Ταϊλάνδη Ταϊλάνδη - Ταξιδεύοντας στη χώρα του Χαμόγελου και των μαγικών διαστάσεων

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
Πολυ ωραια η ιστορια σου με ωραιες περιγραφες και δυνατα ταξιδιωτικα συναισθηματα απο τον αγαπημενο προορισμο.
Σου ευχομαι να ξαναπας συντομα και να περασεις το ιδιο ομορφα.:surf1:
 
Μηνύματα
301
Likes
1.820
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ωκεανία
Πολυ ωραια η ιστορια σου με ωραιες περιγραφες και δυνατα ταξιδιωτικα συναισθηματα απο τον αγαπημενο προορισμο.
Σου ευχομαι να ξαναπας συντομα και να περασεις το ιδιο ομορφα.:surf1:
Ευχαριστώ Xenos! Ανταποδίδω την ευχή, για όπου επιθυμεί η ψυχή σου να ταξιδέψει!!!
 
Μηνύματα
301
Likes
1.820
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ωκεανία
ωραιες περιγραφές εκανες .τελικά μάπα η prattunam έτσι??
:)! Κοίτα σχετικά με την prattunam όταν φτάσαμε μόλις ουσιαστικά είχε κλείσει οπότε δεν έχω εικόνα της αγοράς σε λειτουργία. Επίσης καθώς παντού στη περιοχή μα παντού υπήρχαν πανηγυριώτικοι πάγκοι με ρούχα και πράγματα οπότε δεν μπορώ να εντοπίσω που ξεκινούσε και πού τέλειωνε η συγκεκριμένη η αγορά. Εάν είναι κάτι αντίστοιχο τότε μάλλον καλύτερα που δεν την προλάβαμε! Πάντως την επόμενη φορά θα φροντίσω να βρίσκομαι Μπανγκόκ Σαββατοκύριακο για να δω την Chatuchak.
Μήπως γνωρίζει κανείς σε ποιά αγορά στην ταινία η Παραλία είχε πάει ο ΝτιΚάπριο και ήπιε το αίμα φιδιού;
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
1. Πάντως την επόμενη φορά θα φροντίσω να βρίσκομαι Μπανγκόκ Σαββατοκύριακο για να δω την Chatuchak.
2. Μήπως γνωρίζει κανείς σε ποιά αγορά στην ταινία η Παραλία είχε πάει ο ΝτιΚάπριο και ήπιε το αίμα φιδιού;
1. Η Chatuchak είναι από τις μεγαλύτερες αγορές αυτού του είδους στην ΝΑ Ασία. Αν δεις αυτήν, κάθε επίσκεψη σε κάποια άλλη αντίστοιχη, μοιραία οδηγεί σε συγκρίσεις. Μεγάλη, επίσης, είναι και η νυχτερινή αγορά στην Chiang Mai.
2. Δεν ξέρω που το ήπιε ο Ντι Κάπριο (δεν τη θυμάμαι κιόλας τη σκηνή), αλλά αν βρεθείς στο Ανόι, σίγουρα θα ενημερωθείς σε ποιό χωριό (κάπου 30 χλμ. μακριά) μπορείς να έχεις μιαν ανάλογη ολοκληρωμένη εμπειρία (δηλ. από την επιλογή του ζωντανού φιδιού, τη θανάτωσή του μπροστά σου, την "απόσταξη", το μαγείρεμά του, κλπ. κλπ.).
 
Μηνύματα
301
Likes
1.820
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ωκεανία
1. Η Chatuchak είναι από τις μεγαλύτερες αγορές αυτού του είδους στην ΝΑ Ασία. Αν δεις αυτήν, κάθε επίσκεψη σε κάποια άλλη αντίστοιχη, μοιραία οδηγεί σε συγκρίσεις. Μεγάλη, επίσης, είναι και η νυχτερινή αγορά στην Chiang Mai.
2. Δεν ξέρω που το ήπιε ο Ντι Κάπριο (δεν τη θυμάμαι κιόλας τη σκηνή), αλλά αν βρεθείς στο Ανόι, σίγουρα θα ενημερωθείς σε ποιό χωριό (κάπου 30 χλμ. μακριά) μπορείς να έχεις μιαν ανάλογη ολοκληρωμένη εμπειρία (δηλ. από την επιλογή του ζωντανού φιδιού, τη θανάτωσή του μπροστά σου, την "απόσταξη", το μαγείρεμά του, κλπ. κλπ.).
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Να είμαι ειλικρινής ανέφερα την σκηνή με τον Ντικάπριο για τον εντοπισμό της αγοράς που έγιναν τα γυρίσματα, παρόλα αυτά ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία. Σίγουρα θα είναι ωραία τελετουργία να βλέπεις άλλους να το κάνουν αυτό (καθώς εγώ έχω μια μικρή ευαισθησία στο στομάχι, μια αλλεργία στο φίδι και λίγη δυσανεξία στο αίμα...!). :icon_cheesygrin:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
1. Η Chatuchak είναι από τις μεγαλύτερες αγορές αυτού του είδους στην ΝΑ Ασία. Αν δεις αυτήν, κάθε επίσκεψη σε κάποια άλλη αντίστοιχη, μοιραία οδηγεί σε συγκρίσεις. Μεγάλη, επίσης, είναι και η νυχτερινή αγορά στην Chiang Mai.
2. Δεν ξέρω που το ήπιε ο Ντι Κάπριο (δεν τη θυμάμαι κιόλας τη σκηνή), αλλά αν βρεθείς στο Ανόι, σίγουρα θα ενημερωθείς σε ποιό χωριό (κάπου 30 χλμ. μακριά) μπορείς να έχεις μιαν ανάλογη ολοκληρωμένη εμπειρία (δηλ. από την επιλογή του ζωντανού φιδιού, τη θανάτωσή του μπροστά σου, την "απόσταξη", το μαγείρεμά του, κλπ. κλπ.).
ασε ρε μπαμπα μου με βρυκολάκιασες!!:icon_mrgreen:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.341
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Μήπως γνωρίζει κανείς σε ποιά αγορά στην ταινία η Παραλία είχε πάει ο ΝτιΚάπριο και ήπιε το αίμα φιδιού;
Υποτίθεται ότι είναι στην Bangkok, στην Khao San Road, αλλά στην πραγματικότητα έχει γυριστεί στο Κράμπι, όπου έφιαξαν το σκηνικό για να θυμίζει την Khao San.
 
Μηνύματα
301
Likes
1.820
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ωκεανία
Υποτίθεται ότι είναι στην Bangkok, στην Khao San Road, αλλά στην πραγματικότητα έχει γυριστεί στο Κράμπι, όπου έφιαξαν το σκηνικό για να θυμίζει την Khao San.
Αχ έχει κάψει κόσμο και έχει παραπληροφορήσει τα πλήθη αυτή η ταινία! Ήξερα μόνο ότι τα γυρίσματα της παραλίας έγιναν στο Koh Phi Phi Leh στη Maya Bay.
- Ενημερωτικά , το βιβλίο ήταν καλύτερο από την ταινία! ;)
 
Μηνύματα
301
Likes
1.820
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ωκεανία
Υπαρχει στα ελληνικα?
Υπάρχει από τις εκδόσεις ΟΔΥΣΣΕΑΣ σε μετάφραση Αθανασίου Μαριάνθη, αλλά δεν το βρήκα σε κανένα βιβλιοπωλείο (βιαζόμουνα να φύγω διακοπές ;)), και κατέληξα στην αγγλική έκδοση.
Όμως τώρα που μιλάμε το βρήκα εδώ για αγορά online: http://www.ianos.gr/eshop/ekdoseis-ianos/mikros-ianos/i-paralia/0013471pp/?gl=Y
και εδώ http://www.greekbooks.gr/garlant-alex.person.
Εάν πάντως τα αγγλικά σου είναι σε ικανοποιητικό επίπεδο, σε πληροφορώ ότι και το αγγλικό διαβάζεται πολύ εύκολα!:icon_biggrin:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.540
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom