Ταϊλάνδη Ταϋλάνδη, Χριστούγεννα - Πρωτοχρονιά 2019-2020 (Koh Kut - Koh Mak - Koh Chang)

jimakos

Member
Μηνύματα
196
Likes
1.002
Επόμενο Ταξίδι
ΚΟΥΒΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!
Παλι την πατησατε ρε δημητρη??ωραια η ιστορια σου αλλα φιλε εγω ξανα ταιλανδη δεν θα πηγαινα,μια φορα ηταν αρκετη για μενα,εμεινε χαραγμενη μεσα μου με αυτα που παθαμε αλλα και περα απο αυτο ειναι μια χωρα και ενα μερος που δεν μου αρεσε καθολου και δεν θα ξαναπηγαινα ποτε.Πολυ βρωμια,πιστευω και χωρεσ οπως βιετναμ και καμποτζη θαναι αναλογες....
Τι να κάνουμε? Αυτό με τις γαστρενερίτιδες δυστυχώς δεν μπορείς να το προβλέψεις... Ούτε να το αποφύγεις. Αν είναι να σου κάτσει, θα σου κάτσει...
Συγκριτικά βέβαια με άλλα ταξίδια η αλήθεια είναι πως θα συμφωνήσω μαζί σου.
Η Ταϊλάνδη και οι παραλίες της, ναι μεν μου άρεσαν αλλά όχι όσο οι Σεϊχέλες ή οι Μαλδίβες....
Λογικό είναι, όσο ταξιδεύεις να συγκρίνεις και έχεις μέτρο σύγκρισης.

Άντε να δούμε τώρα αν θα καταφέρουμε να κάνουμε κάτι την επόμενη χρονιά και που θα είναι αυτό...
 

jimakos

Member
Μηνύματα
196
Likes
1.002
Επόμενο Ταξίδι
ΚΟΥΒΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!
Καλημέρα σε όλους τους φίλους.

Επειδή αρκετοί με ρωτήσατε για το κόστος τις εκδρομής, κάπου εδώ θα ήθελα να σας δώσω κάποιες πληροφορίες.
Καταρχάς να ξεκινήσουμε από το γεγονός ότι το ταξίδι το έκλεισα εξολοκλήρου μόνος μου, χωρίς την βοήθεια κάποιου ταξιδιωτικού γραφείου.
Γενικά δεν αντιμετώπισα καμία δυσκολία και όλα μα όλα στην οργάνωση του κύλησαν πολύ ομαλά.
Έτσι λοιπόν χώρισα στο μυαλό μου την οργάνωση του ταξιδιού σε τρία σκέλη.
1. Τα αεροπορικά και οι εσωτερικές μεταφορές (ταξί, καράβια, σκούτερ κτλ)
2. Διαμονές στα 3 νησιά
3. Έξοδα κατά την διαμονή μας για φαγητό, ποτά, εκδρομές κτλ.

Τα αεροπορικά τα έκλεισα κάπου στα μέσα του Ιουνίου, και επειδή από Θεσσαλονίκη οι τιμές ήταν κάπου στα 200 με 300€ ακριβότερα ανά άτομο, αποφάσισα να πετάξουμε από Σόφια.
680€ κόστισε το εισιτήριο ανά ενήλικα και 590€ για το παιδί.
Συνολικό κόστος αεροπορικών 1950€
Να θυμίσω ότι μιλάμε για τρείς πτήσεις. (Σόφια - Dubai, Dubai - Bangkok, Bangkok - Trat και πίσω)
Ως αναφορά τα καράβια, δεν είχα κλείσει τίποτα, είχα ενημερωθεί για τα δρομολόγια που υπάρχουν και απλά όταν πήγα εκεί επέλεγα δρομολόγιο επιτόπου.
Αν θυμάμαι καλά το ταξί από το αεροδρόμιο του Trat στο λιμάνι μας κόστισε για τρία άτομα 1600bth κάπου στα 50€
Το καράβι από το λιμάνι του Trat στο Koh kood 35€ (συμπεριλαμβανομένου και του taxi από το λιμάνι του Koh Kood μέχρι και το ξενοδοχείο)
Το καράβι από Koh Kood στο Koh Mak 35€
Το καράβι από το Koh Mak στο Koh Chang 30€
Και η μεταφορά μας από το Koh Chang στο αεροδρόμιο του Trat 40€
Μεταφορά από Θεσσαλονίκη για Σόφια (Vignette, καύσιμα και διόδια) 100€
Σύνολο μεταφορικών 290€

Το δωμάτιο στην Σόφια το έκλεισα από την Booking και κόστισε 40€
Το δωμάτιο στο Koh Kood το έκλεισα από το Booking και κόστισε 340€ για 5 διανυκτερεύσεις
Το δωμάτιο στο Koh Mak το έκλεισα από το Agoda και κόστισε 360€ για 4 διανυκτερεύσεις
Το δωμάτιο στο Koh Chang το έκλεισα απευθείας από το site του ξενοδοχείου και κόστισε 400€ για 4 διανυκτερεύσεις
Σύνολο 1140€ για 14 βραδιά, μέσος όρος 81€ ανά διανυκτέρευση.
Εδώ να πω πως αυτές οι τιμές στις διανυκτερεύσεις είναι αρκετά ακριβές για Ταυλάνδη αλλά πρώτων έπρεπε να τα έχω κλείσει από νωρίς γιατί θα είχαμε μαζί μας το μωρό και δεύτερον είναι την περίοδο των γιορτών που είναι full hi season και πραγματικά ήταν όλα κλειστά, οπότε και τα χρεώνουν πολύ παραπανω.
Συν που γενικά θέλαμε να μένουμε ένα βήμα από την θάλασσα.
Αν κάποιος ταξιδέψει οποιαδήποτε άλλη στιγμή πέραν του 20/12 με 5/1 θα βρει τα ίδια καταλήματα στην μισή τιμή και ίσως και πιο κάτω.

Οπότε συνολικά αεροπορικά μεταφορές και διανυκτερεύσεις μας κόστισαν περίπου 3400€ για τρία άτομα

1130€ το άτομο για ένα ταξίδι στην Ταυλάνδη που είχε διάρκεια 16 μέρες

Τώρα σε αυτό το κόστος πρέπει κάποιος να συνυπολογίσει και τα χρήματα που θα ξοδευτούν εκεί για φαγητά, εκδρομές και γενικά δραστηριότητες...
 

jimakos

Member
Μηνύματα
196
Likes
1.002
Επόμενο Ταξίδι
ΚΟΥΒΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!
Παρακαλώ να μεταφερθεί η ιστορία από τον διαχειριστή στις ολοκληρωμένες ταξιδιωτικές ιστορίες, στην ενότητα Ταϊλάνδη
 

DrG

Member
Μηνύματα
148
Likes
983
Επόμενο Ταξίδι
Μαλαισία - Σιγκαπούρη
Ταξίδι-Όνειρο
Μπόρα Μπόρα
Μια χαρά περάσατε! Χαλαρά! Εγώ έτρεχα πάνω κάτω όλη μέρα για 2 βδομάδες! Αλλά αυτό μ' αρέσει. Δεν θέλω να αφήνω απάτητη ούτε μία γωνιά! Με παιδί βέβαια αυτό δεν γίνεται. Με το καλό και για τον επόμενο προορισμό!
 

jimakos

Member
Μηνύματα
196
Likes
1.002
Επόμενο Ταξίδι
ΚΟΥΒΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!
Και εγώ μερικά χρόνια πριν έτσι ήμουνα....
Αλλά τώρα με το μωρό τα δεδομένα έχουν αλλάξει.
Εξαρχής ήξερα ότι θα ήμασταν πιο χαλαρά και αυτό απολαύσαμε!
Σου εύχομαι και σε εσένα πολλά και καλά ταξίδια!
 
  • Like
Reactions: DrG

bimmercorfu

New Member
Μηνύματα
2
Likes
7
Και εγώ μερικά χρόνια πριν έτσι ήμουνα....
Αλλά τώρα με το μωρό τα δεδομένα έχουν αλλάξει.
Εξαρχής ήξερα ότι θα ήμασταν πιο χαλαρά και αυτό απολαύσαμε!
Σου εύχομαι και σε εσένα πολλά και καλά ταξίδια!
Γεια σας,
δεν έχω ξαναγράψει στο φόρουμ, δεν είμαι απο αυτούς/ες που το έχουν με το γράψιμο αλλά έχω ταξιδέψει πάρα πολύ και επειδή μόλις ήρθα απο τα νησιά Τρατ (αλλά και Κουάλα Λουμπούρ και Σιγκαπούρη) έχοντας πάρει πληροφορίες απο τους jimakos και DrG θα ήθελα να τους ευχαριστήσω θερμά.
Επίσης, απο τον Jimakos έχω εμπνευστεί και κάνει ταξίδι στις Σευχέλλες.
Ευχαριστώ όλο το φόρουμ πάρα πολύ για τις πληροφορίες που μου έχει δώσει!
 

jimakos

Member
Μηνύματα
196
Likes
1.002
Επόμενο Ταξίδι
ΚΟΥΒΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!
Γεια σας,
δεν έχω ξαναγράψει στο φόρουμ, δεν είμαι απο αυτούς/ες που το έχουν με το γράψιμο αλλά έχω ταξιδέψει πάρα πολύ και επειδή μόλις ήρθα απο τα νησιά Τρατ (αλλά και Κουάλα Λουμπούρ και Σιγκαπούρη) έχοντας πάρει πληροφορίες απο τους jimakos και DrG θα ήθελα να τους ευχαριστήσω θερμά.
Επίσης, απο τον Jimakos έχω εμπνευστεί και κάνει ταξίδι στις Σευχέλλες.
Ευχαριστώ όλο το φόρουμ πάρα πολύ για τις πληροφορίες που μου έχει δώσει!
Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια!
Αυτό που έγραψες παραπάνω είναι και ο λόγος που συνεχίζω και γράφω στα ταξίδια που πηγαίνω.
Μην νομίζεις και εγώ πάντα διαβάζω ιστορίες όταν θέλω να πάω κάπου και εμπνέομαι από άλλους και προσπαθώ να το ανταποδόσω γράφοντας και εγώ.
Πες μας πως ήταν στην Ταϊλάνδη και στο Τράτ φέτος.....
Είναι ακόμα όπως τα θυμάμαι και τα έχω γράψει????
Πηγές και εσύ με παιδί?
Περιμένω νέα σου!!!!! :)
 

bimmercorfu

New Member
Μηνύματα
2
Likes
7
Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια!
Αυτό που έγραψες παραπάνω είναι και ο λόγος που συνεχίζω και γράφω στα ταξίδια που πηγαίνω.
Μην νομίζεις και εγώ πάντα διαβάζω ιστορίες όταν θέλω να πάω κάπου και εμπνέομαι από άλλους και προσπαθώ να το ανταποδόσω γράφοντας και εγώ.
Πες μας πως ήταν στην Ταϊλάνδη και στο Τράτ φέτος.....
Είναι ακόμα όπως τα θυμάμαι και τα έχω γράψει????
Πηγές και εσύ με παιδί?
Περιμένω νέα σου!!!!! :)
Πήγα μόνο με τη σύζυγο, τα παιδιά μου μεγάλωσαν, σπουδάζουν και είναι πιο εύκολο να ταξιδεύω.
Το Koh Chang δεν είναι τίποτα φοβερό για κάποιον που έχει μια εμπειρία απο ταξίδια, το Koh Kood ακόμα είναι παράδεισος και λέω ακόμα γιατί είδα και εγώ ότι έχουν ξεκινήσει να χτίζουν τα πάντα.
Έμεινα όπως και εσύ στο Rim Lay το οποίο είναι στη καλύτερη για μένα παραλία, για τις επίσης φανταστικές παραλίες που είναι αριστερά και δεξιά του βρήκα μονοπάτια που πας εύκολα και γρήγορα.
Είχα σκούτερ και στα 2 νησιά, στο Koh Chang έμεινα στο peninsula resort σε beach front bungalow, το προτείνω ( και αυτό όπως και το rim lay ) μόνο που επειδή είναι λίγο μακριά θες μηχανάκι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.275
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom