Τα αξιοθέατα που δεν θα μπορούμε να επισκεφτούμε το 2023

vanda

Member
Μηνύματα
887
Likes
4.251
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Βρήκα ένα ενδιαφέρον άρθρο στο CNN με τα αξιοθέατα που θα είναι κλειστά το 2023, λόγω ανακαίνισης, μετακόμισης κ.α.

The tourist attractions you can't visit in 2023

Καλό είναι να τα γνωρίζουμε για να μην βρεθούμε προ εκπλήξεως. Αν γνωρίζετε και άλλα, μπορείτε να τα αναφέρετε.
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
25.637
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Πολωνία
Gdańsk

Αντιγράφω το κείμενο από την ιστορία μου για την Πολωνία που βρίσκεται σε εξέλιξη Πολωνία - Free Walking Tour in Warsaw and Gdańsk

“Η Πύλη του Γερανού στο Gdańsk θα είναι αποκλεισμένη για μεγάλο χρονικό διάστημα. Αυτές είναι οι τελευταίες στιγμές για να δείτε το μνημείο πριν από την ανακαίνιση. Την ερχόμενη σεζόν ο περίφημος λιμενικός Γερανός θα είναι απροσπέλαστος για τους τουρίστες. Δε θα είναι δυνατόν να τον δει κανείς ούτε απ΄ έξω. Αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι κατά την ανακαίνιση θα κατασκευαστούν σκαλωσιές γύρω από την ιστορική δομή. Επιπλέον, μέρος της λωρίδας του δρόμου θα αποκλειστεί από την κυκλοφορία”.

Brama Żuraw w Gdańsku zostanie zasłonięta na długi czas. To ostatnie chwile, żeby zobaczyć zabytek przed remontem

Και εδώ κάποιες πληροφορίες από την επίσημη σελίδα του Εθνικού Ναυτικού Μουσείου: “Ας υπενθυμίσουμε ότι η σύμβαση με τον ανάδοχο, Przedsiębiorstwo Budowlane "Skorłutowski" ομόρρυθμη εταιρεία Jerzy και Ewa Skorłutowscy, υπεγράφη στις 14 Μαρτίου του 2022. Από την ημερομηνία αυτή η εταιρεία έχει στη διάθεσή της 23 μήνες για να πραγματοποιήσει κατασκευαστικές και συντηρητικές εργασίες. Το όλο έργο έχει προγραμματιστεί να ολοκληρωθεί την Άνοιξη του 2024”.
 
Μηνύματα
415
Likes
1.365
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Πολλα ακουγονται και για την Βενετια τωρα,εγω ευτυχως την εχω επισκεφτει.Οχι οτι δεν θα μπορεις να την επισκεφτεις αλλα για να πας θα πληρωνεις ενα τσουκτερο αντιτιμο σαν τυπου εισητηριου,ακομα και για 300 €,μπας και μειωσουν τον υπερτουρισμο.Εμενα μου φαινεται ακραιο θα ελεγα και δεν το πολυπιστευω αν ισχυει και τελικα εφαρμοστει το 2023.Μαλλον ισχυει πιο πολυ για τους ημερησιους επισκεπτες ,ωστε να σε αναγκασουν να μεινεις, ιδωμεν..
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Πολλα ακουγονται και για την Βενετια τωρα,εγω ευτυχως την εχω επισκεφτει.Οχι οτι δεν θα μπορεις να την επισκεφτεις αλλα για να πας θα πληρωνεις ενα τσουκτερο αντιτιμο σαν τυπου εισητηριου,ακομα και για 300 €,μπας και μειωσουν τον υπερτουρισμο.Εμενα μου φαινεται ακραιο θα ελεγα και δεν το πολυπιστευω αν ισχυει και τελικα εφαρμοστει το 2023.Μαλλον ισχυει πιο πολυ για τους ημερησιους επισκεπτες ,ωστε να σε αναγκασουν να μεινεις, ιδωμεν..
300? E οχι δα. Κατω απο 10 θα ειναι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.772
Μέλη
38.882
Νεότερο μέλος
aggelostzava

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom