ και αρκετές ταξιδιωτικές ιστορίες έχω κάποιες ερωτήσεις και όσοι μπορείτε να με βοηθήσετε το χάος που δημιουργηθηκε μέσα στο μυαλό μου να μπεί σε τάξη.
Εχουμε και λέμε λοιπόν:
1)Ξέρουμε οτι θα πάμε 15/8-31/8 η 2/9
Ψάχνω κάθε μέρα εισητήρια για καλύτερες προσφορές. Ως τώρα μια καλή προσφορά (θεωρώ) είναι ~850 το άτομο 2 στασεις πήγαινε 23ώρες και 1 έλα 16ώρες +1 ημέρα
2)Ξέρουμε (?) που θέλουμε να πάμε
α)Λίμα (δεν μας ενδιαφέρει να μείνουμε εκέι μόνο αν είναι απαραίτητο για κάποιο λόγο)
β)Κούσκο, οπου στη γύρω περιοχή θέλουμε να επισκεφτούμε Μάτσου Πίτσου, Χρωματιστό βουνό (ή Palcoyo ότι εξυπηρετεί καλύτερα το πρόγραμμα. Θα εξηγήσω αλλού γιατί) Ορυχεία Μάρα, Ιερή κοιλάδα (έχω ερώτηση κ γι αυτό ποιο κάτώ)
γ)Νασκα για πτήση πάνω απο τις γραμμές
δ) Λίμνη Τιτικάκα
ε) Colca canyon
στ) Οαση huacachina (?)
ζ) Iquitos (?)
Στο επόμενο πόστ ξεκινάω με τα ερωτήματα γιατί προβλέπω αυτό να είανι ατελείωτω αν συνεχίσω...
 

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
149
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
Πάμε λοιπόν στην πρώτη και βασική ερώτηση
1)Με ποιά σειρά θα ήταν καλύτερα να επισκεφθούμε τα παρακάτω μέρη ώστε να αποφευχθούν άσκοπα πισωγυρίσματα.
2) έχω ένα ψιλοπλάνο στο μυαλό μου για τις μέρες που θα διαθέσω στο κάθε μέρος, σύμφωνα με αυτά που διάβασα. Το γράφω παρακάτω χωρίς να ξέρω τη σειρά που θα πάω
5 μέρες Κούσκο και γύρω περιοχή
1 μέρα Νασκα
1 (ή 2? εσείς θα μου πείτε) Τιτικάκα
4 μέρες Ικίτος
1 Κόλκα κάνιον (φτάνει?)
2 μέρες Λίμα (στο τέλος για να κάνουμε ημερήσια στην Οαση )
Εδώ θα ήθελα να ρωτήσω αν θα ήταν καλύτερο να αφαιρέσω κάτι απο αυτά και να βάλω στο πρόγραμμα κάποιον προορισμό που αξίζει περισσότερο. Να σημειώσω οτι μας ενδιαφέρουν οι αρχαιολογικοί χώροι, μέρη που δεν θα τα δούμε αλλού πχ. αν μου πείτε οτι οκ και τέτοια όαση βλέπεις και σε ένα ταξιδι στην Αίγυπτό, θα προτιμήσω να πάω κάπου αλλού στο Περού και να αφήσω τις οάσεις για κάπου που είναι ποίο "εύκολο" να πάς. Η για τρέκινγκ στον Αμαζόνιο. Αν η Βραζιλία είναι προτιμότερη για τέτοια δραστηριότητα, ας αφήσω το Ικίτο .
Επίσης μας αρέσουν οι πεζοπορίες αλλά δεν είμαστε ούτε σούπερ γυμνασμένοι ούτε και πολύ μικροί για Ινκας τρέιλ. Αλλά αντέχουμε.
Εδώ λοι΄πόν θέλω τις απόψεις σας για να " φιξάρω για αρχή το πρόγραμμα και τις μέρες.
Αφού ξεκαθαρίσω αυτό στο μυαλό μου, θα επανέλθω με ειδικότερες ερωτήσεις.
Θα ήθελα λίγη επιείκεια γιατί οι ερωτήσεις ενδέχεται να αντικατοπτρίζουν την κατάσταση που επικρατεί στο μυαλό μου. Κουβαριιιιιιιιι
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
5 μέρες Κούσκο και γύρω περιοχή
1 μέρα Νασκα
1 (ή 2? εσείς θα μου πείτε) Τιτικάκα
4 μέρες Ικίτος
1 Κόλκα κάνιον (φτάνει?)
2 μέρες Λίμα (στο τέλος για να κάνουμε ημερήσια στην Οαση )

Kαταρχήν τα δύο μπολνταρισμένα θα πρέπει να γίνουν μαζί, είναι δίπλα το ένα στο άλλο και μπορούν να γίνουν και με την ίδια βάση. Εγώ θα πήγαινα και στο Παράκας, έχει και τρομερό αρχαιολογικό ενδιαφέρον,όπως και το μουσείο της Ίκα που είναι φοβερό.

Αμαρτία να μη χτυπήσετε μουσεία στη Λίμα, αφού έχετε τόσο λίγο χρόνο και χάσετε σημαντικούς αρχαιολογικούς χώρους. Έχει εκπληκτικά μουσεία (θα έβαζα μέσα και το Μουσείο της Μνήμης για το Φωτεινό Μονοπάτι που είναι συγκλονιστικό). Έχει πολύ ωραίες γειτονιές η Λίμα, συγκλονιστικό φαγητό, πολλά να δεις.

Εδώ θα ήθελα να ρωτήσω αν θα ήταν καλύτερο να αφαιρέσω κάτι απο αυτά και να βάλω στο πρόγραμμα κάποιον προορισμό που αξίζει περισσότερο. Να σημειώσω οτι μας ενδιαφέρουν οι αρχαιολογικοί χώροι, μέρη που δεν θα τα δούμε αλλού
Ε τον Αμαζόνιο θα τον άφηνα.
Προσωπικά θα άφηνα και το Κόλκα, είναι πολύ μακριά από τα υπόλοιπα και λιγότερο ενδιαφέρον , με βάση τα ενδιαφέροντά σας, από Chavin, Trujillo για να μη μιλήσω για Chachapoyas, Cajamarca, που πέραν του αρχαιολογικού πλούτου είναι και περιοχές με ελάχιστο τουρισμό (ακόμη).
Ακόμη κι αν δεν κάνετε μεγάλα τρεκ, ένα ημερήσιο μέχρι τη Vilcabamba από το Κο΄συκο αξίζει τον κόπο. Γενικώς ο χρόνος σας στο Κούσκο είναι πολύ οριακός. Θα άφηνα την Τιτικάκα απέξω.
 

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
149
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
Η τιτικάκα είναι ενα μέρος που θέλει ο σύζυγος να επισκεφθούμε οπωσδήποτε, οπότε θα πρέπει να την βάλουμε στο πρόγραμμα
Η όαση και η Νασκα γίνονται σε μια ημέρα δλδ.
Θα πρεπει να ξαναγυρίσουμε Λιμα μετά?
Πχ. θα μπορούσαμε να ξεκινήσουμε απο Λίμα αμέσως με όαση και Νασκα, απο εκεί να φύγουμε για Αρεκίπα για Κολκα,(γιατί οχι απο θέμα ενδιαφέροντος? Μας αρέσει γενικά η φύση κι ενα τέτοι φαράγγι δεν αξίζει την επίσκεψη?) στη συνέχεια Πούνο για Τιτικάκα και απο εκεί Κούσκο και γύρω? και να αφήσουμε για το τέλος πάλι Λίμα και να της δώσουμε 2 ημέρες?
Είναι εφικτό?
από Chavin, Trujillo για να μη μιλήσω για Chachapoyas, Cajamarca, που πέραν του αρχαιολογικού πλούτου είναι και περιοχές με ελάχιστο τουρισμό (ακόμη).
Αυτά τα μέρη που αναφέρεις, είναι καλύτερα να τα προσθέσουμε και να αφαιρεσουμε Αμαζόνιο? (για τον οποίο δεν με καίει να πάω, σκοπεύω σε ταξίδι στη Βραζιλία του χρόνου)
Το Chavin δεν είναι κοντά με Colca?
Ο τρόπος μεταφοράς δεν μας νοίαζει. Αεροπορικώς, λεωφορείο. Βασικά οτι είναι ποιό καλό ωστε να κερδίσουμε σε χρόνο (αν πχ με το λεωφορείο κανουμε παραπάνω ώρες αλλά τις ίδιες θα περιμένουμε για πτήση, εννοείται προτιμώ λεωφορείο για να δώ και τοπία)
 

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
617
Μόνο προσοχή για τη Νάσκα, ένα μεγάλο ζητούμενο είναι ο καιρός... Καλύτερα να πατε ΟΣΟ πιο νωρίς γίνεται. Εμείς είχαμε κλείσει την πρώτη πτήση αλλά λόγω αέρα πετάξαμε 11+ οπότε μας πήγε λίγο πίσω το πρόγραμμα. (και προφάνως η όαση πάει μαζί με τα υπέροχα ξερικά κρασιά και "τσίπουρα")
Για εμένα το larco museum στη Λίμα είμαι must γιατί είναι νομίζω η μεγαλύτερη συλλογή στη χώρα. Και οι αγορές της πόλης (ακόμα και το mall που είναι πάνω στον ωκεανό, ναι ξέρω tourist trap)

Για να πας Κούσκο για εμένα (και αυτό έκανα) να πάρετε αεροπλάνο. Έχω μάθει ότι η διαδρομή είναι πολύ όμορφη με το λεωφορείο αλλά μιλάμε για μεγάλη διαφορά σε χρόνο. Βεβαίως αν πατε με αεροπλάνο θα ήθελα να προτείνω τις πρώτες ώρες να τις πάτε λίγο χαλαρά γιατί η διαφορά υψομέτρου μπορεί να σας επηρεάσει.

Και εξώ ψηφίζω Παράκας και με τα δύο χέρια.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
1)Ξέρουμε οτι θα πάμε 15/8-31/8 η 2/9
Ψάχνω κάθε μέρα εισητήρια για καλύτερες προσφορές. Ως τώρα μια καλή προσφορά (θεωρώ) είναι ~850 το άτομο 2 στασεις πήγαινε 23ώρες και 1 έλα 16ώρες +1 ημέρα
Στη θέση σου θα προτιμούσα να κλείσω τα αεροπορικά απευθείας απο τις αεροπορικές και όχι μέσω πρακτορείων (πέτας, μέτας σέτας κτλ) λόγω των τελευταίων γεγονότων. Καλύτερα να έχεις να κάνεις με την ίδια την αεροπορική.
Τα 850€ είναι για Αθήνα-Λιμα-Αθήνα; Αν είναι μέσω της ίδιας της αεροπορικής και για συγκεκριμένες ημερομηνίες, δεδομένου οτι το ταξίδι είναι σε 3,5 μήνες, είναι μια μέτρια τιμή, αλλά υπάρχουν και πολύ χειρότερες. Αν είναι μέσω πρακτορείων δεν είναι καλή τιμή. Οι συνθήκες είναι λίγο παράξενες τώρα γενικά....
Οι στάσεις και οι ώρες συνολικής πτήσης έτσι απλά δεν λένε τίποτα. Έχει σημασία σε ποια αεροδρόμια θα γίνουν και πόση ώρα είναι η κάθε στάση. Για το ταξίδι θα υπολόγιζα 3-4 μέρες αν είναι απο Αθήνα. Αν είστε απο επαρχία στάνταρ 4

Το ιδανικό για τη πτήση στη Νάσκα είναι να γίνει πρωί πριν φάτε. Όχι οτι δεν μπορεί όμως να γίνει άλλη ώρα.
1 (ή 2? εσείς θα μου πείτε) Τιτικάκα
Εξαρτάται τι θέλετε να κάνετε στη περιοχή. Η μία μέρα φτάνει για εκδρομή στη λίμνη μέχρι το νησί Τακίλε. Αν θέλετε να πάτε στο Αμαντάνι νομίζω δεν φτάνει η μία μέρα.

Με τόσες μέρες στη χώρα δεν θα ξόδευα 4 μέρες στον Αμαζόνιο. Κάπου πιο κάτω έγραψες οτι θέλετε να δείτε αρχαιολογικούς χώρους και οτι θέλετε να πάτε και Βραζιλία. Ε τότε βγάλτον τον Αμαζόνιο. Το Περού είναι ο παράδεισος της αρχαιολογίας και 15 μέρες παίρνεις μια γεύση απο αυτόν τον παράδεισο...

1 Κόλκα κάνιον (φτάνει?)
Τοπία ανάλογα στις Άνδεις θα δείς, και μη σου πω και καλύτερα, αν πάτε στα χρωματιστά βουνά.

Το Chavin δεν είναι κοντά με Colca?
Καμία σχέση. Το chavin de huantar είναι βόρεια της Λίμας και είναι ένας πάρα πολύ σημαντικός αρχαιολογικός χώρος! Αξίζει να του αφιερώσεις χρόνο!

Ο τρόπος μεταφοράς δεν μας νοίαζει. Αεροπορικώς, λεωφορείο. Βασικά οτι είναι ποιό καλό ωστε να κερδίσουμε σε χρόνο (αν πχ με το λεωφορείο κανουμε παραπάνω ώρες αλλά τις ίδιες θα περιμένουμε για πτήση, εννοείται προτιμώ λεωφορείο για να δώ και τοπία)
Εκτός απο τον τρόπο μεταφοράς να λάβεις υπ 'οψιν και τις υψομετρικές διαφορές. Καλό είναι η μεταβαση στα μεγαλύτερα υψόμετρα να γίνει "με το μαλακό"
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Η τιτικάκα είναι ενα μέρος που θέλει ο σύζυγος να επισκεφθούμε οπωσδήποτε, οπότε θα πρέπει να την βάλουμε στο πρόγραμμα
Όπως θέλετε, αδιάφορη δεν είναι, το άχαστο είναι τα"πέτρινα" νησιά πάντως, μάλλον θα χρειαστεί να περάσετε κι από Βολιβία μεριά.
Η όαση και η Νασκα γίνονται σε μια ημέρα δλδ.
Με τίποτε, τουλάχιστον, μια διανυκτέρευση και 2 μέρες, εγώ θα έκανα 2 διανυκτερεύσεις.
Θα πρεπει να ξαναγυρίσουμε Λιμα μετά?
ναι.
Πχ. θα μπορούσαμε να ξεκινήσουμε απο Λίμα αμέσως με όαση και Νασκα, απο εκεί να φύγουμε για Αρεκίπα για Κολκα,(γιατί οχι απο θέμα ενδιαφέροντος? Μας αρέσει γενικά η φύση κι ενα τέτοι φαράγγι δεν αξίζει την επίσκεψη?)
Γίνεται, εγώ το βρίσκω υποδέεστερο και ως φύση και ως ιστορία σε σχέση με τις Άνδεις. Η Αρεκίπα είναι μια όμορφη αποικιακή πόλη, τέτοιες έχει στη Λατινική Αμερική παντού, το φαράγγι είναι εντυπωσιακό αλλά όχι σαν άλλα τοπία της χώρας, για μένα πάντα.
στη συνέχεια Πούνο για Τιτικάκα και απο εκεί Κούσκο και γύρω? και να αφήσουμε για το τέλος πάλι Λίμα και να της δώσουμε 2 ημέρες?
Είναι εφικτό?
Γίνεται.
Αυτά τα μέρη που αναφέρεις, είναι καλύτερα να τα προσθέσουμε και να αφαιρεσουμε Αμαζόνιο? (για τον οποίο δεν με καίει να πάω, σκοπεύω σε ταξίδι στη Βραζιλία του χρόνου)
Θα τον άφηνα εντελώς έξω τον Αμαζόνιο, ναι.
Το Chavin δεν είναι κοντά με Colca?
Καμία σχέση, το φαράγγι είναι κοντά στην Αρεκίπα.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Βρε @Sassenach77 και @Yorgos πείτε της να διαβάσει το The Conquest of the Incas, εξαιτίας σας το διάβασα στην καραντίνα, με μάγεψε, πόσο θα κρατηθώ λόγω των συνθηκών να μην οργανώσω Περού.
Το είπες εσύ και αρκεί :)
Εγώ πάλι την καραντίνα την ξεκίνησα με διάβασμα και μετά έπεσα στα "ναρκωτικά"=παιχνίδια....σήμερα ξεκίνησα την αποτοξίνωση και για να πω την αλήθεια μια στέρηση την νιώθω!
 

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
149
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
Ωραία...Οπότε συνοψίζοντας, Το πρόγραμμα διαμορφώνεται ως εξής
Λιμα , Παρακας ,Νασκα Ικα(?) , Κουσκο με γύρω περιοχες και τσαβιν.
Ειπα στο σύζυγο για Τιτικάκα, ικίτο και Κόλκα απ΄εξω και μόλις Είδε τις αποστάσεις συμφώνησε να αφιερώσουμε περισσότερες μέρες στην περιοχή γύρω απο το Κούσκο.
Σωστά?
Με ποιά σειρά και πόσες μέρες? Για Κούσκο 6? Λίμα 4? Νασκα 2?

Στη θέση σου θα προτιμούσα να κλείσω τα αεροπορικά απευθείας απο τις αεροπορικές και όχι μέσω πρακτορείων (πέτας, μέτας σέτας κτλ) λόγω των τελευταίων γεγονότων. Καλύτερα να έχεις να κάνεις με την ίδια την αεροπορική.
Τα 850€ είναι για Αθήνα-Λιμα-Αθήνα; Αν είναι μέσω της ίδιας της αεροπορικής και για συγκεκριμένες ημερομηνίες, δεδομένου οτι το ταξίδι είναι σε 3,5 μήνες, είναι μια μέτρια τιμή, αλλά υπάρχουν και πολύ χειρότερες. Αν είναι μέσω πρακτορείων δεν είναι καλή τιμή. Οι συνθήκες είναι λίγο παράξενες τώρα γενικά....
Οι στάσεις και οι ώρες συνολικής πτήσης έτσι απλά δεν λένε τίποτα. Έχει σημασία σε ποια αεροδρόμια θα γίνουν και πόση ώρα είναι η κάθε στάση. Για το ταξίδι θα υπολόγιζα 3-4 μέρες αν είναι απο Αθήνα. Αν είστε απο επαρχία στάνταρ 4
Η αλήθεια είναι οτι η αναζήτηση έγινε μέσω σκαισκάνερ....Θα αναζητήσω ποιό εντατικά και μέσω εταιρειών απευθείας σωστά....Από Αθήνα θα γίνει το ταξίδι...
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Η αλήθεια είναι οτι η αναζήτηση έγινε μέσω σκαισκάνερ....Θα αναζητήσω ποιό εντατικά και μέσω εταιρειών απευθείας σωστά....Από Αθήνα θα γίνει το ταξίδι...
Κάνε εγγραφή στις σελίδες των αεροπορικών που πετάνε στο Περού για να λαμβάνεις ενημερώσεις σχετικά με τον προορισμό.

Με ποιά σειρά και πόσες μέρες? Για Κούσκο 6? Λίμα 4? Νασκα 2?
Με τη παρακάτω σειρά
2 μέρες Παράκας, Ίκα και Νάσκα
6 Μέρες Κούσκο
1 μέρα Χουαράζ για Τσαβίν!!!
1 μέρα Τρουχίγιο για Τσαν Τσαν!!!
1 μέρα Καχαμάρκα!!!
*2 μέρες Λίμα (τις κολλάτε ανάλογα όπως βολεύει στο ταξίδι)*

Δεν είμαι και πολύ σίγουρη αν μετράω σωστά τις μέρες που διαθέτετε
Αν χωράει βάλτε και Τσατσαπόγιας στο βορρά ή Καράλ!!!
 

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
149
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
Με τη παρακάτω σειρά
2 μέρες Παράκας, Ίκα και Νάσκα
6 Μέρες Κούσκο
1 μέρα Χουαράζ για Τσαβίν!!!
1 μέρα Τρουχίγιο για Τσαν Τσαν!!!
1 μέρα Καχαμάρκα!!!
*2 μέρες Λίμα (τις κολλάτε ανάλογα όπως βολεύει στο ταξίδι)*

Δεν είμαι και πολύ σίγουρη αν μετράω σωστά τις μέρες που διαθέτετε
Αν χωράει βάλτε και Τσατσαπόγιας στο βορρά ή Καράλ!!!
Ωραία...το μελετώ και επανέρχομαι...Ευχαριστωωωω
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom