Περού Ταξιδι στο Περου

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.698
Likes
50.608
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γεια σε ολους! Εχει παει καποιος τωρα τελευταια στο Περου? αρχιζω να το σκεφτομαι για μεσα στο 24 αλλα χωρις πρακτορειο και σιγουρα θα χρειαστω πληροφοριες. Ξεκιναω απ το μηδεν οποτε οτι γνωριζετε καλοδεχουμενο.

Γνωριζει κανεις εαν ειναι ανοιχτο το Ματσου Πιτσου η που θα μπορουσα νε εχω εγκυρη πληροφορια για αυτο?

Θα ηθελα επισης να ρωτησω ποια θα ηταν η πιο σωστη διαδρομη για τα πιο σημαντικα αξιοθεατα ωστε να υπαρχει σταδιακη προσαρμογη και στο υψομετρο?

Επισης ειναι καλη ιδεα να αφησει κανεις το διημερο στον Αμαζονειο στο τελος των ημερων του ταξιδιου ,στην αρχη η ενδιαμεσα?

Απο που προσεγγιζονται πιο ευκολα οι πτησεις πανω απ την Νασκα?

υποθετω οτι απ τις ενδεικτικες ερωτησεις φαινεται η ασχετοσυνη μου οποτε ,ΟΛΕΣ οι πληροφοριες ευπροσδεκτες!
Ανοιχτό ειναι.

Σε ποια μέρη θα πας?

Ο αμαζονιος είναι πολύ χαμηλά άρα δεν το θες ακριβώς πριν τα υψόμετρα.

Από Νασκα και από Ικα.
 

Mirka Skor

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
Ανοιχτό ειναι.

Σε ποια μέρη θα πας?

Ο αμαζονιος είναι πολύ χαμηλά άρα δεν το θες ακριβώς πριν τα υψόμετρα.

Από Νασκα και από Ικα.
Σε ευχαριστώ, δεν έχω αποφασίσει σε ποια μέρη αλλά φαντάζομαι σε κλασσικά μέρη.Διαβασα ότι ωραίο το Κουσκο αλλά λόγω υψομέτρου καλό είναι να κάνεις μόνο μια νύχτα διαμονή.....
Επίσης, που έχει έδρα κάποιος για να δει την ιερή κοιλάδα?
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.451
Likes
5.376
Σε ευχαριστώ, δεν έχω αποφασίσει σε ποια μέρη αλλά φαντάζομαι σε κλασσικά μέρη.Διαβασα ότι ωραίο το Κουσκο αλλά λόγω υψομέτρου καλό είναι να κάνεις μόνο μια νύχτα διαμονή.....
Επίσης, που έχει έδρα κάποιος για να δει την ιερή κοιλάδα?
Μην τρομάζεις, είναι όπως σου κάτσει. Την πρώτη φορά που πήγα ήταν όλα ΟΚ. Την δεύτερη, λίγο τα παραπάνω χρόνια λίγο το κρύωμα που έπιασα ήταν δύσκολα θα πω. Αλλά ΟΚ μια χαρά περνάς. Πολλά ξενοδοχεία παρέχουν οξυγόνο αν χρειαστείς. Κάνεις τα πάντα άλλα πιο αργά και ήρεμα.
Μια καλή λύση είναι πολύ πρωινή πτήση για κουσκο με άμεση αναχώρηση για ΜΠ ιερή κοιλάδα. Στα 2400 υψόμετρο δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Μετά από δυο τρις μέρες η όσες χρειαστεί για να δεις την κάτω περιοχή ξανανεβαίνεις και περνάς τουλάχιστον ένα τριήμερο πάνω. Αν δεν σου κάτσει παίρνεις αεροπλάνο και φεύγεις αμέσως. Είναι κρίμα να μην ξοδέψεις μερικές μέρες στην περιοχή του κούκο.
 

Mirka Skor

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
Μην τρομάζεις, είναι όπως σου κάτσει. Την πρώτη φορά που πήγα ήταν όλα ΟΚ. Την δεύτερη, λίγο τα παραπάνω χρόνια λίγο το κρύωμα που έπιασα ήταν δύσκολα θα πω. Αλλά ΟΚ μια χαρά περνάς. Πολλά ξενοδοχεία παρέχουν οξυγόνο αν χρειαστείς. Κάνεις τα πάντα άλλα πιο αργά και ήρεμα.
Μια καλή λύση είναι πολύ πρωινή πτήση για κουσκο με άμεση αναχώρηση για ΜΠ ιερή κοιλάδα. Στα 2400 υψόμετρο δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Μετά από δυο τρις μέρες η όσες χρειαστεί για να δεις την κάτω περιοχή ξανανεβαίνεις και περνάς τουλάχιστον ένα τριήμερο πάνω. Αν δεν σου κάτσει παίρνεις αεροπλάνο και φεύγεις αμέσως. Είναι κρίμα να μην ξοδέψεις μερικές μέρες στην περιοχή του κούκο.
Σε ευχαριστώ πολύ! Εκτιμώ όλες σας τις απαντήσεις και θα επανέλθω με πολλές πολλές ερωτήσεις 😀
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.698
Likes
50.608
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σε ευχαριστώ, δεν έχω αποφασίσει σε ποια μέρη αλλά φαντάζομαι σε κλασσικά μέρη.Διαβασα ότι ωραίο το Κουσκο αλλά λόγω υψομέτρου καλό είναι να κάνεις μόνο μια νύχτα διαμονή.....
Επίσης, που έχει έδρα κάποιος για να δει την ιερή κοιλάδα?
Mια νύχτα διαμονή Κούσκο είναι έγκλημα, η ευρύτερη περιοχή θέλει μίνιμουμ 5 μέρες, πολύ μίνιμουμ.

Ιερή Κοιλάδα από Ollantaytambo και γύρω χωριά, αλλά κι από το Κούσκο γίνεται.

Για το υψόμετρο υπάρχουν χάπια, πολύ αποτελεσματικά κιόλας, ρώτα το γιατρό σου.
 

Mirka Skor

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
Mια νύχτα διαμονή Κούσκο είναι έγκλημα, η ευρύτερη περιοχή θέλει μίνιμουμ 5 μέρες, πολύ μίνιμουμ.

Ιερή Κοιλάδα από Ollantaytambo και γύρω χωριά, αλλά κι από το Κούσκο γίνεται.

Για το υψόμετρο υπάρχουν χάπια, πολύ αποτελεσματικά κιόλας, ρώτα το γιατρό σου.
Εντάξει, ευχαριστώ, το Κουσκο πρέπεινα είναι πανεμορφο! Έχει πολλα αρχαιολογικα να δεις?Όσο για τα χάπια σίγουρα!
 

erodios

Member
Μηνύματα
113
Likes
453
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μετά από δύο αναβολές, κυρίως για θέματα υψομέτρου, ο κύβος ερρίφθη και τα εισιτήρια του σόλο ταξιδιού μου για Περού κλείστηκαν για τις αρχές του Σεπτέμβρη. Ωραία! Και τώρα αρχίζουν τα δύσκολα!
Οι ημέρες για Λίμα και Κούσκο είναι αποκλειστικά 8 και ο αρχικός σχεδιασμός μου ήταν να αφιερώσω:
3 ημέρες στη Λίμα (1η άφιξης: επίσκεψη σε Χουάκα Πουκλάνα και το βραδάκι στην παραλιακή Μιραφλόρες, 2η: ημερήσια εκδρομή με γκρουπ σε Μπαλέστας και Ίκα ή σε Νάσκα και Ίκα, 3η: Περιήγηση στο ιστορικό κέντρο της Λίμα)
5 ημέρες στο Κούσκο (1η: άφιξη και απευθείας μετάβαση στο Ολανταϊτάμπο, 2η: Μάτσου Πίτσου μάλλον με γκρουπ, 3η: Μετάβαση στο Κούσκο και προσαρμογή στο υψόμετρο, 4η: Πίσακ, Μορέι, Μάρας με γκρουπ, 5η: Περιήγηση στο Κούσκο -πεζοπορίες/αναβάσεις/ουράνιο τόξο δυστυχώς αποκλείονται λόγω υψομέτρου-.

Διαβάζοντας το "Ταξιδι στο Περου" από την αρχή έως το τέλος του, έλυσα κάποιες απορίες μου, αλλά προβληματίστηκα επίσης.
Πρώτα απ' όλα είναι το δίλημμα τι πρέπει να διαλέξω ανάμεσα σε Μπαλέστας και Νάσκα. Ή δεν πρέπει να παραλείψω τίποτα από τα δύο; Αυτό όμως προϋποθέτει είτε μια μέρα παραπάνω στη Λίμα (εννοώ με διανυκτέρευση σε Παράκας ή Ίκα) αφαιρώντας την όμως από το Κούσκο, είτε να εγκαταλείψω την περιήγηση στο ιστορικό κέντρο της Λίμα. Ιδέες;
Ακόμα, διαβάζοντας τις αναρτήσεις και ενώ αρκετοί προτείνουν την απευθείας μετάβαση στο Ολλανταϊτάμπο, δεν υπάρχουν πολλά στοιχεία για τον τρόπο μεταφοράς εκτός από το ταξί. Το οποίο βέβαια αν πάρω, θα μου κοστίσει ο κούκος αηδόνι επειδή είμαι μόνος. Σε πλατφόρμες βρίσκω μεταφορές +60€. Λεωφορείο τελικά υπάρχει; Κάπου γίνεται αναφορά σε κάποια βαν χωρίς όμως λεπτομέρειες. Γίνεται επίσης αναφορά στα Uber γενικά για το Περού, αλλά θα μπορέσω να βρω τελευταία στιγμή διαθέσιμο στο αεροδρόμιο; Κι αν ναι, πόσο θα κοστίσει;
Αν και είναι ακόμα πολύ νωρίς, ψάχνοντας στις σχετικές πλατφόρμες για εκδρομές με γκρουπ, τις βρίσκω όλες να ξεκινούν από το Κούσκο. Από το Ολλανταϊτάμπο που θα βρίσκομαι τις δυο πρώτες ημέρες, υπάρχουν τέτοιες οργανωμένες εκδρομές π.χ. για Μάτσου Πίτσου, που να μπορώ να τις κλείσω από πριν;

Σταματώ εδώ, όχι γιατί δεν έχω άλλες απορίες, αλλά επειδή η ανάρτηση έχει ήδη γίνει πολύ μεγάλη. Κάθε ιδέα/πρόταση ευπρόσδεκτη!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.698
Likes
50.608
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Η Νασκα είναι love or hate, κάποιοι παθαίνουν πλάκα, άλλοι αρρωσταίνει, άλλοι το βρίσκουν βαρετό. Τα Μπαγεστας είναι λιγότερο εντυπωσιακά από παλιά για κλιματολογικους λόγους φέτος έχει πολύ λιγότερη πανίδα. Αλλά εξακολουθούν να αξίζουν. Με μια διανυκτέρευση στο Παρακας κάνεις τα πάντα πάντως, υπάρχει πτήση Νασκα από την Ικα.

Μια ολόκληρη μέρα για το ιστορικό κέντρο της Λίμα είναι πολλή, βάζεις εύκολα κι άλλα μέσα.
 

Taksidiwtis

Member
Μηνύματα
107
Likes
281
Μετά από δύο αναβολές, κυρίως για θέματα υψομέτρου, ο κύβος ερρίφθη και τα εισιτήρια του σόλο ταξιδιού μου για Περού κλείστηκαν για τις αρχές του Σεπτέμβρη. Ωραία! Και τώρα αρχίζουν τα δύσκολα!
Οι ημέρες για Λίμα και Κούσκο είναι αποκλειστικά 8 και ο αρχικός σχεδιασμός μου ήταν να αφιερώσω:
3 ημέρες στη Λίμα (1η άφιξης: επίσκεψη σε Χουάκα Πουκλάνα και το βραδάκι στην παραλιακή Μιραφλόρες, 2η: ημερήσια εκδρομή με γκρουπ σε Μπαλέστας και Ίκα ή σε Νάσκα και Ίκα, 3η: Περιήγηση στο ιστορικό κέντρο της Λίμα)
5 ημέρες στο Κούσκο (1η: άφιξη και απευθείας μετάβαση στο Ολανταϊτάμπο, 2η: Μάτσου Πίτσου μάλλον με γκρουπ, 3η: Μετάβαση στο Κούσκο και προσαρμογή στο υψόμετρο, 4η: Πίσακ, Μορέι, Μάρας με γκρουπ, 5η: Περιήγηση στο Κούσκο -πεζοπορίες/αναβάσεις/ουράνιο τόξο δυστυχώς αποκλείονται λόγω υψομέτρου-.

Διαβάζοντας το "Ταξιδι στο Περου" από την αρχή έως το τέλος του, έλυσα κάποιες απορίες μου, αλλά προβληματίστηκα επίσης.
Πρώτα απ' όλα είναι το δίλημμα τι πρέπει να διαλέξω ανάμεσα σε Μπαλέστας και Νάσκα. Ή δεν πρέπει να παραλείψω τίποτα από τα δύο; Αυτό όμως προϋποθέτει είτε μια μέρα παραπάνω στη Λίμα (εννοώ με διανυκτέρευση σε Παράκας ή Ίκα) αφαιρώντας την όμως από το Κούσκο, είτε να εγκαταλείψω την περιήγηση στο ιστορικό κέντρο της Λίμα. Ιδέες;
Ακόμα, διαβάζοντας τις αναρτήσεις και ενώ αρκετοί προτείνουν την απευθείας μετάβαση στο Ολλανταϊτάμπο, δεν υπάρχουν πολλά στοιχεία για τον τρόπο μεταφοράς εκτός από το ταξί. Το οποίο βέβαια αν πάρω, θα μου κοστίσει ο κούκος αηδόνι επειδή είμαι μόνος. Σε πλατφόρμες βρίσκω μεταφορές +60€. Λεωφορείο τελικά υπάρχει; Κάπου γίνεται αναφορά σε κάποια βαν χωρίς όμως λεπτομέρειες. Γίνεται επίσης αναφορά στα Uber γενικά για το Περού, αλλά θα μπορέσω να βρω τελευταία στιγμή διαθέσιμο στο αεροδρόμιο; Κι αν ναι, πόσο θα κοστίσει;
Αν και είναι ακόμα πολύ νωρίς, ψάχνοντας στις σχετικές πλατφόρμες για εκδρομές με γκρουπ, τις βρίσκω όλες να ξεκινούν από το Κούσκο. Από το Ολλανταϊτάμπο που θα βρίσκομαι τις δυο πρώτες ημέρες, υπάρχουν τέτοιες οργανωμένες εκδρομές π.χ. για Μάτσου Πίτσου, που να μπορώ να τις κλείσω από πριν;

Σταματώ εδώ, όχι γιατί δεν έχω άλλες απορίες, αλλά επειδή η ανάρτηση έχει ήδη γίνει πολύ μεγάλη. Κάθε ιδέα/πρόταση ευπρόσδεκτη!
Το 2011 που πηγα Ματσου πιτσου δεν ειχα κλεισει τπτ στο χοστελ που εμεινα στο κουσκο εκλεισα για την επομενη με βανακι που κανει 1-2 ωρες στα σταση στο ollantaytambo και τερματοζει στο hydroelectrico απο εκει εχει τρενο που σε παει στο Aguas Calientes αλλα οι περισοτεροι backpackers εκαναν το hydroelectrico- aguas calientes με τα ποδια επανω στις γραμμες του τρενου μπορει να ειναι 2-3 ωρες περπατημα και σιγουρα θα βρεις παρεα για να το κανεις.Με βανακι ειναι πολυ ποιο φτηνο στην τιμη ηταν και το χοστελ και το εισιτηριο για τον αρχαιολογικο χωρο το τρενο μπρος πισω κανει γυρω στα 150€ ειναι τσουχτερη η τιμη του.Πλεον εχουν αλλαξει τα πραγματα και το εισιτηριο το αγοραζεις απο το επισημο σαιτ και μονο.Δοκιμασε αν κλεισεις δωματιο στο Κουσκο απο πριν μηπως σου κλεισουν αυτοι το τουρ με βανακι και να εχεις το εισιτηριο στο χερι για τον αρχαιολογικο χωρο.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.546
Likes
8.554
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Ακόμα, διαβάζοντας τις αναρτήσεις και ενώ αρκετοί προτείνουν την απευθείας μετάβαση στο Ολλανταϊτάμπο, δεν υπάρχουν πολλά στοιχεία για τον τρόπο μεταφοράς εκτός από το ταξί.
Αν εννοείς από Cusco σε Ollantaytambo απευθείας μετάβαση υπάρχει το collectivo. Ένα βανακι που το 2022 κόστιζε 10 soles. Δεν είναι fixed η τιμή. Αν ζητάγαν παραπάνω δεν έμπαινες γιατί υπάρχει μεγάλη υπερπροσφορα και στην πορεία σου προτείνουν άλλοι με λιγότερα. Φεύγουν απ'το τέλος του δρόμου pavitos. Στο Ollantaytambo μπορείς να τους ζητήσεις να σε αφήσουν όπου θες, τερματίζει κοντά στο σταθμό του τρένου. Για την επιστροφή το παίρνεις απ' το ίδιο σημείο.

Σημαντική σημείωση το πιθανότερο είναι ότι δεν μιλάνε αγγλικά.
 

erodios

Member
Μηνύματα
113
Likes
453
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Αν εννοείς από Cusco σε Ollantaytambo απευθείας μετάβαση υπάρχει το collectivo. Ένα βανακι που το 2022 κόστιζε 10 soles. Δεν είναι fixed η τιμή. Αν ζητάγαν παραπάνω δεν έμπαινες γιατί υπάρχει μεγάλη υπερπροσφορα και στην πορεία σου προτείνουν άλλοι με λιγότερα. Φεύγουν απ'το τέλος του δρόμου pavitos. Στο Ollantaytambo μπορείς να τους ζητήσεις να σε αφήσουν όπου θες, τερματίζει κοντά στο σταθμό του τρένου. Για την επιστροφή το παίρνεις απ' το ίδιο σημείο.
Σημαντική σημείωση το πιθανότερο είναι ότι δεν μιλάνε αγγλικά.
@Señor_Nada θυμόμουν ότι κάπου σε μια ανάρτηση είχα διαβάσει για το collectivo, το έψαχνα στην αναζήτηση σαν κολλεκτίβα χωρίς να το βρίσκω και τελικά το είδα ξανά με την ευκαιρία της απάντησής σου στην ιστορία σου Η LIMA, οι Άνδεις ... Matcu Picchu. Με μπέρδεψαν μάλλον οι 86 σελίδες από το "Ταξιδι στο Περου"!
 

JoanneKapa

Member
Μηνύματα
185
Likes
1.399
Επόμενο Ταξίδι
Περού - Βολιβία - Χιλή
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Κολεκτίβο για Ollantaytambo θα έχει κ στο αεροδρόμιο του Κούσκο? Γιατί εμείς κατευθείαν από εκεί θα πάμε ollanta
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.240
Μηνύματα
884.598
Μέλη
38.929
Νεότερο μέλος
thanasisgr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom