Ταϊλάνδη Ταϊλάνδη - Ταξιδεύοντας στη χώρα του Χαμόγελου και των μαγικών διαστάσεων

Μηνύματα
301
Likes
1.820
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ταξίδι-Όνειρο
Ωκεανία

Ταϊλάνδη – back2Bangkok
Μέρος ΙΙΙ
Bangkok – Απολογισμός, μεταμορφώσεις και φωτεινά αποτυπώματα
Το ξενοδοχείο μας αυτή τη φορά ήταν ένα οικονομικό κοντά στο χαμό της Sukumvit ενώ από ένα μικροσκοπικό μπαλκονάκι βλέπαμε τα δρομολόγια του skytrain και τα ασταμάτητα πήγαινελα του κόσμου. Ακριβώς από κάτω μας βρισκόταν η αυλή ενός μικρού σχολείο όπου μαθητές με μαθητικές στολές μόλις αναχωρούσαν για τα σπίτια τους. Μέχρι να προσαρμοστούμε είχε νυχτώσει και αναχωρήσαμε για τη Khao San Road μην έχοντας ιδιαίτερη όρεξη για νέες ανακαλύψεις. Εκείνο το βράδυ φυσούσε ένας δυνατός άνεμος παρασύροντας μαζί τη λάβρα του μεσημεριού και τις μυρωδιές του δρόμου. Ήταν μια υπέροχη βραδιά. Μια χαμογελαστή κοπελίτσα στο πάγκο της μας ετοίμασε το χυμό μας. Και εκεί που συζητάγαμε για το καιρό, σαν απάντηση η κοπέλα γύρισε από τη πλευρά του ανέμου και άνοιξε τα χέρια της αφήνοντας το σώμα της να δεχτεί τη δροσιά του.
Το ίδιο βράδυ επιτέλους κατάφερα μετά από 14 μέρες να αποκτήσω ένα ολοκαίνουριο υπέροχο λαδί backpack από ένα μαγαζί στα στενά της Khao San.
Δειπνήσαμε σε ένα τουριστικό τεράστιο εστιατόριο επί της Rambuttri Road όπου παραλίγο να πάθουμε, για πρώτη και μοναδική φορά στο ταξίδι μας, δηλητηρίαση. Η μυρωδιά και μόνο μπορούσε να αποδείξει ότι το συγκεκριμένο κοτόπουλο έφυγε από τη ζωή από φυσικά αίτια, κατά πάσα πιθανότητα από ανίατη αρρώστια. Και ακριβώς εκεί από όπου ξεκινήσαμε, τελείωσε η τελευταία μας νύχτα στην Μπανγκόκ.

Η επόμενη μέρα ξεκίνησε νωρίς με μια τεράστια λίστα από δώρα, ρούχα και αντικείμενα που έπρεπε να ψωνίσουμε πριν την αναχώρηση μας το ίδιο βράδυ για την μακρινή μας πατρίδα. Στηθήκαμε έξω από το MBK center περιμένοντας να ανοίξουν οι πύλες του συναλλαγματικού παράδεισου. Δεν έχω μνήμες από τις 6 ώρες που περάσαμε εκεί μέσα. Μου έρχονται αποσπασματικά εικόνες ατελείωτων διαδρόμων με ηλεκτρονικά γκατζετάκια. Άπειρα μπλουζάκια κατώτατης ποιότητας που έφεραν άπειρα λογότυπα. Μαντίλια, σουβενίρ, χρώματα και πύργοι από βαλίτσες. Αναχωρήσαμε και εμείς σέρνοντας πίσω μας μια γαλάζια πλαστική βαλίτσα που ίσα που χώρεσε τα αποτελέσματα της καταναλωτικής μας επιδρομής. Η κούραση βάραινε τα βήματα μας καθώς σβήναμε από τη λίστα μας τα «θέλω» πραγματώνοντας τα σε «έχω». Και εκεί συνειδητοποιήσαμε ότι η λίστα δεν είχε κλείσει και είχαμε αφήσει μερικά «θέλω» μας παραπονεμένα. Παρατήσαμε την νεοαποκτηθείσα βαλίτσα στο ξενοδοχείο για να εφορμήσουμε για ακόμα μία φορά στις αγορές της πόλης. Πολύ πιο αργά από ότι θα ήθελα να παραδεχτώ, έχοντας προσθέσει και άλλες σακούλες στη συλλογή μας, το καταναλωτικό μας έργο έριξε τους τίτλους τέλους. Το επόμενο έργο που θα ανεβάζαμε ήταν το “κλείσε τη βαλίτσα”.
Το πολυπαθές μαύρο μπακπακ με τα πολύχρωμα ράμματα, τα ανοιγμένα φερμουάρ και τα σπασμένα κλιπς έμεινε χωρίς εισιτήριο επιστροφής, εκτοπισμένο από την αίγλη του καινούργιου. Όλα τα πράγματα μας με υπομονή στριμώχτηκαν μαζί με τις αναμνήσεις μας, έτοιμα για το δρόμο της επιστροφής. Ο “ταξιδιώτης” για ακόμα μια φορά παρόλη την κουρασμένη φύση του, ανέλαβε επάξια την μεταφορά των υλικών μας αγαθών. Η νεοαποκτηθείσα φανταζί γαλάζια βαλίτσα με τα τέσσερα παρακαλώ ροδάκια γεμίστηκε με φειδώ καθώς τα φερμουάρ της δεν άντεχαν πολλές συγκινήσεις. Όσο για το λαδί backpack, δεν το συζητώ, είχε όλες τις προδιαγραφές για να γίνει ένας καινούργιος πιστός συνοδοιπόρος στις μελλοντικές μου εξερευνήσεις!
Από το ταξί αποχαιρετήσαμε έναν έναν τους ουρανοξύστες με τα πολύχρωμα φωτάκια και τον μολυσμένο ουρανό της Μπανγκόκ, ενώ κομμάτια της σκέψης μας αφέθηκαν στις λεωφόρους να περιπλανιούνται, σαν φωτεινά σημάδια του εαυτού μας που υπήρξαν κάποτε εκεί.
Στα duty free επανήλθαμε στη ψυχολογία της κρίσης, καθώς η αγορά 2 συσκευασιών σοκολάτας πήγε να μας κοστίσει όσο 3 διανυκτερεύσεις στο παρελθόντα παράδεισο μας. Η ώρα κύλησε και οι πόρτες του αεροσκάφους έκλεισαν, για να μας οδηγήσει στον τελευταίο σταθμό του ταξιδιού μας. Τις 5 ώρες τρανζιτ στο Ντουμπάι.

Ο ήλιος ξανά μας υποδέχτηκε φωτίζοντας τον ορίζοντα, πιστός συνταξιδιώτης στη περιπλάνηση μας. Και εμείς τον κλείσαμε απ’ έξω τραβώντας με οργή τις περσίδες και συνεχίζοντας την άβολη ονειροπόληση μας.

Στο αεροδρόμιο του Ντουμπάι αλλάξαμε όσα μπατ μας είχαν περισσέψει με τοπικό νόμισμα και μετά την καθιερωμένη επίσκεψη στο καπνιστήριο, τιμήσαμε το κατάστημα με τα σουβενίρ εμπλουτίζοντας την ταξιδιωτική μας συλλογή. Το συνάλλαγμα μας έφτασε ίσα ίσα και για έναν τελευταίο αυθεντικό φυσικό χυμό από τροπικά φρούτα. Εγώ όμως είχα περάσει μια απώλεια κατά τη διάρκεια του ταξιδιού μας. Μιλώ για τα γυαλιά ηλίου μου τα οποία κίνησαν τη περιέργεια ενός τρίχρονου κοριτσιού από την Ινδία και κατέληξαν χωρίς βραχίονα. Υπέκυψα στο πειρασμό και πλέον τα γυαλιά μου “τα πήρα από το Ντουμπάι” ενώ το υπόλοιπο της χρεωστικής μου κάρτας παρέμεινε εκεί, στο Ντουμπάι.

Καθίσαμε μπροστά στις μεγάλες οθόνες ανακοίνωσης παρακολουθώντας τις φωτεινές ενδείξεις να εναλλάσσονται προκλητικά, γεμίζοντας το χώρο αναμονής μας με εικόνες από προορισμούς, αεροδρόμια, αγορές, χαμόγελα, πολιτισμούς και διαφορετική προοπτική της ζωής όπως την ξέρουμε… Και η οθόνη μας ανακοίνωσε ότι πρέπει να αποκλίνουμε της ορισμένης πορείας μας. Να μη φοβηθούμε να ανακαλύψουμε τις εμπειρίες που μας περιμένουν πίσω από κάθε διαδρομή. Και οι φωνές των θαλασσοπόρων δυνάμωσαν, καλώντας μας να ακολουθήσουμε, μόνο για εκείνες τις στιγμές που ανακαλύπτεις ότι η γη είναι στρογγυλή και ο ήλιος πάντα έρχεται και οι άνθρωποι γελάνε παντού, και κλαίνε, και ονειρεύονται για κόσμους διαφορετικούς…

Πολύ θα ήθελα να σας διηγηθώ αυτή τη περιπέτεια. Το πώς ακυρώσαμε τα εισιτήρια μας, πως αποκτήσαμε δυο νέες θέσεις με προορισμό κάποια γωνιά της γης και χωρίς δεύτερη σκέψη ακολουθήσαμε την χρυσή γραμμή του ορίζοντα. Κυρίως να περιέγραφα ότι η θεωρία της προοπτικής έγινε πράξη και ότι ποτέ δεν κοιτάξαμε πίσω, και κάποια ωραία μέρα μετά από καιρό, γεμάτοι από εμπειρίες και εικόνες επιστρέψαμε στο γάτο μας να του της διηγηθούμε.

Και το αεροπλάνο εκτοξεύτηκε στον χωροχρόνο περιγελώντας τον ήλιο και όλες τις σταθερές τροχιές του κόσμου αυτού χαράζοντας τους δικούς του νόμους στους αιθέρες. Η γη απλώθηκε και οι άνθρωποι ξέχασαν και χιλιάδες σκέψεις και όνειρα ανεκπλήρωτα έμειναν εκεί να περιπλανιούνται άσκοπα στους διαδρόμους της απογείωσης, σαν φωτεινά αποτυπώματα ανθρώπων που κάποτε υπήρξαν εκεί …


Υ.Γ. Αφιερωμένο στον υπέροχο σύντροφο, συνταξιδιώτη και συνοδοιπόρο μου!

http://zionlogs.files.wordpress.com/2013/11/dsc02464-copy.jpg
 

Attachments

Last edited by a moderator:

Panos_65

Member
Μηνύματα
506
Likes
1.170
Δεν μπορείς να μην βάλεις like σε μια τόσο καλογραμμένη ιστορία, που αφορά μάλιστα έναν αγαπημένο προορισμό...
 
Μηνύματα
301
Likes
1.820
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ταξίδι-Όνειρο
Ωκεανία
Ευχαριστώ πολύ!!! Είναι η πρώτη μου απόπειρα να γράψω ταξιδιωτική ιστορία! Μείνετε συντονισμένοι, θα ακολουθήσει συνέχεια!
 

Nat ni

Member
Μηνύματα
101
Likes
139
Ωραία περιγραφή της Bangkok ! Πήγα τον Αύγουστο που μας πέρασε και εμένα στο ίδιο ξενοδοχείο,Catrium riverside ,για πέντε μέρες..Aλλη αίσθηση να μένεις δίπλα στο ποτάμι ,να βλέπεις τη ζωή δίπλα στο ποτάμι ...Πολυ καλό ξενοδοχειο σε πολυ καλή τιμή.
 
Μηνύματα
301
Likes
1.820
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ταξίδι-Όνειρο
Ωκεανία
Ωραία περιγραφή της Bangkok ! Πήγα τον Αύγουστο που μας πέρασε και εμένα στο ίδιο ξενοδοχείο,Catrium riverside ,για πέντε μέρες..Aλλη αίσθηση να μένεις δίπλα στο ποτάμι ,να βλέπεις τη ζωή δίπλα στο ποτάμι ...Πολυ καλό ξενοδοχειο σε πολυ καλή τιμή.
Ευχαριστώ!!! Και εμάς μας άρεσε πολύ, είχε πολύ γρήγορη πρόσβαση στα αξιοθέατα με το καραβάκι που μας πήγαινε στην κεντρική προβλήτα και το skytrain για τις αγορές. Και το mini market 7eleven στην είσοδο ήταν πολύ χρήσιμο!
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
Εξαιρετικά καλογραμμένη ιστορία! Με γύρισες πολλά χρόνια πίσω, όταν κι εγώ, το μακρινό 1996, αποφάσισα να ξεφύγω από την Ευρώπη και να τολμήσω το πρώτο μου διηπειρωτικό ταξείδι στην Ταϊλάνδη και τη Σιγκαπούρη με την υπέροχη Thai (ελπίζω κάποτε να επιστρέψει στην Αθήνα).
Από τότε πέρασαν πολλά χρόνια, έγιναν ταξείδια πολλά, σε μέρη κοντινά αλλά και πολύ μακρινά ( το 2001 ξαναπήγα Ταϊλάνδη μαζί με το Μπάλι). Πάντα όμως θα θυμάμαι με γλυκειά νοσταλγία το πρώτο μου μακρινό ταξείδι.
Σ΄ευχαριστώ πολύ και περιμένουμε την συνέχεια.
 
Μηνύματα
301
Likes
1.820
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ταξίδι-Όνειρο
Ωκεανία
Εξαιρετικά καλογραμμένη ιστορία! Με γύρισες πολλά χρόνια πίσω, όταν κι εγώ, το μακρινό 1996, αποφάσισα να ξεφύγω από την Ευρώπη και να τολμήσω το πρώτο μου διηπειρωτικό ταξείδι στην Ταϊλάνδη και τη Σιγκαπούρη με την υπέροχη Thai (ελπίζω κάποτε να επιστρέψει στην Αθήνα).
Από τότε πέρασαν πολλά χρόνια, έγιναν ταξείδια πολλά, σε μέρη κοντινά αλλά και πολύ μακρινά ( το 2001 ξαναπήγα Ταϊλάνδη μαζί με το Μπάλι). Πάντα όμως θα θυμάμαι με γλυκειά νοσταλγία το πρώτο μου μακρινό ταξείδι.
Σ΄ευχαριστώ πολύ και περιμένουμε την συνέχεια.
Ευχαριστώ πολύ για τα ευγενικά σας σχόλια! Δεν νομίζω ότι ξεπερνιέται ποτέ το συναίσθημα την στιγμή που βγαίνεις από το αεροπλάνο μετά από τόσες ώρες πτήσης, έχοντας προσγειωθεί κυριολεκτικά σε έναν διαφορετικό κόσμο...! Ούτε αυτή η αίσθηση πληρότητας που παίρνεις μαζί σου όταν επιστρέφεις!
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Τα συναισθηματα και οι εμπειριες που βιωνεις στο πρωτο ταξιδι στους χαμογελαστους ειναι αξεχαστα.
Περιμενω τη συνεχεια.................πολυ καλογραμμενη ιστορια απο τον αγαπημενο προορισμο.
 
Μηνύματα
301
Likes
1.820
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ταξίδι-Όνειρο
Ωκεανία
Τα συναισθηματα και οι εμπειριες που βιωνεις στο πρωτο ταξιδι στους χαμογελαστους ειναι αξεχαστα.
Περιμενω τη συνεχεια.................πολυ καλογραμμενη ιστορια απο τον αγαπημενο προορισμο.
Σε ευχαριστώ πολύ! Είχα διαβάσει την ιστορία σου Αρχάριοι & Βασιλιάδες λίγο καιρό πριν αποφασίσουμε να πραγματοποιήσουμε το ταξίδι μας, και μου έχει μείνει το quote σου:
"Φυσικα τα χαμογελα δεν τελειωνουν έτσι ευκολα,αλλα ειδικα ένα αρκετο διαστημα μετα την επιστροφη του ταξιδιου,αισθανομουν σαν ξενος στην Ελλαδα,προσπαθοντας παλι να συνηθεισω την ζωη μου εδώ.
Έτσι εγινα ο xenos."
Πόσο δίκιο έχεις!
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.099
Likes
23.960
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Πολύ ωραίο ξεκίνημα της ιστορίας σου.
Περιμένουμε τη συνέχεια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom