Ταϊλάνδη Ταϋλάνδη με ιστιοφόρο

evogiatz

Member
Μηνύματα
32
Likes
140
Επόμενο Ταξίδι
Ελ Νίντο, Κορόν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bora bora
πολλές απορίες....
  • άρα κοστίζει 4200 συνολικά, ανεξαρτήτου αν είναι ενήλικες με παιδιά?
Εξαρταται απο τον προμηθευτη. Μετα τον κορονοιο μπορει να εχει αλλαξει το κοστος. Ενηλικες και παιδια μαλλον το ιδιο, ισως με μια μικρη εκπτωση

  • τα φαγητά από την σεφ ήταν εφάμιλλα εστιατορίου? ήταν σπιτικά? είχε πχ κάποια δραστηριότητα ψαρέματος και τα έψησαν μετά?
Ηταν σαν να ετρωγες σε μια καλη κουζινα απο ταβερνακι. Δεν ειναι ακριβως σεφ. Πιο πολυ παραπεμπει σε σπιτικη μαγειρικη. Διαλέγεις τι θελεις να σου εχουν με βαση τις διατροφικες σου συνηθειες ή τις επιλογες σου σε κουζινες. Φυσικα μπορεις να εχεις οσο ψαρι θελεις καθως κανει ψαροντουφεκο ο καπετανιος ή και εσυ μαζι. Ειναι πολυ ευκολο να πιασεις μεγαλο ψαρι γιατι ο βυθος ειναι γεματος
  • Αν στην παρέα υπάρχει κάποιος με δίπλωμα μπορείς να γλυτώσεις κάτι από θέμα κόστους? πόσα άτομα σε συνοδεύουν στο σκάφος?
Δυσκολο αυτο, δε γινεται εκει. Νοικιαζονται νομιζω μονο με καπετανιο διοτι πρεπει να ειναι Ταυλανδος συμφωνα με την νομοθεσια τους. Αν ειναι ξενος είναι επειδη η γυναικα του ειναι η σεφ και ειναι Ταυλανδη. Σε εμας ηταν Αγγλος με Ταυλανδη συζυγο (σεφ)
  • Λογικά μια τέτοια κρουαζιέρα θα πρέπει απαραίτητα να συνδιαστεί και με διαμονή κάποιες μέρες σε ξενοδοχείο. Νομίζω μόνο έτσι μπορείς να γνωρίσεις και λίγο το μέρος από την στεριά, να αφουγκραστείς τον παλμό της περιοχής, να συναναστραφείς με ντόπιους, με περπατήσεις σε γειτονιές να φας σε μαγαζάκια καντίνες δρόμους. Αλλιώς θα φύγεις έχοντας δει μόνο παραλίες. σωστά?
Οχι απαραιτητα, μπορεις πχ να ριξεις αγκυρα στα Φιφι και να σε παει ο καπετανιος με το βαρκακι εξω. Ιδανικα για μενα βεβαια μια επισκεψη εκει πρεπει να συνδυαστει με το απίστευτο Khao Sok. Ως σημερα αποτελεί ο, τι πιο εντυπωσιακο εχω δει
  • καλή πληροφορία ότι τις δουλειές του σκάφους τις κάνουν οι άλλοι, ίσως αντισταθμίσει την απάντηση της συζύγου ότι θα ζαλίζεται.
Πολυ δυσκολα θα εχεις προβλημα ζαλης. Τα νερα δεν εχουν καθολου κυμα. Καμια σχεση με Ελλαδα. Δουλειες δε θα χρειαστει να κανει καμμια ποτε.
Ολες ωραιες ερωτησεις οποτε παμε να τις απαντησουμε. Σου εχω γραψει παραπανω κατω απο τις ερωτήσεις
 

AERAS

Member
Μηνύματα
759
Likes
1.118
Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις, είναι ίσως η πρώτη φορά που εστιάζω στον τρόπο ταξιδιού και όχι στον προορισμό. Μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον προοπτική και ξεχωριστή. Έχω πάει ξανά Ταϊλάνδη , βγάζουμε εκτός τις μέρες διαμονής στην Μπανγκόκ που δεν έχουν σχέση με το θέμα μας, και έχω να συγκρίνω μέρες διακοπών στο Phuket και στο Ko Lipe (διαφορετικά ταξίδια αν και δεν παίζει ρόλο).
Με το ιστιοπλοϊκό κερδίζεις σίγουρα επιπλέον χρόνο στην θάλασσα, στα μαγευτικά τοπία,snokerling και πάλι snokerling..όλη μέρα μέσα στα ψαράκια και στα κοράλια. Θα επισκεφτείς σίγουρα παραπάνω μέρη σε σχέση με όσα tour κάνεις. Δεν έχεις άγχος να ψάξεις για τίποτα όπως : φαγητό-tour-παραλία-touk touk-παζάρι.
Θα το επέλεγα σίγουρα με συνδυασμό κάποιων ημερών διαμονής σε ξενοδοχείο.
Με προβληματίζει σαφώς το κόστος. Η Ταϊλάνδη είναι φτηνή χώρα και το ποσό που απαιτείται για το ιστιοπλοϊκό μάλλον είναι διπλάσιο των όσων θα ξοδεύαμε σε ξενοδοχεία και tour με καλές παροχές.
Ένας ακόμη προβληματισμός αλλά υποκειμενικός είναι η συμβίωση με τον skipper και τον σεφ. Και αν πέσουμε στην κέντα και δεν τα βρούμε? 6 μέρες θα είμαστε μαζί αναγκαστικά, δεν υπάρχει η επιλογή να τους αποφύγουμε, να πάμε την επόμενη μέρα σε άλλο μαγαζί κτλ κτλ.

Μετά τις διαπιστώσεις και τους προβληματισμούς μερικές ακόμη απορίες (είπαμε είμαι άσχετος με τα ιστιοπλοικά):
Υπάρχει δυνατότητα να είμαστε συνέχεια σε κίνηση με το σκάφος? Να εξερευνήσουμε κάθε παραλία από τα τόσα νησάκια? Ή θα είναι κουραστικό και για εμάς?
Στις τόσες μέρες χρειάζεται κάποιον ανεφοδιασμό? πχ σε νερό για το ντουζ? Θα πρέπει να επιστρέψουμε σε κεντρικό σημείο για αυτό το λόγο, πχ στη μέση του ταξιδιού?
 

evogiatz

Member
Μηνύματα
32
Likes
140
Επόμενο Ταξίδι
Ελ Νίντο, Κορόν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bora bora
Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις, είναι ίσως η πρώτη φορά που εστιάζω στον τρόπο ταξιδιού και όχι στον προορισμό. Μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον προοπτική και ξεχωριστή. Έχω πάει ξανά Ταϊλάνδη , βγάζουμε εκτός τις μέρες διαμονής στην Μπανγκόκ που δεν έχουν σχέση με το θέμα μας, και έχω να συγκρίνω μέρες διακοπών στο Phuket και στο Ko Lipe (διαφορετικά ταξίδια αν και δεν παίζει ρόλο).
Με το ιστιοπλοϊκό κερδίζεις σίγουρα επιπλέον χρόνο στην θάλασσα, στα μαγευτικά τοπία,snokerling και πάλι snokerling..όλη μέρα μέσα στα ψαράκια και στα κοράλια. Θα επισκεφτείς σίγουρα παραπάνω μέρη σε σχέση με όσα tour κάνεις. Δεν έχεις άγχος να ψάξεις για τίποτα όπως : φαγητό-tour-παραλία-touk touk-παζάρι.
Θα το επέλεγα σίγουρα με συνδυασμό κάποιων ημερών διαμονής σε ξενοδοχείο.
Με προβληματίζει σαφώς το κόστος. Η Ταϊλάνδη είναι φτηνή χώρα και το ποσό που απαιτείται για το ιστιοπλοϊκό μάλλον είναι διπλάσιο των όσων θα ξοδεύαμε σε ξενοδοχεία και tour με καλές παροχές.
Ένας ακόμη προβληματισμός αλλά υποκειμενικός είναι η συμβίωση με τον skipper και τον σεφ. Και αν πέσουμε στην κέντα και δεν τα βρούμε? 6 μέρες θα είμαστε μαζί αναγκαστικά, δεν υπάρχει η επιλογή να τους αποφύγουμε, να πάμε την επόμενη μέρα σε άλλο μαγαζί κτλ κτλ.

Μετά τις διαπιστώσεις και τους προβληματισμούς μερικές ακόμη απορίες (είπαμε είμαι άσχετος με τα ιστιοπλοικά):
Υπάρχει δυνατότητα να είμαστε συνέχεια σε κίνηση με το σκάφος? Να εξερευνήσουμε κάθε παραλία από τα τόσα νησάκια? Ή θα είναι κουραστικό και για εμάς?
Στις τόσες μέρες χρειάζεται κάποιον ανεφοδιασμό? πχ σε νερό για το ντουζ? Θα πρέπει να επιστρέψουμε σε κεντρικό σημείο για αυτό το λόγο, πχ στη μέση του ταξιδιού?
Μπορείς και να ζητήσεις το σκάφος να σε πάει και στο Koh Lipe. Δεν είναι πολύ μακριά, γίνεται. Και θα γλιτώσεις την μεταφορά έτσι.
Φυσικά το σκάφος δεν έχει τις παροχές του ξενοδοχειου, οπως και το ξενοδοχειο δεν εχει την μοναδικότητα του σκαφους. Στη θέση σου θα το συνδύαζα με λίγες μέρες και στα 2.
Οσο για τον καπετάνιο και την σεφ, ούτε καν θα προσεξεις αν υπάρχουν. Είναι απιστευτα διακριτικοί πάντα (εχω παει πολλα ναυλα παντα ετσι ειναι), που ουσιαστικά είναι σαν να έχεις εναν άνθρωπο εκεί μόνο όταν τον ζητήσεις. Σε κάθε περίπτωση αυτός δε θα σου αρνηθεί τίποτα καθώς εσύ είσαι ο ιδιοκτήτης ουσιαστικά εκείνες τις μέρες. Δε χρειάζεται να ψάξεις τίποτα, όλα είναι κανονισμένα από αυτούς και δε χρειάζεται να βγάλεις και δρομολόγιο. Πας με την ταχύτητα που εσύ θέλεις και οπου σ'αρέσει κάθεσαι παραπάνω. Εάν σε προβληματίζει το κόστος μπορείς να το κάνεις και για λιγότερες μέρες. Π.χ. ξεκίνα από Πουκετ την 1η μερα, πηγαινε Maya Bay, 2η μέρα 4 islands, 3η μερα Railay και σε αφήνει εκεί. Απο εκεί μπορείς να πας αν θέλεις Khao Sok και μετά να συνεχίσεις για Koh Lipe (έχει ferry, δες 12asia). Γενικά το σκάφος μπορεί να σε παραλαβει εσωτερικά του κόλπου παντού και να σε αφήσει όπου του πεις. Επίσης, ένα άλλο καλό είναι ότι όλο είναι budgetαρισμενο και ξέρεις πόσο θα σου κοστίσει (δεν έχει έξτρα κόστη).

Μπορείς να είσαι συνέχεια σε κίνηση, φυσικά, και θα στο πρότεινα.
Ανεφοδιασμό δε χρειάζεσαι συνήθως.
Το σκάφος έχει δεξαμενές με πολύ νερό που φτάνει για τόσες μέρες συνήθως.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Πολύ ενδιαφέρουσα οπτική και πληροφορίες. Είναι φυσικά πιο ακριβή λύση από το ξενοδοχείο στη ξηρά αλλά η ποιότητα είναι κατά πολύ ανώτερη. Μόνος στο σκάφος σε νησιά και παραλίες αντί να είσαι με 10άδες άλλους πάνω στα ημερήσια τουρ, δε συγκρίνονται καν. Το μόνο πρόβλημα θα έλεγα είναι να βρεις τόσο μεγάλη παρέα, κατά τ' άλλα, είναι φοβερή λύση να δεις την υπερ-τουριστική αυτή πλευρά της Ταϋλάνδης.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Όχι που έχει μεγάλη σημασία μπροστά στο γενικό κόστος του σκάφους,αλλά απο tips τι παίζει;Προαιρετικά είναι;
 

evogiatz

Member
Μηνύματα
32
Likes
140
Επόμενο Ταξίδι
Ελ Νίντο, Κορόν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bora bora
Πολύ ενδιαφέρουσα οπτική και πληροφορίες. Είναι φυσικά πιο ακριβή λύση από το ξενοδοχείο στη ξηρά αλλά η ποιότητα είναι κατά πολύ ανώτερη. Μόνος στο σκάφος σε νησιά και παραλίες αντί να είσαι με 10άδες άλλους πάνω στα ημερήσια τουρ, δε συγκρίνονται καν. Το μόνο πρόβλημα θα έλεγα είναι να βρεις τόσο μεγάλη παρέα, κατά τ' άλλα, είναι φοβερή λύση να δεις την υπερ-τουριστική αυτή πλευρά της Ταϋλάνδης.
Σωστά, αυτό θα είναι το πιο δύσκολο που και πάλι 3 ζευγάρια είναι
 

evogiatz

Member
Μηνύματα
32
Likes
140
Επόμενο Ταξίδι
Ελ Νίντο, Κορόν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bora bora
Όχι που έχει μεγάλη σημασία μπροστά στο γενικό κόστος του σκάφους,αλλά απο tips τι παίζει;Προαιρετικά είναι;
Προαιρετικά μόνο αν θέλεις δίνεις κάτι
 

AERAS

Member
Μηνύματα
759
Likes
1.118
@evogiatz σου έλειψα? το θέμα που μας έβαλες είναι το hit των ημερών στις ταξιδιωτικές συζητήσεις μου..... Θα θέσω μερικά ακόμη ερωτήματα ,πιθανόν να φαίνεται ότι διυλίζω τον κώνωπα ,αλλά είμαστε οικογένεια με 8 ετών παιδί οπότε έχουν διαφορετική βαρύτητα κάποιες πληροφορίες.....

κοίταξα αναλυτικά τα προγράμματα ,των 7 ημερών μας κεντρίζει πιο πολύ.
Όταν σημειώνει " early start " δηλαδή τι ώρα ξεκινάνε? Μπορούν να ξεκινήσουν και εσύ να κοιμάσαι?
Αν έχει αράξει το βράδυ σε παραλία που έχει 2-3 μαγαζιά (Phi-phi-koh lipe) μπορείς να πας μόνος σου με το dhingy και να επιστρέψεις χωρίς να έχεις το άγχος ότι σε περιμένει ο skipper?
Γενικά πως παιρνάνε οι ώρες στο σκάφος τις βραδινές ώρες όταν είσαι σε έρημη τοποθεσία. Και αντίστοιχα τι μπορούσατε να κάνατε όταν ήταν εν πλω? Τι ώρα κοιμόσασταν και ξυπνάγατε?
 

evogiatz

Member
Μηνύματα
32
Likes
140
Επόμενο Ταξίδι
Ελ Νίντο, Κορόν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bora bora
@evogiatz σου έλειψα? το θέμα που μας έβαλες είναι το hit των ημερών στις ταξιδιωτικές συζητήσεις μου..... Θα θέσω μερικά ακόμη ερωτήματα ,πιθανόν να φαίνεται ότι διυλίζω τον κώνωπα ,αλλά είμαστε οικογένεια με 8 ετών παιδί οπότε έχουν διαφορετική βαρύτητα κάποιες πληροφορίες.....

κοίταξα αναλυτικά τα προγράμματα ,των 7 ημερών μας κεντρίζει πιο πολύ.
Όταν σημειώνει " early start " δηλαδή τι ώρα ξεκινάνε? Μπορούν να ξεκινήσουν και εσύ να κοιμάσαι?
Αν έχει αράξει το βράδυ σε παραλία που έχει 2-3 μαγαζιά (Phi-phi-koh lipe) μπορείς να πας μόνος σου με το dhingy και να επιστρέψεις χωρίς να έχεις το άγχος ότι σε περιμένει ο skipper?
Γενικά πως παιρνάνε οι ώρες στο σκάφος τις βραδινές ώρες όταν είσαι σε έρημη τοποθεσία. Και αντίστοιχα τι μπορούσατε να κάνατε όταν ήταν εν πλω? Τι ώρα κοιμόσασταν και ξυπνάγατε?
Ρώτα ό,τι θες τώρα που είμαι σε άδεια. Ευχαρίστως να σου απαντήσω.
Ναι μπορούν να ξεκινήσουν ενώ κοιμάσαι και πίστεψε με είναι ωραία να ξυπνάς και να είσαι σε ένα καινούργιο μέρος. Τα προγράμματα είναι τελείως ενδεικτικά και τα διαμορφώνεται μαζί. Ειδικά αν το έχεις νοικιάσει εσύ τότε εσύ το διαμορφώνεις από την αρχή ως το τέλος απλά αυτός σε συμβουλεύει.
Οσο και αν θα σου φανεί περίεργο ο skipper είναι υπάλληλος σου 24 ώρες. Θα σε πάει με το dhingy στη στεριά και θα σε φέρει με το dhingy όταν τον πάρεις τηλέφωνο ακόμη και 5 το πρωί (εμείς το κάναμε 2-3 φορές γιατί είμασταν και bachelor). Η δουλειά του είναι να σε περιμένει. Συνήθως είσαι σε κάποιο λιμάνι το βράδυ οπότε δεν έχει διαφορά. Σαν να νοίκιαζες δωμάτιο. Εκτός εάν εσύ θέλεις να μείνεις στην απομονωμένη παραλία και να ανάψετε καμιά φωτιά εκεί και να ψήσετε και νυχτερινό μπάνιο. Όταν είσαι εν πλω ουσιαστικά είναι σαν να κάνεις τουρ όλη την ώρα σε εκείνο τον κόλπο γιατί κάθε 30 λεπτά έχει προορισμό που θα έκανες ούτως ή αλλως αν ήσουν σε τουρ. Επίσης το μέρος ενδεικνυται για ψάρεμα.

Αν θέλεις να πας και Koh Lipe των 7 ημερών είναι καλύτερα. Υπενθυμίζω ότι το πρόγραμμα είναι εκεί για να σου δείξει περίπου τις αποστάσεις και είναι τελείως ενδεικτικό. Εσύ κάνεις ό,τι θέλεις και το αποφασίζεις και τελευταία στιγμή. Είναι η ελευθερία του σκάφους.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.715
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom