Περού Ταξιδι στο Περου

Manos46

Member
Μηνύματα
590
Likes
2.463
Ταξίδι-Όνειρο
???
Καλημέρα και καλή χρονιά!!
11 μέρες φτάνουν;
Δεν έχω ψάξει τίποτα ακόμα , μόνο τη Λίμα και το Μάτσου Πίτσου ξέρω 😅😅 , οποίος/οποία θέλει ας βοηθήσει στον προγραμματισμό!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.114
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Καλημέρα και καλή χρονιά!!
11 μέρες φτάνουν;
Δεν έχω ψάξει τίποτα ακόμα , μόνο τη Λίμα και το Μάτσου Πίτσου ξέρω 😅😅 , οποίος/οποία θέλει ας βοηθήσει στον προγραμματισμό!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
Καλη χρονιά!! Αν τόσο μπορείς τοσο πας... Ειναι αυτό που λέμε δεν έχεις να χασεις τιποτα.. Τωρα αν θεωρείς οτι στο άμεσο μελλον θα έχεις τη δυνατότητα να αφιερώσεις λιγες παραπανω μέρες δε ξερω.. Ισως να το αφηνες για αργότερα μιας που το μεγαλύτερο εξοδο σε αυτο το ταξίδι θα είναι τα αεροπορικά..Βέβαια απο την αλλη αν βρεις κανα σχετικά φτηνό εισιτήριο γιατί οχι.. Ξέρω δε βοηθάω καθολου μα καθολου μια γενικη αποψη για τα ταξίδια εκφέρω😊😊
 

Manos46

Member
Μηνύματα
590
Likes
2.463
Ταξίδι-Όνειρο
???
Καλη χρονιά!! Αν τόσο μπορείς τοσο πας... Ειναι αυτό που λέμε δεν έχεις να χασεις τιποτα.. Τωρα αν θεωρείς οτι στο άμεσο μελλον θα έχεις τη δυνατότητα να αφιερώσεις λιγες παραπανω μέρες δε ξερω.. Ισως να το αφηνες για αργότερα μιας που το μεγαλύτερο εξοδο σε αυτο το ταξίδι θα είναι τα αεροπορικά..Βέβαια απο την αλλη αν βρεις κανα σχετικά φτηνό εισιτήριο γιατί οχι.. Ξέρω δε βοηθάω καθολου μα καθολου μια γενικη αποψη για τα ταξίδια εκφέρω😊😊
My mistake, έχω βρει τα αεροπορικά. Οι μέρες είναι δυστυχώς είναι ένα πρόβλημα..Το ανώτατο είναι 12μερες...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.508
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
My mistake, έχω βρει τα αεροπορικά. Οι μέρες είναι δυστυχώς είναι ένα πρόβλημα..Το ανώτατο είναι 12μερες...
2 λιμα (μια σε πηγαιμό και γυρισμό)
5 κουσκο (και λίγες είναι)
Οι 4 που απομένουν απομένουν μπορούν να αφιερωθουν σε:
- Ballestas, Ica, Nazca, Huacachina (γίνεται εύκολα και σε 3, οπότε δίνεις κι άλλη μερα στο Κουσκοο)
- Cajamarca, Chachapoyas, Kuelap
- Αμαζόνιο
- Caral, Trujillo, Chicago
- Huaraz και τριγύρω
- Τιτικακα, Πουνο και τριγύρω (μη σου πω χερσαία Tiahuanako και γυρίζεις από Λα Παζ)
- Ayacucho και τριγύρω

Ξεκίνα διάβασμα!
 

Manos46

Member
Μηνύματα
590
Likes
2.463
Ταξίδι-Όνειρο
???
Βασική απορία! Απο Κούσκο για Μάτσου Πίτσου, μόνο με τρένο πηγαίνει κάποιος; Θέλει κάποια οργάνωση με κάποιο πρακτορείο ή πηγαίνεις μόνος σου?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.508
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Βασική απορία! Απο Κούσκο για Μάτσου Πίτσου, μόνο με τρένο πηγαίνει κάποιος; Θέλει κάποια οργάνωση με κάποιο πρακτορείο ή πηγαίνεις μόνος σου?
Υπάρχει και ο φτηνότερος τροπος: παίρνεις ταξί μέχρι την hidroeléctrica και από εκεί περπατάς (δύο ώρες καθαρό περπάτημα αν θυμάμαι καλα) μέχρι το Aguas calientes. Τώρα, από εκεί, με όποιον τρόπο κι αν φτάσεις, χρειάζεσαι λεωφορείο που πρέπει να το έχεις κλείσει από πριν, η ανεβαίνεις τα ΑΤΕΛΕΙΩΤΑ σκαλιά για το Μαρσου Πιτσου.

Είναι ευκολότερο να το κάνεις οργανωμένα συν ότι θα έχετε ξεναγό, χωρίς τον οποίο χάνεις τη μισή εμπειρία. Αλλά γίνεται να κλείσεις όλα τα σκέλη μόνος.
 

Manos46

Member
Μηνύματα
590
Likes
2.463
Ταξίδι-Όνειρο
???
Υπάρχει και ο φτηνότερος τροπος: παίρνεις ταξί μέχρι την hidroeléctrica και από εκεί περπατάς (δύο ώρες καθαρό περπάτημα αν θυμάμαι καλα) μέχρι το Aguas calientes. Τώρα, από εκεί, με όποιον τρόπο κι αν φτάσεις, χρειάζεσαι λεωφορείο που πρέπει να το έχεις κλείσει από πριν, η ανεβαίνεις τα ΑΤΕΛΕΙΩΤΑ σκαλιά για το Μαρσου Πιτσου.

Είναι ευκολότερο να το κάνεις οργανωμένα συν ότι θα έχετε ξεναγό, χωρίς τον οποίο χάνεις τη μισή εμπειρία. Αλλά γίνεται να κλείσεις όλα τα σκέλη μόνος.
Προτιμώ το οργανωμένο γιατί δεν είναι ολοι του περπατήματος στην παρέα...
Έχεις κάποιο πρακτορείο να μου προτείνεις;
 

patsman

Member
Μηνύματα
198
Likes
527
-18 Απρ.: έναρξη διήμερου τρεκ από Κούσκο με προορισμό το Μάτσου Πίτσου, διανυκτέρευση είτε σε Άγουας Καλιέντες είτε σε σκηνή (απ' ό,τι είδα ορισμένα τουριστικά προσφέρουν αυτήν τη δυνατότητα).
-19 Απρ.: επίσκεψη σε Μάτσου Πίτσου και επιστροφή στο Κούσκο.
Λέμε να προγραμματίσουμε το "μικρό" Inca trail, με διανυκτέρευση σε σκηνή αντί του Άγουας Καλιέντες. Το έχει κάνει κάποιος; Αν ναι, με ποιο πρακτορείο; To βρίσκω στην "alpacaexpeditions" (που έχει καλές κριτικές) στα 590$.
 

JensFellas

Member
Μηνύματα
41
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
?!
Καλησπέρα σε όλους,

Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχετε καμία γνώμη για εμβόλια που είναι απαραίτητα για το Περού (εκτός του covid :p). Διάβασα ότι καλό είναι να γίνει του κίτρινου πυρετού (ειδικά αν επισκεφτείς Αμαζόνιο). Σχετικά με τυφοειδή πυρετό, θεωρείται απαραίτητο; Σχετίζεται με την ποιότητα των τροφίμων, άρα απ'οτι καταλαβαίνω είναι θολά τα πράγματα και στην κρίση του καθενός...

Γενικά οποιαδήποτε ιατρική συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη!
 

Monique

New Member
Μηνύματα
2
Likes
3
Καλησπέρα σε όλους!

Αυτό είναι το πρώτο μου ποστ και είμαι χαρούμενη που ανακάλυψα αυτό το site με τόσα όμορφα και ενδιαφέροντα πράγματα!

Ενδιαφέρομαι να πάω στο Περού με άλλες 3 φίλες μου τέλος Μάϊου με αρχές Ιουνίου. Δεν έχουμε πάει ποτέ Λατινική Αμερική και θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα από την εμπειρία σας. Είδα ήδη κάποια ποστ για το Περού ήδη λύθηκαν αρκετές απορίες.

Αρχικά θέλω να μάθω πόσο εύκολο είναι να οργανώσει κάνεις το ταξίδι μόνος του έναντι του να πάρει ένα οργανωμένο πακέτο από κάποιο ταξιδιωτικό γραφείο. Φυσικά και προτιμάμε την ελευθερία και δεν μας αρέσει να μπούμε σε κουτάκια. Άλλωστε ενα ταξίδι το κάνεις για την περιπέτεια. Αλλά μιας και δεν έχουμε εμπειρία απο τέτοιου είδους ταξίδια μήπως και για λόγους περισσότερης ασφάλειας να επιλέγαμε κάποια πρόταση από ήδη οργανωμένο ταξίδι? Θα είμαστε και όλες κοπέλες και δεν ξέρω αν κάνει αυτό κάποια διαφορά για την απόφαση απο θέμα ασφάλειας.

Το δεύτερο που θα ήθελα να μάθω αν ξέρει κάποιος είναι πως μπορεί κάνεις να φροντίσει για το σενάριο που κολλάς covid εκεί. Τι παίζει με την νοσηλεία και τα νοσοκομεία? Σίγουρα οι διατάξεις αλλάζουν συχνά αλλά ίσως κάποιος να ξέρει κάποια γενικά πράγματα.

Ελπίζω να τα καταφέρω να πάω και να γυρίσω και εγώ με όμορφες αναμνήσεις να μοιραστώ μαζί σας!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλώς ήρθες, εύχομαι να πραγματοποιήσετε την εκδρομή σας (είναι και δικό μου απωθημένο) όπως ακριβώς τη σχεδιάζετε.

Βεβαίως και μπορείτε να το οργανώσετε εντελώς μόνες, το έχει κάνει αρκετός κόσμος από δω, θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις να διαβάζεις τις ιστορίες των μελών για το Περού και να επανέλθεις με απορίες που σίγουρα θα σου απαντηθούν. Είναι ζήτημα αυτό της ασφάλειας σε κάθε ταξίδι, ωστόσο νομίζω σ' αυτό πρέπει απλά να ακολουθήσετε συγκεκριμένο πρόγραμμα και δε θα χετε κανένα πρόβλημα.

Τώρα από πλευράς covid είναι ένα μεγάλο ζήτημα, και οι ασφαλιστικές δε καλύπτουν τα πάντα, οπότε θέλει προσεχτικό ψάξιμο ακόμα και στα ψιλά γράμματα.

Μεγάλη υπόθεση η οργάνωση, 10 φορές παραπάνω τώρα με την όλη κατάσταση.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.356
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom