1. Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Απρίλιο - Ιούνιο 2016! Κάντε κλικ εδώ!
Απόκρυψη ανακοίνωσης
Με την πλοήγησή σας στο Travelstories.gr αποδέχεστε τη χρήστη cookies που ενισχύουν την εμπειρία χρήσης. -- ΟΚ --

Ταϊλάνδη Ταϊλάνδη - Ταξιδεύοντας στη χώρα του Χαμόγελου και των μαγικών διαστάσεων

Συζήτηση στο φόρουμ 'Ταξιδιωτικές Ιστορίες - Ασία' που ξεκίνησε από το μέλος Travelstoryteller, στις 17 Νοεμβρίου 2013.

1. xenos

xenos Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Ν.Α Ασια
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Bανουατου/Tαιλανδη
    Πολυ ωραια η ιστορια σου με ωραιες περιγραφες και δυνατα ταξιδιωτικα συναισθηματα απο τον αγαπημενο προορισμο.
    Σου ευχομαι να ξαναπας συντομα και να περασεις το ιδιο ομορφα.:surf1:

Travelstoryteller likes this.
  2. Travelstoryteller

Επόμενο Ταξίδι:
    Περού & Ουρουγουάη
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Ωκεανία
    Ευχαριστώ Xenos! Ανταποδίδω την ευχή, για όπου επιθυμεί η ψυχή σου να ταξιδέψει!!!

3. renata

renata Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Νεπάλ
    ωραιες περιγραφές εκανες .τελικά μάπα η prattunam έτσι??

4. Travelstoryteller

Επόμενο Ταξίδι:
    Περού & Ουρουγουάη
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Ωκεανία
    :)! Κοίτα σχετικά με την prattunam όταν φτάσαμε μόλις ουσιαστικά είχε κλείσει οπότε δεν έχω εικόνα της αγοράς σε λειτουργία. Επίσης καθώς παντού στη περιοχή μα παντού υπήρχαν πανηγυριώτικοι πάγκοι με ρούχα και πράγματα οπότε δεν μπορώ να εντοπίσω που ξεκινούσε και πού τέλειωνε η συγκεκριμένη η αγορά. Εάν είναι κάτι αντίστοιχο τότε μάλλον καλύτερα που δεν την προλάβαμε! Πάντως την επόμενη φορά θα φροντίσω να βρίσκομαι Μπανγκόκ Σαββατοκύριακο για να δω την Chatuchak.
    Μήπως γνωρίζει κανείς σε ποιά αγορά στην ταινία η Παραλία είχε πάει ο ΝτιΚάπριο και ήπιε το αίμα φιδιού;

5. babaduma

babaduma Member

Επόμενο Ταξίδι:
    terra incognita
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    α του Κενταύρου
    1. Η Chatuchak είναι από τις μεγαλύτερες αγορές αυτού του είδους στην ΝΑ Ασία. Αν δεις αυτήν, κάθε επίσκεψη σε κάποια άλλη αντίστοιχη, μοιραία οδηγεί σε συγκρίσεις. Μεγάλη, επίσης, είναι και η νυχτερινή αγορά στην Chiang Mai.
    2. Δεν ξέρω που το ήπιε ο Ντι Κάπριο (δεν τη θυμάμαι κιόλας τη σκηνή), αλλά αν βρεθείς στο Ανόι, σίγουρα θα ενημερωθείς σε ποιό χωριό (κάπου 30 χλμ. μακριά) μπορείς να έχεις μιαν ανάλογη ολοκληρωμένη εμπειρία (δηλ. από την επιλογή του ζωντανού φιδιού, τη θανάτωσή του μπροστά σου, την "απόσταξη", το μαγείρεμά του, κλπ. κλπ.).

6. Travelstoryteller

Επόμενο Ταξίδι:
    Περού & Ουρουγουάη
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Ωκεανία
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Να είμαι ειλικρινής ανέφερα την σκηνή με τον Ντικάπριο για τον εντοπισμό της αγοράς που έγιναν τα γυρίσματα, παρόλα αυτά ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία. Σίγουρα θα είναι ωραία τελετουργία να βλέπεις άλλους να το κάνουν αυτό (καθώς εγώ έχω μια μικρή ευαισθησία στο στομάχι, μια αλλεργία στο φίδι και λίγη δυσανεξία στο αίμα...!). :icon_cheesygrin:

7. renata

renata Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Νεπάλ
    ασε ρε μπαμπα μου με βρυκολάκιασες!!:icon_mrgreen:

8. babaduma

babaduma Member

Επόμενο Ταξίδι:
    terra incognita
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    α του Κενταύρου
    αποκαλύφθηκαν τα γούστα μου, ε; :bleh:

9. go2dbeach

go2dbeach Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Σιγκαπούρη
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Λατινική Αμερική
    Υποτίθεται ότι είναι στην Bangkok, στην Khao San Road, αλλά στην πραγματικότητα έχει γυριστεί στο Κράμπι, όπου έφιαξαν το σκηνικό για να θυμίζει την Khao San.

xenos, Travelstoryteller and babaduma like this.
  10. Travelstoryteller

Επόμενο Ταξίδι:
    Περού & Ουρουγουάη
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Ωκεανία
    Αχ έχει κάψει κόσμο και έχει παραπληροφορήσει τα πλήθη αυτή η ταινία! Ήξερα μόνο ότι τα γυρίσματα της παραλίας έγιναν στο Koh Phi Phi Leh στη Maya Bay.
    - Ενημερωτικά , το βιβλίο ήταν καλύτερο από την ταινία! ;)

11. xenos

xenos Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Ν.Α Ασια
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Bανουατου/Tαιλανδη
    Υπαρχει στα ελληνικα?

12. Travelstoryteller

Επόμενο Ταξίδι:
    Περού & Ουρουγουάη
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Ωκεανία
    Υπάρχει από τις εκδόσεις ΟΔΥΣΣΕΑΣ σε μετάφραση Αθανασίου Μαριάνθη, αλλά δεν το βρήκα σε κανένα βιβλιοπωλείο (βιαζόμουνα να φύγω διακοπές ;)), και κατέληξα στην αγγλική έκδοση.
    Όμως τώρα που μιλάμε το βρήκα εδώ για αγορά online: http://www.ianos.gr/eshop/ekdoseis-ianos/mikros-ianos/i-paralia/0013471pp/?gl=Y
    και εδώ http://www.greekbooks.gr/garlant-alex.person.
    Εάν πάντως τα αγγλικά σου είναι σε ικανοποιητικό επίπεδο, σε πληροφορώ ότι και το αγγλικό διαβάζεται πολύ εύκολα!:icon_biggrin:

xenos likes this.