Ταϊλάνδη Ταϋλάνδη με ιστιοφόρο

evogiatz

Member
Μηνύματα
32
Likes
140
Επόμενο Ταξίδι
Ελ Νίντο, Κορόν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bora bora
Καλημέρα σε όλους,

Λίγα λόγια για μένα
είμαι νέο μέλος στην κοινότητα, travel enthusiast που πολλές φορές έχω ανατρέξει στην ιστοσελίδα σας για πληροφορίες. Στο παρελθόν έχω ταξιδέψει πολλές φορές στο Μπαλί. Φέτος το Πάσχα έκανα ένα πολύ ιδιαίτερο ταξίδι στην Ταϋλάνδη και θα ήθελα να μοιραστώ τις εμπειρίες μου, καθώς υπάρχουν πολύ περιορισμένες πληροφορίες για διακοπές με σκάφος στο συγκεκριμένο μέρος.

Η ιδέα
Στο παρελθόν έχουμε νοικιάσει ιστιοφόρο αρκετές φορές με παρέες των 5-8 ατόμων για διάφορους προορισμούς στην Ελλάδα και στην Κροατία, αλλά πάντα αναρωτιόμασταν πως θα ήταν να κάνεις κάτι αντίστοιχο σε εξωτικούς προορισμούς, με τεράστιους μονόλιθους να σηκώνονται δίπλα σου. Η αφορμή στάθηκε ένα ιντερνετικό ταξιδιωτικό πρακτορείο, το οποίο δημιουργεί δρομολόγια με διάφορες εμπειρίες. Ωστόσο, το κόστος ήταν αρκετά μεγάλο. Αποφάσισα να το ψάξω μόνος.

Διακοπές με σκάφος (εάν δεν έχετε ξανακάνει διακοπές με σκάφος)
Εδώ πρέπει να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα για τις διακοπές με σκάφος:
1. Οι διακοπές με σκάφος δεν είναι ακριβές. Ο λόγος διότι δεν έχεις διαμονή και μεταφορές και συνήθως το φαγητό δεν είναι σε εστιατόρια (λογικό όταν είσαι μεσοπέλαγα να φας κάτι εκεί)
2. Οι διακοπες με σκάφος ΔΕΝ είναι πολυτελείς. Το αντίθετο, βρίσκεσαι σε μικρά δωματιάκια, όλοι μοιράζονται ίδιες τουαλέτες και συνήθως αυτές λειτουργούν με χειρολαβές. Δεν είναι τόσο τρομακτικό όσο ακούγεται και συνηθίζεται πάρα πολύ εύκολα (ειδικά για άντρα)
3. Το σκάφος δεν έχει air condition συνήθως ή όταν έχει δε μπορείς να το χρησιμοποιήσεις, ωστόσο το γεγονός ότι είσαι στην θάλασσα βοηθάει πολύ ώστε να μην ζεσταίνεσαι ιδιαίτερα. Σε εξωτικούς προορισμούς έχεις ανεμιστήρες οι οποίοι είναι υπεραρκετοί
4. Κάποιοι ζαλίζονται. Φροντίστε να πάρετε δραμαμίνες πριν το ταξίδι (και εννοώ πριν ξεκινήσετε εν πλω) και θα είστε εντάξει. Μετά από λίγο το συνηθίζεις
5. Κατά τη διάρκεια ενός ταξιδιού θα έχεις προβλήματα. Η εμπειρία μου λέει ότι όσο περισσότερα προβλήματα και βλάβες, τόσο περισσότερα πράγματα θα θυμάσαι και θα λες και θα γελάς μετά. Μην το ξεχάσεις αυτό, ακόμη και όταν θα έρθουν στιγμές που θα εκνευριστείς

Γιατί να το κάνω τότε;
Το σκάφος έχει τις καλύτερες περιπέτειες που θα ζήσεις στην ζωή σου, να αποκοπείς από κάθετι που θεωρείς δεδομένο και να ξεχαστείς πραγματικά από την δεύτερη κιόλας μέρα (ξέχνας από μόνος σου να κοιτάξεις το κινητό σου) και να έρθεις πραγματικά με τους συνεπιβάτες. Κάθε φορά δε ξέρεις που θα πάς τι θα κάνεις και τι θα δεις. Μπορώ να σας πω ότι το 90% των καλύτερων προορισμών είναι προσβάσιμοι μόνο με σκάφος. Ετοιμαστείτε να κάνετε συγκλονιστικά πράγματα που δεν θα έχετε ξανακάνει σε όλη σας την ζωή (π.χ. να έρχετε να σας παίρνει φουσκωτό μέσα στο βράδυ με φακούς στο απόλυτο σκοτάδι, ενώ περπατάτε πολλά μέτρα μέσα στην θάλασσα λόγω παλίρροιας, να διανυκτερεύετε στις καλύτερες παραλίες του κόσμου χωρίς ούτε έναν γύρω, να επισκέφτεστε με καγιάκ κρυφές lagoons που δεν υπάρχει κανείς με τεράστιους μπλε ερωδιούς να πετάνε από πάνω σας, να πέφτετε για μεταμεσονύχτιο μπάνιο στη μέση του πουθενά και να συνειδητοποιείτε ότι η θάλασσα λαμπυρίζει από το φωσφορίζον φυτοπλαγκτον).

Το δρομολόγιο
Η ιδέα ήταν η εξής, μια εβδομάδα στους εξής προορισμούς:
Επιβίβαση από Πουκέτ
Διανυκτέρευση στο Maya Bay (η διάσημη παραλία από την ταινία Παραλία με τον Ντι Κάμπριο)
Phi Phi
Krabi - Ao Nang
Ko Hong
Επιστροφή

Το σκάφος
Για το σκάφος έγινε ιδιαίτερη έρευνα. Τελικά κλείσαμε από εδώ
S/Y Nakamal › Sailing Phuket - Catamaran Charter
Ήταν εξαιρετικοί και βοήθησαν πάρα πολύ σε όλα.
Εδώ πρέπει να σας πω ότι οι άνθρωποι που αναλαμβάνουν το σκάφος βρίσκουν τρόπους να είναι τόσο διακριτικοί που με το ζόρι καταλαβαίνεις ότι υπάρχουν. Πιο πολύ σκεφτείτε τους σαν ξεναγούς οι οποίοι είναι εκεί για όταν τους ζητήσετε.
Το σκάφος ήταν ένα καταμαράν (αυτό που πατάει στα δύο πτερύγια με διχτάκι στη μέση για επικό άραγμα). Είχε 4 δωμάτια και 2 τουαλέτες. Το ένα δωμάτιο ήταν για τον skipper και την σεφ, ενώ στα υπόλοιπα μέναμε εμείς. Όλα είχαν συρτάρια για τα πράγματά μας και ανεμιστήρες στα κρεββάτια.
Το φαγητό συμπεριελβανόταν στην τιμή (σπιτικά μαγειρεμένα φαγητά, πολύ νόστιμα, thai και international κουζίνα, ενώ snacks όπως μάγκο, κρακεράκια με διάφορα τυριά, καρπούζια κτλ έφταναν συνέχεια από την σεφ εκεί που καθόμασταν στο διχτάκι. Τέλος, όλα τα αναψυκτικά (όχι αλκοόλ) ήταν δωρεάν.

Κόστος
Το συνολικό κόστος του σκάφους ήταν 750€/άτομο με όλα τα φαγητά μέσα, puddle boards και 2 διθέσια καγιάκ.
Όσο για τα εισιτήρια, αποφασίσαμε να πετάξουμε από Κωνσταντινούπολη με κόστος 500€ (Qatar). Ο λόγος που έγινε αυτό ήταν διότι θα πηγαίναμε το (ορθόδοξο) Πάσχα που είναι χαμηλή season και για τους Τούρκους και για τους Ταϋλανδούς. Συνολικά σε όλους μας κόστισε από 1250-1500€. Οι πτήσεις είχαν τα πάντα (ταινίες, σειρές, usb για φόρτιση, γεύματα). Πετάξαμε μέσω Doha σε περίπου 15 ώρες.

Προορισμός
Ξεκινώντας με το σκάφος την πρώτη μέρα σε 4 ώρες φτάσαμε στο Maya Bay, γύρω στις 5 το απόγευμα και διανυκτερεύσαμε μόνοι μας με ένα ακόμη σκάφος (αυτό του ταξιδιωτικού πρακτορείου που σας έλεγα). Το Maya Bay είναι ένας παράδεισος, αλλά σίγουρα δεν ήταν το καλύτερο μέρος που είδαμε σε όλη την εκδρομή, αν και ήταν από τα πιο εντυπωσιακά που έχω δει στη ζωή μου.
Railay beach, Φανταστική παραλία, σοκ και δέος
Ko Hong, Διανυκτέρευση στο νησάκι (αγκυροβόλια παντού ώστε να είσαι ασφαλής, μοναδικό σκάφος). Παραλία σοκαριστική με κάθετους βράχους να υψώνονται πάνω σου, σπηλιά με fruitbats και μια κρυφή λίμνη που εμφανίζεται μόνο στην παλίρροια (μετά τις 5 αν θυμάμαι καλά). Το βράδυ μείναμε εκεί και το βράδυ βουτήξαμε στην θάλασσα που λαμπύριζε.
Συμπλέγματα νησιών (4 νησιά)
Chicken Island, Απιστευτοι σχηματισμοί νησιών με μικρές λωρίδες άμμου που χάνονται στην παλίρροια και τις περπατάς για να πας στα δίπλα νησιά. Μπορείς να πάρεις και φρέσκες καρύδες για να πιείς
Ao Nang, Μικρό λιμάνι και πόλη με τους θεώρατους βράχους να υψώνονται απέναντι μέσα στη θάλασσα
Κανάλι ανάμεσα στο Ko Yao Noi, Συγκλονιστικό τοπίο βγαλμένο από το Jurassic Park, κρυμένες σπηλιές που σε οδηγούν μέσα στη ζούγκλα
Phi Phi Don, πανέμορφο και ιδιαίτερα δραματικό τοπίο με μια λωρίδα νησιού ανάμεσα σε μονόλιθους. Το Monkey Beach στον ίδιο κόλπο είναι από τις καλύτερες αμμουδιές που έχω δει

Είναι δύσκολο να περιγράψεις όσα έχεις δει, καθώς πράγματα εμφανίζονται από το πουθενά συνέχεια χωρίς να ξέρεις που βρίσκεσαι και το τελευταίο που έχεις να κάνεις είναι να ψάξεις που βρίσκεσαι. Ειλικρινά η εμπειρία του να δεις αυτά τα νησιά (και όλα τα συμπλέγματα πηγαίνοντας) είναι συγκλονιστική και δεν νομίζω ότι θα ήταν ίδια εάν απλά κάναμε ένα island hopping με τις χιλιάδες βάρκες που φέρνουν άπειρους τουρίστες και παράγουν πολύ θόρυβο. Το προτείνω ανεπιφύλακτα σε όλους να το κάνουν με την παρέα τους. Το δρομολόγιο οπτικά, παρακάτω:

upload_2018-8-1_10-30-0.png


Οποιοσδήποτε χρειαστεί οτιδήποτε μην διστάσει να ρωτήσει. Προτείνω GoPro στο ταξίδι (ή παρεμφερή φυσικά) γιατί είναι φτιαγμένη για τέτοιο ταξίδι. Drones δεν επιτρέπονται. Μην μείνετε στις πόλεις δεν αξίζει.


Ερωτήσεις:
Θελει πολυ οργανωση;
Το πιο δύσκολο είναι οι μέρες άδεια καθώς θα πρέπει να βρείτε κοινές μέρες. Δεν είναι πιο δύσκολο από το να κλείσεις διακοπές σε κανονικό μέρος. Ίσα-ίσα δε χρειάζεται να κλείσεις ξεχωριστά διαμονές και μεταφορές

Φίλοι ή κοπέλα/γυναίκα;
Εγώ προσωπικά πήγα για φίλους που θα το σύστηνα (έως και bachelor). Ωστόσο εάν η γυναίκα είναι ευέλικτη με το θέμα της υγιεινής τότε δεν είναι αδύνατον. Η σεφ/hostess αναλαμβάνει τις δουλειές.

Γνωστοί ή αγνωστοι;
Εμείς είμαστε φίλοι όλοι μεταξύ μας που ταξιδεύουμε και το προτείνω. Ωστόσο μερικές φορές κάνουν δρομολόγια που μπορεί να συμμετέχει κάποιος

Διανυκτερευσεις σε νησια μας ειπες αρα κ αλλο κοστος;
Οχι, όταν λέω διανυκτερευσεις σε νησιά, εννοώ ότι κοιμάσαι μέσα στο σκάφος αραγμένος μπροστα από μια παραλία. Όταν χρειαστεί να βγεις στη στεριά υπάρχει ένα βαρκάκι που κουβαλάει μαζί το σκάφος (dhingy) το οποίο σε βγάζει έξω στη στεριά και σε ξαναφέρνει. Το αφήνεις στις παραλίες ελεύθερα χωρίς πρόβλημα παντού

Ασφάλεια;
Το σκάφος κλειδώνει αλλά το προσέχει συνέχεια και ο skipper. Πειρατείες και τέτοια δεν υπάρχουν εκεί. Είναι 1000% ασφαλές

Επιλογή Δρομολογίου;
Το επιλέγετε από κοινού με τον skipper. Σημαντικό ρόλο μπορεί να παίξει και ο καιρός (ανάλογα με τον προορισμό αλλά δε νομίζω στο Πουκέτ). Τον πρώτο λόγο τον έχετε εσεις πάντα



20180412_145548.jpg 20180412_171636.jpg 20180412_174434.jpg 20180412_174502.jpg 20180414_103212.jpg 20180415_060344.jpg GOPR0277.jpg GOPR0441.jpg GOPR0474.jpg GOPR0494.jpg GOPR0500.jpg GOPR0504.jpg GOPR0538.jpg GOPR0543.jpg GOPR0549.jpg IMG_0265.jpg IMG_0269.jpg IMG_0271.jpg IMG_0273.jpg IMG_0292.jpg IMG_0300.jpg IMG_0303.jpg IMG_1266.jpg IMG_1286.jpg IMG_5720.jpg IMG_5912.jpg IMG_5956.jpg IMG_5975.jpg IMG_20180412_100528.jpg IMG_20180412_134757.jpg IMG_20180412_140217.jpg IMG_20180413_120950.jpg IMG_20180413_121103.jpg IMG_20180414_101203.jpg IMG_20180414_101217.jpg IMG_20180414_101226.jpg IMG-b42e6fe0a7235a8cbd12a384d4ad4c9b-V.jpg
 
Last edited by a moderator:

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Κατ'αρχάς καλώς όρισες στο φόρουμ.
Πολύ ενδιαφέρον ακούγεται. Καμία φωτογραφία από το ταξίδι σας;
 

NightcoreKing

Member
Μηνύματα
241
Likes
566
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο_Καλοκαίρι :P
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Ζηλανδια!
Αρχικα οντως καλως ηρθες ! Πραγματικα εντυπωσιαστηκα παρα πολυ με αυτα που λες , ειναι κατι που δεν εχει αναφερθει πουθενα(οσο εχω δει εγω δλδ γτ δεν ειμαι κ παλιος..) .

Μου φαινεται οτι θελει πολυ οργανωση κ εχω ααααπειρες ερωτησεις οπως αν πηγες με φιλους ή οσα ατομα ησασταν αγνωστοι(μαλλον φιλους) , για την ασφαλεια , ποιος αποφασιζει για την διαδρομη, διανυκτερευσεις σε νησια ειπες αρα κ αλλο κοστος ?
Τετοιες προτασεις ειναι καλο να γινονται εδω μεσα , πες κ αλλα φιλε κ βαλε φωτο !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:photographer:
 

evogiatz

Member
Μηνύματα
32
Likes
140
Επόμενο Ταξίδι
Ελ Νίντο, Κορόν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bora bora
Αρχικα οντως καλως ηρθες ! Πραγματικα εντυπωσιαστηκα παρα πολυ με αυτα που λες , ειναι κατι που δεν εχει αναφερθει πουθενα(οσο εχω δει εγω δλδ γτ δεν ειμαι κ παλιος..) .

Μου φαινεται οτι θελει πολυ οργανωση κ εχω ααααπειρες ερωτησεις οπως αν πηγες με φιλους ή οσα ατομα ησασταν αγνωστοι(μαλλον φιλους) , για την ασφαλεια , ποιος αποφασιζει για την διαδρομη, διανυκτερευσεις σε νησια ειπες αρα κ αλλο κοστος ?
Τετοιες προτασεις ειναι καλο να γινονται εδω μεσα , πες κ αλλα φιλε κ βαλε φωτο !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:photographer:
Σας ευχαριστώ για το καλωσόρισμα παιδιά και σήμερα θα βάλω και φωτογραφίες λίγο αργότερα.

Θα βάζω τις ερωτήσεις στο κυρίως post μου για να υπάρχει αρχείο εύκολο.

Αρχικα οντως καλως ηρθες ! Πραγματικα εντυπωσιαστηκα παρα πολυ με αυτα που λες , ειναι κατι που δεν εχει αναφερθει πουθενα(οσο εχω δει εγω δλδ γτ δεν ειμαι κ παλιος..) .

Μου φαινεται οτι θελει πολυ οργανωση κ εχω ααααπειρες ερωτησεις οπως αν πηγες με φιλους ή οσα ατομα ησασταν αγνωστοι(μαλλον φιλους) , για την ασφαλεια , ποιος αποφασιζει για την διαδρομη, διανυκτερευσεις σε νησια ειπες αρα κ αλλο κοστος ?
Τετοιες προτασεις ειναι καλο να γινονται εδω μεσα , πες κ αλλα φιλε κ βαλε φωτο !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:photographer:
Απαντήθηκαν, ρώτα ό,τι άλλο θελήσεις
 
Last edited by a moderator:

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Warwick, NY
Φοβερή ιδέα, ωραίος!!!
750/άτομο, και πόσα άτομα ήσασταν;
1 εβδομάδα κράτησε η διαδρομή;
 

evogiatz

Member
Μηνύματα
32
Likes
140
Επόμενο Ταξίδι
Ελ Νίντο, Κορόν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bora bora
Φοβερή ιδέα, ωραίος!!!
750/άτομο, και πόσα άτομα ήσασταν;
1 εβδομάδα κράτησε η διαδρομή;
Συγκεκριμένα ήταν 5 βράδια, 6 ημέρες. Είμασταν 6 άτομα παρέα. Το σκάφος κόστισε κάπου 4200 συνολικά αν θυμάμαι οπότε λιγότερο από 700€ με 2 puddle boards και 2 διπλά καγιακ για όλες τις μέρες. Εννοείται μέσα και όλα μα όλα τα γεύματα.
 

evogiatz

Member
Μηνύματα
32
Likes
140
Επόμενο Ταξίδι
Ελ Νίντο, Κορόν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bora bora
Προστέθηκαν και φωτογραφίες.
 

Attachments

Last edited by a moderator:

AERAS

Member
Μηνύματα
759
Likes
1.115
από άποψη κόστους, μιας και η Ταυλάνδη είναι μια φτηνή χώρα σε διαμονή και φαγητό, το όλο tour με το σκάφος θεωρείς είναι οικονομικότερο ή ακριβότερο από τον συμβατικό τρόπο επίσκεψης στα μέρη αυτά? το έψαξες?
 

evogiatz

Member
Μηνύματα
32
Likes
140
Επόμενο Ταξίδι
Ελ Νίντο, Κορόν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bora bora
από άποψη κόστους, μιας και η Ταυλάνδη είναι μια φτηνή χώρα σε διαμονή και φαγητό, το όλο tour με το σκάφος θεωρείς είναι οικονομικότερο ή ακριβότερο από τον συμβατικό τρόπο επίσκεψης στα μέρη αυτά? το έψαξες?
Εννοείται υπάρχουν φτηνότερες λύσεις με τον συμβατικό τρόπο.
Και με 10€/μέρα βρίσκεις εκεί να μείνεις.
Απλά εκεί ξοδεύεις πολλά χρήματα σε tours για να πας στα αντίστοιχα νησιά (π.χ. 30€ ανά άτομο για να πας στα Φι-φι).
Είναι τελείως διαφορετική βέβαια η οπτική και τα πράγματα που θα δεις (π.χ. είναι αλλιώς το Hong Lagoon με 1000 άτομα και άλλο να είσαι τελείως μόνος σου).
Δε συγκρίνονται φυσικά απλά αυτό που λέω είναι ότι δεν είναι ένα απλησίαστο κόστος
 

AERAS

Member
Μηνύματα
759
Likes
1.115
Συγκεκριμένα ήταν 5 βράδια, 6 ημέρες. Είμασταν 6 άτομα παρέα. Το σκάφος κόστισε κάπου 4200 συνολικά αν θυμάμαι οπότε λιγότερο από 700€ με 2 puddle boards και 2 διπλά καγιακ για όλες τις μέρες. Εννοείται μέσα και όλα μα όλα τα γεύματα.
πολλές απορίες....
  • άρα κοστίζει 4200 συνολικά, ανεξαρτήτου αν είναι ενήλικες με παιδιά?

  • τα φαγητά από την σεφ ήταν εφάμιλλα εστιατορίου? ήταν σπιτικά? είχε πχ κάποια δραστηριότητα ψαρέματος και τα έψησαν μετά?

  • Αν στην παρέα υπάρχει κάποιος με δίπλωμα μπορείς να γλυτώσεις κάτι από θέμα κόστους? πόσα άτομα σε συνοδεύουν στο σκάφος?
  • Λογικά μια τέτοια κρουαζιέρα θα πρέπει απαραίτητα να συνδιαστεί και με διαμονή κάποιες μέρες σε ξενοδοχείο. Νομίζω μόνο έτσι μπορείς να γνωρίσεις και λίγο το μέρος από την στεριά, να αφουγκραστείς τον παλμό της περιοχής, να συναναστραφείς με ντόπιους, με περπατήσεις σε γειτονιές να φας σε μαγαζάκια καντίνες δρόμους. Αλλιώς θα φύγεις έχοντας δει μόνο παραλίες. σωστά?
  • καλή πληροφορία ότι τις δουλειές του σκάφους τις κάνουν οι άλλοι, ίσως αντισταθμίσει την απάντηση της συζύγου ότι θα ζαλίζεται.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.676
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom