Ταϊλάνδη Ταϊλάνδη

italiano

Member
Μηνύματα
34
Likes
162
Καλημέρα σε όλους!!
Όπως φαίνεται και από τον τίτλο σκέφτομαι πολύ σοβαρά να κάνω το πρώτο μου ταξίδι στην Ασία (Ταϋλάνδη) το Φεβρουάριο μαζί με έναν φίλο μου. Η διάρκεια του ταξιδιού θα είναι περίπου 2 εβδομάδες. Από τη μέχρι στιγμής έρευνα που έχω κάνει βρίσκω αεροπορικά με Egypt Air περίπου στα 500 ευρώ για Μπανγκόκ και με Asia Air για Πουκέτ κοντά στα 100 με επιστροφή. Επίσης, έχω βρει πολύ καλές τιμές σε ξενοδοχεία τόσο στην πρωτεύουσα όσο και στην Πατόνγκ (20-30 ευρώ το δίκλινο). Οι ερωτήσεις που έχω να κάνω είναι οι εξής:
1) Είναι καλύτερο να κλείσω όσο είναι νωρίς (γνωρίζοντας ότι τον Φεβρουάριο είναι υψηλή περίοδος) ή να περιμένω για καλύτερες τιμές;
2) Σκέφτομαι να ξοδέψω ένα τριήμερο και στην Μπανγκόκ.Πιστεύετε ότι είναι αρκετό για να δω τα βασικά αξιοθέατα;
3) Αξίζει να απευθυνθώ σε κάποιο ταξιδιωτικό γραφείο για καλύτερες τιμές;
4) Πιστεύετε ότι αρκεί μια ημερήσια εκδρομή η και διαμονή στα Phi Phi islands ή σε κάποιο άλλο κοντινό μέρος;

Ελπίζω να μη σας κούρασα με τις πολλές ερωτήσεις :)
Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων!!
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Κατ αρχας πας καλο μηνα - πανω που θα εχει ψοφοκρυο εδω. Τωρα για Egypt Air δεν ξερω. Διαβασε στο φορουμ τις αποψεις μας και αποφασισε. ΑΠο προορισμους αν θελεις κοσμο πολυ, βαβουρα, Night life και γενικο χαμο με χαμηλο κοστος τοτε Patong / Phuket ειναι μια χαρα. Αν θελεις κατι πιο εξωτικο και πιο χαλαρα πραγματα τοτε εχει αλλα μερη.

1. Κλεισε νωρις. Περιμενε οταν δεις να βγαινουν προσφορες και "χτυπα τες"
2. Για εμενα ειναι αρκετο (για αλλους οχι) για να δεις τα βασικα αξιοθεατα, αν υποθεσουμε οτι πατε για ρηλαξ και οχι για να εξερευνησετε καθε γωνια τςη Ταυλανδης.
3. Αν ριξεις πολυ ψαξιμο (τσεκαρε καθε ημερα προσφορες) τοτε εισαι μια χαρα. Θα πας πολυ φτηνα.
4. Για phi Phi νομιζω οτι αξιζει για παραπανω
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
κλειστα δεν πρόκειται να βρεις φθηνότερα-η τιμη εκπληκτικη και η egypt εταιρειάρα εξάλου ειναι star alliance!
στην bkk αν θέλεις μονο τα αξιοθέατα φτάνουν τρεις μέρες.
στα πιπι έ να πας μονοήμερη.
μη χαραμίσεις τις διακοπές σου στο πουκετ.
καλο ταξίδι
 

italiano

Member
Μηνύματα
34
Likes
162
Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας.Η αλήθεια είναι ότι τουλάχιστον για αεροπορικά δεν νομιζώ να βρω φθηνότερα . Σχετικα με την Egypt air έχω και εγώ κάποιους ενδοιασμούς, κυρίως λόγω της μεγάλης αναμονής στο Κάιρο (5 ώρες), αλλά με έχει καθησυχάσει γνωστός που ταξίδεψε για Αυστραλία μέσω Καΐρου. Μοναδικό "αγκάθι" για να τα κλείσω όλα από τώρα είναι το οικονομικό. Από την άλλη φοβάμαι ενδεχόμενη αύξηση των τιμών στο μέλλον, οπότε πρέπει να σφιχτώ υπερβολικά πολύ το καλοκαίρι μήπως και τα καταφέρω...Όπως και να χει κάποια στιγμή θα πάω. Σας ευχαριστώ και πάλι!! Καλά ταξίδια σε όλους!!
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Εχει πτησεις η egyptair για αυστραλια?

Πρωτη φορα το ακουω.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Μηπως ο γνωστος σου πηγε με τη singapore airlines με ανταποκριση στο καιρο?

Δεν εχω ξανακουσει να πεταει η egypt για αυστραλια.
 

italiano

Member
Μηνύματα
34
Likes
162
Μπορεί να έχεις δίκιο. Αν και του το τόνισα για Egypt Air μπορεί να μπερδεύτηκε λόγω της ανταπόκρισης στο Κάιρο. Παρεμπιπτόντως, τα φθηνά εισιτήρια που βρήκα έκαναν φτερά :( Πρέπει να περιμένω και πάλι για κάποια καλή ευκαιρία..
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
ξενοδοχεία στη Ταϊλάνδη

Θα κάνω το πρώτο μου ταξίδι στη Ταϊλάνδη τον Φεβρουάριο 2013. Σκέφτομαι να κλείσω εισιτήρια μόνο για τις πρώτες μέρες στη Μπανγκόγκ και από κει και πέρα να βρίσκω επί τόπου στο κάθε προορισμό. Μήπως το παρακινδυνεύω μιας και είναι υψηλή περίοδος?
 
Last edited by a moderator:

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
''Σκέφτομαι να κλείσω εισιτήρια μόνο για τις πρώτες μέρες στη Μπανγκόγκ..''
ξενοδοχείο εννοεις ε?

Αυτό που κάνω εγω , είναι να βρίσκω επί τόπου σε κάθε προορισμό. Η μόνη φορά που εκλεισα ήταν όταν ήθελα ένα συγκεκριμένο ξενοδοχείο στο Κο Παγκάν. Το να μην κλείσεις σου δίνει τη δυνατότητα να αλλάξεις προγραμμα και προορισμό ακόμα και τελευταία στιγμή.
Έχω πάει και Φεβρουάριο (Πουκέτ-Σαμούι) και δεν είχα πρόβλημα να βρω δωμάτιο.
 
Last edited by a moderator:

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Σκέφτομαι να κλείσω εισιτήρια μόνο για τις πρώτες μέρες στη Μπανγκόγκ και από κει και πέρα να βρίσκω επί τόπου στο κάθε προορισμό.
Τι ακριβώς εννοείς?
 
Last edited by a moderator:

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Τι ακριβώς εννοείς?
Ξενοδοχεία ήθελα να πώ! Συγνώμη για το μπέρδεμα! Θα κλείσω ξανοδοχεία μονο για βκκ που θα πάω τις πρώτες 3 μέρες και μετά θα ψάχνω επι τόπου.

go2dbeach ευχαριστώ για την απάντηση!
Το ίδιο εύκολο λέτε να είναι και σε κο Ταο και Πανγκαν που είναι πιο μικρά νησιά? Σου δίνουν καλύτερες τιμές φαντάζομαι όταν πας εκεί?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.187
Μηνύματα
883.373
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom