Τσεχική Δημοκρατία Τα καλυτερα καφε στην Πραγα

MJ 23

Member
Μηνύματα
233
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελωνη ...επιτελους
Ταξίδι-Όνειρο
οπουδηποτε στον κοσμο
Καλησπερα σε ολους. Θα ηθελα την γνωμη σας για τα καλυτερα καφε που εχετε επισκεφτει στην Πραγα. Τι σας αρεσε (ατμοσφαιρα, χωρος, ο καφες κλπ). Ξερω οτι υπαρχουν αρκετες προτασεις απο αυτα που εχετε ηδη γραψει, απλα ελεγα μηπως τα συνοψισουμε καπως. Ελπιζω να μην γινομαι κουραστικος και επαναλαμβανομενος.;)
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Αν ρίξεις μιά ματιά στην ταξιδιωτική μου ιστορία "Μιά Πράγα κι από μένα"έχω ειδικό κεφάλαιο για τα ατμοσφαιρικά καφέ της πόλης.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
στην Πράγα δε πας για το καφέ αλλά για την μπύρα ;Ρ

καφέ έπινα (κι ακόμα πίνω) στο κέντρο, δίπλα στο Θέατρο (Narodni Divadlo)

αν ψάχνεις για μπυραρίες, έχω καμιά 30ρια να σου προτείνω
 

MJ 23

Member
Μηνύματα
233
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελωνη ...επιτελους
Ταξίδι-Όνειρο
οπουδηποτε στον κοσμο
Αν ρίξεις μιά ματιά στην ταξιδιωτική μου ιστορία "Μιά Πράγα κι από μένα"έχω ειδικό κεφάλαιο για τα ατμοσφαιρικά καφέ της πόλης.
Την εχω διαβασει και εχω σημειωσει αρκετα πραγματα.Να σαι καλα και για την ιστορια.Αρκετα καλη!
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Πολύ συνοπτικά αν ενδιαφέρεσαι για ατμοσφαιρικά καφέ με ιδιαίτερη διακόσμηση και τη δική τους ιστορία από τα πιο ενδιαφέροντα κατά τη γνώμη μου είναι :
- Το Kavarna Obecni Dum www.kavarnaod.cz που βρίσκεται στο κτίριο του Δημαρχείου και έχει art nouveau διακόσμηση και ωραία γλυκά και brandy.
- Το Grand Cafe Orient www.grandcafeorient.cz και βρίσκεται στον 1ο όροφο του House of the Black Madonna σχεδιασμένο από τον κυβιστή Josef Gocar (εμένα μου άρεσε πάρα πολύ)
- Το Cafe Louvre www.cafelouvre.cz όπου σύχναζαν ο Franz Kafka και ο Albert Einstein.
- Η Kavarna Slavia www.cafeslavia.cz που αν θυμάμαι καλά είναι το πιο παλιό καφέ της πόλης.

Τώρα αν θέλεις κάτι πιο μοντέρνο ένα πολύ συμπαθητικό καφέ, με ωραία γλυκά ήταν το Cukrkvalimonada www.cukrkavalimonada.com

Πάντως δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω με τον ThanasisU2 στην Πράγα πίνουμε το καφεδάκι μας το πρωί και την υπόλοιπη μέρα μπύρες κατά προτίμηση μαύρες και αγαπημένες...
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
στην Πράγα δε πας για το καφέ αλλά για την μπύρα ;Ρ
Πάντως δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω με τον ThanasisU2 στην Πράγα πίνουμε το καφεδάκι μας το πρωί και την υπόλοιπη μέρα μπύρες κατά προτίμηση μαύρες και αγαπημένες...

Όπως πολύ σωστά είπαν οι συμφορουμίτες, άσε τον καφέ. Απαραίτητος είναι μόνο το πρωί για να ξυπνήσεις.
Ασχολήσου μόνο με τις μπύρες τους. :D

Πάντως, πέρα από την πλάκα, στην Πράγα δεν κατάφερα ποτέ και πουθενά να πιω καλό καφέ. Όσο ωραίο/καλό και να ήταν το μαγαζί. Βέβαια έχω χρόνια να πάω και μπορεί να έχουν βελτιωθεί τα πράγματα.
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Οι τύποι δεν ξέρουν ούτε τι θα πει stretto. Ξεχάστε τους καφέδες.
Για δύο πράγματα αξίζει η πόλη. Το ένα είναι όντως η μπύρα. Το άλλο μαντέψτε το.-
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Οι τύποι δεν ξέρουν ούτε τι θα πει stretto. Ξεχάστε τους καφέδες.
Για δύο πράγματα αξίζει η πόλη. Το ένα είναι όντως η μπύρα. Το άλλο μαντέψτε το.-
Οι τσέχες βεβαίως βεβαίως...
Πάντως έναν espresso ή cappuccino θα βρεις φυσιολογικό θα έλεγα, ώστε να μπορεί να ανοίξει το πρωί το μάτι και να θαυμάσει τα ''αξιοθέατα''...:haha::haha::haha:
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
λοιπον εγω θα σου προτεινω μια καφετερια, την οποια μου την ειχαν προτεινει απο το φορουμ, και ηταν εξαιρετικη!την ημερα που θα επισκεφτεις το καστρο η το μοναστηρι και καθως ανεβαινεις την μικρη ανηφορα μετα το ποταμι (συγχωρα με, εχουν περασει 10 μηνες και δεν θυμαμαι οδους αλλα θα ψαξω μηπως και βρω) υπαρχει η καφετερια cow!ναι αγελαδα!ειναι μια καφετερια που μολις μπεις (το μπροστα μερος ειναι ρεστοραν) νομιζεις οτι ερχεται η ελιτ της πραγας (κυριλε) αλλα εκτος του οτι χαλαρωνεις υστερα απο μια δυσκολη μερα στο καστρο και το πολυ περπατημα ειναι και παρα πολυ οικονομικη (το διπλο εσπρεσακι 1,5 ευρω)!
επισης μου αρεσε πολυ το slavia με θεα το ποταμι, ενω επισης πολυ ωραια ηταν και στο louvre αλλα ειχε πολλη βαβουρα!
τωρα για φαγητο στο mlejnice, kozna κατι ειναι η οδος. απεναντι απο το ρολοι ειναι ενα δρομακι και μολις μπεις, στριβεις δεξια!πολυ καλο φαγητο σε συνδυασμο με μια kozel νομιζεις οτι εισαι στον παραδεισο!
 

MJ 23

Member
Μηνύματα
233
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελωνη ...επιτελους
Ταξίδι-Όνειρο
οπουδηποτε στον κοσμο
Ευχαριστω παρα πολυ παιδια ολους σας για τις προτασεις. Να ειστε καλα.Ελπιζω να τιμησω αρκετες απο αυτες. Τωρα οσον αφορα τα "αξιοθεατα' τα ξεχναμε(αρραβωνιασμενος γαρ).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom