Περού Ταξιδι στο Περου

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα

tatooine

Member
Μηνύματα
1.446
Likes
5.313
Από την κάτω μεριά τα βλέπεις στο ένα μέτρο, από την πάνω που έβαλες όχι.

Ναι έτσι είναι το Περού, απρόβλεπτο.
Να σε πω!
Κάναμε ότι μας έλεγε ο οδηγός, σαν πρόβατα. Έλεγε εκεί ειναι αυτό αλλα δεν μπορουμε να πάμε ειναι κλειστό, και ‘μείς λέγαμε οκ. Έκανε και ζέστη…
Το είδα όμως την πρώτη φορά πριν πολλά χρόνια. Πέρσι δεν.
 

Marianthikalog

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλημερα, έχω κλείσει με τον φίλο μου ταξίδι στο Περου για 13 μέρες 19 Νοεμβρίου . Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος σχετικά με τον καιρό και τι ρούχα θα χρειαστούμε μαζί μας ; Επίσης θα επισκεφτούμε τη λιμα , το puerto Maldonado, το κουσκο και τη λίμνη τιτικακα. Γνωρίζετε κάποιον ξεναγό που μπορούμε να έχουμε μαζί μας ή κάποιο τουρ να κλείσουμε για τις ξεναγήσεις ; Και σχετικά με το Μάτσου Πίτσου που μπορώ να κλείσω το εισιτήριο και ποσό καιρό πριν θέλει ; Ευχαριστώ !!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλημερα, έχω κλείσει με τον φίλο μου ταξίδι στο Περου για 13 μέρες 19 Νοεμβρίου . Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος σχετικά με τον καιρό και τι ρούχα θα χρειαστούμε μαζί μας ; Επίσης θα επισκεφτούμε τη λιμα , το puerto Maldonado, το κουσκο και τη λίμνη τιτικακα. Γνωρίζετε κάποιον ξεναγό που μπορούμε να έχουμε μαζί μας ή κάποιο τουρ να κλείσουμε για τις ξεναγήσεις ; Και σχετικά με το Μάτσου Πίτσου που μπορώ να κλείσω το εισιτήριο και ποσό καιρό πριν θέλει ; Ευχαριστώ !!
Έχετε αργήσει χαρακτηριστικά για Μάτσου Πίτσου, κανονικά πρέπει τουλάχιστον ένα μήνα πριν.
Κοίταξα 4 ημερομηνίες μέσα στις μέρες που λες και δεν έχει κανένα. Στα γρήγορα είδα ότι έχει την πέμπτη ημερομηνία που κοίταξα, στις 29/11 (και πιθανόν και σε άλλες) αλλά πρέπει να δεις και τη διαθεσιμότητα του τραίνου.

Ministerio de Cultura del Perú - Boleto Electrónico a la Llaqta de Machupicchu
Εδώ τα εισιτήρια για τον αρχαιολογικό χώρο.

Από ρούχα θα χρειαστείτε τα πάντα: μακριά ελαφριά για Αμαζόνιο, ζεστά για τα υψίπεδα (τουλάχιστον το βράδυ), καλοκαιρινά για τα παράλια.
 

Marianthikalog

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
https://www.getyourguide.com/el-gr/...ing_uuid=b9751b9e-d6a4-49e0-9c46-75db68808772 τα εισητηρια που βρίσκω εδώ που λένε δεν περιλαμβάνουν ξεναγό , μπορώ να κλείσω ξεναγό εκεί ; Και πόση ώρα διαρκεί η επίσκεψη ; Έχω περιορισμένο χρόνο ;

Αν δεν βρούμε και για τα 4 μονοπάτια, ποιο μας προτείνετε ;
 

Honey bee

Member
Μηνύματα
28
Likes
39
Καλησπέρα, λοιπόν βρήκαμε αεροπορικά εισιτήρια σε αρκετά καλή τιμή για περου ( 650€ ) από 23 Μαρτίου μέχρι 7 Απριλίου. Σκεφτόμαστε να πάμε με μια φίλη μου μαζί. Κοιτούσαμε τι μπορούμε να δούμε στη χώρα κι η αλήθεια είναι ότι φαίνεται φανταστική και δεν ξέρουμε τι να πρωτοδιαλεξουμε 😅 Ουσιαστικά θα έχουμε δώδεκα μέρες στη διάθεση μας ( αν βγάλουμε τα πήγαινε ελα ). Ξέρω ότι οι αποστάσεις είναι τεράστιες κι ο χρόνος που έχουμε δεν είναι παρά πολύς.
1) Θα ήθελα καταρχάς να ρωτήσω αν η χώρα είναι ασφαλής για δυο γυναίκες.

2)Θα μπορούσαμε να καταφέρουμε ρεαλιστικά σε αυτό το χρονικό διαστημα που θα είμαστε εκεί Αμαζόνιο, κουσκο( εννοειται με rainbow mountain, matchu pitchu, μια υπέροχη λίμνη που έχει εκεί και μου διαφευγει το όνομα της 😅) λίμνη τιτικακα, έρημο και ακτή ; Ή είναι υπερβολικά πολλά ; Εσείς που θα δίνατε έμφαση ; Έρημο ας πούμε έχουμε δει. Μήπως να την παραλείπαμε ;

3) Το μπατζετ μας δε θα θελαμε να ξεπεράσει τα 3000αρικα (συνολικά έξοδα ). Είναι εφικτο; Γενικά μπορεί να οργανώσει το ταξίδι κάποιος μόνος του ; Καταλαβαίνω ότι κάποια πραγματικά είναι σχεδόν αδύνατο να γίνουν χωρίς τουρ ( για παράδειγμα ο Αμαζόνιος ) αλλά ας πούμε αν πάμε στο κουσκο μόνες μας από εκεί θα μπορούσαμε να κλείσουμε ατομικές εκδρομές για τα σημεία που μας ενδιαφέρουν; Συμφέρει περισσότερο ενδεχομένως από το να κλείσουμε ένα τουρ συνολικά για τις περιοχές που μας ενδιαφέρουν να πάμε ; Ποια είναι η δίκη σας εμπειρία ;
Ευχαριστω παρά πολυ
 

kasiotis

Member
Μηνύματα
117
Likes
165
Ταξίδι-Όνειρο
Roadtrip στις Η.Π.Α.
Καλησπέρα, λοιπόν βρήκαμε αεροπορικά εισιτήρια σε αρκετά καλή τιμή για περου ( 650€ ) από 23 Μαρτίου μέχρι 7 Απριλίου. Σκεφτόμαστε να πάμε με μια φίλη μου μαζί. Κοιτούσαμε τι μπορούμε να δούμε στη χώρα κι η αλήθεια είναι ότι φαίνεται φανταστική και δεν ξέρουμε τι να πρωτοδιαλεξουμε 😅 Ουσιαστικά θα έχουμε δώδεκα μέρες στη διάθεση μας ( αν βγάλουμε τα πήγαινε ελα ). Ξέρω ότι οι αποστάσεις είναι τεράστιες κι ο χρόνος που έχουμε δεν είναι παρά πολύς.
1) Θα ήθελα καταρχάς να ρωτήσω αν η χώρα είναι ασφαλής για δυο γυναίκες.

2)Θα μπορούσαμε να καταφέρουμε ρεαλιστικά σε αυτό το χρονικό διαστημα που θα είμαστε εκεί Αμαζόνιο, κουσκο( εννοειται με rainbow mountain, matchu pitchu, μια υπέροχη λίμνη που έχει εκεί και μου διαφευγει το όνομα της 😅) λίμνη τιτικακα, έρημο και ακτή ; Ή είναι υπερβολικά πολλά ; Εσείς που θα δίνατε έμφαση ; Έρημο ας πούμε έχουμε δει. Μήπως να την παραλείπαμε ;

3) Το μπατζετ μας δε θα θελαμε να ξεπεράσει τα 3000αρικα (συνολικά έξοδα ). Είναι εφικτο; Γενικά μπορεί να οργανώσει το ταξίδι κάποιος μόνος του ; Καταλαβαίνω ότι κάποια πραγματικά είναι σχεδόν αδύνατο να γίνουν χωρίς τουρ ( για παράδειγμα ο Αμαζόνιος ) αλλά ας πούμε αν πάμε στο κουσκο μόνες μας από εκεί θα μπορούσαμε να κλείσουμε ατομικές εκδρομές για τα σημεία που μας ενδιαφέρουν; Συμφέρει περισσότερο ενδεχομένως από το να κλείσουμε ένα τουρ συνολικά για τις περιοχές που μας ενδιαφέρουν να πάμε ; Ποια είναι η δίκη σας εμπειρία ;
Ευχαριστω παρά πολυ
Νομίζω οτι οι 12 ημέρες είναι λίγες για να κάνετε και Κούσκο με περίχωρα - Μάτσου Πίτσου και να πάτε Αμαζόνιο.

θα πρέπει να διαλέξετε ποιο κομμάτι της χώρας θέλετε να δείτε.

Εγώ όταν πήγα, είδα από αξιοθέατα το Machu Pichu, Λίμνη Τιτικάκα, Γράμμες Nazca, Islas Ballestas, Colca Canyon, Huacachina. Αν με ρωτούσες τώρα, ίσως έβγαζα την Huacachina και την Arequipa και να πήγαινα έιτε βόρεια για trek είτε να έδινα παραπάνω χρόνο στα αρχαία γύρω από το Κούσκο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.580
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα, λοιπόν βρήκαμε αεροπορικά εισιτήρια σε αρκετά καλή τιμή για περου ( 650€ ) από 23 Μαρτίου μέχρι 7 Απριλίου. Σκεφτόμαστε να πάμε με μια φίλη μου μαζί. Κοιτούσαμε τι μπορούμε να δούμε στη χώρα κι η αλήθεια είναι ότι φαίνεται φανταστική και δεν ξέρουμε τι να πρωτοδιαλεξουμε 😅
Ακριβώς έτσι είναι.
1) Θα ήθελα καταρχάς να ρωτήσω αν η χώρα είναι ασφαλής για δυο γυναίκες.
Ναι.
2)Θα μπορούσαμε να καταφέρουμε ρεαλιστικά σε αυτό το χρονικό διαστημα που θα είμαστε εκεί Αμαζόνιο, κουσκο( εννοειται με rainbow mountain, matchu pitchu, μια υπέροχη λίμνη που έχει εκεί και μου διαφευγει το όνομα της 😅) λίμνη τιτικακα, έρημο και ακτή ; Ή είναι υπερβολικά πολλά ; Εσείς που θα δίνατε έμφαση ; Έρημο ας πούμε έχουμε δει. Μήπως να την παραλείπαμε ;
Θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα. Με 12 καθαρές μέρες θα έκανα:
5 Κούσκο (1 την πόλη, 1 το Μάτσου, 1 περίχωρα , 1 Ollantaytambo και Ιερή Κοιλάδα και άλλη μία καβάτζα ή χρωματιστά βουνά)
2 Λίμα (πρώτη και τελευταία διανυκτέρευση δηλαδή)
2 Νάσκα και Ballestas

Σας μένουν άλλες 3. Εξαρτάται από τα ενδιαφέροντά σας. Εγώ θα έκανα ένα τρεκ που να συνδυάζει φύση και αρχαία (πχ Vilcabamba ή Choquequirao), άλλος θα πήγαινε στο Caral, άλλος Αμαζόνιο (γίνεται με 3 βράδια, βασικά και με 2 γίνεται), άλλος Trujillo & Chiclayo, άλλος Huaraz (φοβερή επιλογή αλλά χρονοβόρα), άλλος θα έπαιρνε τα βουνά (Salkantay) χωρίς αρχαία. Προσωπικά και το Ayacucho και πέριξ μου άρεσε, είχε αρχαία, ιστορία Φωτεινού Μονοπατιού και μάλλον προλαβαίνετε και Τιτικάκα σε 3 μέρες με Νησία Ηλίου και Σελήνης. Επίσης προλαβαίνετε να πετάξετε στη Λα Παζ κι από κει να κάνετε και ημερήσια τον αρχαιολογικό χώρο του Tihawanako. Δες τα όλα, δες τι σας ενδιαφέρει και αποφασίζετε. Για την Αρεκίπα δεν τρελαίνομαι κιόλας.


3) Το μπατζετ μας δε θα θελαμε να ξεπεράσει τα 3000αρικα (συνολικά έξοδα ). Είναι εφικτο; Γενικά μπορεί να οργανώσει το ταξίδι κάποιος μόνος του ;
Ναι και ναι.

Καταλαβαίνω ότι κάποια πραγματικά είναι σχεδόν αδύνατο να γίνουν χωρίς τουρ ( για παράδειγμα ο Αμαζόνιος ) αλλά ας πούμε αν πάμε στο κουσκο μόνες μας από εκεί θα μπορούσαμε να κλείσουμε ατομικές εκδρομές για τα σημεία που μας ενδιαφέρουν;
Ναι αλλά για Μάτσου Πίτσου, εισιτήρια, τραίνα κλπ πρέπει να τα κλείσετε πολύ πιο πριν.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Εννοώ 3000 ευρώ το άτομο! Με όλα μέσα ! Αεροπορικά , διανυκτερεύσεις, δραστηριότητες εκεί
Με τόσα παίζει να μπορείς να μείνεις και ένα μήνα στο Περού αν τα αεροπορικά δε ξεφεύγουν.
 

Honey bee

Member
Μηνύματα
28
Likes
39
Ακριβώς έτσι είναι.

Ναι.

Θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα. Με 12 καθαρές μέρες θα έκανα:
5 Κούσκο (1 την πόλη, 1 το Μάτσου, 1 περίχωρα , 1 Ollantaytambo και Ιερή Κοιλάδα και άλλη μία καβάτζα ή χρωματιστά βουνά)
2 Λίμα (πρώτη και τελευταία διανυκτέρευση δηλαδή)
2 Νάσκα και Ballestas

Σας μένουν άλλες 3. Εξαρτάται από τα ενδιαφέροντά σας. Εγώ θα έκανα ένα τρεκ που να συνδυάζει φύση και αρχαία (πχ Vilcabamba ή Choquequirao), άλλος θα πήγαινε στο Caral, άλλος Αμαζόνιο (γίνεται με 3 βράδια, βασικά και με 2 γίνεται), άλλος Trujillo & Chiclayo, άλλος Huaraz (φοβερή επιλογή αλλά χρονοβόρα), άλλος θα έπαιρνε τα βουνά (Salkantay) χωρίς αρχαία. Προσωπικά και το Ayacucho και πέριξ μου άρεσε, είχε αρχαία, ιστορία Φωτεινού Μονοπατιού και μάλλον προλαβαίνετε και Τιτικάκα σε 3 μέρες με Νησία Ηλίου και Σελήνης. Επίσης προλαβαίνετε να πετάξετε στη Λα Παζ κι από κει να κάνετε και ημερήσια τον αρχαιολογικό χώρο του Tihawanako. Δες τα όλα, δες τι σας ενδιαφέρει και αποφασίζετε. Για την Αρεκίπα δεν τρελαίνομαι κιόλας.

Η Νασκα αξίζει τόσο πολυ ; Από φωτογραφίες ρε με ενθουσίασε ιδιαίτερα. Γενικά μας αρέσουν οι αρχαιολογικοί χώροι αλλά δεν τρελαινομαστε κιόλας κι ούτε θελουμε να δουμε μόνο αυτό. Μετά το κουσκο νομίζω δε θα θελαμε να δούμε άλλο αρχαιολογικό χώρο ! Χρειαζόμαστε σίγουρα ποικιλια στο ταξίδι



Ναι και ναι.



Ναι αλλά για Μάτσου Πίτσου, εισιτήρια, τραίνα κλπ πρέπει να τα κλείσετε πολύ πιο πριν.
Με τόσα παίζει να μπορείς να μείνεις και ένα μήνα στο Περού αν τα αεροπορικά δε ξεφεύγουν.
Πως ακριβώς φτάνουν ; 😅 Τα τουρ που βρίσκω είναι αρκετά ακριβά ( για παράδειγμα για Αμαζόνιο και κουσκο). Κοιτάω σε σάιτ όπως viator, TourRadar
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.058
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom