Τα πιο γελοία παράπονα κάνουν οι Γερμανοί τουρίστες

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Άντε βρε άσχετε.Αυτό ονομάζεται gourmet αλλά που να καταλάβεις εσύ από τέτοια.:bleh:

Gourmet και βάλε
Και δεν ήταν ρε γαμώτο και σαν τις Γαλλιδούλες της γνωστής διαφήμισης τουλάχιστον να πείς χαλάλι η ανωμαλία !!!!!!!
κάτι μουστόγριες βόρειες ηταν :haha::haha::haha:
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Παιδια συμφωνω και με τους δυο σας. Εχω δει αρκετα και εγω εδω σε ταβερνες αλλα και σε σουπερ μαρκετ που ζητανε πχ μισο καρπουζι. Αλλα και αυτα που βλεπω σε all inclusive ξενοδοχεια να κανουν Ελληνες ειναι απ'τα αγραφα. Μιλαμε να γεμιζουν το πιατο τους με ενα σωρο φαγητα πολλα και ασχετα μεταξυ τους και να μην τρωνε ουτε το ενα τριτο. Παντως συμφωνω στο θεμα φαγητο οι ξενοι ειναι απαραδεκτοι και τους παιρνει ολους η μπαλα. Εχω δει βεβαια και παρεες να τρωνε σαν ανθρωποι αλλα η πλειοψηφία ειναι αστα να πανε....
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
αλλα και σε σουπερ μαρκετ που ζητανε πχ μισο καρπουζι.
Το περίεργο θα ήταν να ζητούν μισό πεπόνι ή μισό ροδάκινο. Η μια φέτα καρπούζι.

Το μισό καρπούζι δεν είναι καθόλου περίεργο, αν αναλογιστείς το μέγεθος του φρούτου και το γεγονός ότι αν προορίζεται για ένα ή δύο άτομα δεν θα καταφέρουν να καταναλώσουν το ολόκληρο σε σύντομο χρονικό διάστημα (δηλαδή πριν πανιάσει), καθώς και το ότι είναι πολύ πιθανό το ολόκληρο καρπούζι να μη χωράει καν στο ψυγείο.

Για αυτούς τους λόγους και εμείς που είμαστε έλληνες, μισό καρπούζι αγοράζουμε.:D
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
αλλα και σε σουπερ μαρκετ που ζητανε πχ μισο καρπουζι.
και στα super market πλέον πουλάνε μισο και δεν είναι απαραίτητα κακό


Αλλα και αυτα που βλεπω σε all inclusive ξενοδοχεια να κανουν Ελληνες ειναι απ'τα αγραφα. Μιλαμε να γεμιζουν το πιατο τους με ενα σωρο φαγητα πολλα και ασχετα μεταξυ τους και να μην τρωνε ουτε το ενα τριτο
Μόνο έλληνες βλέπεις ???? οι ξένοι δηλαδή που στην πλειψηφία τους οσοι πάνε σε all inclusive είναι ληγούρια του κερατά δεν γεμίζουν τα πιάτια τους ??????

δεν υπάρχει μονο το άσπρο και το μαυρο ,υπάρχει και το γκρίζο
Είναι θέμα νοοτροπίας και συμπεριφοράς ειτε είσαι ΄΄ελληνας ειτε ξένος
 

nspanoud

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΜΕΞΙΚΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΠΟΥΑ ΝΕΑ ΓΟΥΙΝΕΑ
Χαχα! Και εγώ άκουσα στα Χανιά Γερμανό να κάνει φασαρία στο σερβιτόρο επειδή είχαν το θράσος να του σερβίρουν το πιο μπαγιάτικο ψωμί που είχε δει ποτέ (παξιμάδι).
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Μόνο έλληνες βλέπεις ???? οι ξένοι δηλαδή που στην πλειψηφία τους οσοι πάνε σε all inclusive είναι ληγούρια του κερατά δεν γεμίζουν τα πιάτια τους ??????

δεν υπάρχει μονο το άσπρο και το μαυρο ,υπάρχει και το γκρίζο
Είναι θέμα νοοτροπίας και συμπεριφοράς ειτε είσαι ΄΄ελληνας ειτε ξένος[/quote

Δηλαδη εγω που πηγαινω σε all inclusive ειμαι λιγουρι του κερατα? Σε διαβεβαιώνω ότι δεν ειμαι ουτε εγω ουτε η οικογενεια μου. Και οχι δεν βλεπω μονο Ελληνες δεν ειπα αυτο. Συμφωνω ότι ειναι θεμα νοοτροπιας. Απλα αυτο που θελω να πω και σταματω εδω ειναι ότι και εμεις οι Ελληνες δεν ειμαστε καλύτεροι. Και παλι σου λεω μην κοιτας τι κανεις εσυ και εγω.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Τουλάχιστον ο Έλληνας δεν παίρνει μια σαλάτα στα τέσσερα και μια μπύρα όταν παραγγέλνει να φάει.Ήμαρτον δηλαδή.Εντάξει γυφτιές κάνει μεγάλη μερίδα τουριστών όλων των λαών,αλλά αυτό με το φαί των βορείων δεν το χωράει ο νους μου.

Έχω δει δίπλα μου να παραγγέλνει ο άλλος σαγανάκι και να μην δίνει ούτε να δοκιμάσει η παρέα του.Ατομικό σαγανάκι.Εντάξει λέω πάει στο διάολο.Μετά σκάει σε έναν άλλο ατομικό τζατζίκι.Ρε δε πάτε να..........κάνετε καμιά βουτιά.Ορεκτικά δεν έχουν στην πατρίδα τους;
Δεν έχουν!!!Στο βερολίνο σε ένα καλό εστιατόριο παραγγείλαμε ως συνήθως κάνουμε στην Ελλάδα 2 μερίδες,ένα ακόμη πιάτο για τη μέση,χαχα,και μία σαλάτα και ο σερβιτόρος μας ρώτησε αν περιμένουμε κι άλλους;) Μας έπιασε νευρικό γελιο κι όταν του απαντήσαμε όχι εμείς θα τα φάμε έφυγε με την απορία ζωγραφισμένη στο προσωπό του,κορυφαίο!Στα γύρω τραπέζια που κοιτάγαμε ο καθένας έτρωγε μόνο τη μερίδα του κι απαραιτήτως ένα ποτήρι μπύρα,τίποτε άλλο!Είμαστε large τύποι πως να το κάνουμε :clap:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.044
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Έχω δει δίπλα μου να παραγγέλνει ο άλλος σαγανάκι και να μην δίνει ούτε να δοκιμάσει η παρέα του.Ατομικό σαγανάκι.Εντάξει λέω πάει στο διάολο.Μετά σκάει σε έναν άλλο ατομικό τζατζίκι.Ρε δε πάτε να..........κάνετε καμιά βουτιά.Ορεκτικά δεν έχουν στην πατρίδα τους;
Όχι βέβαια. Μόνο εδώ στη μεσόγειο διαννοούμαστε να φάμε πάνω από ένας από το ίδιο πιάτο. Εκεί πέρα όλα τα πιάτα (ορεκτικά, κύρια, γλυκά κλπ) όταν κάθεσαι σε εστιατόριο και σε σερβίρουν είναι πάντοτε ατομικά (εκτός από πάρα πολύ συγκεκριμένες εξαιρέσεις).
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Είναι και άλλη η κουζίνα όμως.Δεν μπορείς να φας ένα τζατζίκι σκέτο μόνος σου για ορεκτικό.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Όχι βέβαια. Μόνο εδώ στη μεσόγειο διαννοούμαστε να φάμε πάνω από ένας από το ίδιο πιάτο. .
συμφωνώ απόλυτα. αλλά όχι σε όλη τη μεσόγειο. ΚΑΙ στην Ιταλία θεωρείται αδιανόητο.
Είναι και άλλη η κουζίνα όμως.Δεν μπορείς να φας ένα τζατζίκι σκέτο μόνος σου για ορεκτικό.
όχι δεν είναι μόνο αυτό. το τζατζίκι πχ (ή κατι σαν αυτό) στη γείτονα τουλάχιστον, θεωρείται σαλτσα κ σερβίρεται σε σαλτσιέρα που παίρνεις με το κουτάλι κ βάζεις στο πιάτο σου.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
συμφωνώ απόλυτα. αλλά όχι σε όλη τη μεσόγειο. ΚΑΙ στην Ιταλία θεωρείται αδιανόητο. .

Αυτό είναι το σύνηθες, αλλά όχι και αδιανόητο.

Δεν είναι λίγες οι φορές που έχω δει Ιταλούς (στον τόπο τους) να μοιράζονται πιάτα.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μάαααααλιστα.Κάτσε και θα μας βγάλετε τώρα και κομπλεξικούς σε λίγο.

Τη σαλάτα μόνοι τους την τρώνε οι Ιταλοί ή την μοιράζονται;
Τα antipasti είναι ατομικά,γιατί όπου έχω πάει στη μέση τα βάζουνε οι Ιταλοί δεν ρωτάνε ποιανού είναι.

Μάλλον θα με βγάλετε τρελό και άσχετο αλλά λίγη εγκράτεια με την θεοποίηση των ξένων δεν κάνει κακό.Δε λέω,έχουν πολλά καλά,αλλά με μέτρο ρε παιδιά.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.074
Μέλη
38.911
Νεότερο μέλος
ell

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom