Τατζικιστάν Τατζικιστάν απορίες

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.431
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Έχουμε μία μέρα διανυκτέρευση κενή και ψάχνω μέρος βόρεια της Ντουσαμπε να πάμε να διανυκτερεύσουμε και να γυρίσουμε την άλλη μέρα στη Ντουσαμπε πάλι. Όλο αυτό με αυτοκίνητο στις 19-20 Ιουνίου.

1) Θα ήθελα να πάω Χουτζατ αλλά μου φαίνεται λίγος ο χρόνος που θα αφιερώσω και θεωρώ οτι δεν θα το ευχαριστηθώ. Δεν ξέρω αν αυτό ισχύει.

2) Μετά έχω σκεφτεί να πάμε Fan mountains και πιο συγκεκριμένα Iskander-Kul με διανυκτέρευση Margib. Την ημέρα άφιξης να πάμε λίμνη (δεν έχω ιδέα αν προλαβαίνουμε να κάνουμε κάποια μικρή πεζοπορία γύρω απο τη λίμνη) και μετά Margib. Την άλλη μέρα να κάνουμε περιήγηση στη κοιλάδα Zerafshan και να γυρίσουμε το απόγευμα στη πρωτεύουσα. Πάλι μου φαίνεται πολύ όλο αυτό....

3) Όποιος έχει καμια καλή ιδέα για μονοήμερη απο πρωτεύουσα με διανυκτέρευση θα ήθελα να την ακούσω.
 

MarieAries

Member
Μηνύματα
214
Likes
1.467
Ταξίδι-Όνειρο
Δυτική Αφρική
Η Χουτζαντ ειναι πολυ μακριά για 1 μονο μέρα. Πηγα επιστρεφοντας Τατζικισταν από Τασκενδη. Εκτός απο τα βουνά δεν εχει κατι άλλο γυρω απο Ντουσανμπέ που ν αξιζει. Το ειχα ψαξει κι εγώ και τελικά πήγα στο Χισόρ μονο, γιατί τα βουνα ήταν ήδη χιονισμένα και μη προσβάσιμα.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.431
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Τι εποχή πήγες;
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.431
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ωραίο ταξίδι! Ο Δεκέμβριος όμως εκεί είναι δύσκολος μήνας για τα βουνά... Εμένα με ενδιαφέρουν τα βουνά κυρίως σε αυτή τη χώρα. Κοίταζα όμως μήπως μπορέσω κάπως και γλυψω λίγο κοκαλάκι απο αρχιτεκτονική που γουστάρω επίσης τρελά.

Αυτή τη μέρα που έχω ή θα την κάνω ημερήσια σε Fan mountains με διαμονή εκεί κοντά και τίποτα άλλο ή θα την προσθέσω για επιπλέον πεζοπορία κοντά στη λίμνη Sarez και τη κοιλάδα Bartag

Ευχαριστώ
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.392
Αν φτασεις πρωι ας πουμε στην Panjakent τυπου 9 η ωρα κ εχεις κανονισει βεβαια ηδη οδηγο να σε παραλαβει, μπορεις να δεις ικανοποιητικα πραγματα σε μια ημερα στα Fann. Θα σε παει ο οδηγος με σε σημεια εκκινησης πεζοποριων αναλογα με το χρονο που εχετε. Το βραδυ διαμονη σε homestay ή σε σκηνη ή σε ξενοδοχειο σαν ορειβατικο καταφυγιο, πριν πεντε χρονια που πηγα ειχε ενα. Και την επομενη μερα το πρωι φτανει για να δειτε κατι ακομα και μετα αναχωρηση. Το ειχα κανει μεσα Ιουλιου, με δυο διανυκτερευσεις, ομως και με μια δεν ειναι αδυνατο. Την πρωτη μερα ειχε πεζοποριες στις 7 λιμνες, τη δευτερη αναβαση σε πιο δυσκολη διαδρομη δεν θυμαμαι ομως πού και το πρωι της αναχωρησης την τελευταια μερα καναμε κ ενα περασμα απο Panjakent για κατι αρχαια, ενα μουσειο κ φαγητο.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.431
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
@MVSylvia έτσι όπως έχουμε βγάλει το πρόγραμμα μας για όλες τις προηγούμενες μέρες, η μέρα αυτή "περισσεύει" (βασικά δεν μου φτάνουν οι δύο βδομάδες γι αυτή τη χώρα...) ώστε να ξεκινήσουμε απο Ντουσαμπε για βόρεια. Μέχρι Panjakent θα χρειαστούμε σίγουρα 4-5 ώρες, άρα θα φτάσουμε μεσημέρι. Αν πάω όμως μέχρι Iskander-Kul μόνο, θα φτάσω σχετικά νωρίς για να κάνω μια καλή πεζοπορία εκεί στη λίμνη η οποία μου έχει γεμίσει το μάτι!
Δεν είναι κακή ιδέα η Panjakent (έχει κάτι μαυσωλεία και αρχαία προς τα κει) έτσι όπως το περιγράφεις. Άλλωστε οι βασικές πεζοπορίες θα έχουν γίνει στα Παμιρ, οπότε μπορεί να το δούμε και λίγο πιο χαλαρά σαν τελείωμα του ταξιδιού!

Ευχαριστώ!
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.392
Ναι ετσι οπως το θετεις θεωρω ειναι καλο τελειωμα γιατι θα υπαρχει κ κουραση απο τις αναβασεις στα παμιρ ενω στις λιμνες ειναι φλατ οι περισσοτερες διαδρομες. Κ ενα γρηγορο περασμα Panjekent, δεν ειναι κατι το τρομερο αλλα εγω βρηκα σιγουρα ενδιαφερον, για να την θυμαμαι μετα απο τοσα χρονια.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.431
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Πέρσυ, αρχές Δεκεμβρίου που έκανα το οδικό σε Αφγανιστάν, Ουζμπεκιστάν και Τατζικιστάν
Για κάθε χώρα έκλεινες άλλο αυτοκίνητο και οδηγό ή ένα για όλο το ταξίδι;
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.431
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Επειδή απο 01/01/2022 οι Έλληνες πολίτες δεν χρειάζεται να βγάλουν βίζα για διάστημα παραμονής έως και 30 ημερών στην χώρα, πριν αρχίσω να κάνω πειράματα στην επίσημη πύλη έκδοσης e-visas της χώρας, ξέρει κάποιος αν μπορώ να βγάλω ηλεκτρονικά μόνο την άδεια εισόδου στην αυτόνομη περιοχή GBAO; Επίσης για παραμονή πάνω απο 10 εργάσιμες μέρες στη χώρα, χωρίς θεώρηση βίζας, απαιτείται η εγγραφή OVIR. Ξέρει κάποιος αν αυτό γίνεται ηλεκτρονικά ή το κάνεις κατα την είσοδο στη χώρα; Ως στιγμής δεν έχω βρει διευκρίνηση γι αυτό αλλά συνεχίζω το ψάξιμο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.457
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom