Περού Ταξιδι στο Περου

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.531
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Λοιπόν, πήγα σήμερα Palcoyo και είχε μπόλικο κόσμο (300 τουλάχιστον άτομα όταν πήγα) οπότε τέρμα οι βουκολικες καταστάσεις του παρελθόντος. Την εκδρομή την έκλεισα από το πρακτορείο που ανέφερε ο GTS.

Το Uchu για φαγητό στο Κούσκο εξακολουθεί να είναι πολύ καλό.

Αυτό με τα νέα εισιτήρια στο Μάτσου Πιτσου αφήνει μια γλυκόπικρη γεύση. Διάλεξα το circuit 4 μαζί με Huayna Picchu και ένιωσα ότι τελικά δεν ευχαριστήθηκα τον αρχαιολογικό. Τουλάχιστον η ανάβαση στο βουνό ήταν καλη.
Πολύ χρήσιμο feedback. To palcoyo είχε κυρίως Περουβιανούς ή αλλοδαπούς;
 

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.128
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ταξίδι-Όνειρο
Κιλιμάντζαρο
Ισπανόφωνους στο μεγαλύτερο ποσοστο, γύρω στο 70-30. Απλώς έχουν αρχίσει και τη δίνουν σαν εκδρομή και στα πρακτορεία τριγύρω στο Κούσκο, οπότε ανεβαίνει. Δεν έχει ακομη και μεγάλη τουριστική κίνηση, κυρίως Αμερικανούς και λίγους Ευρωπαίους.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Μεγάλες απεργίες στο Περού. Heavy Transport Strike Radicalizes in Peru: Hundreds of Vehicles Stranded and Thousands Affected

Αναρωτιέμαι αν μας κάτσει τέτοια "στραβή", π.χ. στον δρόμο από Κούσκο σε Πούνο που θέλουμε να πάμε με λεωφορείο, έχουμε κάποια εναλλακτική;
Εμείς πέσαμε σε τέτοια απροειδοποίητη απεργία και μείναμε κανένα 3ώρο-4ώρο μέσα στο λεωφορείο γιατί είχαμε ξεκινήσει ήδη για Puno από Arequipa. Η αρχική πρόβλεψη ήταν για αναμονή 8-10 ωρών στο δρόμο. Όταν ρώτησα αν υπάρχει άλλος τρόπος (να πάρχουμε πχ ταξί από άλλο δρόμο) η απάντηση ήταν όχι.
Γενικά, μη σου τύχει καλύτερα
 

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.128
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ταξίδι-Όνειρο
Κιλιμάντζαρο
Μου ακυρώθηκε το λεωφορείο Κούσκο-Αρεκουίπα προχθές και σήμερα το Αρεκουίπα-Νάζκα λόγω των μπλόκων. Δεν είχα πολύ χρόνο στη χώρα και τώρα ο προγραμματισμός μου πήγε περίπατο. Σε πιάνει μια απογοήτευση που πρέπει να αλλάζεις όλες τις κρατήσεις και τελικά να είναι πλέον πιθανό να μην δεις κάποια μέρη.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.531
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μου ακυρώθηκε το λεωφορείο Κούσκο-Αρεκουίπα προχθές και σήμερα το Αρεκουίπα-Νάζκα λόγω των μπλόκων. Δεν είχα πολύ χρόνο στη χώρα και τώρα ο προγραμματισμός μου πήγε περίπατο. Σε πιάνει μια απογοήτευση που πρέπει να αλλάζεις όλες τις κρατήσεις και τελικά να είναι πλέον πιθανό να μην δεις κάποια μέρη.
Όχι για να σου χρυσώσω το χάπι, αλλά αυτό που χανεις είναι το λιγότερο εντυπωσιακό κομμάτι του ταξιδιού.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
στους αεροδιαδρόμους να μην βάλουν τα φορτηγά. οπουδήποτε αλλού ας τα βάλουν.
Και πως θα φτάσεις στο αεροδρόμιο; Κλείνουν τα πάντα στην απεργία. Ξέρω περίπτωση που άτομα ήταν αποκλεισμένα σε αεροδρόμιο στη Βολιβία σχεδόν μια μέρα, δε μπορούσαν να πάνε πουθενά. Εμείς, για να πάμε στο αεροδρόμιο και να φύγουμε απο την πολή κάναμε 3 ώρες στο ταξί για διαδρομή 3-4 χιλιομέτρων και τυχεροί ήμασταν γιατί άλλοι δε βρήκαν τρόπο να φτάσουν. Το ίδιο σε μικρότερο βαθμό είδαμε και στο Περού αν και η απεργία που πετύχαμε ήταν μίας μέρας συμβολική.
Γενικά, αν πέσεις σε μεγάλη απεργία πρέπει να έχεις σαν σκέψη ότι θα έχει ταλαιπωρία, θα πρέπει να τροποποιήσεις το πρόγραμμα και σίγουρα θα χάσεις κάποια πράγματα απο το ταξίδι.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.531
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Η λύση που έβρισκα εγώ ήταν να με παίρνει με μοτοσικλέτα μοτοταξιτζης. Αλλά είχα και γνωστούς και ελάχιστες αποσκευές.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.209
Μηνύματα
883.796
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom