Βοσνία-Ερζεγοβίνη Ταξιδι στο Σαράγεβο

duty_free

Member
Μηνύματα
904
Likes
3.237
Είχα κάνει ένα δεκαπενθήμερο ταξίδι backpacking στα Δυτικά Βαλκάνια προ τριετίας. Οι πτήσεις ήταν προς/από Ντουμπρόβνικ, το οποίο αποτελεί καλή αφετηρία για την εξερεύνηση της περιοχής.
Σκεπτόμουν για μιαν εκδρομη στο σαραγεβο και αντε ένα μοσταρ (μιλαμε για 3-4 νυκτες) πτήση - αφιξη εκει μεσω βελιγραδιου. Αεροπορικώς μέχρι το Βελιγράδι εννοώ και αεροπορικώς προς Σεράγεβο. Εσύ πώς το έκανες; Εχεις καταγράψει πουθενά το δρομολόγι σου;
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Σκεπτόμουν για μιαν εκδρομη στο σαραγεβο και αντε ένα μοσταρ (μιλαμε για 3-4 νυκτες) πτήση - αφιξη εκει μεσω βελιγραδιου. Αεροπορικώς μέχρι το Βελιγράδι εννοώ και αεροπορικώς προς Σεράγεβο. Εσύ πώς το έκανες; Εχεις καταγράψει πουθενά το δρομολόγι σου;
Αν φτάσεις μέχρι Σαράγεβο όπως και δήποτε Μόσταρ! Πέρα από το ότι είναι το ίδιο το Μόσταρ εξαίρετος προορισμός, είναι και η διαδρομή μεταξύ των δύο πόλεων ειδυλλιακή. Μέσω Βελιγραδίου που λες είναι κλασικός τρόπος, πολλοί κάνουν το Βελιγράδι-Σαράγεβο με λεωφορείο.

Εγώ όπως σου είπα είχα πάει πολλές μέρες και επισκέφτηκα κάμποσα διαφορετικά μέρη, δε νομίζω ότι βολεύει σε καμία περίπτωση το πώς το έκανα εγώ βάσει των ημερών που θα διαθέσεις. Ντουμπρόβνικ-Κότορ-Μόσταρ-Σαράγεβο-Νέουμ-Ντουμπρόβνικ ήταν το δρομολόγιο, αλλά περιλάμβανε και day trips από Κότορ, Σαράγεβο και Νέουμ σε άλλες περιοχές του Μαυροβουνίου, της Βοσνίας-Ερζεγοβίνης και της Κροατίας. Οι διαδρομές έγιναν με λεωφορεία, το οποίο είχε αρκετή ταλαιπωρία λόγω της κατάστασης κάποιων δρόμων, αλλά και των συνεχών συνοριακών περασμάτων.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.045
Σκεπτόμουν για μιαν εκδρομη στο σαραγεβο και αντε ένα μοσταρ (μιλαμε για 3-4 νυκτες) πτήση - αφιξη εκει μεσω βελιγραδιου. Αεροπορικώς μέχρι το Βελιγράδι εννοώ και αεροπορικώς προς Σεράγεβο. Εσύ πώς το έκανες; Εχεις καταγράψει πουθενά το δρομολόγι σου;
Αφου θα πας και Μοσταρ, νομιζω οτι ειναι πιο συντομα απο Ντουμπροβνικ https://www.globtour.com/hr/servisne_informacije/
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
464
Likes
1.772
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Επίσης το καλοκαίρι θα υπάρχουν απευθείας πτήσεις Αθήνα-Σαράγεβο από την Aegean με ελικοφόρα της Ολυμπιακής.
 

duty_free

Member
Μηνύματα
904
Likes
3.237
Επίσης το καλοκαίρι θα υπάρχουν απευθείας πτήσεις Αθήνα-Σαράγεβο από την Aegean με ελικοφόρα της Ολυμπιακής.
οντως; εχει ανακοινωθεί; πάντως μέχρι πέρυσι το καλοκαιρι, δεν υπηρχε απ'ευθείας σύνδεσις.

Ω λαλάαααα, πολύ γουστάρω...
 
Last edited:

duty_free

Member
Μηνύματα
904
Likes
3.237
στα σπάργανα το δρομολογιον. Μονο Ιούνιο έχει, τέσσερις ημερες αυτού, εξερχόμενες πτήσεις, σε τρεις ημέρες, εισερχόμενες.
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
464
Likes
1.772
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Σίγουρα; Εγώ βλέπω από μέσα Ιουνίου μέχρι μέσα Σεπτεμβρίου δύο πτήσεις την εβδομάδα (Πέμπτη και Σάββατο).
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
464
Likes
1.772
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Εγώ στην εφαρμογή τα είδα, αλλά και στο low fare calendar τα βλέπω κανονικά.
Screenshot_2018-10-01-16-53-17-895_com.android.chrome.png
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom