Περού Ταξιδι στο Περου

TsAnn

Member
Μηνύματα
88
Likes
910
Επόμενο Ταξίδι
Περού
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Ελπίζω να μην μας ξεχάσεις και να μας μεταφέρεις φρέσκα νέα.

Κι εγώ έχω καταλήξει ότι πρώτα θα πάω προς Trujillo από εκεί αεροπορικώς Κούσκο και μετά ότι βρέξει ας κατεβάσει. Τουλάχιστον θα έχω ήδη πάρει μια καλή γεύση απ'τα highlights του Περού.
Φυσικα, οπως μπορω να βοηθησω. Αν εχω καταλαβει καλα, κοινα μερη μας ενδιαφερουν.
 

patsman

Member
Μηνύματα
202
Likes
541
Ψάχνουμε να δούμε πώς θα μετακινηθούμε από Πούνο στη Λα Παζ. Το peru hop, που κάπως θα διευκόλυνε τα πράγματα, δεν πραγματοποιεί την εν λόγω διαδρομή μέχρι νεωτέρας. Διαβάζω τραγικές κριτικές για την transtiticaca που (φαίνεται να) κάνει τη διαδρομή μέχρι τα σύνορα. Έχετε κάποιον άλλον τρόπο να προτείνετε;
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Ψάχνουμε να δούμε πώς θα μετακινηθούμε από Πούνο στη Λα Παζ. Το peru hop, που κάπως θα διευκόλυνε τα πράγματα, δεν πραγματοποιεί την εν λόγω διαδρομή μέχρι νεωτέρας. Διαβάζω τραγικές κριτικές για την transtiticaca που (φαίνεται να) κάνει τη διαδρομή μέχρι τα σύνορα. Έχετε κάποιον άλλον τρόπο να προτείνετε;
Είσαι σίγουρος ότι έχει ανοίξει η χερσαία μετακίνηση μεταξύ των δύο χωρών?
 

jerry727

Member
Μηνύματα
26
Likes
36
Πόσες μέρες χρειάζονται για τα παρακάτω (και να το συνδυάσω με Cuzco και γύρω).

Arequipa (+Colca Canyon)
Pisco/Paracas/Ica/Nazca (εδώ διαμονή που βολεύει για επίσκεψη σε όλα;)
Puno/Titicaca
Trujillo (+γύρω).

Δε θα έχω χρόνο να τα δω όλα, οπότε ενώ αρχικά σκεφτόμουν Puno+Titicaca αλλά νομίζω εντυπωσιάστηκα πιο πολύ από Nazca (με πτήση) και Paracas... Το βορρά (Trujillo) τον είχα αφήσει απέξω αλλά με πτήσεις ίσως βγαίνει. Το ίδιο και η Arequipa.

Γνωμούλα;
 

kasiotis

Member
Μηνύματα
117
Likes
165
Ταξίδι-Όνειρο
Roadtrip στις Η.Π.Α.
Πόσες μέρες χρειάζονται για τα παρακάτω (και να το συνδυάσω με Cuzco και γύρω).

Arequipa (+Colca Canyon)
Pisco/Paracas/Ica/Nazca (εδώ διαμονή που βολεύει για επίσκεψη σε όλα;)
Puno/Titicaca
Trujillo (+γύρω).

Δε θα έχω χρόνο να τα δω όλα, οπότε ενώ αρχικά σκεφτόμουν Puno+Titicaca αλλά νομίζω εντυπωσιάστηκα πιο πολύ από Nazca (με πτήση) και Paracas... Το βορρά (Trujillo) τον είχα αφήσει απέξω αλλά με πτήσεις ίσως βγαίνει. Το ίδιο και η Arequipa.

Γνωμούλα;
Για Colca σκέφτεσαι να μείνεις και μέσα στο φαράγγι. Εμείς όταν είχαμε πάει, φτάσαμε βράδυ στο Cabanaconde και μείναμε στο Homestay Pachamama. Την άλλη μέρα ξεκινήσαμε περπάτημα νωρίς, και μείναμε σε ένα χωριό μέσα στο φαράγγι.

Puno έμεινα 1 βράδυ αναγκαστικά, αλλά δεν μου άρεσε. Λίμνη Titicaca, διαλέξαμε να μείνουμε σε ένα χωριό που λέγεται Llachon, σε ένα πολύ φιλικό τύπο με όνομα Felix Casa.

Paracas αξίζει να μείνεις αν θες να κάνεις την εκδρομή για Islas Ballestas. Αν θυμάμαι καλά, είχαμε πετάξει πρωι πάνω απο τις γραμμές της Nazca και μετά φτάσαμε Paracas και μείναμε.

Υ.Γ. Όλες οι πληροφορίες με επιφύλαξη καθώς τι ταξίδι έγινε το 2015.
 

jerry727

Member
Μηνύματα
26
Likes
36
Ευχαριστώ! Σκέφτομαι και το PeruHop για να ξεκινήσω από Lima και μετά από Paracas/Nazca και γύρω να καταλήξω Arequipa (με night bus). Φαράγγι (αν και ακόμα το σκέφτομαι) μιας και με διαμονή φαίνεται 2ήμερο. Μετά παίζει πτήση για Cuzco, οπότε σκεφτόμουν μήπως κρατήξω έξω Puno και τη λίμνη.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.572
Likes
12.805
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
'Οποιος θέλει μπορεί να μπει σ αυτή την ομάδα όπου καλός φίλος καταγράφει σε πραγματικό χρόνο και σε μορφή ημερολογίου το οδοιπορικό του σε Κολομβία και Περού.
Αυτή τη στιγμή βρίσκεται στο Κούσκο και αφού ολοκλήρωσε την εκδρομή στο Μάτσου Πίτσου ετοιμάζεται για νότια προς Αρεκίπα και μερικά ακόμη που τα μελετάει.

Colombia-Peru Solo Traveler Diary
 
Last edited:

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
8.590
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Αν αντεχεις το τρεξιμο για μενα Huaraz
Τώρα που το ψάχνω, θυμήθηκα αυτή τη φράση σου! Πραγματικός Γολγοθάς το τριγωνο Lima-Huaraz- Trujillo. Εσείς πως το κάνατε; Βάλατε κάποια ενδιάμεση στάση;

Γενικά υπάρχουν προτάσεις για ενδιάμεσες στάσεις με διανυκτέρευση μεταξύ αυτών των πόλεων; Διαβάζω ότι υπάρχει μια πολύ ωραία διαδρομή κοντά στο Huaraz που περνάει απ'το Cañón del Pato. Έχει κανείς υπόψη του κάποια πόλη προς Trujillo που να περνάει από αυτή τη διαδρομή;

Το Caral πως προσεγγίζεται; Υπάρχει κάποια αξιόλογη πόλη κοντά; Δεν μου αρέσει το σενάριο μονοήμερης από Λίμα.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Τώρα που το ψάχνω, θυμήθηκα αυτή τη φράση σου! Πραγματικός Γολγοθάς το τριγωνο Lima-Huaraz- Trujillo. Εσείς πως το κάνατε; Βάλατε κάποια ενδιάμεση στάση;

Γενικά υπάρχουν προτάσεις για ενδιάμεσες στάσεις με διανυκτέρευση μεταξύ αυτών των πόλεων; Διαβάζω ότι υπάρχει μια πολύ ωραία διαδρομή κοντά στο Huaraz που περνάει απ'το Cañón del Pato. Έχει κανείς υπόψη του κάποια πόλη προς Trujillo που να περνάει από αυτή τη διαδρομή;

Το Caral πως προσεγγίζεται; Υπάρχει κάποια αξιόλογη πόλη κοντά; Δεν μου αρέσει το σενάριο μονοήμερης από Λίμα.
Για Caral μείναμε στο Huachο (με Lima με movilbus) και απο εκεί βρήκαμε ξεναγό που μιλούσε Αγγλικά μαζί με οδηγό και πήγαμε στο caral (αυτό κόστισε σύνολο 190 soles δυο άτομα μαζί με τα εισιτήρια).

Από Huacho πήραμε ταξί για Huaraz (κάπου 300 soles αν θυμάμαι καλά). Δεν είχαμε βρει άλλον τρόπο για να μετακινηθούμε (ίσως και λόγω covid), τώρα μπορεί να έχει πιο εύκολη πρόσβαση.


Από Huaraz για Trujillo movil bus βραδινό (άνετο λεωφορείο με θέσεις που ξαπλώνεις σχεδόν κανονικά)
 

mysteredgar

Member
Μηνύματα
320
Likes
1.129
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ταξίδι-Όνειρο
Κιλιμάντζαρο
Λοιπόν, πήγα σήμερα Palcoyo και είχε μπόλικο κόσμο (300 τουλάχιστον άτομα όταν πήγα) οπότε τέρμα οι βουκολικες καταστάσεις του παρελθόντος. Την εκδρομή την έκλεισα από το πρακτορείο που ανέφερε ο GTS.

Το Uchu για φαγητό στο Κούσκο εξακολουθεί να είναι πολύ καλό.

Αυτό με τα νέα εισιτήρια στο Μάτσου Πιτσου αφήνει μια γλυκόπικρη γεύση. Διάλεξα το circuit 4 μαζί με Huayna Picchu και ένιωσα ότι τελικά δεν ευχαριστήθηκα τον αρχαιολογικό. Τουλάχιστον η ανάβαση στο βουνό ήταν καλη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.276
Μηνύματα
886.025
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom