Περού Ταξιδι στο Περου

TsAnn

Member
Μηνύματα
87
Likes
896
Επόμενο Ταξίδι
Περού
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Η λύση που έβρισκα εγώ ήταν να με παίρνει με μοτοσικλέτα μοτοταξιτζης. Αλλά είχα και γνωστούς και ελάχιστες αποσκευές.
Να μια ωραια ιδεα, γιατι εχω τρομαξει καπως με οσα διαβαζω. Το να εγκλωβιστω στον δρομο στην μεση του πουθενά ειναι το χειροτερο μου.
 
D

Delmem38110

Guest
Και πως θα φτάσεις στο αεροδρόμιο; Κλείνουν τα πάντα στην απεργία. Ξέρω περίπτωση που άτομα ήταν αποκλεισμένα σε αεροδρόμιο στη Βολιβία σχεδόν μια μέρα, δε μπορούσαν να πάνε πουθενά. Εμείς, για να πάμε στο αεροδρόμιο και να φύγουμε απο την πολή κάναμε 3 ώρες στο ταξί για διαδρομή 3-4 χιλιομέτρων και τυχεροί ήμασταν γιατί άλλοι δε βρήκαν τρόπο να φτάσουν. Το ίδιο σε μικρότερο βαθμό είδαμε και στο Περού αν και η απεργία που πετύχαμε ήταν μίας μέρας συμβολική.
Γενικά, αν πέσεις σε μεγάλη απεργία πρέπει να έχεις σαν σκέψη ότι θα έχει ταλαιπωρία, θα πρέπει να τροποποιήσεις το πρόγραμμα και σίγουρα θα χάσεις κάποια πράγματα απο το ταξίδι.
ευχαριστώ.
στη Λίμα, κλείσαμε ξενοδοχείο στο αεροδρόμιο στο κόστα ντελ σολ ερχόμενοι στη πόλη αργά το απόγευμα και συνεχίζοντας την επόμενη νωρίς το πρωί για κούσκο (που να πας πόλη για ύπνο και να ξανά επιστρέψεις.).
τους έστειλα μήνυμα αν δέχονται να αφήσουμε τις αποσκευές μας μέχρι την επιστροφή ώστε να έχουμε μόνο ένα μικρό μπακ πακ για κουσκο και φυσικά δέχτηκαν χωρίς αντίτιμο.
η επιστροφή μας έχει 3 γεμάτες μέρες λίμα αλλά αν δούμε αναταραχές θα μείνουμε κουσκο αφαιρώντας την εντελώς από το πρόγραμμα. υπάρχουν και άλλες φορές..
 

JensFellas

Member
Μηνύματα
41
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
?!
Καλησπέρα σε όλους,

έχετε κατά νου κάποιο καλό γραφείο στο Κούσκο για day tours σε Pisac, Ollantaytambo, Moray, Maras, ...;

Ευχαριστώ!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.531
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα σε όλους,

έχετε κατά νου κάποιο καλό γραφείο στο Κούσκο για day tours σε Pisac, Ollantaytambo, Moray, Maras, ...;

Ευχαριστώ!
Σχεδόν όλα τους ίδιους πελάτες μοιράζουν στα ίδια βαν με τους ίδιους ξεναγούς.
 

JensFellas

Member
Μηνύματα
41
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
?!
Πετάμε και εμείς την επόμενη εβδόμαδα, και έχουμε προβληματιστεί πολύ.

Απ'ότι καταλαβαλινω το βασικό πρόβλημα είναι στη Λίμα και στις μετακινήσεις προς το νότο. Βρίσκεται κάποιος εκεί ή θα είναι τις επόμενες ημέρες;

Εντωμεταξύ, επικοινώνησα με το iperu και μου είπαν τα παρακάτω:

Unfortunately, we cannot confirm how the situation regarding the transport strike will be handled in the coming days, since we are in an uncertain situation in the political environment as well.

For now there is no longer a curfew in Lima, but certain blockades by the demonstrations still persist.

Of course, the attractions, museums, hotels, agencies, restaurants and others are working normally, the problem is in land transport, since the protesters block the roads and vehicles are not allowed to pass.
 

TsAnn

Member
Μηνύματα
87
Likes
896
Επόμενο Ταξίδι
Περού
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Επικοινώνησα κ εγώ με το χοστελ στην Λίμα κ μ είπαν "the situation is normal today". Τέλος πάντων, την Δευτέρα ταξιδεύω κ ό, τι γίνει.
 
Μηνύματα
28
Likes
42
Καλησπέρα και πάλι! Είχα γράψει ένα μήνυμα πριν κάνα μήνα και με βάση πολύ ψάξιμο και διάβασμα το ποστ από εδώ παραθέτω το που κατέληξα:
14 Ιουνίου απόγευμα άφιξη Λίμα. Νοικιάζω αυτοκίνητο μένω ξενοδοχείο.
15/6 πρωί ξεκινάω προς huaraz. Διαμονή και εγκλιματισμός
16/6 Laguna 69 και διανυκτέρευση στο βουνο.
17/6 επιστροφή στο αυτοκίνητο από το βουνό και διαμονή huaraz.
18/6 μονοήμερο hike Huayuash.
19/6 επιστροφή Lima. Και βραδινή πτήση για Κούσκο
20/6 Κούσκο
21/6 πρωί Κούσκο απόγευμα αναχώρηση για Cachora. Από εκεί θα ξεκινήσουμε το hike που φτάνει choquequirao. Θα κλείσουμε 2 μέρες για machu Picchu για να έχουμε ελευθερία στην διαδρομή καθώς υπάρχει ενδεχόμενο να το συνδυάσουμε μαζί με το Saltanakay trek και να φτάσουμε aguas calientes από μια εντελώς μη τουριστική διαδρομή που κινείται ανατολικά του βουνού Saltanakay. Όποτε machu Picchu είτε 28 είτε 30/6. Θα κλείσουμε μαζί με την ανάβαση στο wayannapichu.
31/6 το χρωματιστό βουνό το εναλλακτικό που προτείνετε.
1,2,3/7 εξερεύνηση πέριξ Κούσκο και βραδινή πτήση 3/7 για Λίμα.
4/7 Λίμα και πτήση προς Αθήνα.
Περιμένω γνώμες!! Ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σας :)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.531
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
14 Ιουνίου απόγευμα άφιξη Λίμα. Νοικιάζω αυτοκίνητο μένω ξενοδοχείο.
Γιατί να νοικιάσεις αυτοκίνητο το πρώτο βράδυ; Φοβάμαι ότι τζάμπα το πληρώνεις.
15/6 πρωί ξεκινάω προς huaraz. Διαμονή και εγκλιματισμός
Έχεις διαλέξει στάσεις στη διαδρομή; Έχει πραγματάκια

16/6 Laguna 69 και διανυκτέρευση στο βουνο.
Πολύ όμορφα, αλλά εξακολουθώ να μην ξέρω γιατί πληρώνεις το αυτοκίνητο. Μια χαρά πας στο huaraz χωρίς αμάξι, ποιος ο λόγος να το πάρεις αφού μετά θα πας για τρεκ; Εκτός αν δεν έχω καταλάβει κάτι εγώ.

21/6 πρωί Κούσκο απόγευμα αναχώρηση για Cachora. Από εκεί θα ξεκινήσουμε το hike που φτάνει choquequirao. Θα κλείσουμε 2 μέρες για machu Picchu για να έχουμε ελευθερία στην διαδρομή καθώς υπάρχει ενδεχόμενο να το συνδυάσουμε μαζί με το Saltanakay trek και να φτάσουμε aguas calientes από μια εντελώς μη τουριστική διαδρομή που κινείται ανατολικά του βουνού Saltanakay.
Φαντάζομαι ότι αναφέρεσαι στο Salkantay. Είναι ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ η διαδρομή, αν και χωρίς αρχαία (θα δείτε βέβαια τέτοια στο Choquequirao) αλλά "εντελώς μη τουριστική διαδρομή" δεν είναι. Επειδή και τα τοπία είναι φοβερά και ΠΟΛΥ φτηνότερο από το Inca Trail είναι, το Salkantay είναι γεμάτο από hiking groups, ειδικά τέτοια εποχή (καλή εποχή δηλαδή!) να περιμένεις πολλές ομάδες κυρίως Αυστριακογερμανοελβετών, υπάρχουν περίοδοι που το Salkantay έχει περισσότερο κόσμο από το Inca Trail (τουλάχιστον προ covid). Μη σου πω ότι πολλοί από αυτούς δεν πάνε καν στο Μάτσου Πίτσου, βασικά για το τρεκ πάνε. Αυτό δεν το καθιστά κακή επιλογή βέβαια, αλλά αν πας με την προσδοκία ότι είναι "εντελώς μη τουριστική διαδρομή" θα απογοητευτείς.
Όποτε machu Picchu είτε 28 είτε 30/6. Θα κλείσουμε μαζί με την ανάβαση στο wayannapichu.
Αξίζει τον κόπο αυτό, αλλά άνοιξε; Μέχρι πριν λίγους μήνες ήταν κλειστό.

31/6 το χρωματιστό βουνό το εναλλακτικό που προτείνετε.
Μετά από τόσα τρεκ εγώ θα άφηνα και μια μέρα κενό, είναι πολύ εύκολο να "αδειάσεις" ενεργειακά, μια μέρα για φαγητάρες, βολτάρες και ΓΛΥΚΑΡΕΣ στο Κούσκο επιβάλλεται.

1,2,3/7 εξερεύνηση πέριξ Κούσκο και βραδινή πτήση 3/7 για Λίμα.
Μια χαρά ο χρόνος, όπως έγραψα και πριν θα έβαζα το βουνό λίγο πιο αργά και τις βόλτες μετά το Μάτσου Πίτσου.

4/7 Λίμα και πτήση προς Αθήνα.
Εγώ θα έβαζα άλλη μια μέρα στη Λίμα έχει πάρα πολλά να δεις κι ακόμη περισσότερα να φας.
 

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.128
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ταξίδι-Όνειρο
Κιλιμάντζαρο
Αξίζει τον κόπο αυτό, αλλά άνοιξε; Μέχρι πριν λίγους μήνες ήταν κλειστό.
Το Wayna Picchu άνοιξε. Ανέβηκα πριν καμια δεκαριά μέρες. Βέβαια στην περιπτωση μου ενω πήγα με το τελευταίο γκρουπ, είχε φουλ ομίχλη πάνω απο το ΜΠ.

Πετάμε και εμείς την επόμενη εβδόμαδα, και έχουμε προβληματιστεί πολύ.

Απ'ότι καταλαβαλινω το βασικό πρόβλημα είναι στη Λίμα και στις μετακινήσεις προς το νότο. Βρίσκεται κάποιος εκεί ή θα είναι τις επόμενες ημέρες;
Γύρισα εγώ χθες και σήμερα φθάνει στη Λίμα ένας φίλος μου. Θα ενημερώσω αν του τυχει τίποτα περίεργο.
 
Μηνύματα
28
Likes
42
Γιατί να νοικιάσεις αυτοκίνητο το πρώτο βράδυ; Φοβάμαι ότι τζάμπα το πληρώνεις.

Το αμάξι είναι νομίζω 25 ευρώ τη μέρα οπότε μόνο το λεωφορείο από και πριν αεροδρόμιο να πάρω και να τρέχω άλλου για να το αφήσω αφού θα πρέπει να επιστρέψω για την εσωτερική πτήση νομίζω με κάνει να το κάνω εξ αρχής για εξοικονόμηση χρόνου και ευκολία :)

Έχεις διαλέξει στάσεις στη διαδρομή; Έχει πραγματάκια

Δεν έχω σκεφτεί κατι! Μόνο το chavin νομίζω που είναι κοντά σκεφτόμουν να περάσω.

Πολύ όμορφα, αλλά εξακολουθώ να μην ξέρω γιατί πληρώνεις το αυτοκίνητο. Μια χαρά πας στο huaraz χωρίς αμάξι, ποιος ο λόγος να το πάρεις αφού μετά θα πας για τρεκ; Εκτός αν δεν έχω καταλάβει κάτι εγώ.

Το αμάξι το παίρνω για την ευελιξία στις ώρες και για την αίσθηση ότι οδηγώ στο Περού. Βγαίνει πιο ακριβό σίγουρα από λεωφορείο αλλά δεν με απασχολεί πολύ αν είναι να κάνω το πρόγραμμα όπως με εξυπηρετεί.



Φαντάζομαι ότι αναφέρεσαι στο Salkantay. Είναι ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ η διαδρομή, αν και χωρίς αρχαία (θα δείτε βέβαια τέτοια στο Choquequirao) αλλά "εντελώς μη τουριστική διαδρομή" δεν είναι. Επειδή και τα τοπία είναι φοβερά και ΠΟΛΥ φτηνότερο από το Inca Trail είναι, το Salkantay είναι γεμάτο από hiking groups, ειδικά τέτοια εποχή (καλή εποχή δηλαδή!) να περιμένεις πολλές ομάδες κυρίως Αυστριακογερμανοελβετών, υπάρχουν περίοδοι που το Salkantay έχει περισσότερο κόσμο από το Inca Trail (τουλάχιστον προ covid). Μη σου πω ότι πολλοί από αυτούς δεν πάνε καν στο Μάτσου Πίτσου, βασικά για το τρεκ πάνε. Αυτό δεν το καθιστά κακή επιλογή βέβαια, αλλά αν πας με την προσδοκία ότι είναι "εντελώς μη τουριστική διαδρομή" θα απογοητευτείς.

Σε ευχαριστώ πολύ! αλλά μιλάω για τμημα του Saltankay που αφού περάσεις τη λίμνη συνεχίζει προς βορειοανατολικά και πέφτει στον ποταμό Ahobamba. Είναι ουσιαστικά κύκλος γύρω από την κορυφή Saltankay αντί να συνεχίσουμε βόρεια από collpampamba. (Η επιλογή βόρεια από collpampamba μας οδηγεί machu Picchu 28/6 και το έχουμε αφήσει ανοιχτό σαν ενδεχόμενο στην περίπτωση που δούμε πως είμαστε πολύ κουρασμένοι για τον έξτρα κύκλο που περιεργαψα

Αξίζει τον κόπο αυτό, αλλά άνοιξε; Μέχρι πριν λίγους μήνες ήταν κλειστό.


Μετά από τόσα τρεκ εγώ θα άφηνα και μια μέρα κενό, είναι πολύ εύκολο να "αδειάσεις" ενεργειακά, μια μέρα για φαγητάρες, βολτάρες και ΓΛΥΚΑΡΕΣ στο Κούσκο επιβάλλεται.

Ο ένας φίλος φεύγει την επόμενη μέρα και θέλει πολύ να τα δει για αυτό και η βιασύνη... Εγώ που θα μείνω θα τα χαρώ :)

Μια χαρά ο χρόνος, όπως έγραψα και πριν θα έβαζα το βουνό λίγο πιο αργά και τις βόλτες μετά το Μάτσου Πίτσου.


Εγώ θα έβαζα άλλη μια μέρα στη Λίμα έχει πάρα πολλά να δεις κι ακόμη περισσότερα να φας.
 

Attachments

Μηνύματα
112
Likes
266
16 με 25 θα είμαι και εγώ στο Cusco, επειδή με ενδιαφέρει και με εμένα το trek στο Choquequirao έχεις καταληξει με ποιο πρακτορείο θα το κάνετε?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.209
Μηνύματα
883.796
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom