Τα Μαστοροχώρια της Κόνιτσας

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Εγώ λοιπόν που δεν έχω πάει ακόμη, σε θερμοευχαριστώ για τον αναλυτικό οδηγό και την όμορφη ιστορία ;)
 

the Lycan

Member
Μηνύματα
215
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
Βοστώνη...10 και σήμερα..
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
ποτέ δεν είναι αργά λοιπόν....τέλος του μήνα συνήθως βγάζουν τα τσίπουρα της χρονιάς στα χωριά αυτά (απόσταξη με τον παλιό παραδοσιακό τρόπο)..... είναι και η 28η Οκτωβρίου κοντά οπότε έχουμε μια πολύ καλή ευκαιρία και μια πολύ καλή δικαιολογία για ταξιδάκι !!!!!!!!!
:p
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.678
Likes
16.434
Παιδιά με γλυκάνυσο η γράπα που λένε στα μέρη μου ......αν και γω λόγω διαμονής στο Βόλο έχω συνηθίσει το τσίπουρο με γλυκάνυσο αλλά άμα δεν υπάρχει πίνω και γράπα βέβαια...
 

ΚΡΟΚ

Member
Μηνύματα
81
Likes
165
Παιδιά με γλυκάνυσο η γράπα που λένε στα μέρη μου ......αν και γω λόγω διαμονής στο Βόλο έχω συνηθίσει το τσίπουρο με γλυκάνυσο αλλά άμα δεν υπάρχει πίνω και γράπα βέβαια...

Oχι φιλε μου γλυκάνισο,,,,ιεροσυλία :haha: :haha: ,γλυκίζει πολύ και χάνει αρκετά την αρχική του γεύση,,,
Kαθαρό σταφυλάκι,,:clap: :clap:,
 

the Lycan

Member
Μηνύματα
215
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
Βοστώνη...10 και σήμερα..
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Oχι φιλε μου γλυκάνισο,,,,ιεροσυλία :haha: :haha: ,γλυκίζει πολύ και χάνει αρκετά την αρχική του γεύση,,,
Kαθαρό σταφυλάκι,,:clap: :clap:,
καθαρό σταφυλάκι και μια και έχουν ανοίξει και τα κυνήγια , ο πιο συνηθισμένος μεζές είναι το αγριογούρουνο ( εγώ βέβαια είμαι οικολόγος και δεν τα αγγίζω αυτά)!!!!!
;)
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Πολύ όμορφα μέρη, εμένα με κέρδισε όλος ο νομός Ιωαννίνων (έχω γράψει και σχετική ιστορία) και την επόμενη φορά θα έρθω φθινόπωρο για να θαυμάσω τη φύση με το χρυσοκόκκινο φουστάνι της!
Δεν πειράζει που τα μαστοροχώρια δεν είναι αναπτυγμένα τουριστικά, ας μείνουν και κάποια μέρη στη φυσική τους γαλήνη και ηρεμία, χρειάζεται κι αυτό!
 

maska_29

Member
Μηνύματα
381
Likes
788
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω το Σέλας...
Ωραίος οδηγός για μια περιοχή πράγματι άγνωστη στο ευρύ κοινό. Η περιοχή προσφέρει πολλές ομορφιές.

Να προσθέσω ότι η Αετομηλίτσα και η Σαμαρίνα είναι τα ψηλότερα χωριά της Ελλάδας.

Σχετικά κοντά υπάρχει και η Μονή της Μολυβδοσκέπαστης, 200μέτρα περίπου από τα Αλβανικά σύνορα.

Υπέροχη και η θέα μπορείτε να απολαύσετε από το χωριό Μολυβδοσκέπαστη πολύ κοντά στη Μονή, το οποίο βρίσκεται στις ανατολικές πλαγιές της Νεμέρτζικας και κοντά στη συμβολή των ποταμών Αώου και Σαραντάπορου.

Σε κοντινή απόσταση βρίσκεται το Μπουραζάνι όπου υπάρχει ένας ξενώνας με «τσιμπημένο» εστιατόριο, αλλά οργανώνονται περίπατοι σε έναν μεγάλο χώρο εκτροφής ελαφιών, αγριογούρουνων κ.ά.

Σκεφτόμουν να γράψω κι εγώ κάποιες πληροφορίες για πιο «άγνωστα» μέρη της ευρύτερης περιοχής (και προς Πωγώνι) αλλά προέχει να τελειώσει μια άλλη ταξιδιωτική ιστορία…

Αν μου έρθει κάτι άλλο στο μυαλό, ποστάρω ξανά.
 

the Lycan

Member
Μηνύματα
215
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
Βοστώνη...10 και σήμερα..
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
ε ναι!!! όλα τα μέρη είναι πανέμορφα αλλά δεν αναφέρθηκα σε Μπουραζάνι, Μελισσόπετρα, Μολυβδοσκέπαστο γιατί έγραψα από Μόλιστα και πάνω.....άφησα τα χωριά από Μόλιστα και κάτω για την επόμενη φορά...υπέροχα χωριά είναι και η Κλειδωνιά, ο Νικάνωρας κλπ κλπ......
 

vasilis_sta

Member
Μηνύματα
48
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική
ποτέ δεν είναι αργά λοιπόν....τέλος του μήνα συνήθως βγάζουν τα τσίπουρα της χρονιάς στα χωριά αυτά (απόσταξη με τον παλιό παραδοσιακό τρόπο)..... είναι και η 28η Οκτωβρίου κοντά οπότε έχουμε μια πολύ καλή ευκαιρία και μια πολύ καλή δικαιολογία για ταξιδάκι !!!!!!!!!
:p
Οριστε 2 σε 1 και ομορφα μερη και τσιπουρα τι αλλο θελει ενας ταξιδιωτης?:lol::lol::lol::lol:
 

vasilis_sta

Member
Μηνύματα
48
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική
Oχι φιλε μου γλυκάνισο,,,,ιεροσυλία :haha: :haha: ,γλυκίζει πολύ και χάνει αρκετά την αρχική του γεύση,,,
Kαθαρό σταφυλάκι,,:clap: :clap:,
δεν εχεις δικιο και με γλυλανισο λεει πολλα...Κατι ξερει ο βολιοτης;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.239
Μηνύματα
884.590
Μέλη
38.927
Νεότερο μέλος
Vagkouk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom