Τα πιο παράξενα «σύνεργα» των διακοπών

katerina

Member
Μηνύματα
53
Likes
3
αν νομίζετε ότι μόνον εσείς παραγεμίζετε τη βαλίτσα σας με άχρηστα αντικείμενα πάρτε μια γεύση από τις ταξιδιωτικές συνήθειες των ευρωπαίων συμπολιτών μας. Στην ερώτηση που έθεσε το μηνιαίο ταξιδιωτικό περιοδικό Travel & Leisure, «Ποιο είναι το πιο παράξενο αντικείμενο που παίρνετε μαζί σας στις διακοπές;», οι αναγνώστες απάντησαν:


«Μπορεί να το θεωρήσετε τρελό, αλλά στη βαλίτσα των διακοπών μου υπάρχει πάντα ένα... πιρούνι. Πέρα από τη συμβατική χρήση του, μπορεί κανείς να το χρησιμοποιήσει σαν εργαλείο, σαν αμυντικό όπλο ­ σε περίπτωση ανάγκης ­, ακόμη και σαν χτένα!». Λονδίνο, Βρετανία

«Παίρνω μαζί μου ένα κουτάκι με αλοιφή του τίγρη (Tiger Balm), ένα παραδοσιακό κινέζικο γιατρικό. Είναι "ένα κι ένα" για τον πονοκέφαλο (αλείψτε με ελάχιστη ποσότητα τους κροτάφους και το πίσω τμήμα του λαιμού σας), για τους πιασμένους μυς, για τα κουρασμένα πόδια, για τη βουλωμένη μύτη». Λίλλη, Γαλλία
«Ακόμη και όταν δεν κουβαλώ την κιθάρα μαζί μου, στις αποσκευές μου υπάρχει πάντα ένα πενάκι. Ποτέ κανείς δεν ξέρει πότε θα του δοθεί η ευκαιρία να παίξει κιθάρα. Ως σήμερα το χρησιμοποίησα σε δύο ταξίδια μου, στη Βιέννη και στο Αμστερνταμ, ενώ κάποτε που είχα ξεμείνει από χρήματα στη Ρόδο δούλεψα ως κιθαρίστας σε μια ταβέρνα για δύο εβδομάδες». Σεβίλλη, Ισπανία

«Δεν φεύγω από το σπίτι αν δεν έχω πάρει μαζί μου τη μίνι τράπουλα των ταρό. Την έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές για να δώσω συμβουλές σε ανθρώπους που γνωρίζω στα ταξίδια μου. Οσο για μένα, ο αγαπημένος μου χώρος να "ρίχνω τα χαρτιά" είναι το... αεροπλάνο (οι κάρτες είναι πολύ μικρές, χωρούν ακόμη και στο πτυσσόμενο τραπεζάκι που βρίσκεται μπροστά στη θέση μου) ενώ πετάω ανάμεσα στα σύννεφα». Ιμπέρια, Ιταλία

«Αν ταξιδεύω αεροπορικώς, ακόμη κι αν η πτήση είναι πολύ σύντομη, κουβαλώ πάνω μου πάντοτε σπίρτα. Ετσι, στην περίπτωση που πέσει το αεροπλάνο και είμαι τυχερός και επιζήσω, να μην παγώσω περιμένοντας την ομάδα διάσωσης να με εντοπίσει!». Ουψάλα, Σουηδία
«Στη βαλίτσα των διακοπών μου υπάρχει πάντα ένα κουβάρι σχοινί. Μέχρι στιγμής μού έχει χρησιμεύσει αρκετές φορές: όταν έσπασαν οι κλειδαριές της βαλίτσας μου, για να δέσω μαζί μικρά δέματα, για να απλώσω ρούχα, ακόμη και για να κρατήσω κλειστό το πορτ μπαγκάζ ενός ενοικιαζόμενου αυτοκινήτου που ξαφνικά χάλασε». Βιέννη, Αυστρία

βημα
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Καλό.
Το μόνο "πράγμα" που κουβαλάει πάντα η γυναίκα μου μαζί της είμαι εγώ.
Γι αυτό "φαγώθηκα" να πάω στο Όρος.
 

FOYFOY

Member
Μηνύματα
71
Likes
17
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ευρώπης (οδικός)
«Αν ταξιδεύω αεροπορικώς, ακόμη κι αν η πτήση είναι πολύ σύντομη, κουβαλώ πάνω μου πάντοτε σπίρτα. Ετσι, στην περίπτωση που πέσει το αεροπλάνο και είμαι τυχερός και επιζήσω, να μην παγώσω περιμένοντας την ομάδα διάσωσης να με εντοπίσει!». Ουψάλα, Σουηδία
βημα
:roll::roll::roll::roll::roll::roll:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.000
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom