Τα καλά τα στραβά και τα ανάποδα που συμβαίνουν σ΄αυτή τη χώρα.....

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Δεν είναι σάτυρα,ας του πει κάποιος.500.000 Ευρωπαίοι είχαν μαζευτεί κάτω από τον θρησκευτικό τους ηγέτη το 2000 στην Θεσσαλονίκη.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
Υ.Γ. Κοίτα να δεις ρατσισμός που υπάρχει στην Ελληνική κοινωνία, όλοι κρίνουν τα πρόσωπα και κανένας τα κείμενα... λες και κάποιος πολιτικά ανυπόλυπτος δεν μπορεί να γράψει ποτέ τίποτε το σωστό...
Πράγματι, όλη η Ελλάδα όταν βλέπει το όνομά του σκέφτεται "Τι να μας κλ...σει κι ο Τζήμερος...". Σπάνια χάνει χρόνο να διαβάσει το άρθρο. Μετά το διαβάζει και ξανασκέφτεται το ίδιο. Φαύλος κύκλος.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.289
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ξε-αυτομπανάρομαι διότι είσαι προκλητικά ευγενής (κοπλιμέντο) κι έχει ενδιαφέρον η συζήτηση τώρα που είμαστε στο ζουμί.

υποστηρίζει ότι την στιγμή που κάποιος μουσουλμάνος δεν δέχεται ορισμένες καθολικά αποδεκτές δυτικές αξίες, όπως το δικαίωμα του κάθε ανθρώπου να ορίζει το σώμα του όπως γουστάρει, τότε δεν μπορεί να επιβιώσει στη δύση θα ήταν καλύτερο για όλους να φύγει... δεν έχει καμιά σημασία αν διέπραξε ένα αδίκημα ή όχι και δεν έχει να κάνει με κανένα νόμο... αν δεν δέχεται αξίες όπως την ελευθερία λόγου, την ισότητα, την ανεξιθρησκεία, την ανεκτικότητα στο διαφορετικό και καταπιέζεται τότε δεν καταλαβαίνω γιατί είναι κακό να γυρίσει πίσω στην πατρίδα του..
Ποιος θα κρίνει τι αξίες έχει ο καθένας; Αν δεν υπάρξει κάτι νομικά επιλήψημο (αδίκημα) πώς παίρνεις ένα νομικό μέτρο (απέλαση) απέναντι σε κάποιον; Ποιος θα είναι ο κριτής για το τι είναι η αξία του καθενός; Θα τους κάνουμε συνέντευξη, τεστ αξιών, ή θα θεωρήσουμε a priori πως επειδή προέρχονται από κάποιες κοινωνίες με τραγικά προβλήματα αυτόματα είναι και απροσάρμοστοι. Το αν έγινε έξαλλος ένας μουσουλμάνος με μια γελοιγραφία πώς τεκμηριώνεται/επαληθεύεται/κατηγοριοποιείται; Ο μόνος τρόπος να επιβάλλεις τιμωρίες είναι για αδικήματα που ορίζει ο νόμος, όχι για αξίες που ορίζει ο Τζήμερος, ο Δελαστίκ, ο Γκάντι ή ο Γιάννης ο Λαγός. Υπάρχει συντεταγμένο κράτος κι έχει νόμους. Όσο δεν τους παραβαίνεις, δεν έχεις κυρώσεις, δυτική αξία είναι κι αυτό. Ειδικά το υπογραμμισμένο μου φαίνεται παντελώς εξωφρενικό.

πόσο άνετα αισθάνεσαι να συμβιώνεις με κάποιον όταν ξέρες ότι κακομεταχειρίζεται την γυναίκα του, όταν της φοράει μπούρκα, όταν της απαγορεύει να μιλάει με ξένους και τέλος όταν της απαγορεύει να έχει γνώμη ακόμη και στα πιο επουσιώδη? Τίποτε από όλα αυτά δεν τα απαγορεύει ο νόμος αλλά είναι προφανές ότι ένα τέτοιο άτομο ούτε η καλύτερη παρέα είναι ούτε μπορεί να προσαρμοστεί σε μια σύγχρονη κοινωνία...
Μόλις περιέγραψες την πλειοψηφία των χριστιανικότατων συμπολιτών μου στο ορεινό χωριό της Φωκίδος όπου διαμένω όταν είμαι στην Ελλάδα. Ακούγεται σουρεάλ αλλά είναι αλήθεια, υπάρχουν γυναίκες που δεν έχουν πάει ούτε στην Άμφισσα ΠΟΤΕ γιατί δεν τις άφησαν οι άνδρες τους, οδηγεί μόνο μία σε όλο το χωριό, το ξύλο πάει σύννεφο και φυσικά αν καμιά πάει στο καφενείο είναι παστρικιά. Οι γυναίκες αν θέλουν να πιάσουν κουβέντα το κάνουν στο καφενείο. Θα τους απελάσουμε τους άνδρες του χωριού μου; Ποιος θα βαθμολογήσει τις αξίες τους στην ΕΕ του 2014;
εγώ ζήτησα να κρίνετε το συγκεκριμένο άρθρο κι εσύ άλλα λόγια να αγαπιόμαστε... καταδικάζεις τον συγγραφέα και όχι τα γραφόμενα...
Μόνο για τα γραφόμενα μίλησα. Τα γραφόμενα υποστηρίζουν πως
α) η πολυπολιτισμικότητα δεν υφίσταται και δεν μπορεί να υπάρξει πουθενά
β) οι άνθρωποι που δεν αποδέχονται κάποιες "αξίες" πρέπει να φύγουν
γ) τεκμηριώνει με στατιστικά αναπόδεικτα στοιχεία (περί πλειοψηφίας) και ιστορικές ανακρίβειες (τα περί πολιτιστικής ταυτότητας του Ισλάμ και άλλα) ότι εξ' ορισμού κάποιες κοινωνίες δε δέχονται αξίες, επειδή οι αξίες τους είναι ασυμβίβαστες.

Ουσιαστικά το άρθρο όχι απλά υποστηρίζει ότι θα πρέπει να εξοστρακίζονται άνθρωποι επειδή σκέφτονται (κι όχι πράττουν) διαφορετικά, αλλά θέτει και τα κριτήρια με τα οποία θα κριθεί ο τρόπος σκέψης τους, τα οποία απορρίπτουν το Ισλάμ.
 

maska_29

Member
Μηνύματα
381
Likes
788
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Να δω το Σέλας...

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
Ποιος θα κρίνει τι αξίες έχει ο καθένας; Αν δεν υπάρξει κάτι νομικά επιλήψημο (αδίκημα) πώς παίρνεις ένα νομικό μέτρο (απέλαση) απέναντι σε κάποιον;
Μα για αυτόβουλη αναχώρηση μιλάει ο Τζήμερος και όχι για απέλαση... γράφει χαρακτηριστικά... "Εδώ έτσι ζούμε. Αν σ' αρέσει. Αν δεν σ'αρέσει υπάρχει και εισιτήριο αναχώρησης. Αν επιμένεις να μην το βγάζεις υπάρχει και η απέλαση"
Εγώ καταλαβαίνω το εξής απλό... αν δεν μπορείς ή δεν θέλεις να ζήσεις με τις αξίες του τόπου που σε φιλοξενεί, θα ήταν καλύτερο να φύγεις μόνος σου... αν δεν φεύγεις και εξακολουθείς να θέλεις να προσαρμόσεις τις αξίες του τόπου καταγωγής σου στον τόπο που σε φιλοξενεί δημιουργώντας προβλήματα, τότε φυσικά και η απέλαση είναι μια λύση... που το παράλογο? Αν προσαρμόζεσαι στην δυτική κοινωνία μένεις αν όχι φεύγεις αυτοβούλως και αν δημιουργείς προβλήματα λόγω της μη προσαρμογής σου σε φεύγουμε...

Ποιος θα είναι ο κριτής για το τι είναι η αξία του καθενός; Θα τους κάνουμε συνέντευξη, τεστ αξιών, ή θα θεωρήσουμε a priori πως επειδή προέρχονται από κάποιες κοινωνίες με τραγικά προβλήματα αυτόματα είναι και απροσάρμοστοι. Το αν έγινε έξαλλος ένας μουσουλμάνος με μια γελοιγραφία πώς τεκμηριώνεται/επαληθεύεται/κατηγοριοποιείται; Ο μόνος τρόπος να επιβάλλεις τιμωρίες είναι για αδικήματα που ορίζει ο νόμος, όχι για αξίες που ορίζει ο Τζήμερος, ο Δελαστίκ, ο Γκάντι ή ο Γιάννης ο Λαγός. Υπάρχει συντεταγμένο κράτος κι έχει νόμους.
Μα εξήγησα ότι οι περισσότερες δυτικές αξίες ταυτίζονται με τον νόμο και φυσικά δεν τις ορίζει κανένας Τζήμερος και κανένας Κασιδιάρης... έχουν κατακτηθεί με άοκνους αγώνες και πολλές φορές με αίμα... αν όμως εννοείς το αλκοόλ, το χοιρινό, ή την μπούρκα φυσικά και δεν τίθεται θέμα απέλασης για κάτι τέτοιο, είναι θέμα απλής προσαρμογής... κανέναν δεν νοιάζει τι πίνει και τι τρώει ο άλλος σπίτι του, είναι κι αυτό ξέρεις μια από τις αξίες της δυτικής κοινωνίας... ο Τζήμερος λοιπόν λέει το εξής απλό... αν όντας πιστός μουσουλμάνος μπορείς να επιβιώσεις σε μια κοινωνία που οι γυναίκες φοράνε μίνι και ραντάκια, οι άντρες πίνουν τον άμπακο, οι ομοφυλόφιλοι κυκλοφορούν χωρίς κανένα πρόβλημα στους δρόμους και οι γελοιογραφίες που σατυρίζουν την όποια θρησκεία είναι σε πρώτη γραμμή, τότε ούτε θέμα επιστροφής, ούτε θέμα απέλασης μπαίνει... αν όμως σε χαλάει και δημιουργείς προβλήματα μη μπορώντας να δεχθείς όλα αυτά, τότε είπαμε ή φεύγεις μόνος σου ή σε φεύγουμε... τίμια πράγματα...


Μόλις περιέγραψες την πλειοψηφία των χριστιανικότατων συμπολιτών μου στο ορεινό χωριό της Φωκίδος όπου διαμένω όταν είμαι στην Ελλάδα. Ακούγεται σουρεάλ αλλά είναι αλήθεια, υπάρχουν γυναίκες που δεν έχουν πάει ούτε στην Άμφισσα ΠΟΤΕ γιατί δεν τις άφησαν οι άνδρες τους, οδηγεί μόνο μία σε όλο το χωριό, το ξύλο πάει σύννεφο και φυσικά αν καμιά πάει στο καφενείο είναι παστρικιά. Οι γυναίκες αν θέλουν να πιάσουν κουβέντα το κάνουν στο καφενείο. Θα τους απελάσουμε τους άνδρες του χωριού μου; Ποιος θα βαθμολογήσει τις αξίες τους στην ΕΕ του 2014;
Δεν ακούγεται καθόλου σουρεάλ, τουναντίων είναι υπαρκτό θέμα και συνηθισμένο σε ορισμένα ορεινά χωριά της χώρας μας και όχι μόνο... το ότι υπάρχει μια ελάχιστη πλειοψηφία ανδρών στην Ελλάδα που κτυπάει τις γυναίκες ασφαλώς και είναι κολάσιμο αλλά όταν ξεφύγει από τον στενό περίγυρο του χωριού γίνεται σάλος... εμείς όμως μιλάμε για μη γηγενείς, για ανθρώπους που φιλοξενούνται στη χώρα μας και επιμένουν να ζουν με τις αξίες του τόπου καταγωγής τους... στα δικά τους χωριά το να έχει μια γυναίκα το "προνόμιο" να ντύνεται όπως γουστάρει και και να μιλάει σε όποιον θέλει είναι πρωτάκουστο και σε κάθε περίπτωση ο κανόνας ενώ στα μέρη μας η εξαίρεση... εκεί η γυναίκα είναι υποχρεωμένη να υπομείνει τα βασανιστήρια της γιατί απλά δεν υπάρχει τρόπος να αντιδράσει... στην Ελλάδα δόξα τον θεό τέτοιο θέμα δεν υπάρχει... επειδή βλέπω ότι έχεις ένα κόλλημα με την απέλαση, να στο ξαναπώ μπας και το καταλάβεις, ο Τζήμερος στο άρθρο του την ανέφερε σαν ύστατη λύση και για ανθρώπους που αρνούνται να συμβιβαστούν με τον δυτικό τρόπο ζωής... συνεπώς απέλαση για τους Έλληνες που χτυπάνε τις γυναίκες τους δεν προβλέπεται, φυλάκιση όμως σίγουρα...

Έχω την εντύπωση ότι είσαι επηρεασμένος αρνητικά από την γενική εικόνα του Τζήμερου και δεν μπορείς να ξεφύγεις από αυτό... είμαι σίγουρος ότι αν δεν ήξερες ότι το συγκεκριμένο άρθρο το έγραφε αυτός τότε θα συμφωνούσες με πάρα πολλά από όσα γράφει...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μόλις περιέγραψες την πλειοψηφία των χριστιανικότατων συμπολιτών μου στο ορεινό χωριό της Φωκίδος ...
αν και αντιλαμβανομαι το πνευμα και τη χρηση του ευφυολογηματος εν τη ρυμη του λογου..στην ορεινη Φωκιδα που εχω γυρισει και φιλοξενηθει πολλακις (black stone) η πλειοψηφια φυσικα δεν ειναι ετσι.. ουτε στα παραμυθια των παλαιοτέρων..
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Μια στις τρεις γυναίκες θύμα ενδοοικογενειακης βίας στην Ελλάδα.Σφυριξτε αδιάφορα σαν να μην συμβαίνει.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
Πες μας τώρα και τα αντίστοιχα ποσοστά στο Σουδάν, το Αφγανιστάν και την Υεμένη για να έχουμε και ένα μέτρο σύγκρισης ρε αδερφέ...
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Γιώργο επιδή είμαστε και κοντοχωριανοί μην τα λές αυτά τα πράγματα
Θα πέσει η Γκιώνα να μας πλακώσει ....................
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Αν μου επιτρέπει ο Yorgos, το πρόβλημα δεν είναι το αν έχει πιάσει ακριβώς το ποσοστό ενδοοικογενειακής βίας στο χωριό του, που άλλωστε είναι κάτι πολύ δύσκολο να αποδειχθεί, αλλά τουλάχιστον η εκτίμηση πηγάζει από τις εμπειρίες του. Αλλά το ότι υπάρχουν ένα σωρό αρθρογράφοι στην Ελλάδα (ακόμα και άτομα που έχω σε υπόληψη κατά τα άλλα, δεν θέλω να αναφέρω συγκεκριμένο όνομα) που αμφιβάλω αν έχουν καν ταξιδέψει μια φορά σε αραβικό κράτος (για απλό τουρισμό, όχι να ζήσουν ένα μήνα, να φιλοξενηθούν από τους ντόπιους κτλ.) και μπορούν και γίνονται οι κριτές! Παρουσιάζοντας συνήθως μια εικόνα που πηγάζει από τις ειδήσεις των 8 ή στην καλύτερη περίπτωση από μια σύντομη εμπειρία σε ένα ευρωπαικό γκέτο. Ή θυμίζει τα κλασικά στερεότυπα που μαθαίναμε στο σχολείο, μισές αλήθειες, γαρνιρισμένες με ένα σωρό "επιστημονικές" ανακρίβειες. Αμφιβάλω αν αυτοί οι αρθογράφοι που μιλάνε με τόση ευκολία για τον ισλαμικό κόσμο και τσουβαλιάζουνε κόσμο (κυριολεκτικά μερικοί), αν έχουν πιάσει να διαβάσουν ένα βιβλίο ισλαμικού φιλοσόφου, ή έχουν μελετήσει την ιστορία τους σε βάθος. Αντίθετα χαράζουν μια γραμμή και λένε ότι αυτοί βρίσκονται από την μιά κι εμείς από την άλλη, δεν μπαίνουν καν στον κόπο να διασχίσουν αυτή την γραμμή πριν αρχίσουν να ρίχνουν με ασφάλεια τα βέλη προς την αντίπαλη περιοχή. Η ευκολία που γράφονται αυτά τα άρθρα με τρομάζει και αυτό δείχνει μια φοβικότητα και μια θρησκευτική/πολιτιστική προκατάληψη από τους "πνευματικούς" μας ανθρώπους. Και δεν μιλάω μόνο για την Ελλάδα φυσικά.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Συμφωνώ με τα παραπάνω γραφόμενα, αλλά δε χρειάζεται δα να πας να κάτσεις ή να ζήσεις ανάμεσα στους τζιχαντιστές για να καταλάβεις ότι οι άνθρωποι θέλουν να απλώσουν όπου μπορούν (με τη βία εννοείται) το μαύρο σκοτάδι στο οποίο ζουν κι εκείνοι.
Το Ισλάμ ζει το Μεσαίωνά του, ουδεμία σύγκριση μπορεί να γίνει με τη χριστιανική (βουδιστική κτλ) Δύση και Ανατολή του σήμερα. Όσο αστείος και να είναι ο Πειραιώς, όσο κατάπτυστος είναι ο Καλαβρύτων, όσο γραφικός ο Άνθιμος, κανένας τους δε μπορεί να συγκριθεί με τους μουλάδες που με σημαία τον Αλλάχ και τον προφήτη του Μωάμεθ, εξαπλώνουν την μαύρη αρρώστεια που τους έχει κατασπαράξει το μυαλό. Και φυσικά, είναι τουλάχιστον αστείο να μιλάμε για κάποια μειοψηφία που ζει κάπου, κάποτε...
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.639
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom