Ταϊλάνδη Ταϊλάνδη! με ατελείωτους λογαριασμούς

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Αν και είμαι πολύ νέο μέλος στο travelstories βρίσκω το forum φοβερό. ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ η περιγραφή, γλαφυρότατη... είσαι το ίνδαλμά μου!!!
:icon_redface::icon_redface::icon_redface: Είναι που είσαι νέα ακόμα!!! :haha: Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια και :welcome: στο travelstories.
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Και τις δικές μου ευχαριστίες !
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Πρωί πρωί με την αυγούλα ξεκινήσαμε για Αγιουτάγια. Προτιμήσαμε και πάλι να κλείσουμε ταξί με 2000Β ώστε να είμαστε ευέλικτοι και να εξοικονομήσουμε χρόνο. Επίσης αυτό έκανε και την περιήγηση μας μέσα στο ιστορικό πάρκο της Αγιουτάγια πολύ πιο εύκολη μιας και οι αποστάσεις μεταξύ των μνημείων είναι αρκετά μεγάλες και επιπρόσθετα η ζέστη ήταν αμείλικτη έτσι ο κλιματιζόμενο ταξί ήταν σαν όαση. Στην Αγιουτάγια μπορεί να φτάσει κάποιος πιο οικονομικά με τρένο ή λεωφορείο ή ακόμα και με οργανωμένο τουρ που μπορεί εύκολα να κλείσει από το ξενοδοχείο του ή οποιοδήποτε τουριστικό γραφείο που βρίσκει σε κάθε γωνιά της Μπανγκόκ.

Η Αγιουτάγια βρίσκετε 64 χιλιόμετρα μακριά από την Μπανγκόκ στη κοιλάδα το ποταμού Τσάο Πράγια. Η διαδρομή κράτησε περίπου μια ώρα. Η πόλη ιδρύθηκε το 1350 και έγινε η δεύτερη πρωτεύουσα του Σιαμ. Καταστράφηκε όμως από το στρατό της Μπούρμα το 1767 συνοδευόμενη το τέλος της αυτοκρατορίας. Η Αγουτάγια έχει αναγνωριστεί σαν μνημείο παγκόσμιας κληρονομιάς από την Ουνέσκο. Ναοί, μοναστήρια και στούπες μαρτυρούν σήμερα την αίγλη που είχε κάποτε η πόλη αυτή.

Μικροί Βούδες...
14941-1399744907-8469c24a21fa0f7f8dfce72c4508a11a.jpg


Μεγάλοι Βούδες
14938-1399744900-553e947df685b9c002fd5410d37aa447.jpg

Χρυσοί Βούδες
14935-1399744894-472f823a4dcf87a6c37a3fe19afb3f6d.jpg


Σμαραγδένιοι Βούδες

14951-1399744933-f3308668423604cb3c46efcdd5c07476.jpg


Καθηστοί Βούδες
14947-1399744925-fdad144bc09c035a516583ce4c9718b5.jpg


Ξαπλώτοί Βούδες
14948-1399744927-0b3bd42fd85a1dbf1c35bf64b14d9191.jpg


Πολλοί Βούδες

14933-1399744889-154fc3e13095b902b86346a5d18cbb34.jpg


Ναοί
14937-1399744898-8dc8a776d28e78b7e154bc20cf239f18.jpg


Ναοί με κοκόρια

14946-1399744922-caf32d98498777b10a3ad8c3ddbb556b.jpg


Στούπες

14945-1399744919-671f35fe03864dff2499ad5f6194fc7d.jpg


Αγορές

14952-1399744936-7467ea416790bd8ce527a9a382d0fb14.jpg


Αλλά το εντυπωσιακότερο από όλα ήταν διάσημο κεφάλι του Βούδα ανάμεσα στις ρίζες των δέντρων. Η αλήθεια είναι ότι το περίμενα μεγαλύτερο βλέποντας στο στις φωτο αλλά παραμένει να είναι εντυπωσιακό.

14942-1399744910-9b68a2575589d384013422e85a33b9dc.jpg


Περιηγηθήκαμε στα χαλάσματα και στους ναούς της αρχαίας πόλης για περίπου 4 ώρες χωρίς να εξαντλήσουμε όλα τα μνημεία που υπάρχουν εκεί και αποφασίσαμε να επιστρέψουμε πίσω στην Μπανγκόκ. Το ταξί μας άφησε έξω από το Loumpini Park και ήταν ότι έπρεπε για να χαλαρώσουμε μετά την περιήγηση στη Αγιουτάγια. Το πάρκο είναι μια όαση στη πολύβουη Μπανγκόκ. Με το που περνάς τη πύλη ξεχνάς ότι είσαι σε μια φασαριόζική μεγαλούπολη. Όμορφοι κήποι με λίμνες, λουλούδια και δέντρα, πουλιά και σκιουράκια. Παιδάκια να τρέχουν ανέμελα, άλλοι να απολαμβάνουν τη βόλτα τους και άλλοι να παίρνουν κανένα υπνάκο κάτω από κανένα δέντρο. Υπήρχαν αρκετοί που αθλούνταν και ένα μέρος του πάρκου είχε μετατραπεί σε υπαίθριο γυμναστήριο. Καθίσαμε σε ένα παγκάκι και χαζεύαμε τριγύρω.

14954-1399744944-d5673073eaf9878cd090dbd4ea87f516.jpg



- Και για πες μου γιατί ήρθαμε εδώ?
- Για τις σαύρες?
- Ε?
- Διάβασα στο Travelstories ότι εδώ κυκλοφορούν κάτι τεράστιες σαύρες. Θα τις βρούμε κοντά στη λίμνη.
- Και γιατί πρέπει να τις δούμε?
- Γιατί είναι μεγάλες.
- (Καμία απάντηση)

Τραπήκαμε λοιπόν σε προς αναζήτηση των σαυρών και πήραμε γύρω γύρω τη λίμνη μέχρι που εντοπίσαμε μια.

- Ααααα! Να μια εκεί κάτω.
- Άσε μην πλησιάσεις. Δεν θέλεις να δεις.
- Τι δεν θέλω, τόση ώρα τις ψάχνω. Πάμε πιο κοντά.
- Άσε σου λέω μην κοιτάς. Πάμε από κει.
- Ωχ… τι έχει στο στόμα, χελώνα είναι αυτό? Μη καλέ..όχι… άστο… πάει …τη σκότωσε.

Η τεράστια σαύρα είχε αρπάξει από το λαιμό μια μεγαλούτσικη χελώνα και την είχε γυρίσει ανάποδα. Μετά συνέχισε αμέριμνη να τρώει με λαιμαργία την καημένη τη χελώνα. Κανόνας της φύσης θα μου πείτε αλλά το λυπήθηκα το καημένο το ζωντανό.

akatallilo.png
Ακολουθεί φώτο ακατάλληλη για άτομα κάτω των 18 ή με καρδιακά προβλήματα. Παρακαλώ απομακρίνετε τα παιδιά από την οθώνη:D

14953-1399744941-bc101f3fa00555dfdc7692ea8eeb3363.jpg



Κατακουρασμένοι και με το στομάχι διπλό κόμπο μετά το φονικό που εξελίχθηκε μπροστά στα μάτια μου ανασυνταχθήκαμε για να κανονίσουμε το υπόλοιπο πρόγραμμα της μέρας. Ήταν αργά το απόγευμα και ο σύζυγος ήθελε να πάμε στο ξενοδοχείο για φρεσκάρισμα και να αμοληθούμε το βράδυ στις αγορές της Μπανγκόκ. Εγώ πάλι ήθελα να πάω σε ένα mall.

- Οκ! Πήγαινε εσύ στο ξενοδοχείο και γω θα πάω μόνη μου σε ένα mall.
- Ωραία… (3 δεύτερα σιγής). Άσε θα έρθω μαζί σου καλύτερα. (Μάλλον θα σκέφτηκε «Άσε…Θα χαθεί αυτή στη Μπανγκόκ και ψάχνω να την βρω»)
- Τέλεια! Θα πάμε στο ΜΒΚ*.

Φτάσαμε εύκολα με το μετρό και ξεκινήσαμε να τριγυρνάμε στους ορόφους και όλο πέφταμε πάνω σε εστιατόρια ή διαφημίστηκες πινακίδες εστιατορίων και εκεί διαπιστώσαμε ότι δεν είχαμε φάει γεύμα όλη τη μέρα και ήταν μεγάλη παράλειψη και σαν άτομα που βάζουμε σωστά της προτεραιότητες μας αποφασίσαμε να πάμε για φαγητό και να αφήσουμε τα ψώνια για αργότερα. Διαλέξαμε ένα Ιαπωνικό. Γεμίσαμε τα πιάτα μας από το μπουφέ και ενώ απολάμβανα τα σούσι μου έφτιαχνα και μια σουπίτσα από τα υλικά που περνούσαν από μπροστά μας. Και πάνω που ζούσα στιγμές απόλαυσης πέφτει το μαύρο σκοτάδι!Γίνεται μια πλήρης συσκότιση. Τίποτα… Η μαύρη μαυρίλα. Οι ελάχιστοι δυτικοί που ήταν στο μαγαζί έδειχναν ανήσυχοι , αντίθετα οι Ταϊλανδοί συνέχισαν να τρώνε σαν να μην συμβαίνει τίποτα. Οι υπάλληλοι του μολ έτρεχαν πάνω κάτω. Εμείς δεν ξέραμε τι να κάνουμε και τι είχε συμβεί. Σαν αισιόδοξος άνθρωπος άρχισα να σκέφτομαι τρομοκρατικές επιθέσεις, πυρκαγίες, βιβλικές καταστροφές κ.α ανάλαφρα. Άρχισα να τάζω λάμπάδες 2 φορές το μπόι μου (μην με πάρουν τα άγια και για τσιγκούνα), ήθελα να πάρω τηλέφωνο να αποχαιρετίσω το παιδί μου, πάει... ήρθε το τέλος μας κτλ. Η κατάσταση αυτή διήρκησε για κανένα τέταρτο μέχρι που ο μέτρ του εστιατορίου μας ενημέρωσε ότι είχε γίνει μπλακ αουτ σε όλη τη περιοχή πράγμα πολύ σύνηθες αλλά ήταν άγνωστο πότε θα επανέλθει το ρεύμα και όσοι είχαν μπεί στο εστιατόριο την τελευταία μισή ώρα μπορούν να φύγουν χωρίς να πληρώσουν. Το μόνο που με στεναχωρεί είναι ότι δεν κατάφερα να ψήσω τη σουπίτσα μου. Έτσι είχε και σκοτεινό τέλος η απόπειρα μου για ψώνια στη Μπανγκόκ αλλά δεν με πείραξε καθόλου μιας και η επομένη που ήταν και η τελευταία μέρα του ταξιδιού ήταν Σάββατο και το πρόγραμμα είχε μόνο Chatuchak Weekend Market !
14931-1399744884-b8b1e77df374407b025aba9fc36b9125.jpg




*Υ.Γ : Θα ήταν σοφότερη επιλογή το Siam Paragon αντί το ΜΒΚ, όπου ο σύζυγος θα μπορούσε να απασχοληθεί το ενυδρείο αλλά αυτό το σκέφτηκα πολύ αργότερα. Εκείνη την ώρα είχα θολώσει από το φόνο της χελώνας. Στη δική μας περίπτωση μάλλον και γω στο ενυδρείο θα κατέληγα και κρίμα που δεν πήγα να το δώ, αλλά το αναφέρω σαν λύση για της φίλες που αντιμετωπίζουν το ίδιο δράμα με εμένα. Δηλαδή έχουν σύζυγο που βαριέται τα ψώνια!
 

Nat ni

Member
Μηνύματα
101
Likes
139
Το Siam Paragon ειναι γεμάτο καταστήματα με μεγάλες φίρμες ,όπως Channel,Luis Vitton,Hermes κ.α.,πανάκριβο εκτός κι αν εισαι Άραβας ή Γιαπωνεζος.Το πιο φτηνό κατάστημα ήταν το Zara κι αυτό με τιμές διπλάσιες να μην πω τριπλάσιες απο την Eλλαδα.Το όλο εμπορικό κέντρο ειναι εντυπωσιακό για βόλτα και βλέπεις όλους τους ευκαταστατους μοδάτους νέους της Μπανγκοκ.Το ενυδρείο ειναι καλό,αν έχεις μαζί σου παιδιά όπως εμείς,διαφορετικά η Μπανγκοκ έχει πολύ πιο ιδιαίτερα πράγματα να κανεις.
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
@panius Ευχαριστώ πολύ !!!!
@Nat ni Δεν γνώριζα ότι το Siam Paragon έχει μόνο φίρμες. Νόμιζα ότι έχει και πιο οικονομικα καταστήματα. Πάντως και έτσι πρέπει να έχει ενδιαφέρον έστω και να βλέπεις μόνο βιτρίνες.
 

Nat ni

Member
Μηνύματα
101
Likes
139
[USER
@Nat ni Δεν γνώριζα ότι το Siam Paragon έχει μόνο φίρμες. Νόμιζα ότι έχει και πιο οικονομικα καταστήματα. Πάντως και έτσι πρέπει να έχει ενδιαφέρον έστω και να βλέπεις μόνο βιτρίνες.
Βέβαια και έχει ενδιαφέρον .Βλεπεις μια άλλη εικόνα της Μπανγκοκ,εύπορη και σύγχρονή .Εμείς πήγαμε να ψωνίσουμε καθώς είχε χαθεί η βαλίτσα με όλα τα ρούχα των παιδιών.Το συνδιασαμε και με το ενυδρείο (τα παιδιά ενθουσιάστηκαν). Ευτυχώς δεν ψωνίσαμε τίποτα ,λόγω τιμών .Τα μεσάνυχτα μετα απο αναμονή δυο ημερών ,ήρθε και η βαλίτσα .
Ακριβώς απέναντι απο το Siam paragon βρίσκεται ενα πολυκατάστημα με όλους τους νέους Ταυλανδους σχεδιαστές ,με πιο προσιτές τιμές.
 

zithon-tasos

Member
Μηνύματα
26
Likes
47
Πολυ εντυπωσιακο το siam paragon, αλλα το Terminal 21 ηταν το ιδανικο γι μας....πιο νεανικο προσανατολισμο , ωραια ρουχα και μαρκες σε πολυ πολυ καλες τιμες....πιο ευκολογυριστο και προσιτο....
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Εμένα πάλι μου είχε αρέσει το ενυδρείο στο Siam Paragon,παιδιά δεν είχα τότε αλλά κρύβω ούτως ή άλλως ένα παιδί μέσα μου,χιχι!!!Επίσης μου είχε αρέσει και η τουαλέτα του. Μετά τις επισκέψεις σε αρκετές δημόσιες τουαλέτες (αναθεματισμένη διάρροια),ήταν μία όαση καθαριότητας...πριν πάω εγώ!
Για ψώνια δεν είναι πράγματι αλλά η βόλτα είναι απολαυστική και βλέπεις την άλλη πλευρά της Μπανγκόκ.

ggonholidays πεθαίνω για τις περιγραφές σου!!!!!!!
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Έπρεπε να πάω στο ενυδρείο απλά εκείνη την ώρα μου είχε διαφύγει εντελώς. Η άτιμη η σαύρα φτέει. :haha: Βάζω άλλο ένα στους ατελείωτους λογαριασμούς με την Ταϊλάνδη. ;)
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Τελευταία μας μέρα στη Μπανγκόκ και μιας και η πτήση μας ήταν αργά το απόγευμα είχαμε κανονίσει μαραθώνιο shoppingστη Chatuchak weekend market. Η αγορά αυτή είναι η μεγαλύτερη στη Ταϊλάνδη. Με πάνω από 15000 πωλητές μπορείς να βρεις ότι έχει σκεφτεί αλλά και αδυνατεί να σκεφτεί το μυαλουδάκι σου. Η αγορά λειτουργεί από το 1982 και τα περισσότερα μαγαζάκια είναι ανοικτά μόνο το Σαββατοκύριακο από τις 9.00 π.μ. με 18.00 μ.μ. και τις Παρασκευές από 18.00 μέχρι 24.00 μ.μ. Στην αγορά φτάνετε εύκολα με Skytrain (στάση Mo Chit) ή ΜRT (στάση Chatuchak Park).

Στόχος της ημέρας ήταν να πάρουμε όλα τα δώρα που οφείλαμε για να βγάλουμε τις υποχρεώσεις μας μιας και σε όλο το ταξίδι δεν είχαμε αγοράσει τίποτα για να μην τα κουβαλάμε από μέρος σε μέρος. Για αυτούς που είχαν αναλάβει το παιδί μας, για αυτούς που είχαν αναλάβει το τετράποδο παιδί μας, για αυτούς που είχαν αναλάβει τα δύο φυτά μας κλπ. Με αυτούς τους τελευταίους πολύ είχα απογοητευτεί. Δεν έπαθαν τίποτα τα σκασμένα και έκανα μεγάλη προσπάθεια να αναθέσω στους πιο αχαΐρευτους. Επέστρεψα και τα βρήκα πιο ζωντανά από ποτέ. Ξεπαστρεμό δεν έχουν αυτά τα άτιμα. Δυο γλάστρες έχω όλες κι όλες, δώρα κάτι μακρινών θειάδων. Προσπάθησα να τα χαρίσω αλλά δεν τα παίρνει κανένας και αυτά για εκδίκηση μεγαλώνουν μεγαλώνουν και έχουν καταλάβει το μισό σαλόνι. Ζούγκλα έχουμε γίνει. Είχα μια ελπίδα ότι δεν θα τα ξανάβλεπα αλλά όχι.... αυτά εκεί, αγέρωχα. Το χειρότερο δώρο πήρα λοιπόν στους κηπουρούς με την ελπίδα την επόμενη φορά να παραδειγματιστούν και να μην κάνουν καλά την δουλειά τους.

Η αγορά είναι χαώδης. Τεράστια. Με δαιδαλώδης διαδρόμους που εύκολα χάνεσαι. Σε κάποιο σημείο υπάρχει ένα κιόσκι πληροφοριών όπου σου δίνουν χάρτη για να μπορείς να περιπλανιέσαι στα διάφορα τμήματα της αγοράς, να βρίσκεις τις εξόδους, τις τράπεζες και τις τουαλέτες. Ειδικά για αυτές τις τελευταίες δώστε ιδιαίτερη προσοχή. Σκεφτείτε να σας τύχει άμεση επιτακτική ανάγκη και να είστε χαμένοι σε αυτούς τους διαδρόμους, να πρέπει να τρέξετε για να τις βρείτε, να ρωτάτε δεξιά αριστερά, να περιμένετε στην ουρά, να έχετε σε ψιλά 5 Β για να πληρώσετε, να ποδοπατήσετε 1-2 Ταϊλανδές γιαγιούλες που πήγαν να σας πάρουν τη σειρά για να φτάσετε στη πολυπόθητη τουαλέτα.
(Σκεφτείτε λέμε. Όχι ότι γνωρίζω κάποιον που του έτυχε επανειλημμένα την ίδια μέρα:icon_redface::icon_redface::icon_redface:... Επίσης να έχετε μαζί σας ένα ζακετάκι, μια πασμίνα κάτι τέλος πάντων για όταν μπαίνετε στο Skytrain. Κάνει παγωνιά εκεί μέσα. Ειδικότερα εσείς που το πεπτικό σας σύστημα διαφωνεί με τις χαμηλές θερμοκρασίες).

Οι τέσσερις ώρες που περάσαμε στην αγορά δεν ήταν αρκετές για να καλύψουμε ούτε τη μισή. Φαγητό, σουβενίρ, ρούχα, ζώα, είδη για το σπίτι, τα πάντα μπορούσες να βρεις σε αυτούς τους διαδρόμους. Βάλαμε μπρος τις διαπραγματευτικές μας ικανότητες, τέχνη στην οποία είχαμε ενδιατρίψει στη Κίνα και κάναμε χρήση της αποδεδειγμένα εξαιρετικής πρακτικής, μυστικό του μεγάλου γκουρού μας «Όταν βγαίνει ο Μάο στο τραπέζι οι αντιστάσεις κάμπτονται» μας είχε πει και μεις σαν καλοί μαθητές τέτοιες διδαχές δεν τις αφήνουμε να πέσουν κάτω. Ακολουθήστε το θα με θυμηθείτε. Όταν νοιώθετε ότι χάνετε στη διαπραγμάτευση, εμφανίστε τα μετρητά στο τραπέζι. Δεν υπάρχει Ασιάτης πωλητής που δεν θα υποκύψει σε θέα των κολλαριστών χαρτονομισμάτων.

Επιστρέψαμε σέρνοντας ένα σακβουαγιάζ γεμάτο δώρα. Το σακβουαγιάζ ήταν το μόνο για το οποίο δεν πετύχανε καλό ντιλ. Θεωρήσαμε ότι θα βρήκαμε εκεί εύκολα και φτηνά ένα σάκο αλλά πέσαμε έξω. Δεν υπήρχαν πολλοί να πουλάνε βαλίτσες και επειδή έχουν μεγάλη ζήτηση εκεί δεν ρίχνουν τις τιμές. Στις βραδινές αγορές της πόλης θα βρείτε πολύ καλύτερες τιμές. Επίσης είναι καλύτερα να έχει ροδάκια για να βάζετε μέσα τα ψώνια σας και να τα σέρνετε αντί να τα κουβαλάτε. Γενικότερα οι τιμές είναι πιο ακριβές από τις υπόλοιπες αγορές τις πόλης και οι πωλητές διαπραγματεύονται πολύ πιο δύσκολα από ότι αλλού. Αξίζει όμως η επίσκεψη στην αγορά μόνο και μόνο για την εμπειρία.

Φτάσαμε στο ξενοδοχείο την ώρα που έφτανε και το ταξί που θα μας έπαιρνε στο αεροδρόμιο για την επιστροφή. Και είναι τότε που εμφανίζεται και το πρωτόγνωρο για μένα μέχρι τότε συναίσθημα. Της χαράς που ένα ταξίδι τελειώνει και της έντονης ανυπομονησίας να βρεθώ σπίτι μου. Ήταν το καλύτερο ταξίδι που είχα κάνει μέχρι τότε. Γεμάτο ανατροπές, εκπλήξεις και απρόοπτα, ευτράπελα, απάτες, υπέροχες στιγμές, πανέμορφα τοπία, παραμυθένιες παραλίες αλλά και εικόνες φτώχιας και εξαθλίωσης που κάνουν τη ψυχή σου να ραγίζει αλλά και σε προσγειώνουν απότομα όταν συνειδητοποιείς εσύ είσαι απλά ο τυχερός που γεννήθηκε κάπου αλλού γιατί απλά έτσι αποφάσισε η ανώτερη δύναμη εκεί πάνω και πως αύριο μπορεί να έχει άλλα κέφια και να αλλάξει καταστάσεις και δεδομένα. Ή όταν αντιλαμβάνεσαι πως κάποιοι μπορούν να είναι ευτυχισμένοι με ελάχιστα από αυτά που έχεις και απολαμβάνεις ενώ εσύ δεν ικανοποιείσαι με τίποτα. Σε άλλες εποχές η Ταϊλάνδη θα ήταν μια χώρα που θα μπορούσε να με κρατήσει για μήνες αλλά η ανάγκη μου να βρεθώ στο σπίτι μου όπου μια φατσούλα με περιμένει με έκανε να χαίρομαι που επιτέλους αυτό το ταξίδι τελείωσε, πράγμα που μερικά χρόνια πριν για μένα θα ήταν αδιανόητο. Άφησα πολλούς ατελείωτους λογαριασμούς με αυτή τη χώρα και γι’ αυτό εύχομαι να αξιωθώ να επιστρέψω κάποτε και τότε ίσως να υποστείτε το σίκουελ «Ταϊλάνδη! Τελειώνοντας τους ατελείωτους λογαριασμούς» κοιτάτε μην μου το κλέψει κανένας.

Σας ευχαριστώ που είχατε την υπομονή να διαβάσετε την ιστορία μου. Προσπάθησα να γράψω επίλογο αλλά μου βγαίνει μελό και δεν μου πάει. Το μόνο που έχω να πω σε όσους σκέφτονται ένα τέτοιο ταξίδι είναι να προχωρήσουν χωρίς ενδοιασμούς. Η Ταϊλάνδη είναι μαγεία.

Ουφ... τα είπα! Καλοί μου διαχειριστές αν διαβάζει κανένας πάρτε την στις ολοκληρωμένες.

15218-1400430864-f3119afa38f43c569125b07876a4be3d.jpg
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Μια πολύ όμορφη ιστορία για μια πολύ όμορφη χώρα! :clap::clap::clap:
Να σαι καλά @ggonholidays που μας ταξίδεψες και μοιράστηκες τις εμπειρίες σου μαζί μας!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.275
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom