Βιετνάμ Λάος Ταϊλάνδη Ταυλάνδη-Λάος-Βιετνάμ - μικρή σύνοψη

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.936
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μιας και μόλις γύρισα από ένα πολύ παρόμοιο ταξίδι, και για να μη γράφω κι εγώ σε νέο θέμα:
- Bangkok. Πολλά και μεγαλεπήβολα είδα και διάβασα, αλλά αυτό που είδα, μια πόλη με ελάχιστο ως καθόλου χαρακτήρα, που θυμίζει μια από τα ίδια. Έχοντας πάει σε Singapore, Kuala Lumpur, Jakarta, Manila, Saigon, Hong Kong, Taipei, είχα ήδη μια σαφή εικόνα των μεγαλουπόλεων αντιστοίχου μεγέθους και άνω στη ΝΑ Ασία, που η Bangkok απλώς μου την επιβεβαίωσε. Δε βρήκα να έχει ως πόλη να μου δώσει κάτι καινούργιο, κάτι διαφορετικό από τις άλλες μεγάλες πόλεις της περιοχής. Και πάλι malls, και πάλι νυκτερινές αγορές, και πάλι ένα σωρό καλώδια σε στύλους σε όλους τους δόμους, και πάλι elevated trains, και πάλι υγρός-ζεστός καιρός, και πάλι 7-11 σε κάθε γωνία, και πάλι τοπικές αλυσίδες καφέ, και πάλι street food με σκαμπουδάκια, και πάλι ο κλασσικός τουριστικός δρόμος με τα hostel, και πάλι γειτονιά με ουρανοξύστες... ΟΚ, να της δώσω ότι έχει όμορφους ναούς.
Επιφυλάσσομαι, όμως, γιατί της διέθεσα περιορισμένο χρόνο. Το ότι η καλύτερη ανάμνηση που μου άφησε ήταν το δείπνο στο καλύτερο rooftop restaurant/cocktail bar της πόλης, κάτι λέει όμως.
-Vientiane: Γιώργο πες μας τι είχες πιεί εκείνη τη μέρα. Σοβαρά τώρα. Τη βρήκα ένα μάτσο ανερμάτιστα χάλια. Βρώμικη (χωρίς κάν τη "γλυκιά" μπίχλα), χωρίς χαρακτήρα, με ένα κέντρο όπου τα όποια όμορφα κτήρια χάνονται μέσα σε ένα χάος τερατουργημάτων από σκυρόδερμα, ένα ποτάμι στο οποίο έχει γυρίσει την πλάτη και του έχει αποκλείσει με μπάρες χιλιομέτρων την πρόσβαση από την πόλη, και ένα-δυο καλά εστιατόρια (αν βρεθείτε εκεί, φάτε οπωσδήποτε στο Makphet), 2 μετριο-κακά Wat, κλειδαμπαρωμένα δημόσια κτήρια κι ένα κέντρο που το βλέπεις όλο σε 20'.
- Hanoi. Το Highlight του ταξιδιού. Δεν είναι μόνο το χάος με τα μηχανάκια και τα κάθε λογής οχήματα στους δρόμους. Δεν είναι μόνο η γοητεία του Old Quarter, όπου περισσότερο ντόπιοι και λιγότερο τουρίστες συνοστίζονται σε κάθε λογής εστιατόρια και μπαράκια, από μεγαλεπήβολα trendy δυτικά κατασκευάσματα ώς αυτοσχέδια σκαμπό στο πεζοδρόμιο έξω από... παντοπωλεία. Δεν είναι μόνο το ατελείωτο πράσινο στους δρόμους της πόλης. Δεν είμαι μόνο η διάθεση των κατοίκων να ομορφύνουν το περιβάλλον στο οποίο ζουν με κάθε τρόπο. Είναι όλα αυτά μαζί, και είναι και οι ίδιοι οι κάτοικοί της πόλης, που τα συνδιάζουν. Ίσως βέβαια να βοήθησε το γεγονός ότι προγραμμάτισα να είμαι στην πόλη πάνω στην εορτή της Βιετναμέζικης πρωτοχρονιάς (που 97% των φορών συμπίπτει με την Κινεζική πρτοχρονιά), και για τους Βιετναμέζους είναι ΤΟ γεγονός της χρονιάς ("Χριστούγεννα, Πρωτοχρονιά και Πάσχα, όλα μαζί 3-σε-ένα", όπως λέει και το Lonely Planet).
- Halong Bay. Ωραιότατο σκηνικό, σε ένα ωραίο προσεγμένο τουριστικό πακέτο. Αν μπορούσα να πάρω λιγότερη τουριστική version θα την προτιμούσα, αλλά αυτό που έχει σημασία ήταν το μέρος, και αυτό, αντικειμενικά, είναι σούπερ, μοναδικό. Το Φεβρουάριο, μάλιστα το όλο σκηνικό το περιβάλλει μια ομίχλη, που του δίνει ένα τόνο μυστικιστικό και επιτείνει την επιβλητικότητά του (έστω κι αν δε βοηθάει τις φωτογραφίες).
- Luang Prabang. Τουριστικά; Ναι. Όμορφα; Ναι. ΟΚ, το μέρος είναι λίγο τουριστικό. Αλλά έχει ΚΑΙ τοπικό χρώμα. Έχει ΚΑΙ τοπική ζωή. Φεύγεις λίγο από το κέντρο και τη βλέπεις. Έχει τη μεγάλη τελετή ταϊσματος των μοναχών, αλλά ίδιες τελετές γίνονται και σε άλλα σημεία της πόλης. Εγώ βρέθηκα σε ένα σημείο όπου ήμουν μόνο εγώ, οι μοναχοί, και οι ντόπιοι που τους πρόσφεραν τροφή. Οι (τουριστικές!) εκδρομές τριγύρω, κατά μήκος του Mekong, και στους ομορφότατους καταράκτες Kuong Si δίνουν επίσης ευκαιρίες να έρθεις σε επαφή με το "πραγματικό" Laos - αν και, ομολογουμένως, το ΚΤΕΛ που πήρα για Vientiane έδινε ακόμα καλύτερη εικόνα της Λαοτιανής επαρχίας.
- Chiang Mai. Αισθητικά, η πόλη δε λέει και πολλά, χωρίς να είναι και τελείως χάλια. Αλλά, διαθέτει κάποιους από τους ομορφότερους ναούς στην Ασία, κάποιες από τις εντυπωσιακότερες αγορές στην Ασία (νυκτερινή και ημερήσια), ξενοδοχειακές υποδομές, εστιατόρια/μπαρ, επαγγελματικά (και μη) μασάζ κλπ, όπου το "τουριστικό" αναμιγνύεται με την πραγματική ζωή της πόλης.
- Sukhothai. Μια πολύ μικρή πόλη, όπου έγινε βάση για διαμονή μιας βραδιάς, προκειμένου να επισκεφθούμε το ομώνυμο αρχαιολογικό πάρκο, ένα αντίστοιχο Angkor της Ταϊλάνδης, όπου στα όρια μιας αρχαίας πόλης σώζεται μια σειρά από αρχαίους ναούς, και όλοι μαζί είναι σημαντικό μνημείο παγκόσμιας κληρονομιάς (Unesco). Από που να ξεκινήσω; Από το αεροδρόμιο της πόλης, που δέχεται μία πτήση τη μέρα με ATR, κι όχι κάθε μέρα? Μιλάμε για ένα ομορφότατο terminal με ξύλινη στέγη και όμορφες πρασιές με λουλούδια, όπου τοίχοι υπάρχουν μόνο γύρω από τις τουαλέτες, κι όλα τα άλλα είναι open air. Δίπλα στο terminal βόσκουν ζέβρες και καμηλοπαρδάλεις, αντί για ιμάντα αποσκευών οι αποσκευές έρχονται απλωμένες πάνω σε ένα καρότσι. Στο ξενοδοχείο μας, Lotus Village, τα δωμάτια ήταν μικρές ξύλινες αυτοτελείς καλύβες, σε τοπικό στύλ. Ο αρχαιολογικός χώρος ήταν έκτακτος και με ελάχιστο κόσμο. Overall, εξαιρετικό μέρος.
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
157
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Να κάνω και γω μια ερώτηση, βρήκα με την Cathay pacific αεροπορικο για Βιετναμ στα 500ευρω και λεω να αξιοποιησω τον ενα μηνα που μου επιτρεπει η βιζα να παραμεινω στην χώρα. Να προσγειωθώ Hanoi και να φυγω απο Ho Chi Minh City ή το αντιστροφο?
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Να προσγειωθώ Hanoi και να φυγω απο Ho Chi Minh City
Αυτό. Ο βορράς είναι πολύ πιο ενδιαφέρων και θα χρειαστείς περισσότερες μέρες. Αν ξεκινήσεις απ' το νότο, είναι πολύ πιθανό να χάσεις μέρες σε πιο "δεύτερα" πράγματα και να μη σου μείνουν αρκετές για τα καλύτερα πιο βόρεια. Στο μόνο που υπερτερεί ο νότος σε σχέση με το βορρά είναι οι παραλίες και αυτός είναι ένας ακόμη λόγος για να τον αφήσεις στο τέλος (ε, να χαλαρώσεις και λίγο βρε κορίτσι, ε; ;) ).
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
157
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Αυτό. Ο βορράς είναι πολύ πιο ενδιαφέρων και θα χρειαστείς περισσότερες μέρες. Αν ξεκινήσεις απ' το νότο, είναι πολύ πιθανό να χάσεις μέρες σε πιο "δεύτερα" πράγματα και να μη σου μείνουν αρκετές για τα καλύτερα πιο βόρεια. Στο μόνο που υπερτερεί ο νότος σε σχέση με το βορρά είναι οι παραλίες και αυτός είναι ένας ακόμη λόγος για να τον αφήσεις στο τέλος (ε, να χαλαρώσεις και λίγο βρε κορίτσι, ε; ;) ).
Αυτό θα κάνω, θα κλείσω για Ηanoi και επιστροφη απο Ho Chi Minh. Τα ενδιαμεσα θα τα αποφασίζω επιτόπου. Αποφασισα να ειναι το πρωτο μου ταξιδι μονη και με ελεύθερο προγραμμα. Ελπίζω να ενδείκνυται το βιετναμ για αυτο...:)
 

kougis

Member
Μηνύματα
328
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Έχω πάει Ταϊλάνδη και μου άρεσε πολύ.
Που θα μπορούσα να πάω που να μοιάζει στην Ταϊλάνδη?
Δεν θέλω να πάω πάλι σε ίδια χώρα.
Ή μήπως να το συνδύαζα με Ταϊλάνδη με κάτι άλλο και τι άλλο?
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Έχω πάει Ταϊλάνδη και μου άρεσε πολύ.
Που θα μπορούσα να πάω που να μοιάζει στην Ταϊλάνδη?
Δεν θέλω να πάω πάλι σε ίδια χώρα.
Ή μήπως να το συνδύαζα με Ταϊλάνδη με κάτι άλλο και τι άλλο?
Μπορείς να το συνδυάσεις με Μαλαισία. Το Kuching (Sarawak) είναι από τις ωραιότερες πόλεις της ΝΑ Ασίας. Μπορείς ν' ανέβεις το ποτάμι (μέχρι εκεί που σε παίρνει - ανάλογα με την εποχή), ή να πας στα Kelabit Highlands για κάποια ενδιαφέροντα trekkings ή και στο Sabah (Kota Kinabalu, Mount Kinabalu, Sipadan για καταπληκτικές παραλίες, diving, snorkeling) κ.λπ. κ.λπ. Όρεξη νά'χεις και ... καλούς χάρτες! :)
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
157
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Να ρωτήσω κάτι ακόμα, μήπως μπορείτε να με διαφωτίσετε? Απο την Ηoi An μεχρι το Dalat υπάρχει κάτι ιδιαίτερο που αξίζει να επισκεφτώ ή να γυρισω Da Nang και να παρω αεροπλάνο απευθείας για Dalat? Εναλλακτικά, μπορώ να προσθέσω κάποια ενδιαφέρουσα ενδιάμεση στάση και να φτάσω Nha Trang απο όπου και θα πάρω λεωφoρείο για Dalat.
 
Last edited:

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Να ρωτήσω κάτι ακόμα, μήπως μπορείτε να με διαφωτίσετε? Απο την Ηoi An μεχρι το Dalat υπάρχει κάτι ιδιαίτερο που αξίζει να επισκεφτώ ή να γυρισω Da Nang και να παρω αεροπλάνο απευθείας για Dalat? Εναλλακτικά, μπορώ να προσθέσω κάποια ενδιαφέρουσα ενδιάμεση στάση και να φτάσω Nha Trang απο όπου και θα πάρω λεωφoρείο για Dalat.
Δεν καταλαβαίνω γιατί θέλεις ντε και καλά να πας στο Dalat (εκτός κι αν σκοπεύεις να παντρευτείς κανένα ντόπιο και θα πάτε εκεί για honey-weekend ή - ακόμη καλύτερα -θα κάνετε εκεί τον γάμο :bleh: : διότι, γι' αυτό ακριβώς είναι τόσο δημοφιλής η πόλη). ΟΚ, ωραία είναι, έχει και δροσιά (συγκριτικά), βγάζει η περιοχή και 2 συμπαθητικά κρασιά (η μόνη οινοπαραγωγός περιοχή της χώρας) αλλά, από κει και πέρα, δεν έχεις κάτι πιο συναρπαστικό να βάλεις στο πρόγραμμά σου; Δεν ξέρω τι ακριβώς έχεις συμπεριλάβει αλλά, π.χ. η περιοχή του Mui Ne δεν σε συγκινεί;
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
157
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Δεν καταλαβαίνω γιατί θέλεις ντε και καλά να πας στο Dalat (εκτός κι αν σκοπεύεις να παντρευτείς κανένα ντόπιο και θα πάτε εκεί για honey-weekend ή - ακόμη καλύτερα -θα κάνετε εκεί τον γάμο :bleh: : διότι, γι' αυτό ακριβώς είναι τόσο δημοφιλής η πόλη). ΟΚ, ωραία είναι, έχει και δροσιά (συγκριτικά), βγάζει η περιοχή και 2 συμπαθητικά κρασιά (η μόνη οινοπαραγωγός περιοχή της χώρας) αλλά, από κει και πέρα, δεν έχεις κάτι πιο συναρπαστικό να βάλεις στο πρόγραμμά σου; Δεν ξέρω τι ακριβώς έχεις συμπεριλάβει αλλά, π.χ. η περιοχή του Mui Ne δεν σε συγκινεί;
Μεχρι Hoi An καταληξει σε διαδρομή, μετά ειναι λιγο μετέωρο το πρόγραμμα. Την Μui Ne την είχα εντάξει στην αρχή αλλα στο forum του tripadvisor διαβασα διάφορα αποκαρδιωτικά σχόλια. Αφού το προτείνεις όμως μπορώ να του δώσω μια ευκαιρία, σε εμπιστεύομαι, ξέρεις!!!

Για το Da Lat μαλλον η δροσιά του με συγκίνησε και θέλω να πάω, 3 νύχτες εχω υπολογίσει, πρώτη μέρα γνωριμία με την πόλη, δευτερη μέρα cannoying και τριτη μερα περιηγηση στην γύρω περιοχη με τους easy riders. Τόςο τραγική επιλογή;
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Μεχρι Hoi An καταληξει σε διαδρομή, μετά ειναι λιγο μετέωρο το πρόγραμμα. Την Μui Ne την είχα εντάξει στην αρχή αλλα στο forum του tripadvisor διαβασα διάφορα αποκαρδιωτικά σχόλια. Αφού το προτείνεις όμως μπορώ να του δώσω μια ευκαιρία, σε εμπιστεύομαι, ξέρεις!!!

Για το Da Lat μαλλον η δροσιά του με συγκίνησε και θέλω να πάω, 3 νύχτες εχω υπολογίσει, πρώτη μέρα γνωριμία με την πόλη, δευτερη μέρα cannoying και τριτη μερα περιηγηση στην γύρω περιοχη με τους easy riders. Τόςο τραγική επιλογή;
Ντεν υπάρκει λάτος επιλογκή γκια το Βιετνάμ καρντιά μου, όλες καλές είναι, ανάλογα με τα γούστα του καθενός. Άσε με εμένα, ακολούθα αυτό που σου έκανε κλικ από την αρχή (έτσι κι αλλιώς, όσοι πάνε, ξαναπάνε. Ας μείνει κάτι και για την επόμενη φορά! :) ).
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.874
Likes
14.357
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ντεν υπάρκει λάτος επιλογκή γκια το Βιετνάμ καρντιά μου, όλες καλές είναι, ανάλογα με τα γούστα του καθενός. Άσε με εμένα, ακολούθα αυτό που σου έκανε κλικ από την αρχή (έτσι κι αλλιώς, όσοι πάνε, ξαναπάνε. Ας μείνει κάτι και για την επόμενη φορά! :) ).
Μονο και μονο για αυτο τον καφε του θα ξαναπηγαινα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.651
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom